Jump to content

Moto Zajednica

Honda Africa Twin 650, Zimski servis

Recommended Posts

  • Drug član, 2143 postova

Bravo Lalajko, tako je to kad je covek danima zavejan i odsecen od sveta - kuva pasulj, peche proju i servisira Afriku. A da je upalila na pola kljucha u mom prisustvu - upalila je.

 

;D ;D ;D

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6294 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

eex kad bi mogao ovakav jedan udzbenik i za Transalpa da napises. evo ja cu dobrovoljno da ti dam ovog mog radi ilustracija  ;) a i kafu cu da ti kuvam i da pustam muziku  :D

 

svaka cast na strpljenju i pedantnosti - i za uradjeno i za opisano.

Veruj mi da razlike skoro da nema, sve sto si ovde procitao vazi i za Transalpa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

Ovaj tekst se "zadesio" u idealno vrijeme za mene. Upravo stigli filteri i svjecice, kad stize i tekst o zimskom servisu :). Umjesto jednostavne zamjene filtera, ulja i svjecica, odlucio sam se da krenem na "full" zimski servis po ovom upustvu... Odlican tekst, stavke su super objasnjene, samo jedna mala molba :) . Molio bih autora da kompletan tekst prebaci u PDF format i okaci negdje gdje se moze doci do njega (ili posalje meni na e-mail, pa cu ja staviti na svoj server) jer se ne moze kompletan odstampati ovako sa foruma. A ovo je ipak stivo koje mora biti u papirnoj formi uz motor prilikom rada.

Pokusao sam i sa prebacivanjem u PDF, ali neki dijelovi misteriozno nestaju prilikom konverzije.

 

Posto sam u medjuvremenu poceo sa servisom, zamijenio filtere, ulje i skinuo karburatore, jedna dopuna na tekst. Kod tacke skidanja sajle gasa sa karburatora, treba dodati u tekst da se pored dva krstasta sarafa mora odvrnuti i matica M8 koja drzi osovinu leptira za drzac sajli. Pri tome treba paziti na to da se zapamti na kojim elementima stoje krajevi velike opruge koja se nalazi ispod drzaca sajli (uf, al ga zakomplikovah.... :) ).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ovaj tekst se "zadesio" u idealno vrijeme za mene. Upravo stigli filteri i svjecice, kad stize i tekst o zimskom servisu :). Umjesto jednostavne zamjene filtera, ulja i svjecica, odlucio sam se da krenem na "full" zimski servis po ovom upustvu... Odlican tekst, stavke su super objasnjene, samo jedna mala molba :) . Molio bih autora da kompletan tekst prebaci u PDF format i okaci negdje gdje se moze doci do njega (ili posalje meni na e-mail, pa cu ja staviti na svoj server) jer se ne moze kompletan odstampati ovako sa foruma. A ovo je ipak stivo koje mora biti u papirnoj formi uz motor prilikom rada.

Pokusao sam i sa prebacivanjem u PDF, ali neki dijelovi misteriozno nestaju prilikom konverzije.

 

Posto sam u medjuvremenu poceo sa servisom, zamijenio filtere, ulje i skinuo karburatore, jedna dopuna na tekst. Kod tacke skidanja sajle gasa sa karburatora, treba dodati u tekst da se pored dva krstasta sarafa mora odvrnuti i matica M8 koja drzi osovinu leptira za drzac sajli. Pri tome treba paziti na to da se zapamti na kojim elementima stoje krajevi velike opruge koja se nalazi ispod drzaca sajli (uf, al ga zakomplikovah.... :) ).

 

Nisam nikad kreirao PDF ali cu pokusati.

 

Sto se tice sajle za gas, ja nisam skidao onaj tockic na koji se sajle kace. Kada se skine plocica koja drzi obe sajle za gas i levu sajlu za saug (dva zavrtnja za krstasti odvijac, razlicite velicine), dobije se sasvim dovoljno duzine da se sajle skinu sa tockica.

 

fzU5A_picture0041024x768ef5.jpg

By lalajko1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Vancouver
  • Motocikl: CB125 K3

 

Za stelovanje ventila na RD03 dovoljno je skinuti poklopce ventila. Ne treba ispustati rashladnu tecnost, niti skidati creva, samo se otkaci hladnjak i malo pomeri napred. Jeste tesno, ali moze se zavrsiti uz malo strpljenja i bez koriscenja bilo kakvih specijalnih alata.

 

Inace, tekst je super. Svaka cast!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

 

Za stelovanje ventila na RD03 dovoljno je skinuti poklopce ventila. Ne treba ispustati rashladnu tecnost, niti skidati creva, samo se otkaci hladnjak i malo pomeri napred. Jeste tesno, ali moze se zavrsiti uz malo strpljenja i bez koriscenja bilo kakvih specijalnih alata.

 

Inace, tekst je super. Svaka cast!

 

Znam za te poklopcice, ali ja sam zeleo da promenim dihtung ispod poklopca glave. A da bi izvadio poklopac napolje, mora da se skine cev za vodu. Lako bih da sam samo morao da stelujem ventile. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

 

Za stelovanje ventila na RD03 dovoljno je skinuti poklopce ventila. Ne treba ispustati rashladnu tecnost, niti skidati creva, samo se otkaci hladnjak i malo pomeri napred. Jeste tesno, ali moze se zavrsiti uz malo strpljenja i bez koriscenja bilo kakvih specijalnih alata.

 

Inace, tekst je super. Svaka cast!

 

Znam za te poklopcice, ali ja sam zeleo da promenim dihtung ispod poklopca glave. A da bi izvadio poklopac napolje, mora da se skine cev za vodu. Lako bih da sam samo morao da stelujem ventile. :)

 

Ja bi morao da zamijenim isti taj dihtung na zadnjem cilindru (pusta ulje) i da promijenim antifriz. E sad, ovaj antifriz za aluminijumske motore koji spominjes, koje je njegovo puno ime, jer kad sam spominjao u par radnji antifriz za aluminijumske motore, gledali su me kao da sam sa kruske pao.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

Ja sam kupio G12 antifriz na OMV pumpi. Cena je oko 600 din za litar.

I da, drugo pitanje. Nisam dobio alat uz motor, pa sam narucio Hondin alat za svjecice. U medjuvremenu, dok to ne dodje, od cega se moze uzeti kljuc za svjecice a da odgovara na Afriku (18mm). U prodavnicama nalazim samo 16 i 21 mm kljuceve za svjecice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nadrkani komšija, 1231 postova
  • Lokacija: Đeram
  • Motocikl: Bandit 1200S

A ima i dubokih gedora sa 12 zareza, dušu dale za svećice. Te su tankozidne i upadaju i ako je manji prostor oko svećice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

Rijesio sam svjecice (jedva) uz pomoc no name kljuca 18mm i brusilice :) :) . Uspjesno sam zavrsio veci dio zimskog servisa po ovom upustvu, bez ikakvih problema. Jos samo sinhronizacija karburatora i zamjena lezajeva zadnjeg tocka.

 

Posto nemam vakuum-metre, odlucio sam se za home-made varijantu, ali imam problema sa pronalaskom ventila sa navojem koji bi mogli da odgovaraju odgovarajucim rupama na tijelu cilindra na Africi. Prijedlozi, sugestije, ideje ?

 

I drugo pitanje, da li je pametno staviti SKF umjesto Hondinih, posto ovdje vjerovatno mogu naci SKF lezajeve, a Hondine bi morao narucivati ?

 

Ako je neko stavljao vec SKF ili QH lezajeve, molio bih da napise koji je tacno model stavljao.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ja sam na moj motor stavio SKF lezajeve i pregurao do sada oko 20000 sa njima bez problema. Vodi racuna samo o toleranciji lezajeva za tockove, mora biti C3 klasa tolerancije!

 

 

RD03            Prednji tocak: 6202-2RS1/C3(2x)  Zadnji tocak: 6203-2RS1/C3, 6203-2RS1/C3, 6204-2RS1/C3

 

RD04/RD07 Prednji tocak: 6203-2RS1/C3(2x)    Zadnji tocak: 6303-2RS1/C3, 6203-2RS1/C3, 6204-2RS1/C3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

Lezajevi nabavljeni, hvala na podacima :). Bilo bi zgodno napraviti jednu Tech sheet stranicu sa ovakvim podacima za domace vlasnike Afrika. Ima nesto slicno na XRV-u, ali nisam nasao ove podatke za SKF lezajeve.

 

Jos samo da rijesim dizne za sinhronizaciju karburatora i Afrika je spremna za sezonu :).

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Bilo bi zgodno napraviti jednu Tech sheet stranicu sa ovakvim podacima za domace vlasnike Afrika. Ima nesto slicno na XRV-u, ali nisam nasao ove podatke za SKF lezajeve.

 

Evo, napravio sam nesto u Wordu, odnosno preveo nesto sto sam pokupio negde na netu. Kolicine, mere i servisni intervali.

Africa Twin XRV 650 j RD03.doc

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 14 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Africa Twin rd03

Lalajko, hvala za ovo! I u 2013. ova tema jos uvek zlata vredi! 1care.gif Prvi put sam skidao karbove, a kao da sam je vec hiljadu puta rasklapao! 1jee1.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda Afrika Twin xrv750 1995

Da se nadovezem na čelu priču. I u 2020 tekst I cela priča vrede puno meni koji od skoro vozim Afriku. Verujem da će i za 10 godina neko imati veliku pomoć ovo čitajući. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja