Jump to content

Moto Zajednica

Moto elektrika i elektronika - pitanja i odgovori

Recommended Posts

  • Drug član, 2319 postova
  • Motocikl: Yamaha Xt 600 2kf

To mi majstor sredio.Moguce da je prikopcao naopako...Dobra ideja @Astral.To dalje samo znaci da cim bi dao kontakt ona bi otisla do kraja u Hot i ostala tamo.Tako je bilo ranije secam se.Mozda je crko taj pokazivac temperature,ono gde su namotane bakarne zicice?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European
pre 13 minuta, Dzejev sin je napisao:

To mi majstor sredio.Moguce da je prikopcao naopako...Dobra ideja @Astral.To dalje samo znaci da cim bi dao kontakt ona bi otisla do kraja u Hot i ostala tamo.Tako je bilo ranije secam se.Mozda je crko taj pokazivac temperature,ono gde su namotane bakarne zicice?

Vidi, pokazivač radi po veoma prostom principu. Krajnja dva kontakta su + i - . Otklon kazaljke se kontroliše promenjivim otporom, što ti je u stvari davač. Ako na izvod za davač dovedeš - (masu), kazaljka će skočiti do kraja. Uzmi potenciometar od oko 150 koma i probaj. Ako kazaljka postepeno skače, onda ti ne valja termodavač. Proveri još jednom kako je sve povezano, jer ako se dobro sećam, motor je hteo da završi u kanalu :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Honda CM125,GPz 550 Uni-trak

Jos prostije, uzmi unimer i zakaci ga na krajeve termodavaca.Meris otpor.Kako se motor zagreva treba da raste ili opada otpor, zavisi od tipa termodavaca.Ako je tako onda je on ok a pokazivac je ciknuo.Ako se vrednost ne menja ili malo promeni onda je termodavac. Ako ne umes ti,moze da ti izmeri bilo ko,  ko zna da koristi unimer.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

@Dzejev sin imas li dozvolu? Mozes li se dovesti do mene da pogledamo zajedno sta se desava? Imam neophodan alat i pomalo se razumem pa mozemo ti i ja zajednickim snagama da vidimo to da resimo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2319 postova
  • Motocikl: Yamaha Xt 600 2kf

Nemam dozvolu,a mislim da je necu nikad ni imati.Zato hocu i da prodam motor.Probao,hteo,nije mi uspelo.

Dodao sam masu na termodavac,skocila je kazaljka do kraja.Posle toga je izgleda crklo skroz sve,hteo sam jos jednom to da uradim,da vidim oce li opet i vise se ne pomera.

Izgoreo osigurac.Zamenio ga i sad ne daje vise znake zivota.

Sve ostalo super radi sem pokazivaca temperature.

 

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Aha,mozda je stradao. A zasto se ne vozis bez tog meraca, jako puno motocikala nema pokazivac temperature i ljudi se nasmejani voze njima.. 

Sto ti je to toliko bitno? 

Sipaj benzin i teraj ! Sunce je napolju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 206 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha MT-07

Pozdrav, imam na motoru izvedenu utičnicu 12v. Tako sam nasledio od prošlog vlasnika. Interesuje me da li preko toga može da se dopuni akumulator kad dodje zima ili je to samo za punjenje mobilnog telefona i slično? U svakom slučaju ne koristim za sada. 6cd73e5a51a9c9ae67b77706a6353f7f.jpg3e441f322b5109aec27e5030f80c3750.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Vidi u nekim specijalizovanim "baterijanama" a imaš ih koliko hoćeš na Kupujem-Prodajem.

Nađi neki automatski, struje do 3 - 4A

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Kako dobra ideja :D konačno da zatvorim sedište od motora i da narednih bar godinu dana ne skidam više. :D


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 206 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha MT-07

Hvala, pogledacu. Taman sam se spremao da pitam sta se radi sa akumulatorom preko zime. Da li se isprazni ako stoji u garaži na 5 stepeni, 2-3 meseca. A ovako ga stavim kao mobilni na punjač i on se "održava". Jel to produžava ili skraćuje vek akumulatoru

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 206 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha MT-07

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 247 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: APRILIA SR50 DITECH

Ovo i mene i nteresuje...stavio sam običnu brodsku utičnicu i mnogo bi mi bilo lakše da akumulator preko nje punim...javi za rešenje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8237 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Naravno da moze preko uticnice (ne usb) punjenje... Vezuje se preko rednog osiguraca (na svom kablu) direktno na akumulator...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 247 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: APRILIA SR50 DITECH
pre 2 minuta, N.F.S. je napisao:

Naravno da moze preko uticnice (ne usb) punjenje... Vezuje se preko rednog osiguraca (na svom kablu) direktno na akumulator...

Još kad bi dao neku sliku tog spoja (ili šemu) tog sklopa, možda bi mi "stručnjaci" mogli da realizujemo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8237 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Koliko sam razumeo uticnicu vec imas? Povezanu i struju ima bez kontakta? Ako je tako treba ti punjac male snage ili neki namenski za moto akumulatore... Mesto stipaljki stavis "musku" uticnicu za upaljac, pin koji je na sredini vodi plus sa punjaca, dva bocna minus...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 247 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: APRILIA SR50 DITECH
pre 5 minuta, N.F.S. je napisao:

Koliko sam razumeo uticnicu vec imas? Povezanu i struju ima bez kontakta? Ako je tako treba ti punjac male snage ili neki namenski za moto akumulatore... Mesto stipaljki stavis "musku" uticnicu za upaljac, pin koji je na sredini vodi plus sa punjaca, dva bocna minus...

Da, utičnicu imam...povezao sam je direktno na akumulator...nisam stavio nikakav osigurač ili slično...možda bi trebao ? A imam jedan mali punjač (valjda do 300 nečega) ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8237 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Na kabl koji ide sa "plusa" obicno je crven valja staviti osigurac, uticnice sa loius.de imaju redno postavljen fabricki...

Ne bih da te zbunjujem, akumulator mozes dopuniti i obicnim ispravljacem koji daje 15ak volti (prodaju se kao 12v) i 1A snage, na red se stavi sijalica (12v10wnpr.) ona je tu da zastiti punjac ako je u losem stanju baterija, ispravljac nju vidi kao potrosaca a ona ne dozvoljava akumulatoru da "povuce" dosta struje...

Kod praznog akumulatora sijalica u pocetku punjenja svetli jako, kako punjenje odmice ona ce sve slabije svetleti, kada se skoro ugasi ili nit svetli blago narandzasto punjenje je gotovo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8237 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ovo sam nasao trenutno ali shvatices sta ti treba, za uticnicu koristim 5ampera osigurac, valja ga imati ako se slucajno prespoji nesto uz put...

Kockasto crveno kuciste sa slike (u njemu trenutno 20A osigurac) veliko je gabaritno i koristi klasicne, ubodne auto osigurace, ovo okruglo ispod, manje nosi staklene...

Zbog dostupnosti vise volim ovo koje nosi ubodni osigurac...

Kada nema kucista dobre su i dve 5mm buksne, odseces "plus" od uticnice, negde blizu akumualtoru, zakrimpas buksne i zastitis ih termo buzirom, one u sebe prihvataju mini ubodne osigurace (za automobile takodje, svuda dostupni)

Sam izaberi sta ces koristiti ali pametno je imati osigurac na svemu sto dodajes na instalaciju...

 

20181002_174712.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja