Jump to content

Moto Zajednica

Vodeno ili vazdusno hladjenje???

Recommended Posts

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Kazu da je nedostatak vazdusnog hladjenja pregrijavanje u gradskoj voznji i pri agresivnijoj voznji u visokom rezimu rada. Da li je to istina?

U postu o Suzuki-ju GS500F sam napisao da on ima vazdusno hladjenje i zbog ovoga, to smatram manom. Da li sam u pravu?

Da li se isplati kupiti takav motor za gradsku voznju po Herceg Novom i malo po Beogradu, i da li se isplati imati ga za izlete npr. Herceg Novi-Kotor-Budva-crnogorsko primorje itd. (malo agresivnijom voznjom)?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Moje iskustvo sa bajkovima sa vazdusnim hladjenjem je sasvim dobro.

 

Pre CBR-a sam imao Jamahu FJ 1100, koja ima vazdusno hladjenje. To je prilicno velik bajk, sa poprilicno kubika, a opet je imao samo mali hladnjak za ulje i nista vise. Sliku mozete videti u mojoj licnoj galeriji.

 

Par puta sam ga vozio u prilicno vrucim uslovima i sve je bez problema proslo, iako je to poprilicno star bajk. Prosle godine smo ja i NeshaTL vozili kamermane na Beogradskom Maratonu, a mozete zamisliti kakva je tu voznja - vozi se sto sporije i sto mirnije, a pritom je kraj Aprila, sto znaci da je vruce vreme. Ovih dana cu napisati tekst o toj avanturi.

 

Proslog leta sam motorom bio na Ostrogu i to smo se penjali motorima skroz gore do manastira i to oko 13h, sa +100 stepeni napolju. Malo je pocelo da smrdi ulje (od vrucine) kojeg je nesto malo bilo na masini, ali je sve ostalo bilo ok.

 

Kao sto Dirty kaze, mnogo znaci i hladnjak za ulje. To bez sumnje.

 

E sad, posto se ti interesujes za 500cc, mislim da je tu sve dobro odradjeno i preracunato u fabrici, tako da je to sigurno sve ok.

 

Moj savet ti je da ne smatras da je to losa osobina motora. Pogotovo ako uzimas novo...

 

Eto. Nadam se da je pomoglo, bar nekome... ;):D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Puno ti hvala na odgovoru. Sta da kazem, motor je pre pre pre prelijep. ima sve sto treba jednom prosjecnom vozacu, eto jedino me brinulo to hladjenje. Sada vise ne mislim toliko lose o tome :lol:

Suzuki je renomirani proizvodjac motocikala, pa razmisljam, nebi smio bas bilo sta da konstruise :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 884 postova
  • Lokacija: Beograd

Evo ti iskustvo iz prve ruke: moj Suzuki XF650 ima kombinovano vazdusno hladjenje sa uljnim tj uljni hladnjak. Kad sam ga tek uzeo tih 2-3 dana je bilo opako vruce a vozao sam ga po gradu, dakle uzi centar Beograda, od semafora do semafora, i to celo popodne. Sem nesto toplijeg motora ("nesto" nije prava rec, jara zbilja BIJE odozdo i tacno osecate vrelinu dok stojite) nikakvih promena i posledica u radu masine nije bilo. Tako da mislim da je vazdusno hladjenje OK, mada bih birao vodeno ako sam u prilici.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Navigator, 1801 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Papričica :)

Doduse, moja iskustva su sa matorim motorima, ali u buduce gledam da izbegavam vodeno hladjenje. Vazdusara je majka. Nemas pojma koliko je olaksanje donelo odsustvo termometra na tabli.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Cim nekome pomenem vazdusno hladjenje odmah mi pominju neko propustanje ulja :?:

 

O cemu se radi :?:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest diRRty
Cim nekome pomenem vazdusno hladjenje odmah mi pominju neko propustanje ulja :?:

 

O cemu se radi :?:

Vidi ovako , definitivno je bolje vodeno hladjenje , ono sto je problem kod vazdusara je jedino dutrajni rad u mestu kada su velike spoljasnje temperature, ali to lepo resis, u mesto cepa za ulje ima dase stavi cep sa meracem temperature ulja i tako u svakom momentu mozes da vidis kakva je situcaija.Ukoliko motor ima i hladnjak ulja ne brini se nista

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 69 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: GS850G

Motorima sa vazdusnim hladjenjem je radna temperatura visa za oko 30 stepeni od vodenjaka.Tesko ces da ga pregrejes ako je sve OK.Druga stvar je ako ga dugo navijas u mestu jer bez strujanja vazduha hladjenje je znatno slabije.Moj motor nema cak ni hladnjak za ulje pa nemam problema.Resenje je u predimenzioniranosti nekih kriticnih delova masine.U svakom slucaju vazdusno hladjenje ima svoju draz pa sada ili ga volis ili ne.Sve je stvar ukusa.Pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Sta mislis o kupovini novog motora na vazdusno hladjenje?Pretpostavljam da tada ne bi trebalo da bude problema (propustanja ulja itd...) bar nekih 4-5 godina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 585 postova
  • Lokacija: Beograd

Prijatelju taj motor je konstruisan i pravi se od kraja 70-tih da ne valja i da posle 4 godine krene da pusta ulje valjda bi ga promenili do sad :roll:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Upravo tako. A druga stvar, ako se i desi da nesto procuri, to ce biti neki dihtung ili gumica, koja nikako nije skupa, niti je njena zamena skupa...

 

Mislim da je vodeno hladjenje definitivno savremenija stvar, ali ne mora samim tim da znaci da je i apsolutno bolja... Moj cbr sad ima vodeno hladjenje, ali mi ipak nedostaje moja yamaha vazdusara...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Mislim da piškenje ulja kod vazdušara dolazi samo kao posledica nagorelosti dihtunga, do èega opet dolazi zbog pregrevanja u mestu ili sliène NEBRIGE o bajku, al' tek nakon mnogo, mnogo km! Korektne uslove vožnje i korišæenje u skladu sa namenom i performansama, dugo trpe i najgrdje barake a GS500 je svetlosnu godinu daleko od toga! Al' pošto vidim da te veæ svrbi peglanje Jadranske magistrale, ponoviæu - CBR600 :lol:8):lol:

Pozzz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest diRRty
Upravo tako. A druga stvar' date=' ako se i desi da nesto procuri, to ce biti neki dihtung ili gumica, koja nikako nije skupa, niti je njena zamena skupa...

 

Mislim da je vodeno hladjenje definitivno savremenija stvar, ali ne mora samim tim da znaci da je i apsolutno bolja... Moj cbr sad ima vodeno hladjenje, ali mi ipak nedostaje moja yamaha vazdusara...[/quote']

Pablo dont srach too much :wink:

Fali ti Yamahica, srce si mi slomio :cry: :wink: :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Uh, jako mu fali Yamahica!! :twisted: Sve do nekih 5-6000rpm na CBR-u :wink: . Seæam se... :twisted: :lol: :wink: 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja