Jump to content

Moto Zajednica

MOTORI koji su jos za zivota usli u LEGENDE

Recommended Posts

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Неда ми се да набасам на нешто више о "Мифунију" од овог скена кога сам мазно незнано одакле: V-12 мотор у 3/4 литре. Имао је потенцијала да постане легенда.

YpvQm_picturemm8ok2.th.jpg

 

Нисам приметио да је поменут "Нортон Командер", мотоцикл са "Ванкел" мотором (није једини, имали су га и Совјети, али сигурно најпознатији). Ретка зверка.

Norton-Comander.jpg

 

Или ово чудо са двотактним мотором од 750 кубова - "Кавасаки Меч III". Ако кренеш без "вилинга" до краја улице - мајстор си. Класика.

mach3%20750%201.jpg

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

А ја и дан-данас имам тај чланак сачуван, али не и скенер. Имаш ли нешто више о "Мифунију"?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 282 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Kawasaki KLE500

Motocikli cuvenog i danas zive legende Dena Gurnija su karakteristicni  po originalnoj poziciji za sedenje, sa usko postavljenim motorom izmedju nogu i sa rezervoarom u `` repu``.Konstruktori tvrde da se time dobija reaktivniji motor, koji brze menja pravac.Njihovo moto je Vise osmeha po kilometru (More smiles per miles).Aligator se ne istice performansama u apsolutnom smislu, ali primena karbonskih vlakana za gornje strukture (testiranih u aerodinamicnom tunelu) i originalnim ramom, omogucava izuzetnu zabavu u voznji.Proizvedeno je 36 aligatora i nece ih biti vise da bi se sacuvala visoka vrednost prodatih primeraka.Motocikl pokrece hondin agregat od 650ccm, ima elektronsko paljenje i ubrizgavanje i razvija skoro70KS.Postavljen je u ram mesovite strukture, sa celicnim crevima i karbonskim vlaknima.Konstrukciju upotpunjuje i upside-down viljuska od 43mm i pneumatici montirani na Dimagove magnezijumske naplatke sa 5 kraka i 17 cola.Kocioni uredjaj ima 2 plutajuca diska napred 0d 320mm i jedan disk nazad od 220mm.Osim 36 limited edition modela, priprema se i verzija koju pokrece ``S&S EVO/Tvin kam``, agregat uparen sa sestostepenim menjacem.Osnovna postavka ce biti ista, ali su tehnicka resenja razlicita.Proizvodice se u tri varijante:turistickoj, nejkid(sa resetkastim ramom koji ce se videti) i sportskoj.Imace medju osovinsko rastojanje od 1524mm i masu na "prazno" 226kg

 

Mozda ovo nije motocikl koji (sto zbog broja primeraka, sto zbog visoke cene) ne zasluzuje da se nadje u ovoj sekciji naseg foruma ali svakako ga treba pomenuti zbog originalnosti i inovativnosti.

 

Zanimljivo i originalno!

Samo, vidi li vozac gde ide? Ili samo gleda levo i desno od oklopa rezervoara koji to nije!?  ;D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: HONDA CBR 600 F2

Sve tekstove sam procitao,

i svaka cast za njih

a gde je Honda CBR mislim da je i ona zasluzila da udje u legendu,

koliko ja znam pocele su da se prave 1987.god.

I gle slucajnosti ...i ja imam jednu!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Predsednik FREE WHEELS-a VEL.PLANA
  • Motocikl: XL 1000 V Varadero, crni

A motori sa nasih prostora:tomos elektronik 90 i 175.Ko ima nesto o njima neka napise!Bili su pojam 80-tih!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

A motori sa nasih prostora:tomos elektronik 90 i 175.Ko ima nesto o njima neka napise!Bili su pojam 80-tih!

 

Elektronik 175 nikad nije serijski rađen. Izašao je kao prototip, ali to je bilo sve. Inače, napravili su ga tako da su spojili 2 mašine od E90.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada

Tomos 1575 sam imao priliku da vidim uzivo na beogradskom sajmu automobila, neke tamo godine :)

Postojale su varijante 175 Touring i 175 Sport. T je bio uradjen u crvenoj, a S u zelenoj boji. T je imao iste karburatore kao E90 i tacno 2x broj konjskih snaga, to jest 18. Na modelu S je bilo drugacije sediste i imao je poluoklop i umesto Bing karburatora je imao 2 DeLorto karburatora, koji su mu dodali jos 4ks, tako da je deklarisan na 22ks.

 

TOMOS175SPORT-C5.JPG

 

MPHistory16tiny.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Secam se da smo kao klinci mastali o elektroniku i dizali ga u nebesa da "ubija" kako ide. Kad bi sada seo na njega, verujem da bi mi bilo smesno to ubrzanje.... standardi i ocekivanja se menjaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Predsednik FREE WHEELS-a VEL.PLANA
  • Motocikl: XL 1000 V Varadero, crni

Za mene i moju generaciju je bio pojam.Ima ga jedan moj prijatelj(kao nov je) i nije mu na prodaju a voleo bih da ga imam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1261 postova
  • Lokacija: Beograd

Tih 12 ks na tu kilažu i dalje je ozbiljan trip, koliko se ja sećam vozio sam ga na zadnjem bez većih problema, jedino su kočnice bile neadekvatne, i ona imitacija od zadnjih amortizera. Ram je pozajmljen od crosa juniora i bio je preslab za taj motor, pucao mi je tri puta mesečno. U nedostatku karburatora (1985) trpali smo jikove sa jave (grlo 26mm) i to je bilo strahovito iskustvo (jedino je dizna morala da se smanji). Sećam se da sam uz Drajzerovu išao stotku.......jedino mi se korpa raspunktavala svake nedelje. Ma kurac je to od motora bio svaki dan sam rasturao agregat, paljenje mi je jebalo kevu sto puta, elko klip je ribao dvaput nedeljno, kočio  je kao brod, ramovi pucali, užas. Al voleo sam ga, voleo.......... ;D ;D ;D ;D

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 337 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vespa

Secam se elektronca od drugara kog sam vozio , jeste bio žiška i ubrzavao ludo za to vreme al je...e imao užas kočnice pa je bilo pomozi bože ka d treba da se naglo koči :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1142 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: BMW K1200 RS ;YAMAHA Nouvo

Kao što je neko napisao, zahvaljujemo  ti se mi neznalice, slabiji poznavaoci, malo informisani i ostali, i oni  koji misle da nešto znaju. Najteži deo si obavio, započeo si pisanije uz obilje pročitanog i ovde postavljenog materijala. Malo iritiraju kritizeri (ne konstruktivni kritičari) koji se samo nečega prisećaju a ne umeju sami ništa da urade. Ne obaziri se na to već napred, a i ostali koji daju svoj konkretan doprinos kroz predstavljanje modela koji njima i svetu nešto znače, ne ograničavajući se na ove ili neke druge prostore. Nadam se da će biti još.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200R DUCATI Streetfighter 1098

Skromni pocetak Suzuki-ja:

 

Michio Suzuki je, kao sto vecina i zna, proizvodio masine za pletenje svile..

 

1952 fabrika Suzuki krece u proizvodnju agregata za motocikle, PowerFree je bio prvi izdanak, danas renomirane fabrike.

 

powerfree.jpg

 

motor: 1 cilindar 2 takta

zapremina motora: 36ccm

snaga: 1KS pri 4.000 obrtaja/min

 

COLLEDA CO

1954  menja svoje ime od Suzuki Jidosha Kogyo sto znaci (Suzuki Automobilska Industrija), u Suzuki Motor Co. Ltd. i proizvodi svoj prvi motocikl:

 

1954_Colleda_COX_bw_450.jpg

 

motor: 1 cilindar 4 takta

zapremina motora: 90ccm

snaga: 4KS

 

COLLEDA na Japanskom jeziku znaci: "To je to" ili "To je taj"

 

Proizvodjena je u serijama od 6.000 kom/mesecno

 

U svojoj prvoj godini prozvodnje, COLLEDA CO. pobedila je na trci uspona na planinu Fudzi i time osigurala buduci uspeh.

 

1954_winner_1067.jpg

 

Interesantno je zasto se proizvodjac odlucio za agregat od 90ccm, naime Japanski zakon u to vreme je dozvoljavao da se bez dozvole voze cetvorotaktni motocikli kubikaze do 90ccm i dvotaktni motocikli kubikaze do 60ccm..

 

U martu 1955 god. Proizvedena je, do tada, najveca Suzukijeva "masina" COLLEDA 125 COX

1.jpg

 

1956 pojavila se COLLEDA sa dvotaktnim motorom od 247ccm i 16KS koje je razvijala pri 6.000 obrtaja/min

colleda_tt.jpg

 

Nije legendaran model, ali SUZUKI COLLEDA je, bar za mene, vredna postovanja, ako ni zbog cega drugog, onda zbog moje ljubavi prema Suzukiju..

 

Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 303 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki GSF650S

Ja cu predtaviti motor koji je zasigurno jos za zivota usao u legendu(text sam preuzeo i preveo sa jednog od sajtova obozavalaca HONDE,sa svega nekoliko mojih licnih upadica))

HONDA CBX 1000 ;D

 

"Honda je uvek bila ponosna ,dostignucima svojih inzenjera,njihovi agregati i celi motorcikli su skoro uvek predstavljali sam vrh tehnoloskog dostignuca u vremenu u kojem su nastajali i samim tim cesto "otvarali put" za ostale japanske prozvodjace(Suzuki,Yamaha,Kawasaki).

Kasnih 70-tih tacnije 1979 godine Honda CBX 1000 je "ugledala svetlost dana"(6 cilindara u liniji postavljeni poprecno)

I danas se smatra da je to jedan od najcudesnijih(u pozitivnom smislu)motora ikada napravljenih u Japanu.Honda CBX je najstajala inzenjerskom inspiracijom koja je stizala od njihovog trkackog 6-cilindrasa modela RC166.od 250ccm.Koji je u rukama Mike Hailwood-a  pobedio u MotoGP-u 1976-1977.Tadasnji podpredsednik Honde Shichiro Irimajiri(cijom zaslugom je i nastao sampionski RC166)je na predstavljanju Honde CBX 1000 rekao

"Kada Honda odluci da se trka ,onda moramo da napravimo motorcikli koji ce biti ispred nasih konkurenata koji imaju cetvorocilindricne dvotaktne agregate,jedini nacin da budemo ispred  u inzenjerskom smislu,je da pokusamo da povecamo broj cilindara  i da pobedimo nase konkurente na stazi cemu smo i uspeli.Zato smo i napravili djedan dvotaktni peto-cilindras i dva shestocilindrasa.

CBX je direktni naslednik trkackog motorcikla i to je razlog sto smo tako brzo uspeli da je razvijemo i proizvedemo(proslo je svega godinu i po dana )

od momenta kada smo naumili proizvodnju serijskog sestocilindrasa.razlog je u tome sto smo kompletnu tehnologiju imali u trkackom motoru.

Treba imati u vidu da je to 1979.godina6-cilindricni linijski motor poprecno postavljen,sa cetiri ventila po cilindra(setimo se samo kada je 4 ventila po cilindru pocelo da se primenjuje u serijskoj auto industriji)sa sofisticiranom karburacijom koja je imala sistem CVF(constant velocity flow).

Shto je sve zajedno oslobadjalo 85 ks(po tvrdnjama fabrike 105 bhp)

Agregat je delovao izrazito shirok,poprecno postavljen,(secam se kao danas u kuparima(hrvatska)na moru jedan kovrdzavi italijan mi je muvao stariju sestru od tetke,sutra ujutru se pojavio na srebrno-sivoj Hondi CBX 1000,bez obzira shto sam ima svega 12 godina(1982)shvatio sam da gledam u neshto shto je potpuno odskakalo od do tada ikad vidjenog mehanickog stvora(vec kao mali sam bio zaljubljen u miris benzina i motore ikola) ."Da motor deliju izrazito shiroko ali je u stvari svega 2 incha(oko 5 cm)siri od prosecnog cetvoro cilindrasa(od Honde CBX 750).

Prema testovima,koji su pravili tadasnji casopisi CBX-u je za 400 m trebalo nepunih 12sec(11,55) a bio je sposoban za razvijanje cistih 220Km/h.

Stil i izgled koji poseduje Honda CBX 1000,je i danas aktuelan i prakticno ima svoju reinkarnaciju u po jednom modelu  sve 4 Japanske fabrike(SUZUKI GSR 1400...etc).Mora se priznati da za tezinu i snagu koja je imala CBX Honda Ram je bio isuvise mekan  a  i gume koje jesu bile u skladu sa tadasnjim standardima(150/70/18)se smatrala "valjkom" i sportskim profilom,u sintezi Slab ram i pretanke i previsoke gume kao krajnji rezultat je bio prilicno lose upravljiv motor,shto je bio i glavni razlog za losu prodaju motora i samim tim kratak vek u serijskoj proizvodnji u kojoj je Honda CBX 100 u USA kostala 4200 dolara(sto bi bilo ekvivalntno danasnjih 12000 dolara)

Honda je proizvodnju CBX 1000 modela obustavila 1982/1983 godine.

Bez obzira na mane koje je ovaj motor imao,bez svake sumnje je nesto sto je na drumu oduzimalo dah prolaznicima koji bi ga videli u krstarecoj brzini(o zvuku se nista nemoze pricati,mozda bi se mogao uporediti sa nekim sestakom iz BMW,ali zapamtite na dva tocka 1979.godine)Motor koji je sigurni usao u legendu za svog zivota evo i par sliak

post-5183-12879013880154_thumb.jpg

post-5183-1287901388091_thumb.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 303 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki GSF650S

Licno mislim da su se u ovoj "temi"malo pobrkale,"babe i zhabe",ja izuzetno postujem prezentiranje OldTimera,i pocetaka odredjenih fabrika u proizvodnji motora,ali jedno je kada je jedan motor usao u sve "biblije"motociklistike,jer je bio prvi model napravljen u nekoj fabrici,a sasvim drugo je kada se isto desi(da mu se ispise ime u Moto"bibliju")zbog komercijalnog uspeha(klubovi ,ljubitelji i etc odredjenog modela)uspeha na brzinskim i ostalim vrstama trka(narocito izdrzljivosti).Ili opet zbog toga sto je na nekom modelu primenjena do tada nevidjena inzenjerska zamisao(pa makar ona i nebila tako uspesna u ranije navedenim kategorijama).Tako da bih,ja licno podelio ovu pricu ,na vise kategorija,ili barem na dve.Pocetci i Razvoj.

Znam da sam ponekad sitnicav,ali mislimda bi zbog lakse upotrebljivosti(jer ovakvi textovii,kao sto je vec neko rekao imaju prilicno edukativnu formu i

ljudi se zaista trude da napisu dobre i iscrpne textove.Pa kada je vec tako da mozda olaksama koriscenje samih textova tako sto ce se ipak neke stvari razgraniciti.a mozda posle izvesnog vremena i administratori mogu textove za koje misle da su najkvalitetniji ,podeliti po nekim grupama.

Bez losih nakana,svima veliki pozdrav i samo nastavite da pisete , ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 303 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki GSF650S

Jedan njemacki motocikl koji je cista egzotika.

 

MUNCH-4

 

Bivsi Horexsov izinjer Fredl Munch je krivac za ovu cudnu konstrukciju.

Iz tadasnjeg malenog paprenog automobila zvanog NSU Prince covjek je izvadio motor i posadio ga u motociklisticki okvir.

996 ccm i 4 cilindra u 1966 godini za ogromnu cijenu,

osim motora od Princa je pozajmio i far

smnLp_artikelen30230mg9.jpg

5Aj9U_artikelen60160jf1.jpg

 

kasnije je zapremina porasla na 1177 ccm i 88 KS sa karburatorom, odnosno 100 KS sa ubrizgavanjem

 

404.jpg

 

finalna verzija je imala 1278 ccm i 104 KS pri 7500 o/min.

Maksimalna brzina je bila oko 200 km/h.

automacki je postao kultni motocikl. Danas je to vrijedan kolekcionarski primjerak.

 

GoQ94_muench4tts1200rw9.jpg

 

Jesam li napomenuo da je motor znao da izgori puno goriva, mnogo vise od prosjeka.

Sedamdesete, naftna kriza - nije moglo sve to na dobro da izadje.

bar da je motocikl bio praktican, ovako...

Fredl Munch se razilazi sa poslovnim partnerima i fabrika se gasi negdje 1979 ili 1980...

 

 

 

 

No jedan preduzetnik pocetkom devedesetih otkupljuje pravo na ime Munch.

Ford Escord RS Cosword je davalac motora. 1998 ccm i 260 KS

ali o njemu nekom drugom prilikom

404.jpg

Ovaj MUNCH me je potpuno opcinio,neshto kasnije .francuzi su imali vishe pokushaja sa konceptom pozamljivanja agregata iz automobila,ne davno je u (zato i necu pisati sada o njima dok ne pronadjem,primerak,)jednom od moto magazina bash o tim motorima napisan lep clanak,(mozda je mogao biti sa malo vishe opisa,ali u svakom slucaju jako zanimljiv,jer svi dvotockashi ,koji su imali "pozajmljen agregat su meni licno izuzetno zanimljivi inzenjerski "pothvati",potrudicu se da nadjem .konkretan casopis(vrlo brzo)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 303 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki GSF650S

Licno mislim da su se u ovoj "temi"malo pobrkale,"babe i zhabe",ja izuzetno postujem prezentiranje OldTimera,i pocetaka odredjenih fabrika u proizvodnji motora,ali jedno je kada je jedan motor usao u sve "biblije"motociklistike,jer je bio prvi model napravljen u nekoj fabrici,a sasvim drugo je kada se isto desi(da mu se ispise ime u Moto"bibliju")zbog komercijalnog uspeha(klubovi ,ljubitelji i etc odredjenog modela)uspeha na brzinskim i ostalim vrstama trka(narocito izdrzljivosti).Ili opet zbog toga sto je na nekom modelu primenjena do tada nevidjena inzenjerska zamisao(pa makar ona i nebila tako uspesna u ranije navedenim kategorijama).Tako da bih,ja licno podelio ovu pricu ,na vise kategorija,ili barem na dve.Pocetci i Razvoj.

Znam da sam ponekad sitnicav,ali mislimda bi zbog lakse upotrebljivosti(jer ovakvi textovii,kao sto je vec neko rekao imaju prilicno edukativnu formu i

ljudi se zaista trude da napisu dobre i iscrpne textove.Pa kada je vec tako da mozda olaksama koriscenje samih textova tako sto ce se ipak neke stvari razgraniciti.a mozda posle izvesnog vremena i administratori mogu textove za koje misle da su najkvalitetniji ,podeliti po nekim grupama.

Bez losih nakana,svima veliki pozdrav i samo nastavite da pisete , ;)

Ona moja prica oko podele teme,na ove i one motore,tek sam sada shvatio kolika glupost iz dva razloga,prvi je ochigledan,nisam(po obicaju procitao prvi post,gde lepo pise upravo to sto sam ja blebetao,ali u smislu moze sve to,a ja bi ...a drugi razlog je isto to)i kao izvinjenje svima postujem vam ove slike ,(kao izvinjenje i slika govori vise je'l ...) pa evo MV Augusta Imola F750(1972.god)

post-5183-12879014551904_thumb.jpg

post-5183-1287901455218_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja