Jump to content

Moto Zajednica

Motogadget

Recommended Posts

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Moci ce da se koristi bilo koji gps modul koji salje podatke po NMEA183 protokolu.

Trenutno koristim modul iz blueberry 2go430 navigacije,ali sam kupio i ovaj http://www.kamami.pl/dl/quectel_l20_1.pdf koji ima da se kupi u comet-u za 2500 din,a prednost mu je sto

radi i sa pasivnom antenom.Koliko je osetljiv govori i to da mi je u radionici na stolu sa komadom zice od 5cm bio lockovan na 8 satelita,a iznad mene betonska ploca ,krov, a na krovu skoro metar snega :)

Podaci se azuriraju svake sekunde,sto je sasvim prihvatljivo.

A kada ce poceti proizvodnja,-jos ne znam.Ima jos mnogo posla da se uradi do toga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Beograd

A to cudo moze i da kontrolise kapanje ulja po lancu(mislim za podmazivac)?

 

Stvarno bi bila steta da ove spravice malo ne omasovis i unovcis svoj rad a bogami i znanje ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Ne mogu da dajem nikakve prognoze za sada.

Ono sto sam proverio,i sto me je zabrinulo je da je gps modul od marta do avgusta "pojeo" novu litijumsku bateriju od 3V koja mu je sluzila kao backup napajanje.

Morace da radi bez toga,ili da se napaja sa akumulatora motora.Ali ce onda stanby potrosnja porasti,pa ce mozda da radi bez backup-a.

To znaci da ce mu trebati malo vise vremena da pohvata satelite.A najerovatnije ce biti uradjeno tako,da ce elektronika ostati ziva neko vreme(sat-dva) nakon oduzimanja kontakta,pa gps uopste

nece izgubiti lock na satelite za to vreme(zgodno za putovanja kada se prave pauze)Samo ce display i ostale funkcije biti iskljucene.A ovo je moguce jer ce i ovaj gadget imati dvojno napajanje:jedan sa kontakta,drugi direktno sa akumulatora,zbog merenja tacnog napona punjenja.

Sledeci problem je broj raspolozivih I/O portova za neke dodatne funkcije.Ima ih svega 4 slobodna,a to je malo.

Verovatno ce se morati uraditi i neka I/O jedinica sa jos jednim kontrolerom.

Osnovni model bi trebao da radi i bez tog prosirenja,a mogao bi upravljati recimo mazalicom,svetlima,i da ocitava do 2 senzora za temperaturu.

Prosirena verzija bi trebala imati i pokazivac polozaja menjaca(isti princip rada kao sto sam to vec opisao u temi o tom uredjaju),

i mogucnost ukljucivanja ventilatora hladnjaka ukoliko se prati temperatura rashladne tecnosti,i mozda ukljucivanje grejaca rucica na odredjenoj temperaturi(Fibrina ideja :) )

Kao sto vidite,ima jos puno toga da se resi,a dok traje sezona voznji ja vremena nemam za programiranje i razvoj.

Ovo je posao za zimsko doba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja