Jump to content

Moto Zajednica

Iskustvo? Kako ga i s cime steci?

Recommended Posts

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Treba mi pomoc svih vas. Cilj mi je da poslije odredjenoga vremena i stecenoga iskustva jednoga dana sjednem na Hondu CBR600F. Mislim da je to motor PERFEKTAN za nase puteve i uslove na istim. Ali do tada bih zelio da idem korak po korak sa kubikazom i snagom da u potpunosti savladam nize klase i budem apsolutno spreman na Hondicu. Medjutim, sto se mog iskustva tice, vozio sam dvije godine scooter od 100ccm (dvotaktni), zatim naljepsi trenuci moga zivota: godinu dana sam vozio Kawasaki Ninja ZX-250R (to je isto sto i GPX samo mu je ovo naziv za Americko trziste), dok ga nisam pokvario. Zadnje tri godine vozim scooter Hondu od 125ccm (cetvorotaktni). E sada ja vas pitam, sta sledece da kupim i koliko bih kubikaza trebao da promjenim da bi stigao do moje 600F?

Naravno, sve sto kupujem, kupio bih NOVO pa prodaj pa onda opet novo i sve tako...

Proucavao sam mlo ovu tematiku i za oko su mi zapali sledeci modeli:

Kawasaki ER5, Suzuki GS500, Suzuki GS500F ili Honda CBF500.

 

Svaki od ovih motora je dobar na svoj nacin i svaki sluzi svsi, ali svaki od njih ima po neku manu tako da mi je uzasno tesko odluciti.

Kawasaki ER5 je vrhunski motor, neko se zali na usku zadnju gumu, meni to toliko i ne smeta, ali po meni, njegova jedina mana je sto nema disk kao zadnju kocnicu.

Honda CBF500 je prosto savrsena, zadnja guma 160, najsnazniji masina u klasi 500, odlican motor, ali...

...meni se najvise svidja Suzuki GS500F. To je ista stvar kao i GS500 samo sto ima oklop kao da je R. Bas to mi se najvise i svidja, sjedi se uspravno kao i na svakog naked-a a izgleda kao R. Milina! Jeste da mu je zadnja guma 130, ali nema veze. Medjutim ovaj motor ima vazdusno hladjenje! Koliko ja znam vodeno je mnoooogo bolje, da li mu je ovo bas velika mana?

Dakle, izbor je suzen (zbog Kawasakijevog dobosa) na Suzuki GS500F (sportski izgled, ali vazduhom hladjen) i Honda CBF500 (vrhunska masina, najbolja u klasi i veci tockovi). Kada covjek realno pogleda Honda je zakon, ali ideja i dizajn Suzuki-ja je stvarno fenomenalna.

A sem toga visok sam oko 190cm pa mi je Kawa premala, ipak ne bih da izgledam smijesno.

 

Molim za komentar. Pozdrav svima.

Unaprijed zahvalan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5340 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Znas kako, meni je od ponudjenih motora najozbiljniji i samim tim najbolji za kupiti upravo Honda CB500F.

 

JasminkoVIR je imao Hondu CB500, ja sam se ranije jednom interesovao da kupim Suzukija GS500 (te sam ga tad i probao). Mogu ti reci da je CB500 strasan motor, a plus je to i Honda, sto govori dosta vec samo po sebi...

 

Mislim da neces pogresiti ni sa jednim od tih o kojima sad razmisljas. Moj ti je savet da uzmes Hondu. Pogotovo ako uzimas novu stvar.

 

E sad, da vidimo savete ostalih...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Hvala stari.

Cekaj malo, da li si mislio na Hondu CBF500 ili CB500F? Posto to nisu isti motori. CB je mnogo ozbiljnija stvar od CBF (i skuplja naravno :D )

Znaci li to da bi ipak trebalo da provozam klasu 500 prije nego sjednem CBR600F?

E da, a dje u SCG postoje predstavnistva tj. diler za Hondu, Kawasaki i Suzuki? I da li takvo nesto kod nas uopste postoji? Posto sam za varijantu sta god da kupujem da kupim novo, tako sam ipak najsigurniji.

Jedino bi mozda, ukoliko sam po vasem misljenju spreman naravno, kupio za pocetak (mozda) polovnu CBR-ku pa kada se nakupim iskustva sa njom onda prodam pa kupim jednu novu za sva vremena :D ???

I stvarno se izvinjavam ako smaram mnogo, sta da radim, na pocetku sam rekao da sam ljubitelj i poznavalac, a jos masinac, precizan i detaljan... Gnjavim kao proliv :D:D:D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rashodovani bajker, 1731 postova
  • Lokacija:
  • Motocikl: SunRa Shino

Honde uvozi Centar S u Karadjordjevoj , BGD , Kawasaki - Mimoto , BGD(ne mogu sad da se setim ulice) , a Suzuki nema zvanicnog uvoznika...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Imaju li oni neke svoje servisere koji odrzavaju masine dok su u garantnom roku i to ili da idemo kod Kocke? :D

:idea: A zaboravih pitat ima li dilera i servisera i za Yamahu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rashodovani bajker, 1731 postova
  • Lokacija:
  • Motocikl: SunRa Shino

A jel ti rece da si iz CG ? Mislim da ti jevtinije da kupis motor tamo... A za Yamahu uvoznik je Yamaha-Rodic u Cvijicevoj, BGD

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Studiram u BG-u, inace sam iz Herceg Novog. A za Yamahu ima salon u Budvi. Mislim cak da od skoro ima i za Hondu, ali za to nisam siguran. Bas i pitam za BG jer sam mislio da je tamo jeftinije :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Tale je, èini mi se, za Suzukija uvoznik...

Ako je novo onda je svejedno! Najozbiljnija i najhigijenskija odluka je HONDA naravno, znaš veæ! Najbolja mašina i debelo najbolja prodajna vrednost posle bilo kog vremenskog perioda.

Èak bi se na tvom mestu i usudio da odma opalim po CBR-u (600), da se ne lažemo... Pa onda polako, nežno, pažljivo, kao kad miluješ... :oops:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Pa i ja stalno razmisljam o tome, sto da ne odmah CBR? Ali opet, nisam vozio nistana kvacilo ima dvije-tri godine tako da se gadno dvoumim :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

E, zamisli tek koliko sam se ja dvoumio kad sam trebao prvi put da s..... . ........ :lol: ! Samo polako i pun gas :roll: i ništa ne brini, priroda sve radi sama

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 884 postova
  • Lokacija: Beograd

Bez obzira na mnoga misljenja tipa " ma moze prvi motor da bude i R1" ja iskreno i duboko mislim da covek treb a da prodje kroz sto vise kubikaza jer:

 

1. Time sto ide recimo 50 - 125 - 250 - 600 - 1000, sprecava sebe da ispusti mnogo iskustva sa manjom kubikazom, koja ce mu trebati kasnije, u smislu da se npr ulazak u krivine lakse uci sa 250 nego sa 1000 kubika

 

2. Snazniji motor teze oprasta greske - tacka. Probajte da na 1000 naglo i neoprezno dodate gas u trecoj i stici ce vas potvrda ovoga

 

3. Manja kubikaza omogucava da se covek postepeno navikava na novi pogled na saobracaj, koji proizilazi iz 2 a ne 4 tocka - snazan motor je dosta nezgodniji za to

 

4. Snazan motor "vuce" vise - vuce vas i 250ccm, ali on srecom moze koliko moze, pa vuko ili ne vuko manje su sanse da cete se predati djavolu i poterati da preko svojih mogucnosti. Snazan motor vuce jos i mnogo vise, a kako motor naravno uvek moze vise od vozaca, ovo je jedan od najcescih razloga za skrsene mladje motoriste. Ne peglaj 1000ccm ako ti je to prvi :shock: motor

 

eto...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 47 postova
  • Lokacija: Beograd-Blok 45
Bez obzira na mnoga misljenja tipa " ma moze prvi motor da bude i R1" ja iskreno i duboko mislim da covek treb a da prodje kroz sto vise kubikaza jer:

 

1. Time sto ide recimo 50 - 125 - 250 - 600 - 1000' date=' sprecava sebe da ispusti mnogo iskustva sa manjom kubikazom, koja ce mu trebati kasnije, u smislu da se npr ulazak u krivine lakse uci sa 250 nego sa 1000 kubika

 

2. Snazniji motor teze oprasta greske - tacka. Probajte da na 1000 naglo i neoprezno dodate gas u trecoj i stici ce vas potvrda ovoga

 

3. Manja kubikaza omogucava da se covek postepeno navikava na novi pogled na saobracaj, koji proizilazi iz 2 a ne 4 tocka - snazan motor je dosta nezgodniji za to

 

4. Snazan motor "vuce" vise - vuce vas i 250ccm, ali on srecom moze koliko moze, pa vuko ili ne vuko manje su sanse da cete se predati djavolu i poterati da preko svojih mogucnosti. Snazan motor vuce jos i mnogo vise, a kako motor naravno uvek moze vise od vozaca, ovo je jedan od najcescih razloga za skrsene mladje motoriste. Ne peglaj 1000ccm ako ti je to prvi :shock: motor

 

eto...[/quote']

 

 

 

Potpuno se slazem, mislim da je najbolje ici postepeno zbog gore navedenih razloga

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 585 postova
  • Lokacija: Beograd

Po meni mozes da sendnes na CBR600 odmah. Neces se ti sigurno skrsiti tako sto ces u trecoj dati naglo gas kao sto andrej kaze. Meni je makar najteze bilo da se naviknem na tezinu motora i kocenje sto ce i tebi verovatno biti problem ali to je sve bilo samo prvih par dana. Posle je samo deri-peri. To je sve dosta relativno ali ako si pametan i ne bi trebalo da imas problema sa 600.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • jedan od DDMZ, 805 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: R, gsx R

Tako je Peco!

Sve zavisi od samog vozaèa. Nije mnogo veæa verovatnoæa da se neko olupa sa 1000ccm nego sa 125. Taèno je da te jaèi motor više vuèe da pojuriš, ali dok god ti upravljaš motorom a ne on tobom, nema razlike u kubikaži. Treba "samo" biti pametan pa znati za svoje granice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Ljudi!

Ako ste procitali moj tekst mogli ste vidjeti da ja ni ne zelim sjedati na 1000, uopste. A tamo ste takodje mogli vidjeti da sam vozio 250 Ninju, doduse samo godinu dana. Tako da sam otprilike naucio prolaske kroz krivine i ostale osnovne stvari. Ali gore pitam da li poslije toga odmah na CBR600F (koja je dakle ipak malo mirnija od nekog R-a) ili prvo klasa 500 (naveo sam gore neke modele). Dakle, u pitanju je konkretan slucaj. Da li smatrate da ipak trebam par godina voziti 500 (i koji od njih i zasto preporucujete) ili bih mozda odmah mogao sjesti na CBR600F? To je ono sto me muci :(

A sto se tice uopstenog pogleda na stvari tu se apsolutno slazem sa vama i sa Andrejom, zato i postavljam ovakva pitanja :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 884 postova
  • Lokacija: Beograd

pa mislim da ti je manje-vise svejedno, nije to toliko velika razlika da ce ti nesto specijalno znaciti ili smetati... dakle ja bih na tvom mestu izabrao iskljucivo prema tome sta mi se vise dopada.

 

A ovo konto 125 vs 1000 u bezbednosti :shock: ljudi pa to sto "samo treba da imas pameti" ja upravo i kazem! Prosto stvar je psihologije: 1000ccm ima imidz "opakog" pa se i vozac vrlo lako poistoveti sa tim, i napravi gresku, koja ga, na toliko konja, skupo kosta. Sem toga, ako npr napravite cim sa gasom na 125, definitivno odziv makine nije isti kao na 1000, zar ne? A upravo tih 10-20m vise potegnutih u nezeljenu stranu moze da znaci razliku izmedju savladanog motora nad kojim je povracena kontrola, i podivljale masine koja je zajedno sa vozacem zavrsila pored puta, ili ne daj Boze negde jos gore.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 585 postova
  • Lokacija: Beograd

Nije problem to sto ce on kad da gas na nekom jacem motoru ovaj brze da povuce ili se digne malo na zadnji to ce da savlada prvi dan problem je sto neiskusan vozac ne moze lepo da proceni kojom se zaista brzinom krece i kolko mu treba da zakoci. Po meni to je najveci problem kad se prelazi sa manjih motora(tipa 125 2t ili 250 4t) na vece(tipa 600). Onda dodje do kasnog kocenja,blokiranja prednjeg tocka i sranja. Ali kao sto rekoh ja verujem da si posle godinu dana sa tom Kawom 250 spreman za CBR600 a ti kako hoces sta god da uzmes neces se zajebati nov motor je uvek dobar :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja