Jump to content

Moto Zajednica

Umetnicke fotografije nasih motora

Recommended Posts

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

@N.F.S. sad kad tako pogledam... ne znam... možda... :lol2:

 

@Sveta 5. imalo je potencijala :P

Na 1. (kao i na sledeće dve) imaš difuzno svetlo koje samo po sebi ne ostavlja umetnički dojam kao neko sunce u zalasku. Bolje bi legao neki do bola oštar objektiv sa plitkim DOF-om, da izdvoji motor od pozadine. Neka agresivna obrada bi verovatno iz originalnog fajla mogla da izvuče zadovoljavajući rezultat (pri tom mislim na obradu u ozbiljnom softveru, ne na telefonske aplikacije). Kadar je OK i povlači interesantnu dijagonalu.

Na 2. su boje malo življe, ali je šteta za tu traku i ostalo smeće što se vuku po podu i dodatno komplikuju fotografiju. Ako se pozadina ne muti malom blendom (plići DOF) onda je valja držati jednostavnom, sa što manje distrakcija.

Na 3. je kadar interesantan i kontura motora na fin način vozi oko posmatrača iz jednog kraja u drugi kraj fotke. Opet šteta što je motor i ovde prilično stopljen sa konfuznom pozadinom.

4. fotografija ne vuče ka umetničkoj. Gotovo čitav motor u kadru, ali samo malo (bespotrebno) isečen po zadnjem koferu i prtljagu, što je omaška u kadriranju. Dinamički raspon je užasan, crna boja je progutala 50% motora, a da to na ovoj fotografiji nije bio cilj, a to je problem do opreme. Vidi se da si hteo da izvučeš interesantnu liniju i dobiješ dubinu sa tim branikom, ali je sve ostalo loše.

 

Eto, kad lepo pitaš :takoje:

 

Edit: S obzirom da ima pravih stručnjaka na forumu lepo bi bilo da neko od njih otvori i administrira adekvatnu temu o umetničkoj fotografiji (ekspozicija, svetlo, kadriranje, post procesing...), sa dosta upustava i primera. Verujem da ima i puno ljudi koje to zanima.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8242 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ne vidimo svi umetnost istim ocima...

To sto decica koriste napredni softver ne unazadjuje kolegu vec govori o brzom napredovanju mladih... Da ne trujem temu, ono gore je benigna sala, ovo sada u zbilji pisem.

Ne mogu usporiti "odrastanje" svog deteta a tek mu je 5 godina. Mnogo se zuri, propusta decijih razonada a zna odraslima primereno i namenjeno... 

"Decije" brzo postane dosadno a na wc solji jos reviziju koristi!

 

Izvinjavam se na off-u drugari.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bodi biber, 729 postova
  • Lokacija: Pancevo(vazdusna banja)
  • Motocikl: Suzuki gsxr 1000 K9 , Vmax 1200 1996
17 minutes ago, Savan said:

Lepa masina.

Radio je za sebe , jebiga u tome uzivam i to me smiruje moglo bi se reci neka vrsta OCD :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

Da off-ujem još malo, ali da ne bude da samo kritikujem, sledi par hintova iz mog skromnog fotografskog iskustva (samo u ovom postu, neću dalje):

 

Panning:

Ovo je tehnika koju svaki bajker ili drajver mora da voli jer dočarava brzinu.

panning-4-n26hbd22r6m0kim81g2f7x4f8t20mk

 

Da ne bih smarao preciznim instrukcijama kako se izvodi, jer se iste odnose na aparate sa manuelnim komandama, ukratko predlažem kako ovakvu fotografiju napraviti sa automatskim fotoaparatom na telefonu. Dobar rezultat je sasvim moguć sa dobrim svetlom (sunčan ili bar dovoljno svetao dan). Postavite ortaka da vozi motor na taj način da u jednom trenutku prođe pored vas ujednačenom brzinom. Praćenje fokusom nije moguće podesiti na prosečnom smart telefonu, ali će verovatno dubok DOF učiniti svoje i kompenzovati taj nedostatak. Dok je kolega još daleko levo (ili desno) krenite sa telefonom da ga pratite (zato je bitna ujednačena brzina) i u nekom trenutku dok prolazi ispred vas okinite fotografiju, ne prestajući da ga pratite telefonom. Što ga bolje ispratite motor i vozač će biti oštriji, dok je pozadina razmazana. Druga opcija je da instruišete kolegu da on fotografiše vas :)

 

"Portret" motocikla:

Kod statične fotografije, gde želite da istaknete motor u prvi plan (recimo za oglase) jako je bitno držati se nekih pravila. S obzirom da uglavnom većina ne poseduje aparate i objektive koji mogu da izoluju objekat mućenjem pozadine, onda tu istu pozadinu treba izabrati na taj način da bude što jednostavnija, kako ne bi zbunjivala posmatrača i odvlačila pogled.

 

jpeg

 

Kadar svakako treba očistiti od svih neželjenih stvari koje bespotrebno i bez nekog posebnog razloga zatrpavaju fotografiju.

 

O kadriranju i kompoziciji bi moglo mnogo da se piše, počev o pravilu trećina, zlatnom preseku, i ko želi da nauči o tome ima gomila materijala i primera na net-u, ali je pre svega bitno da kad napravite kadar sasvim dobro znate zašto ste taj kadar baš tako napravili, šta ste želeli da istaknete, šta posmatrač treba da vidi. Ako kratite motocikl, t.j. fotografišete samo jedan njegov deo to je uredu, ali izbegavajte da ga isečete samo malo nazad po tablici, po kormanu... Takvi kropovi su besmisleni i dobijamo obogaljenu fotografiju. Isto kao i kod fotografije ljudi, gde se u kadru nije našlo mesta samo za patike. :na_glavi:

 

O upotrebi svetla takođe postoji gomila materijala i ovde nema mesta da se o tome razglaba, ali svakako znajte da će vam nisko sunce (ujutru, uveče) dati taj neki "artistic" izgled vašoj fotografiji, lepim senkama i prelivanjem obojene svetlosti preko vašeg ljubimca. Jaka podnevna svetlost ima grube senke i na neki način može da sprži fotografiju.

 

Jeste off, a opet je u vezi sa temom i nekom možda pomogne. Ukoliko admini procene da je višak neka brišu slobodno.

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Zasto bi brisali gomilu korisnih saveta,uostalom fotografija postaje sastavni deo voznje motora ,bicikle,trekinga i uopste izlaska iz uobicajenih dnevnih aktivnosti...komentari su ti na mestu i korisni .Ova sigurno nije umetnicka

ali.... ona je dokumentarna,mozda neko prepozna lokaciju

 

 

 

2ce4rc7.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 302 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Sprint Prince 125

I ja da upisem post ovde-
Za skoro 30 banki, u dobroj je kondiciji :-)bad30a01aa03781c5c0eea710ea0f1e2.jpg

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero
On 7/23/2019 at 9:57 AM, N.F.S. said:

To sto vi ne razumete apstraktni ekspresionizam koji blago koketira sa nadrealizmom kolega Vas je problem!

Postaviti sebe u centar kultnih istorijskih i kulturnih dogadjaja a posmatrano kroz prizmu realnosti i tako rasclanjeno na osnovne boje meni ima savrsen kontekst!

A ako sagledamo i sa druge strane, te psihoanaliziramo mesta gde je covek sebe postavio i licnosti medju kojima motocikl vozi primecujemo visoko samokotiranje koje je obicno u disproporciji sa realnim, tako da dubokom analizom fiktivnog i stvarnog, filtrirano logikom sa sigurnoscu mogu tvrditi da kolega na mesecu bio nije!

 

Vi kako "ocete :D

Opisao si sve za gajbu piva minimum.Kad porastem i iskristališem umetnika u sebi neću žaliti para da mi napišeš psihološki profil i horoskop ako može...:jee1::jee1:  Hvala Ti od srca.Jesam apstraktni ekspresionista koji blago koketira sa nadrealizmom u fulu.:46:

(imam ono što se umeće, pa sam pomislio da sam umetnik :))

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Ne zameram ja nikome u opšte.Ida znaš da mi se baš sviđa što si napisao.Slike sam postavio radi malo živosti jer volim da gledam slike motora, a ovde se malo ulenjilo društvo pa da razmrdam...U suštini postavio sam ceo svoj opus, ha ha ha...Živ mi Ti :sampion:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Imam još jedan sa Borom Drjačom na Osman Gazi mostu, obaramo brzinski rekord, (on bez kacige u papučama i šorcu) ali čuvam za crne dane...

Dajte ljudi slike... nemoj da ste stidjivi.Pozdrav svima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja