Jump to content

Moto Zajednica

Moto elektrika i elektronika - pitanja i odgovori

Recommended Posts

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: Foča
  • Motocikl: Honda NX 650 Dominator

Izgleda društvo da je rikno CDI. Tako reče naš "najbolji" autoelektričar, a namotaje sam lično ispitao kad sam držao žice u rukama i zakurblo, kako trese ima i preko 100v što reče Big Muzzy!

Čitao sam negdje da se CDI može pažljivo otvoriti i provjeriti lem spojeve na ploči, kao obično je tu negdje prekid. Probaću još to pa onda tražiti drugi ako ne uspije.

 

Hvala na pomoći pa se čujemo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650
  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: Foča
  • Motocikl: Honda NX 650 Dominator

Ljudi moji što nas je u Foči krenulo sa kvarovima elektronike na motorima to je čudo jedno!

Yamaha DT 125 ne baca varnicu na malim obrtajima, kad se kurbla, a na guranje upali i radi fino ali neće da održi na malom gasu. Nije svjećica ni kablo. Punjenje akumulatora je najviše 4.5 v . Mogu li se šta magneti štelovati ili nešta drugo?.

 

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Elektrogurui jedno pitanjce:

Danijelsu je na keewayu crko alarm i poceo da zeza i gasi motor u toku voznje praveci nam problem da ga ponovo upalimo.

Arakis ili Joska su mi jednom prilikom napomenuli da postoje dve zice koje bi valjalo spojiti da bi onemogucili blokadu paljenja. Cini m se da se radilo o ljubicastoj i zelenoj ali nisam 100% siguran, pa ako neko zna koje su najcesce boje na tim kineskim alarmima neka postuje ovde :-)

Takodje interesuje nas da ako raskocimo alarm i otkacimo sve zice hocemo li imati problem sa blokadom paljena?

Hvala unaped

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 171 postova
  • Lokacija: bgd
  • Motocikl: Piaggio Skipper st125

31072012407.jpg

 

ovo je slika ispravljača koji koristim za punjenje.

ima potencionometar(od 0-20v) i prekidač za promenu smera struje(koji mi i nije potreban).

struju držim na 12,5 volti a danas sam ga metuo i na 13 :zvizduk:

da li je ovo dobar ispravljač i da li se može koristiti za punjenje ovi malih kumulatora za motore i koja je voltaža najbolja?

znam da ga regler cepa do 14,5v...

kapiram da za punjenje mora da postoji razlika u naponu, ali me buni to što mi je drugar, koji se bavi elektrikom, rekao da to nema veze, da je ok da ima 12 v na izlazu i da će se kulmulator napuniti...?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12239 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Elektrogurui jedno pitanjce:

Danijelsu je na keewayu crko alarm i poceo da zeza i gasi motor u toku voznje praveci nam problem da ga ponovo upalimo.

Arakis ili Joska su mi jednom prilikom napomenuli da postoje dve zice koje bi valjalo spojiti da bi onemogucili blokadu paljenja. Cini m se da se radilo o ljubicastoj i zelenoj ali nisam 100% siguran, pa ako neko zna koje su najcesce boje na tim kineskim alarmima neka postuje ovde :-)

Takodje interesuje nas da ako raskocimo alarm i otkacimo sve zice hocemo li imati problem sa blokadom paljena?

Hvala unaped

 

Obično su pink i siva žica povezane na rele za imobilizaciju paljenja. Spoj te dve žice i radiće ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12239 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

31072012407.jpg

 

ovo je slika ispravljača koji koristim za punjenje.

ima potencionometar(od 0-20v) i prekidač za promenu smera struje(koji mi i nije potreban).

struju držim na 12,5 volti a danas sam ga metuo i na 13 :zvizduk:

da li je ovo dobar ispravljač i da li se može koristiti za punjenje ovi malih kumulatora za motore i koja je voltaža najbolja?

znam da ga regler cepa do 14,5v...

kapiram da za punjenje mora da postoji razlika u naponu, ali me buni to što mi je drugar, koji se bavi elektrikom, rekao da to nema veze, da je ok da ima 12 v na izlazu i da će se kulmulator napuniti...?

 

Stavi izlazni napon na 14.4 V i uživaj. Samo pazi na max struju punjenja, ne bi trebala preći 2 - 3A max.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Hmmm kod nas je malo drugačije na alarmu postoji dzek sa sledećim rasporedom žica i oznakama na njima a to su

Žuta ?????????

Zelena oznaka A2

Dve crne koje idu zajedno oznaka GRND (to bi trebalo da je masa )

Tamno zelena A1 ??????????????

Žuto zelena STRE ??????????

Crvena 12+ (+ )

Crveno bela ACC (+ sa akumulatora)

Zeleno bela R ( trebalo bi da je desni migavac)

zeleno crna L (trebalo bi da je levi migavac)

 

i tanke zice sa posebnim dzekom crna i crvena za koje znam da idu sa sirenu alarma.

Problem koji imamo je sledeci: Koje od ovih ponudjenih zica bi bile blokada paljenja da znamo sta da spojimo? a drugi problem je taj sto sada motor mozemo da ugasimo jedino ako ga ubacimo u brzinu i pustimo naglo kvacilo :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 171 postova
  • Lokacija: bgd
  • Motocikl: Piaggio Skipper st125

31072012407.jpg

 

ovo je slika ispravljača koji koristim za punjenje.

ima potencionometar(od 0-20v) i prekidač za promenu smera struje(koji mi i nije potreban).

struju držim na 12,5 volti a danas sam ga metuo i na 13 :zvizduk:

da li je ovo dobar ispravljač i da li se može koristiti za punjenje ovi malih kumulatora za motore i koja je voltaža najbolja?

znam da ga regler cepa do 14,5v...

kapiram da za punjenje mora da postoji razlika u naponu, ali me buni to što mi je drugar, koji se bavi elektrikom, rekao da to nema veze, da je ok da ima 12 v na izlazu i da će se kulmulator napuniti...?

 

Stavi izlazni napon na 14.4 V i uživaj. Samo pazi na max struju punjenja, ne bi trebala preći 2 - 3A max.

 

Hvala!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

Elektrogurui jedno pitanjce:

Danijelsu je na keewayu crko alarm i poceo da zeza i gasi motor u toku voznje praveci nam problem da ga ponovo upalimo.

Arakis ili Joska su mi jednom prilikom napomenuli da postoje dve zice koje bi valjalo spojiti da bi onemogucili blokadu paljenja. Cini m se da se radilo o ljubicastoj i zelenoj ali nisam 100% siguran, pa ako neko zna koje su najcesce boje na tim kineskim alarmima neka postuje ovde :-)

Takodje interesuje nas da ako raskocimo alarm i otkacimo sve zice hocemo li imati problem sa blokadom paljena?

Hvala unaped

pink i siva su blokada,treba ih otkaciti,ali dovoljno je samo da iskopcas dzek od alarma i neces imati problema

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Elektrogurui jedno pitanjce:

Danijelsu je na keewayu crko alarm i poceo da zeza i gasi motor u toku voznje praveci nam problem da ga ponovo upalimo.

Arakis ili Joska su mi jednom prilikom napomenuli da postoje dve zice koje bi valjalo spojiti da bi onemogucili blokadu paljenja. Cini m se da se radilo o ljubicastoj i zelenoj ali nisam 100% siguran, pa ako neko zna koje su najcesce boje na tim kineskim alarmima neka postuje ovde :-)

Takodje interesuje nas da ako raskocimo alarm i otkacimo sve zice hocemo li imati problem sa blokadom paljena?

Hvala unaped

pink i siva su blokada,treba ih otkaciti,ali dovoljno je samo da iskopcas dzek od alarma i neces imati problema

 

Napisah u predjasnjem postu gore, kod nas su zice drugacijih boja, a sto se tice raskacinjanja dzeka, motor radi ali ne mozemo da ga ugasimo okretanjem kljuca, vec samo ako ga ubacimo u brzinu i pustimo kvacilo, takodje motor vergla i kada nije u neutral polozaju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

EDIT

Nasao semu na netu ujutru pravimo

1 žuta ide na indikator alarma

2 Zelena oznaka A2 ide na kontakt bravu

3 Dve crne koje idu zajedno oznaka GRND (to bi trebalo da je masa )

4 Tamno zelena A1 ide na CDI

5 Žuto zelena STRE anlaser

6 Crvena 12+ (+ ) + sa akumulatora preko osiguraca

7 Crveno bela ACC kontakt brava

8 Zeleno bela R ( desni migavac)

9 zeleno crna L ( levi migavac)

Trebalo bi po nekim komentarima da se motor normalno moze ugasiti ako se premoste 2 i 7, provericemo ujutru a pokusacemo i alarm da osposobimo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova

na kineskim motorima crno/crvena daje oko32v naizmenicne struje ,plavo/zuta pika up treba da pokaze oko140 ohm ,i crno/bela ide sa brave za gasenje desava se da ta crno brela bude u spoju i motor nece da baca varnicu to je u 90poosto slucajeva a zelena na komutatoru je na nekim masa a na nekim vodi na bombinu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 121 postova
  • Lokacija: Borča
  • Motocikl: hooooonnddaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Jedno pitanjce za ćika elektronićare, gasi mi se oboreni xenon na leru kad je hladan motorin? U pitanju je hornetić 6stotka. A da, još jedno pitanjce, kupio amburator pre oko mesec i po dana marke Unibat, misleći da je postojeći crk'o. Medjutim stari i dalje šljaka tako da onaj novi nisam stavio na bajk pa me interesuje smeta li mu pošto je formiran i šta dalje? Unapred zahvalan na iscrpnom odgovoru. Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12239 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

To što ti se gasi xenon na leru znači da ti je nizak napon na balastu. A to znači da ti (kao što je i normalno kod svih reglera) na leru ne puni akumulator ali to znači da je tada napon na akumulatoru ispod 12V a to znači da ti verovatno regler ne valja zato što ne može dovoljno da napuni akumulator... :) a indikativno je da ti i stari akumulator radi kao i novi a opet imaš problema...A da izmeriš punjenje na 3000 obrtaja? :)

 

Kad je već formiran accu moraš ga tetošiti, maziti i paziti na dalje :) a to znači punjenje bar jednom mesečno sa kratkotrajnim pražnjenjem sijalicom od 21W (migavci ili kočiono)...muka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 164 postova
  • Lokacija: temerin
  • Motocikl: yamaha virago 125,Yamaha Tdm 850 3vd

Ugradio sam kineski alarm na Tdm-a sad imam problem sa daljinskim paljenjem signal traje nekih 3 sekunde a meni treba neke dve ,ostaje mi ukljucen alnaser i kad se upali motor da li postoji neko resenje da se taj signal nekako skrati

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Very Funny Rider, 1123 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: ホンダ Tamić Varadero XL Litra '07

Ajde da malo ozivim temu :)

Kako da ovih 13.4v kojih mi stize sa akumulatora dok motor radi...pretvorim u stabilnih 10v na potrosacu (3 led diode)?

Ako moze neko da mi pomogne sa šemom? By the way...pocetnik sam u elektronici :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 140 postova
  • Lokacija: NG
  • Motocikl: Africa Twin 1000

pozdrav svima,

 

 

moze li mi neko reci tip i snagu reglera za hondu transalp 650 2004god, i koliko ga smem maksimalno opteretiti, posto planiram da stavim maglenke

hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12239 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

270W bi trebao biti alternator za tvoj motor.

 

Na klasične halogene dodatne farove snage 2 x 55W zaboravi, tih 10A je previše veliko opterećenje za tvoj alternator i regler.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 140 postova
  • Lokacija: NG
  • Motocikl: Africa Twin 1000

a kada bih postojece sijalice zamenio led diodama?

pa kako su neki stavili te maglenke?

moze li mi neko dati neki post gde je to objasnjeno?

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 100 postova
  • Lokacija: Kotor
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3VD

Dragi prijatelji, da li biste bili ljubazni da mi date savjet zbog čega se na svjetlima vidi gubitak napona prilikom npr. kada rade migavci, farovi simultano gube svjetlost kako rade migavci, ili kada pritisnem kočnicu, svjetlo se smanji, i sve u krug.

 

 

Masa je odlična, to sam provjerio, samo me interesuje zbog čega se ovo dešava ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 100 postova
  • Lokacija: Kotor
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3VD

Ne znam kako bih ti odgovorio na to pitanje da li loše puni ? Nisam ni sa čim drugim imao da kažem problema. Uvijek upali na prvu kao iz topa, akumulator je bio uz njega kada je motor došao, a tip kaže da je unazad 2 mjeseca stavio nov akumulator. Ali opet - ne znam da li je to do akumulatora, jer se to sve dešava dok radi motor. Mislim, tada mi je bitno, ,tada se to dešava. A btw, imam i punjač na 12V i telefon mi se bez problema puni preko toga, tako da ne vidim problem sa punjenjem.

 

 

Može li biti pojam ''stara'' instalacija, problem ? I šta to zapravo predstavlja ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja