Jump to content

Moto Zajednica

Moto elektrika i elektronika - pitanja i odgovori

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 196 postova
  • Motocikl: mondial mct 250
pre 45 minuta, Arakis je napisao:

Zasto da se upali tek kada ti crkne osigurac? 

Ugradi dva LED spota koja ce stalno da ti gore, bices mnogo uocljiviji spreda i siguran si kada ti crkne sijalica u faru. 

Pa onda bi morao da pravim i neki prekidac koji bi morao rucno da gasim a to se uvek tako namesti da cu nekad da zaboravim da ih ugasim ili da ih upalim pa u oba slucaja ne valja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake
pre 18 minuta, Vlada 2d je napisao:

Da se nadovezem na moj problem... :stabre:
Napokon malo pre nasao vremena da povezem regler.
Na leru daje oko 11.8v, a cim dam gas on ode u nebesa...
Prelazi i preko 20v.
Nisam kacio na akumulator, nego sam merio direktno na izlazu iz reglera, da kazem bez povezanih potrosaca, to valjda ne bi trebalo da ima veze.
Napon izmedju faza,na ulazu u regler, je na leru oko 22v, kada dam gas ide i preko 50v~, nisam mnogo testirao, turirao, zbog komsiluka, ali toliko sam izmerio na brzaka.
Da li su to normalne vrednosti?
Ako jesu, onda definitivno ovaj novi kineski regler nije u redu.
Moram traziti neko pouzdanije resenje.

Regler ti je otišao u večna lovišta, menjaj!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.
14 minutes ago, Mondial said:

Pa onda bi morao da pravim i neki prekidac koji bi morao rucno da gasim a to se uvek tako namesti da cu nekad da zaboravim da ih ugasim ili da ih upalim pa u oba slucaja ne valja.

Ne treba ti prekidac. 

Veze se preko releja.

Kad das kontakt za paljenje,relej pusti struju svetlima. Ugasis kontakt /motor relej gasi struju svetlima.

Uzme se pobuda sa osiguracke kutije.

Jednostavan zahvat. Vrlo pouzdan.

Postoje cak i releji sa zakasnelom reakcijom od 10sec. 

Pa se svetla upale tek posle 10sec od paljenja kontakta/motora. Pomaze pri startu motora,manje opterecuje akumulator.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 187 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Qingqi 2D

Da, platio sam ga 1500 din.
Izgleda da sam bio bas optimista kada sam mislio da ce to da radi. :D
Sva sreca, pa mogu da vratim.
Gledao sam ovaj snimak, ili neki slican, sa istom poentom.
I sto mi je bilo najcudnije, testirajuci na ovaj nacin, novi regler nije bio ispravan, a stari, koji na izlazu ima oko 2v, je "prolazio" test.
Hvala puno na pomoci.. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 196 postova
  • Motocikl: mondial mct 250
pre 2 minuta, Astral je napisao:

Ne treba ti prekidac. 

Veze se preko releja.

Kad das kontakt za paljenje,relej pusti struju svetlima. Ugasis kontakt /motor relej gasi struju svetlima.

Uzme se pobuda sa osiguracke kutije.

Jednostavan zahvat. Vrlo pouzdan.

Postoje cak i releji sa zakasnelom reakcijom od 10sec. 

Pa se svetla upale tek posle 10sec od paljenja kontakta/motora. Pomaze pri startu motora,manje opterecuje akumulator.

Ja sam uzeo struju sa brave i kada dam kontakt ima struje (montirao sam konektor za upaljac od auta) i pri preticanju izleteo mi voltmetar koji je bio u konektoru.Ali posto mi je na voltmetru bio kratak + ja sam stavio jedan feder i kada sam pokusao da ga izvadimm prespojio sam + i - i osigurac je izgoreo.Imam releje od auta ali moracu da nabavim neke led za nedaj boze jer da mi se ovo desilo u krivini verovatno bi se zabio u neki zbun.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 9 sati, Vlada 2d je napisao:

Da se nadovezem na moj problem... :stabre:
Napokon malo pre nasao vremena da povezem regler.
Na leru daje oko 11.8v, a cim dam gas on ode u nebesa...
Prelazi i preko 20v.
Nisam kacio na akumulator, nego sam merio direktno na izlazu iz reglera, da kazem bez povezanih potrosaca, to valjda ne bi trebalo da ima veze.
Napon izmedju faza,na ulazu u regler, je na leru oko 22v, kada dam gas ide i preko 50v~, nisam mnogo testirao, turirao, zbog komsiluka, ali toliko sam izmerio na brzaka.
Da li su to normalne vrednosti?
Ako jesu, onda definitivno ovaj novi kineski regler nije u redu.
Moram traziti neko pouzdanije resenje.

Prvo si pogrešio samim izborom reglera, ali si onda pogrešio i načinom "ispitivanja" tog reglera. 

Prikačio si regler na alternator a nisi ga povezao na akumulator i onda si upalio motor i vršio merenje!?

To se nikako ne radi!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 963 postova
  • Lokacija: Užička Republika
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

Da li stator izgori za kratko vreme pod nekim uslovima ili se lak sa žice vremenom topi, u gornjem delu obično? Ako je ovo drugo, da li bi značilo da se posle nekog vremena namotaji statora zarotiraju za neki ugao i gornji deo dođe niže?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Ne može se stator tek tako zarotirati, žice su prekratke i tačno određene dužine.

Jako je bitno da u motoru uvek ima dovoljno ulja - nestašica ulja dovodi do pregorevanja namotaja koji nemaju čime da se hlade.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N
On 5/17/2018 at 10:43 PM, Vlada 2d said:

Da se nadovezem na moj problem... :stabre:
Napokon malo pre nasao vremena da povezem regler.
Na leru daje oko 11.8v, a cim dam gas on ode u nebesa...
Prelazi i preko 20v.
Nisam kacio na akumulator, nego sam merio direktno na izlazu iz reglera, da kazem bez povezanih potrosaca, to valjda ne bi trebalo da ima veze.
Napon izmedju faza,na ulazu u regler, je na leru oko 22v, kada dam gas ide i preko 50v~, nisam mnogo testirao, turirao, zbog komsiluka, ali toliko sam izmerio na brzaka.
Da li su to normalne vrednosti?
Ako jesu, onda definitivno ovaj novi kineski regler nije u redu.
Moram traziti neko pouzdanije resenje.

drugar kupio isti takav za "Hyosung" 125, i radio odlično! probaj ti to , bar nakratko, sa zakačenom baterijom, možda je i dobar. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ako nista ne ocekujes,nista te ne moze ni razocarati., 335 postova

Da li je pametno voziti sa crknutim akumulatorom?

Akumulator sam punio punjacem i ne moze da zavergla samo cakce a vidim da mi lampica od "neutrala" svetli kada dam kontakt,tako da ima malo struje ali ne dovoljno da zavergla.

Da li ce mi crci regler ili nesto drugo ako tako vozim (naravno palim na kurblu) ne bih jos uvek kupovao akumulator ako nije neophodno?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Na svojoj Kawi, kojom sam nedavno imao udes, u prednjem faru su mi bile dve halogene sijalice od 55W. Jedna za oboreno svetlo, a druga za dugo, stim sto se dugo samo dodavalo na oboreno (oboreno se nije iskljucivalo pri promeni na dugo).DSC00352.thumb.JPG.cec37ff00a84e58b38b9c59f48699b2a.JPG

Uskoro mi stizu farovi za preradu, dva komada uparenih, od kojih je jedan sa h4 sijalicom (oboreno i dugo svetlo), a drugi far je samo za dugo svetlo h7 (u njemu je sijalica sa jednim vlaknom). Planiram da umesto klasicnih halogenih sijalica u oba fara ubacim LED sijalice od 30 - 35W.image.png.d5a5a8e9c07da75c91ce6f21d84d73c6.png

Pitanje: da li faru sa h4 sijalicom dozvoliti da ima i dugo i oboreno svetlo, ili povezati tu sijalicu samo na oboreno, a drugi far koji inace ima samo funkciju dugog svetla povezati kao i na originalnom Kawinom? Ili postoji neki nacin da se oboreno prekine kada se prebaci na dugo (sto bi mi vise odgovaralo zbog grejanja same sijalice h4)? Znaci, muci me povezivanje h4 LED sijalice. Voleo bih da imam duplo dugo svetlo, ali sta sa oborenim u tim trenutcima?

Zbirno, 3x35W u LED tehnologiji dodje kao 2x55 u originalnoj, halogenoj Kawinoj postavci, naravno ako LED sijalice mogu da rade istovremeno i na dugom i na oborenom... nznm

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Predlažem da kupiš farove u koje ide H4 sijalica i da ugradiš H4 LED u njih. Povežeš da oba rade i kratko i dugo i super. Nema tu velike potrošnje struje tako da ne brini za alternator.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!
Pre sat vremena, Arakis je napisao:

Predlažem da kupiš farove u koje ide H4 sijalica i da ugradiš H4 LED u njih. Povežeš da oba rade i kratko i dugo i super. Nema tu velike potrošnje struje tako da ne brini za alternator.

Izgleda me nisi razumeo Rajko:

Na Kawinoj instalaciji oboreno radi samo, a pod dugim rade i oboreno i dugo (dodaje se drugi far, a prvi - oboreno se ne iskljucuje).

Ako kod novih farova primenim isti princip, pri oborenom svetlu ce raditi deo h4 sijalice (LED) za oboreno, a prilikom ukljucivanja dugog svetla, dodavace se sijalica h7 (LED) iz drugog fara na vec ukljuceno oboreno svetlo. Moja nedoumica je mogu li iskoristiti h4 i za dugo svetlo, posto vec na istoj ostaje ukljucen deo za oboreno (da ne kazem vlakno, posto je LED)? Brine me grejanje te h4-LED same sijalice sa oba ukljucena dela, i oborenim i dugim, ili se moze nekako preraditi instalacija, pa da se oboreno iskljucuje kada se prebaci na dugo? Potrosnja struje me ne brine, vec grejanje same sijalice h4-LED sa uklucenim i oborenim i dugim istovremeno (kada se vozi pod  dugim svetlima).

PS. set farova je samo u ovoj kombinaciji h4 + h7, i ne moze se drugacije kombinovati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 187 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Qingqi 2D

Akumulator služi kao "amortizer".
Ako je on neispravan pretpostavljam da ćeš onda mnogo više opteretiti regler, i sam sistem punjenja.
A i pitanje je šta je sa akumulatorom.
Ako je recimo crkla jedna ćelija, i na njemu imaš napon od oko 10-10,5V, onda ćeš definitivno opterećivati namotaje i regler.
Jer to nije konstruisano da tako funkcioniše.
Mislim da ti je suludu, da zarad 3000 dinara, koje kad tad moraš dati, dovodiš u pitanje da ti crkne još nešto na motoru.
Pozz



Послато са E5823 уз помоћ Тапатока

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra
14 hours ago, SHOKLA said:

Pitanje: da li faru sa h4 sijalicom dozvoliti da ima i dugo i oboreno svetlo, ili povezati tu sijalicu samo na oboreno, a drugi far koji inace ima samo funkciju dugog svetla povezati kao i na originalnom Kawinom? Ili postoji neki nacin da se oboreno prekine kada se prebaci na dugo (sto bi mi vise odgovaralo zbog grejanja same sijalice h4)? Znaci, muci me povezivanje h4 LED sijalice. Voleo bih da imam duplo dugo svetlo, ali sta sa oborenim u tim trenutcima?

Zbirno, 3x35W u LED tehnologiji dodje kao 2x55 u originalnoj, halogenoj Kawinoj postavci, naravno ako LED sijalice mogu da rade istovremeno i na dugom i na oborenom... nznm

Prvi put vidim da su upareni H4 i H7...

Mislim da ni u jednom faru sa H4 sijalicom ne svetle oba vlakna na dugom svetlu.

Koncept fara sa H4 i H7 sijalicom je različit i električna instalacija je tome prilagođena.

Eventualno da probaš šta se dešava sa H4 sijalicom kada svetle oba vlakna ili oba LED tj. koliko će da traje u takvom režimu, mada sigurno kraće.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake
Pre 6 sati, SHOKLA je napisao:

Izgleda me nisi razumeo Rajko:

Na Kawinoj instalaciji oboreno radi samo, a pod dugim rade i oboreno i dugo (dodaje se drugi far, a prvi - oboreno se ne iskljucuje).

Ako kod novih farova primenim isti princip, pri oborenom svetlu ce raditi deo h4 sijalice (LED) za oboreno, a prilikom ukljucivanja dugog svetla, dodavace se sijalica h7 (LED) iz drugog fara na vec ukljuceno oboreno svetlo. Moja nedoumica je mogu li iskoristiti h4 i za dugo svetlo, posto vec na istoj ostaje ukljucen deo za oboreno (da ne kazem vlakno, posto je LED)? Brine me grejanje te h4-LED same sijalice sa oba ukljucena dela, i oborenim i dugim, ili se moze nekako preraditi instalacija, pa da se oboreno iskljucuje kada se prebaci na dugo? Potrosnja struje me ne brine, vec grejanje same sijalice h4-LED sa uklucenim i oborenim i dugim istovremeno (kada se vozi pod  dugim svetlima).

PS. set farova je samo u ovoj kombinaciji h4 + h7, i ne moze se drugacije kombinovati.

Tako i radi LED H4, obično ima 3 LED segmenta, dva uoali za kratko a treće kada uključih dugo.

 

Ne boj se, malo je zagrevanje LED-a tako da možeš slobodno pustiti da radi i oboreno i dugo u H4 faru.

 

Onaj drugi, za dugo, ima svoju H7 sijalicu koju bih ja isto zamenio za LED..i zbog mnogo veće jačine i zbog manje potrošnje struje i zbog manjeg grejanja nego halogena.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!
Pre 1 sat, Arakis je napisao:

Tako i radi LED H4, obično ima 3 LED segmenta, dva uoali za kratko a treće kada uključih dugo.

 

Ne boj se, malo je zagrevanje LED-a tako da možeš slobodno pustiti da radi i oboreno i dugo u H4 faru.

 

Onaj drugi, za dugo, ima svoju H7 sijalicu koju bih ja isto zamenio za LED..i zbog mnogo veće jačine i zbog manje potrošnje struje i zbog manjeg grejanja nego halogena.

Sto se tice h7, i ona ide u LED, po planu. Mene je zanimalo h4 resenje, posto se sa tim novim LED sijalicama nisam sretao jos uvek. Hvala lepo, nedoumica je razresena.

 

@X8 Vracar: kod obicnih halogenih h4 ne svetle oba vlakna istovremeno, osim pri ablendovanju, ali nisam znao kako je to reseno u LED tehnologiji. Rajko je to objasnio, tako da ce biti sunca u sred mraka... :-)

Hvala i tebi na pomoci i ucescu u temi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 5 sati, alex1974 je napisao:

Sto nije pametno,sta moze da se desi?

Očekuj da ti strada regler ili namotaji alternatora (a možda i jedno i drugo).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 67 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Yamaha Majesty 125,Majesty 250,suzuki burgman 400

Vidim da ima i ova tema pa se mozda neko i oglasi da zna sta i kako da radim.Juce sam vozio motor na pranje na samousluznu praonu kao i uvijek sto sam vozio i prao,kada sam zavrsio sa pranjem odvezao sam motor (ugasen) na parking gdje sam ga upalio i ostavio da radi dok ga ne obrisem krpom u medjuvremenu se ugasio i nisam ga palio neke 2-3 min dok nisam obrisao poslije toga nije htjeo da upali...Skinem svjecicu ocistim je,probam da zaverglam nece da baci struju na svjecicu,zovnem ujaka prevezemo ga kuci ostavim preko noci kontam da se prosusi i namotaji da se osuse,jutros ustanem i opet isto..Interesuje me sta da radim prvo,nesto sam guglao i mjerio napon sa namotaja izbacuje mi oko 35v ali da napomenem da mi je alneser los i da mi sporo okrece magnet (da  li je to razlog zbog kojeg je los napon?)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Prvo sto ces uraditi je da tim istim prevoznim sredstvom od ujaka, upotrebis da prevezes motorce kod majstora, majstor ce dalje znati sta treba.

Napon, akumulator, anlaser, varnica....... i td i td sve ti sredi i nema glava da boli.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 67 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Yamaha Majesty 125,Majesty 250,suzuki burgman 400

A jeste to je najlakse i najbolje ali iskren da budem bez posla sam vec neko vrijeme i sa finansijama nisam nesto najbolji da bi mogao odvesti majstoru koji ce mi uzeti 100e mozda i vise da uradi i da uzme dio,to i jeste najveci razlog sto sam se ovdje javio...:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Honda CM125,GPz 550 Uni-trak

A da izmeris napon akumulatora. Ako okrece anlaser ali sporo vidi prvo to, probaj sa drugim akumulatorom.Kreni od svecice unazad da vidis prvo gde se gubi struja. Ako je do tada lepo radio vrlo je verovatno da negde ima kap dve vode koja te zeza. Kako si izmerio 30+ volti ako ne mozes da ga upalis? Kad budes uspeo da ga upalis proveri napon punjenja na akumulatoru, ako je izmedju 13.8 i 14.4  onda je punjenje dobro i ne diraj nista

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja