Jump to content

Moto Zajednica

MOTORI koji su jos za zivota usli u LEGENDE

Recommended Posts

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada

Tesko je odabrati, ali u prvom poglavlju postojanja MV Aguste, mislim da je ovo najmarkantniji predstavnik marke u drumskoj varijanti. Na slici je model 900S iz 1977. godine. Kasnije se pojavila i varijanta sa 1100cc i u to vreme neverovatnih 125ks.

 

MV-Agusta-900S-77.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 303 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki GSF650S

Opasan bajk, mnogo mi se svidja.

 

 

"PREDIVAN MOTOR" ljudi pogledajte samo izduv-e(italijani ,neprikosnoveni u oblikovanju(da neupotrebljavam stranu rech)izduvi,oblika koji najmoderniji proizvodjachi,shto samo izduva shto celih motora pochinju da forsiraju u zapochetoj 2009 a prenece se i na 2010

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Neko je pomenuo Norton Commander sa wankel motorom. Holandska firma Van Veen, koju je osnovao Henk van Veen je pravila motore od 1970. do danas. Nije jedini sa wankel motorom ali je jedan od prvih koji je to ugrađivao. Henk je uvozio Kreidler motore u Holandiju i prvi put je predstavio model OCR 1000 na sajmu u Roterdamu 1976. mada neki podatci kažu da je to bilo 1974. Kako god, motor je bio daleko ispred svog vremena. Neki komentari kažu da je bilo tehničkih propusta u konstrukciji rama jer je na nekim mestima bio suviše krut i pucao je a negde je bio fleksibilan i motor se migoljio u vožnji. Problem je bila i težina od 350 kila. Agregat je pravio Comotor od 1976. do 1979. kada je firma pala pod stečaj. Comoto wankel motor je plod saradnje Audi/NSU i Citroena. Agregat je bio sa dvostrukim diskom i imao je 996ccm, 100 ks i obrtni moment od 14mkg pri 3500 obrtaja, a motor je navodno mogao da ide 240 km/h. Nekoliko komada Van Veena je napravljeno do 1981. od ostataka. Ukupno je napravljeno 37 komada i danas se ni jedan ne viđa po putevima. Motor je imao Brembo kočnice, Koni ogibljenje, a kardan i menjač je dizajnirao Porsche.

 

Henk van Veen je pravio i trkačke modele Kreidlera i po tome je poznatiji ali je Van Veen jedna od pionira wankel pogona. Kada je počela proizvodnja, motor je bio osuđen na propast jer je koštao 25.000 guldena dok su ostali motori slične kategorije koštali 10.000 ili manje.

 

Kad smo kod wankel motora, i Hercules w2000 je takođe imao wankel motor.

post-5498-1287901738279_thumb.jpg

post-5498-1287901738334_thumb.jpg

post-5498-12879017384315_thumb.jpg

post-5498-12879017386944_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 303 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki GSF650S

Neko je pomenuo Norton Commander sa wankel motorom. Holandska firma Van Veen, koju je osnovao Henk van Veen je pravila motore od 1970. do danas. Nije jedini sa wankel motorom ali je jedan od prvih koji je to ugrađivao. Henk je uvozio Kreidler motore u Holandiju i prvi put je predstavio model OCR 1000 na sajmu u Roterdamu 1976. mada neki podatci kažu da je to bilo 1974. Kako god, motor je bio daleko ispred svog vremena. Neki komentari kažu da je bilo tehničkih propusta u konstrukciji rama jer je na nekim mestima bio suviše krut i pucao je a negde je bio fleksibilan i motor se migoljio u vožnji. Problem je bila i težina od 350 kila. Agregat je pravio Comotor od 1976. do 1979. kada je firma pala pod stečaj. Comoto wankel motor je plod saradnje Audi/NSU i Citroena. Agregat je bio sa dvostrukim diskom i imao je 996ccm, 100 ks i obrtni moment od 14mkg pri 3500 obrtaja, a motor je navodno mogao da ide 240 km/h. Nekoliko komada Van Veena je napravljeno do 1981. od ostataka. Ukupno je napravljeno 37 komada i danas se ni jedan ne viđa po putevima. Motor je imao Brembo kočnice, Koni ogibljenje, a kardan i menjač je dizajnirao Porsche.

 

Henk van Veen je pravio i trkačke modele Kreidlera i po tome je poznatiji ali je Van Veen jedna od pionira wankel pogona. Kada je počela proizvodnja, motor je bio osuđen na propast jer je koštao 25.000 guldena dok su ostali motori slične kategorije koštali 10.000 ili manje.

 

Kad smo kod wankel motora, i Hercules w2000 je takođe imao wankel motor.

To su bila prelepa vremena,ljudi su puno experimentisali,danas je broj ovakvih "egzibicija"(u najpozitivnijem smislu) mnooooogo manji,ne-

rachunam ove periode S.E.K-a(svetskaekonomskakriza bilo je toga i ranije).ali pricha o "Vankel" agregatu je vec samo po sebi sjajna,a josh stavljanje na dva tochka,za to je trebalo imati puno hrabrosti.A tvrdim da je isto toliko para i vremena ulozeno u Vankel-a,da bi on danas bio potpuno superioran u odnosu na sve OTO i DIESEL motore,i tada je bio superioran u odnosu iskoristivosti u odnosu na zapreminu i potrosnju goriva,a zamisli te danas,Mazda u RX-7-ci koliko se meni chini ,josh je jedna od retkih koja ima negde  Vankela....uglavnom jako lepo i pouchno-

ja pretpostavljam da ima mladjih ljubitelja koji mozda nikada nisu ni chuli za Vankel...bilo bi lepo ako bi neko mogao da napishe koju rech o samoj konstrukciji(koja je izuzetna)ja nezelim..da se nebih negde nalupet'o..ali ako niko nebude nishta napisao u sledeca 3 dana ,stavicu kju rech.. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

...ako niko nebude nishta napisao u sledeca 3 dana ,stavicu kju rech.. ;)

 

spremam tekst o wankel motoru i postaviću ga za par dana. bez brige  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 268 postova
  • Lokacija: backa palanka

  ne znam da li je neko ovde pomenuo tomosov t12.jeste da nije kao neki motori u ovoj temi ali mislim da je zasluzio da udje u legendu bar na ovim prostorima.ja znam par komada iz 60tih godina koji jos uvek dobro rade i sto je najbitnije voze se ovde u backoj palanci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 161 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: FZ1N

I Mondial je bio u serijskoj proizvodnji, a za Gileru šteta, unutra je bila Suzukijeva mašina i spremali

su je za Pogialli-ja za supersport klasu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 303 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki GSF650S

...ako niko nebude nishta napisao u sledeca 3 dana ,stavicu kju rech.. ;)

 

spremam tekst o wankel motoru i postaviću ga za par dana. bez brige  :)

Fal'a u napred... ;)(a ja sada i da ocu nebih imao vremena,tako da ..jos jednom fal'a)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

brzinski rekord 49cc drzi tomos GP78 sa 7 ili 9 brzina...204kmh...to je bio prototip i napravljeno je svega 5 cilindara... ;D

 

Al te je neko zeznuo

 

Nisam siguran ko sad drzi rekord,znam samo da je kreidler taj tomosov davno davno oborio

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada

brzinski rekord 49cc drzi tomos GP78 sa 7 ili 9 brzina...204kmh...to je bio prototip i napravljeno je svega 5 cilindara... ;D

 

Al te je neko zeznuo

 

Nisam siguran ko sad drzi rekord,znam samo da je kreidler taj tomosov davno davno oborio

 

Zvanicni rekord za 50cc drzi portugalski Casal koji je kilometar sa zaletom zavrsio na 224,850km/h, mada to nije na zatvorenoj stazi. Motorcikl je imao "raketa" oklop, a vozac je bio Holandjanin Jan Huberts. Kreidler je u svom pokusaju postigao 1 kilomertar vecu brzinu u jednom pravcu, ali 30 km manju u drugom pravcu, jer je ono prvo bilo uz pomoc vetra.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

brzinski rekord 49cc drzi tomos GP78 sa 7 ili 9 brzina...204kmh...to je bio prototip i napravljeno je svega 5 cilindara... ;D

 

Al te je neko zeznuo

 

Nisam siguran ko sad drzi rekord,znam samo da je kreidler taj tomosov davno davno oborio

 

Zvanicni rekord za 50cc drzi portugalski Casal koji je kilometar sa zaletom zavrsio na 224,850km/h, mada to nije na zatvorenoj stazi. Motorcikl je imao "raketa" oklop, a vozac je bio Holandjanin Jan Huberts. Kreidler je u svom pokusaju postigao 1 kilomertar vecu brzinu u jednom pravcu, ali 30 km manju u drugom pravcu, jer je ono prvo bilo uz pomoc vetra.

 

Hvala za info

 

pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 167 postova
  • Lokacija: Beograd, Vracar

Evo par reci o BFG motociklu u koji se ugradjivao Citroen GS/GSA agregat od 1.3L. Otvorio sam posebnu temu o ovom motoru al evo i ovde da ga utefterim. Ne znam da li je motor legenda al' ga je vozila francuska policija, sada je u (srecnim) rukama ljubitelja Citroen-a.

 

bfg_1300_1982_web2.jpg

49253ga_20.jpeg

 

motor je Boxer, vazdusno hladjen, sa 4 cilindra iz ovog Citroen GSA

PICT2834.jpg

 

Kako je nastao BFG 1300:

1978 god, francusko ministarstvo industrije objavljuje konkurs za konstrukciju serijskog motocikla za potrebe vojnih i policijskih sluzbi. Na konkursu pobedjuje tim od tri inzinjera: Louis Boccardo, Dominique Favario i Thierry Grange. Oni su pod imenom BFG (po inicijalima prezimena) predlozili da se u motocikl ugradjuju vec postojeci elementi koje proizvodi francuska auto industrija. Tako je motor uzet od GS/GSA a npr. komandna tabla od Renault 5 dok je far uzet od Renault 16, itd. Proizvelo se ukupno 450 komada od kojih je 100 otislo u vladine sluzbe. Iz finansijskih razloga proizvodnja je stala negde oko 1988.g.

 

19860701-USA1.jpg

 

moto_BFG_1300_GM.jpg

 

Tehnicke karakteristike:

Engine:

Type: Citroën GSA type, 1 299cm3 capacity, 4 horizontally opposed air cooled cylinders

Power output: 70 bhp (51 kW) at 5 500 rpm

Maximum torque: 100 Nm (75 lbs.ft) at 3 250 rpm

Ignition: Electronic

Alternator: 480 W

Battery: 18 Ah, 12 V

Weight:

Dry weight: 290 kg

Max weight: 490 kg

Capacities:

Fuel tank capacity: 22 litres

Engine oil capacity: 4 litres

Gearbox oil capacity: 4 litres

 

3.jpg

 

A evo i kako zvuci:

 

Takodje je postojao i model MF koji je koristio dvocilindricni motor zapremine 652ccm od Citroen Visa, LN i Axel.

 

19810901-Pub_MF5.jpg

 

Citroen Visa iz kog je preuzet agregat za model MF

visa05.jpg

 

Tehnicke karakteristike modela MF:

Bore and stroke: 77 x 70 mm

Cubic capacity: 652 cm3

Compression ratio: 9,2 : 1

Carburettor: 1 x Solex 26/38 CSI

.Ignition: Electronic A.E.I. Thomson

Gearbox: 5 speed

Wheelbase: 1 425 mm

Height: 740 mm

Weight: 190 kg.

Max. power: 36 bhp @5 500 rpm

Max. torque: 5,3 kgm. at 3 500 rpm

Fuel consumption: 5 litres/100 km

 

korisni linkovi:

http://www.bfg.asso.fr

http://www.citroenet.org.uk/miscellaneous/bfg/bfg.htm

http://lanemotormuseum.org/collection/motorcycles/299-bfg-1300-1982

http://www.cats-citroen.net/citroen_features/bfg/index.html

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 31 postova
  • Lokacija: Odzaci

Onaj Ferrari motorcikl ima samo ime koje je Ferrari, inace nista drugo ga ne veze za slavne automobile.

 

malo mnogo se vracam unazad al ako hocete mogu da okacim text o tim ferrari motociklima...

 

i jos nesto malo je poznato da je i maserati ime bilo na motociklima imam i o tome nesto ako hocete... masine nisu bile upste znacajne ni po cemu, ali ako vas zanima

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1898 postova
  • Lokacija: Sumadija GM
  • Motocikl: BMW F650

...ako niko nebude nishta napisao u sledeca 3 dana ,stavicu kju rech.. ;)

 

spremam tekst o wankel motoru i postaviću ga za par dana. bez brige  :)

 

Oduzise se nesto dani  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: glogonj, povremeno karaburma

ljudi svaka vam cast na prilozenom,nemam reci ipak je to velika ljubav prema motociklima imate znanja mislim odusevljen sam sto ima ljudi koji dobro poznaju tematiku o svetu motocilizma prosto zavidim,jos jednom svaka cast samo napred.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja