Jump to content

Moto Zajednica

Kako "voziti" motor iz Italije.....

Recommended Posts

  • Drug član, 1342 postova
  • Lokacija: Beograd-Srbija
  • Motocikl: ZX10-R

Da li neko zna da mi objasni koja je procedura u Italiji kada kupis motor ali zelis sam da ga dovezes, Kakvi papiri se onda prave i koliko to okvirno kosta.....i generalno moze li se sa takvim motorom i papirima proci tranzitno kroz Crnu Goru..... :-\

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Yamaha R1 2009

Da li neko zna da mi objasni koja je procedura u Italiji kada kupis motor ali zelis sam da ga dovezes, Kakvi papiri se onda prave i koliko to okvirno kosta.....i generalno moze li se sa takvim motorom i papirima proci tranzitno kroz Crnu Goru..... :-\

Charuga,izvadis probne tablice ili carinske table na kojima mozes motor voziti bez problema.Sto se tice tranzita kroz CG,ne mozes sa tim papirima tranzitirati kroz CG vec ce ti na ulazu spediter napraviti tranzitnu propratnicu,koju moras razduziti na izlazu iz Crne Gore.Naravno to ce ti i naplatiti.Poz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1342 postova
  • Lokacija: Beograd-Srbija
  • Motocikl: ZX10-R

Imate li predstavu koliko to kosta....Italijani su mi rekli oko 200 e (sve sa odjavom i izvoznim papirima) . posto su provereni varalici interesuje me dali me lupaju po "usima" i imate li poima koliko moze da kosta "tranzit kroz MNE"....

I jos nesto....skoro sam isao za Rumuniju i nisu mi dali da se vratim na isti prelaz vec sam morao da idem preko Arada u Madjarsku  da se vratim.....dali postoji mogucnost da mi italijani ne dozvole da se vratim istim putem tj. trajektom Bar-Bari...ima li neko slicna iskustva...???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Yamaha R1 2009

Ajde probacu da ti saznam za cene odjave,izvozne i tablica kao i tranzita kroz Cg,pa ti javim u toku dana.Jesi li razmisljao da ides kroz Hrvatsku,ako nadjes motor negde severnije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1342 postova
  • Lokacija: Beograd-Srbija
  • Motocikl: ZX10-R

Nasao sam nesto odmah pored Barija....generalno mi to najvise smanjuje troskove putovanja....vec mesec dana a i vise trazim nesto jevtinije na cemu ce moci da se vozi i moja zena (sediste)....plus ovo je motor od firme pa racunam da nije losa kombinacija?????????

Trenutno sam dobio vise nego dobru cenu valda sto je jos ovakvo vreme...a racunam da ga prevezem sam do trajekta a kada udjem u C.Goru sve ce biti lakse....ako nebudem mogao da ga vozim za BGD (zbog vremena) naci cu neki transport....

Hvala ti unapred na pomoci :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1420 postova
  • Lokacija: Bliski Istok-Pančevo
  • Motocikl: Honda CRF300L

Italija ti je jako kompikovana sto se tice tablica, pricam o mom slucaju iz 2003 kada sam doterao auto iz italije. U italiji ne postoje zoll tablice a probne tablice imaju samo servisi i auto saloni.

Postoji Targa Provvisoria "A6"  http://www.motorizzazionetorino.it/Targa_A6.htm  koja se moze dobiti radi izvoza vozila ali se ona izdaje sa relacijom do granicog prelaza. Mene su Crnogorci odrali a tada smo jos bili jedna zemlja, posto nisam uspeo da dobijem zeleni karton za tu tablicu mislim da su mi u u CG uzeli oko 70€, CG spediteri su mi uzeli jos 150€ + pare za neke takse, za koje su carinici prilikom ulaska u Srbiju rekli da nicemu ne znace i da su mi ukrali pare. Na papIrima od tablice mi je pisalo Pisa-Ancona radi utovara na brod, naravno u CG i Srbiji ne znaju da citaju italijanski pa je to tako proslo. Naravno posle sam platio i speditere na nasoj granici i ponovo u Beogradu na carini. Nedavno sam uvozio zavrsavao dugaru uvoz cisterne, italijani su mu zavrsili papire i preivremene tablice na relaciju Torino-Pancevo, dobijo je i zeleni karton i dovuako je prikolicu bez problema kroz Sloveniju, mada su neki govorili da slovenci ne priznaju te italijanske papirne tablice. Moja ti je preporuka da izbegnes CG. Sto se tice papira za odjavu motora u Italiji ja sam ih platio 100€ ali da sam bio tamo i sam ih radio kostali bi nesto manje, a ne znam koje su cene za izdavanje te privremene tablice.  Moja preporuka je da nadjes prevoznika koji ce da ti donese motor kao sto sam i ja uradio.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova

prosto ne mogu da verujem da je takva procedura ... Pošto je Italija u EU, trebalo bi da važe njihovi zakoni, tako da je sve jedno da li nešto uvoziš iz DE, IT, E... Takodje mi je jako čudno da svaka država lupa iza ušiju svoju tranzitnu carinu.

 

Što se tiče zakona u CG proveri http://www.sllrcg.cg.yu/. i to 706.  Zakon o carinskoj tarifi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1342 postova
  • Lokacija: Beograd-Srbija
  • Motocikl: ZX10-R

A u p.m.....imate li predstavu koliko bi kostao transport preko prevoznika.....ispadne da vise treba platiti transport nego carinu i porez....

Molim za savet ko ima iskustva....jest ovo firma ali mi se neplaca bas preko racuna a da nevidim motor.... ;D ::) :-\

 

Kakva je procedura ako bih nasao neki kombi i otisao sa njim??????

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 707 postova
  • Lokacija: podgorica,mne
  • Motocikl: uvijek prljava Honda xr650r

Sad sam se čuo sa drugom koji je špediter koji mi je rekao da ti moraš vidjeti sa tvojim špediterom . Sve zavisi od Njega - tvoga špeditera  .Bolja solucija je da ti ne treba  ništa i kad uđeš u SRB samo radiš prenaupućenje . Gora solucija je da moraš platiti propratne papire i takse i špeditera što je od prilike oko 8 +20+50 . Br mog druga je 067305305 /Milo pa zovi ako teba više informacija

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Yamaha R1 2009

Charuga,najbolja varijanta ti je da odes kombijem po njega.Pitao sam neke momke sto dovoze motore,i kazu da je u Italiji gotovo nemoguce dobiti te probne tablice.Takodje su mi rekli da odjava moze kostati od 40-ak eur-a pa do preko 100 eura,u zavisnosti od vlasnika motora,jer navodno postoji i tamo neka sema kod njih kako to moze da se uradi jeftinije,ako vlasnik zna i hoce to da uradi tako.Sto se tice izvozne ona ti je 30-40 eura,al ona ti nije potrebna,tj.nije ti obavezna prilikom carinjenja tako da ne moras ni da vadis izvoznu.Znaci ostaje ti jos trosak pravljenja propratnice kroz CG,to unapred saznaj gde tj.idi po preporuci kod nekog poznatog jer ce te u suprotnom odrati u spediciji,takodje ti na ulasku u Srbiju moraju napraviti propratnicu do mesta carinjenja u Srbiji.Takodje i tu idi kod nekog speditera sa nekom preporukom.Znaci te dve propratnice su ti obavezna radnja,bez toga ne mozes da udjes sa robom ni u CG ni u Srbiju.Posle ti preostaje jos spediter u mestu carinjenja.Najbolje nadji nekog dobrog speditera tamo gde ces cariniti motor,i obicno oni imaju neku poslovnu saradnju sa granicnim spedicijama i preporucice ti nekog,i kad odes po preporuci sigurno ces manje i platiti.Poz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Majilovac (SRB) / s'one strane Jadrana(ITA)
  • Motocikl: BMW R1150GS & CR 125

dovezao sam nekolicinu motora u Srbiju i to iz Italije,sto sa  tablicama(onim "normalnim") sto bez njih.iz centralnog dela Italije prevoz do BG je oko 200eura + ulazni papiri na nasoj granici koji kostaju od 80 do 100 eura u zavisnosti od toga  koliko imas vremena i strpljenja da cekas .kada dobijes ulazne papire ostaje ti carina koju moras u roku od tri dana da uradis e posle toga sledi tehnicki i registracija.ako te interesuje nesto preciznije pitaj-pokusacu da ti izadjem u susret.ovo je moj broj  +393472554616  Nesa

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Kikinda, Beograd, Čačak
  • Motocikl: f650gs

"Kako "voziti" motor iz Italije...." u potpunosti odgovara naslovu teme koju sam hteo da pokrenem, kad ono...

Letos dobih mejl: "Dobio si stipendiju, ideš da studiraš u Rim". Odmah potom prodao KLE-a s namerom da iskustvo u Italiji bude bude oplemenjeno na svima nam najdraži način - na dva točka. Sreća golema primaći se onima sa foruma koji imaju priliku da okače nešto u putopisima, međutim, birokratija...

Charuga, završi li na kraju posao?

Balkanlover70, i dalje na Kapriju? Za sigurno bi mi značilo nešto od iskustva (eventualno i pomoć) sa prevozom u kombiju...

Glavno pitanje: Kako voziti motor u italiji u narednih 6 meseci i potom se njime vratiti u Srbiju?

Posle nekog vremena nad tastaturom, odlučio da razložim na više podpitanja:

1. Ima li neko iskustava sa prenosom vlasništva (passaggio di proprietà)?

Koliko košta, gde se radi... Kao i kod nas, i ovde se agencije nude da klepe po ušima, ali me interesuje jel' neko probao da odradi sam.

Pretpostavljam (video na forumu) da ovo ne mora da se radi ukoliko se motor odmah izvozi, tj. dovoljno je da ga vlasnik odjavi.Ako sam pogrešno video, nek neko napiše da sam magarac.

2. Kako može da se odradi osiguranje? Išao u ACI - Automobile Club d'Italia i rekli mi da je nemoguće osigurati ukoliko lice koje osigurava nije rezident (nema stalni boravak). S druge strane, pojedinci iz osiguravajućih kuća me razuveravaju.

3. Da li lice koje nije vlasnik može da odradi osiguranje?

Ovo pitanje se postavlja jer u Italiji cena osiguranja koje pojedinac plaća zavisi od mesta boravka, tako da ako bih našao nekog od ortaka iz manjeg mesta, cena osiguranja za ovaj period bi mogla da se smanji i do 3 puta. U Rimu mi pominju cifru od 500e što je trećina svote koju bih da izdvojim za motor.

4. Ako onaj koji osigurava mora da bude istovremeno i vlasnik, da li postoji mogućnost da se odradi ugovor po kome je moguće da ja imam pravo korišćenja i otuđenja?

4a) Da li sa tim ugovorom može da se vozi do Srbije i tamo da se odrađuje priča sa uvozom?

Do skoro mi je tura po jadranskoj obali bila fikcija, a sada ne deluje toliko nemoguće. Ovo pitam jer sam video da postoji mogućnost odjave motora kod nas, u italijanskoj ambasadi (gomila korisnog na temi "stigao hornet" koju je postavio Kiro).

 

Hiper zahvalan na svakom odgovoru!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1420 postova
  • Lokacija: Bliski Istok-Pančevo
  • Motocikl: Honda CRF300L

Ne mozes da prevedes na sebe motor (passaggio di proprieta) ako nisi resident.

Postoji document koji se zove PROCURA SPECIALE koja se radi kod notaia to ti je nesto poput nase punomoci ali jako tesko naci nekoga ko ce ti to dati jer on i dalje odgovara za sve sto se desi na putu sa vozilom.

Osiguranje ne moze da se vodi na lice koje nije vlasnik vozila i mora ga osigurati tamo gde je resident.

Najbolje da pazaris motor dovezes ga u Srbiju, ocarinis, registrujes i vratis se nazad. Sa nasom dozvolom imas (bar je nekada bilo tako) pravo da vozis 12 meseci u italiji a posle toga si obavezan da uzmes italijansku.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Kikinda, Beograd, Čačak
  • Motocikl: f650gs

Hvala, TA!

Idem ovih dana da se raspitam šta je potrebno da bi bio rezident. U ACI-u mi rekoše da "permesso di sogiorno" nije dovoljan za odrađivanje osiguranja, ali ako ne može da se odradi ni prenos vlasništva...

Dođe čovek u Italiju na godinu dana da radi, studira, šta god i bude osuđen na tramvaje! Nainatio se da se vozim ovuda na dva točka, pa to ti je...

Do Srbije, carina, registracija, nazad,... Trebao bih da stavim na papir da li Rim - Kikinda u tri smera možda čak i izađe povoljnije. Ipak, i da je tako, vreme za završavanje cele priče i ceo izdatak od jednom...

Na kraju:

1. Da li bi bilo moguće sa PROCURA SPECIALE voziti motor do Srbije i odjaviti ga u Italijanskoj ambasadi? Da li se onda na ulazu u SRB traže ulazni papiri, ili to može da završi neko od špeditera?

2. Ako se motor odjavi u Italiji, da li može da se uzme targa na dve-tri nedelje, pa da se sa njom prozuji po SLO, HR, MNE (ili poslušati savet iz nekog od tvojih prethodnih postova TA96, pa izbeći MNE), pa kući?

Grazie! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Majilovac (SRB) / s'one strane Jadrana(ITA)
  • Motocikl: BMW R1150GS & CR 125

poz.evo "par redova "i od mene

 

-ako se motor kupuje s namerom da se odveze(citaj odnese) za Srbiju prenos ti nije potreban-usteda od oko 200 E

-odjavu motora MORA da uradi vlasnik i to kosta oko 70 E

-uradi se kupoprodajni ugovor(u opstini) i overis markicom od oko 15 E

-na nasoj granici prijavis ulaz motora,javis se spediteru,odradi ti papire za carinsko mesto koje ti budes naveo

-posle dolazi carina porez registracija.....

 

druga varijanta:

-da bi bio vlasnik motora u Italiji potreban ti je "stalni boravak" - residenza

-prenos iznosi oko 200 E

-osiguranje za godinu dana iznosi za 600ccm oko 400 E

-motor mora da ima izvrsen uredan tehnicki pregled

-svake godine placas taksu drzavi ,u zavisnosti da li je euro 0 ,euro 1 ili 2 ili 3,na svaki kW koji motor ima

 

treca varijanta:

-vlasnik je trece lice

-on sve ono gore navedeno placa(ili ti u njegovo ime)

-odradite ovlascenje u opstini (15 E)

-ti vozis motor (moras da imas boravisnu vizu-permesso)

-i mozes na put oko sveta

 

neko je napomenuo i "probne tablice"-mogu se dobiti samo za vozila koja napustaju zemlju ali se ne isplate!plus osiguranje za 3 dana kosta (tako sam cuo) oko 130 E

Prevoz kombijem do Pozarevca iznosi oko 250 E

nadam se da sam ti bio od pomoci.

a da,ja sam u CARPI(MODENA) a ne CAPRI.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 155 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Keeway Speed
balkanlover70

 

-ako se motor kupuje s namerom da se odveze(citaj odnese) za Srbiju prenos ti nije potreban-usteda od oko 200 E

-odjavu motora MORA da uradi vlasnik i to kosta oko 70 E

-uradi se kupoprodajni ugovor(u opstini) i overis markicom od oko 15 E

 

 

Ovo vazi kad motor kupujes direktno od vlasnika. Kakva je situacija kad ga prodaje servis, agencija, auto kuca, sta je Concessionario a sta Rivenditore, odnosno kakva je razlika izmedju njih i kakvi su uslovi kada se motor od njih kupuje za izvoz? Mogu li oni da ti daju potrebnu dokumentaciju, kupuprodajni ugovor i sta vec treba? Posto kazes da se ne isplati uzeti osiguranje i dovesti se sa njime, onda uzmimo situaciju da ga natovaris i dovezes kombijem ili prikolicom. I jesu li stvarno takvi prevaranti kako ih neki u Srbiji smatraju, znaci da li ti neko od gore navedenih daje neku garanciju da je vozilo u stanju kakvom je napisano i ima tacnu kilometrazu?

 

Hvala, pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Kikinda, Beograd, Čačak
  • Motocikl: f650gs

Pantelija, ako se nađem u situaciji da dođem do informacija o mogućnostima sređivanja papira od strane concenssionario ili rivenditora, a neko od momaka do tada ne odgovori, kačim je.

Pitanje reputacije: ko se opeče - viče. Mnogo njih ovde "valja" motore, tako da sigurno ima i pakosnih. Ako naletiš na nešto u Rimu, javi, pa bih mogao da bacim oko (možda malo i od uva) za tebe. Nije neko oko, ali može da znači ako se nešto veće prećutkuje...

 

Moje nedoumice:

Ako se završi varijanta za "punomoć",

a) Odjavu MORA da odradi vlasnik (pretposlednji post, pod pretpostavkom da se odvozi);

b) Može da se odradi u Italijanskoj ambasadi (kako kaže TA u temi "motocikli iz Italije - stigao hornet")?

Jest' da se temperatura spustila, počele kiše, ali želja bukti :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Majilovac (SRB) / s'one strane Jadrana(ITA)
  • Motocikl: BMW R1150GS & CR 125

po zakonu ,kada se motor kupuje "sa placa" odnosno "prodavnice" prodavac je duzan da ti na motor da i garanciju(od 6 do 12 meseci).onog trenutka kada se motor odjavi ta garancija prestaje da vazi.

daju svu potrebnu dokumentaciju.

medjutim ima jos jedan bitan detalj-ako motor kupi neko ko nema radnu vizu s namerom da izveze motor iz zemlje ,(MISLIM ALI NISAM SIGURAN !!!), moze povratiti porez.pre kupovine ,kupac moze da proba motor,par kruga oko prodavnice ili ako imaju dvoriste.

km su relativno tacni..mislim da je najbolje motor kupovati od vlasnika(postoji mogucnost da ti kaze mnogo info u vezi motora)a i cena je sigurno manja nego u prodajnim centrima.

ciao

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Majilovac (SRB) / s'one strane Jadrana(ITA)
  • Motocikl: BMW R1150GS & CR 125

Moje nedoumice:

Ako se završi varijanta za "punomoć",

a) Odjavu MORA da odradi vlasnik (pretposlednji postmž, ali pod pretpostavkom da se odvozi);

b) Može da se odradi u Italijanskoj ambasadi (kako kaže TA u temi "motocikli iz Italije - stigao hornet")?

Jest' da se temperatura spustila, počele kiše, ali želja bukti

 

ako sam ukapirao dobro ti bi da dovezes motor "na ovlascenje" u SRB i da ga odjavis u Italijanskoj ambasadi?

-onaj ko ima "ovlascenje" NIJE VLASNIK I NE MOZE DA ODJAVI MOTOR !!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Kikinda, Beograd, Čačak
  • Motocikl: f650gs

E da, Balkanlover, sa prvim postom od pomoći, nego šta. Hvala!

Ako te put nanese do Rima, imaš Perone!

Takođe, ova priča o povraćaju poreza otvara nove mogućnosti izbora motora, ali moram reći da do sada nisam čuo da povraćaj poreza i korišćena roba mogu zajedno. Bacam oko na i na skuplje oglase preprodavaca, pa ako nešto zanimljivo iskoći, idem da proverim mogućnosti...

 

S druge strane, punomoć, dakle, važi samo za korišćenje, a ne i za otuđenje? Kad bih došao do SRB, procedura za prenos vlasništva bi bila: odjava u ITA, pa ja teram do najbližeg graničnog prelaza sa nekim ugovorom poslatim poštom, uzimam ulazne papire i sve što sledi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

koliko mi je poznato,povračaj poreza ide samo pri kupovini NOVIH stvari od pravnih lica....barem u Sloveniji nema povračaja od polovne robe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750XD

Ima povracaja. Kad sam iz nemacke uvozio kola bilo je povracaja. Popunis neki formular i resen problem, samo sto moras da se vratis sa granice sa tim papirom tamo gde si kupio vozilo i od njih dobijes tu razliku. Mrzelo me da se vracam 1200km tamo i jos toliko nazad ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 155 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Keeway Speed
bmw[/quotekoliko mi je poznato,povračaj poreza ide samo pri kupovini NOVIH stvari od pravnih lica....barem u Sloveniji nema povračaja od polovne robe.]

 

Ima neka fora i kod polovnih vozila, nailazio sam u oglasima da se navodi da je motor za izvoz i da se porez vraca ili je zbog toga cena manja, nisam razumeo dobro.

 

physioth hvala, ako budem imao nekih nedoumica javicu ti se.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja