Jump to content

Moto Zajednica

Skidanje rđe elektrolizom

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Posle toga sam lepo isprao krupnije zaostatke pistoljem za pranje kola i osusio fenom.

Na ovoj slici je litar antirosta u akciji. Lepo se vidi kako je skinuo i najmanji tracak one najfinije 'prasine' koja se zadrzala posle pranja.

 

Znaci, nista matice, kamencici i slicno. Ostavicu antirost jos par sati uz povremeno muckanje i isprati potom sa litar-dva nitro razredjivaca.

post-4255-12879077244696_thumb.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 84 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Hyosung Aquila 250

Super. A zna li neko postoji li kakav postupak plastifikacije (ili slicne zastite) unutrasjosti rezervoara posle ovakvog tretmana. Nailazio sam na takve savete, ali ovde bi dosli kao logican korak u postupku zastite. Znam da su japanci jos 80-ih plastificirali rezervoare tako da je sigurno da se i danas to moze izvesti. Kako se to radi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

Kume, cekaj da prvo dodju do pasivizacije. Nitro lak ne radi pasivizaciju gvozdja nakon elektrolize ili antirosta. Baska to sto se elektrolizom unisti bilo kakav eventualni zastitni premaz koji je bio unutar rezervoara, ili sto nakon nedovrsenog postupka elektrolize gvozdje jos brze korodira. A za oblaganje plastikom bilo bi dobro da se javi neki plasticar, kao oni sto krpe plastike. To su bre majstori.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Trebalo bi da antirost izvrši fosfatizaciju gvožđa jer se ono ne pasivizira. Pasivizacija je prevlačenje površine metala sopstvenim oksidom koji sprečava dalje delovanje kiseonika t.j. koroziju. Gvožđe nema to svojstvo i ono sve vreme korodira dok se potpuno ne prevede u oksid odnosno rđu. Dakle, antirost treba da prevuče površinu slojem fosfata i tako spreči dalju koroziju. Zapravo ga ne bi trebalo ispirati, naročito ne vodom. I bolje radi kad se predmet greje. To je neko iskustvo koje sam stekao tokom godina.

 

Što se tiče plastifikacije, nema za sad dobrog i jeftinog rešenja za "uradi sam". Postoje rešenja i za to ali je problem u tome da nabačeni sloj "plastike" nema mikro pore. To je veoma teško izvesti u kućnoj radinosti. Na svakoj mikro pori će korozija početi da deluje kao burgija jer je ostala površina zaštićena. Dakle, bolje je ostaviti da se korozija širi nego da buši predmet.

 

Najjeftinije i najjednostavnije rešenje je rastvoreni stiropor u benzinu pa se time premazuje predmet. Problem je što je to neprimenljivo na rezervoar jer će benzin istog momenta otopiti taj premaz i poprilično nagoreti karike kad stigne u cilindre. Za rezervoar zaista ne znam pravo rešenje za "uradi sam" osim galvanizacije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

Da, antirost treba da izvrsi fosfatizaciju povrsine. Uostalom, kod konzervacije gvozdenih predmeta finalno se i obradjuju 2% fosfornom kiselinom, upravo zbog toga. Medjutim kod elektrolize je nesto drugacija stvar. Ona je agresivnija, kao i elektroliti koji se tom prilikom koriste. Neophodno je dobro ispiranje destilovanom vodom (iskuvavanjem, sa naglim hladjenjem... zbog sirenja i skupljanja materijala), ili u ultrazvuku (skupe su kadice dimenzija rezervoara). Pasivizacija gvozdja se radi, i to se vrsi iskuvavanjem u natrijumbenzoatu, u nas poznatijem kao konzervans za zimnicu, na primer. nakon toga se radi finalno poliranje, radi odstranjivanja necistoca kojih ostane poprilicno, i finalna pasivizacija. Mozda na prvi pogled nakon elektrolize to izgleda kao super odradjeno, ali moze i da napravi dosta problema u skoroj buducnosti ako se ne okonca postupak kako treba. drzite se antirosta, bezbednije je.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Dali je neko probao da krne ceo rezervoar u neku plasticnu kadicu ili korito i da onda odradi elektrolizno ciscenje?

Nesto mi pada na pamet da napravim to ja sa svojim rezervoarom, ako mu i padne boja sa njega nema veze i onako cu da ga farbam u crno!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

Trebalo bi da ti otpadne boja, ako ga dobro povezes. Nabavi samo prohromske ploce i ima da ti bude sjajan ko pasje mudo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Ma prohroma imam koliko god ocu kod mene u firmi, to ja najmanji problem. Danas sam nasao Kalcinisanu Sodu u poljoprivrednoj apoteci, 80 din pakovanje od kile.............

Isprobao sam na jednom zardjalom komadicu lima kako sljaka, ocisi extra.

 

E sad ideja sto je lord_oblivion rekao za antirost, meni se to ne svidja! Antirost nagriza povrsinu metala i dalje.............

 

Ja cu moj prvo isprati vodom, osusiti ga i na kraju cu videti da uradim bakarisanje celog rezervoara!

 

Moram da pitam shoishiro-a koliko je kod Bosnjackog u Simanovcima baakarisanje!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • hoochie coochie man, 1239 postova
  • Lokacija: BG/ZG
  • Motocikl: Harley Davidson Road King Classic '07 & Honda CB750K '81

Ne zaboravi da pitas da li rade rezervoare za motocikle i koja je cena.

Tu informaciju slobodno prosledi u ovu temu :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1448 postova
  • Lokacija: subotica
  • Motocikl: Honda ness 150

Zorkin 2K osnovni epoxi premaz radi posao. Potrebno je ostaviti boji bar10 dana da se zavrsi reakcija, pre nego sto se sipa benzin u rezervoar.

nalijes celu kanticu promuckas,iscedis ili???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: BMW R1200GS

Ali je problem kako iscediti ostatak iz rezervoara (bar kod mene). Na chepu ima falc tako da ne moze bash sve da se ispusti a na slavinici isto ima neki djoka iznad dna... :( To mi je bio problem i kad sam shrafovima i naftom prao, ali ako ostane nafta nije strashno, a vec da povuche epoks u karbove... :S

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1448 postova
  • Lokacija: subotica
  • Motocikl: Honda ness 150

Zavisi od velicine rezervoara. Razlivam dok ne pokrije celu povrsinu rezervoara, a visak prospem. Ja sam napravio neku vrstu raznja, pa se vrti satima dok ne stegne. Moze i rucno, ali mora dugo da se tumba po rukama. Moze i da se uvije u cebe i stavi u mesalicu za beton.

ne znam jesi li negde video ali umesto reduktora za razanj se moze koristiti glava od fleksa,i to na staru osovinu nataknes direkt taj neki pokretacki motor a na izlaz gde je isao kamen povezes sa osivinom-raznjom! snaga velika a obrtaji mali,provereno!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: cogito ergo Taurunum
  • Motocikl: Suzuki GSX 600F Slingshot

Ja sam stavio malo manje razređivača da bude gušća farba i vrteo u rukama 15-20 minuta lagano (sa pauzama naravno... i mi cigani imamo dušu).

Tokom dana na svakih 2-3 sata samo izvrtim lagano po 5 minuta da se ne sakupi na jednom mestu. Lepo je ispalo gad se gvirne. Čak su i one cevčice što idu po sredini odozgo na dole uspele da se ofarbaju.

 

Dali je neko probao da krne ceo rezervoar u neku plasticnu kadicu ili korito i da onda odradi elektrolizno ciscenje?

Odradio tako 3 rezervoara bez problema sa farbom. Jedino je tamo gde je bila linija vode (jedan nisam mogao ceo da potopim) ostao u laku preliv boja kao nafta na vodi. Al nestalo je posle par pranja.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

E ovako, sto se tice bakarisanja unutrasnjosti rezervoara kolio sam skonto nema leba! Tesko da ce se nahvatati dobar sloj bakra koji bi to dobro zastitio!

E a sad sa kojim djavolom da zastitim rezervoar?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 217 postova
  • Lokacija: Necu da ti kazem celavi!!!
  • Motocikl: GPZ 500S

Mislim,ali nemojte da mi verujete (ne znam gde sam to procitao,od koga sam cuo...),da lak za camce moze da se upotrebi za zastitu unutrasnjosti rezervoara.Ja sam malo skeptican zbog benzina koji mozda nagriza taj lak,pa ako neko zna nesto vise o tome neka se javi sad ili neka zauvek cuti!!! ;D ;D ;D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 217 postova
  • Lokacija: Necu da ti kazem celavi!!!
  • Motocikl: GPZ 500S

^ovaj MALI DIK.... se reg samo da podjebava..

 

Ja samo kazem sta sam cuo ili procitao i da sam skeptican po tom pitanju zbog dejstva benzina na taj lak.

Ako pazljivo procitas moj post,videces da sam pozvao onoga ko zna nesto vise o tome da se javi.

A to sto ti vidis "podjebavanje" u tome,to je tvoj problem!

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja