Jump to content

Moto Zajednica

Problem sa prednjom kocnicom...

Recommended Posts

  • U prolazu, 59 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Sinoc drugar provozao Yamahu, i pri minimalnoj brzini ispravio krivinu i zabo se u tocak parkiranog automobila. Motor nije ni pao, on ga je nogom zadrzao. Pregledao sam motor i video da nije ni ogreban (hvala bogu, tek sam ga ofarbao). Premestim motor i sednem na njega, da nekom ne padne na pamet da ga provoza. Posle nekog vremena drugar proba da okrene prednji tocak i vidi da je "delimicno" blokiran. Ne mogu da tvrdim 100% da je udarac kriv za to, jer je brzina bila "jedva-da-se-krece", ali pre toga nisam to primecivao. Sta bi mogao da bude uzrok ovome? Prvo sto sam uradio je da sam skinuo plocice i razdvojio kocione cilindre (valjda se tako zovu). Kada sam vratio plocice tocak je mogao normalno da se okrece, ali samo neko vreme, dok nisam par puta zakocio. Tocak se ravnomerno okrece, ali sporije, tako da mislim da se nije nista iskrivilo (osovina ili diskovi). Yamaha ide, jedva i primetim razliku, ali se diskovi katastrofa greju, i to vise desni nego levi. Kako da proverima da li se kocioni cilindri vracaju posle kocenja? I sta njih vraca? Jel moguce da u sistemu konstantno postoji neki pritisak?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Blokiraju ti klješta. Kad pritisneš klip rukom, treba da se uvlaèi, ako ne , onda nije dobro.

Skini i oèisti, i zameni ulje u sistemu.

 

pz. Zapamti kako su ti stajale ploèice, pa tako isto vrati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 436 postova
  • Lokacija: BGD

MOze da se desi i da se iskrivio neki nosac kljesta pa neka plocica dodiruje disk i greje ulje koje se rasiri kad se ugreje i gurne jos malo plocice i tako dalje. Pogledaj to pre svih onih rasturanja, ustedeces trud i troskove. A to ces svakako morati da uradis, ako je to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CB450, BMW R65, Yamaha Vino, Piaggio Hexagon

Imao sam prilicno tekvih slucajeva i svodili su se uglavnom na ostecenja cevi odnosno creva od kocnice koje sprovode ulje ka kocionom cilindru.

Proveri cevi i creva da se nisu presavila na nekom mestu ( kad se presaviju nemaju dobar protok i obicno zato blokiraju jer ne daju ulju da se vrati posle kocenja.

Proveri i jednu jako korisnu stvar a to je kad ti blokira tocak popusti onaj ventil za (na sekund ili 3 sec.) ispustanje vazduha na klestima . Ako tad iscuri mala kolicina ulja a tocak se posle normalno okrece znaci da ti je negde zapusen sistem od gl koc cilindra do klesta . To probaj tako sto nekoliko puta jako stisni kocnicu a zatim bez stiskanja kocnice ispusti ulje na tom ventilu (sisici) na koc cilindru.

Ako je kocnica i dalje blokirana problem je sa klipovima na tim klestima koje blokiraju. A ako nije nema ti druge nego da krenes lagano da ispitas cevi , i creva do gl kocionog cil.

Takodje moze se desiti da je iskrivljen nosac kocionog cilindra , disk ili da je zaglavila plocica , osigurac . Ovo sve moras dobro da gledas ne bi li uocio problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Pošto vidim da se rasplela prièa o koènicama, reko da se i ja ubacim sa svojim problemom.

Menjao sam skoro ploèice, i ulje u sistemu, i èini mi se da malo motor lošije koèi. Da li postoji moguænost da je ostalo vazduha (mada sam istiskao vazduh), ili nešto drugo, npr. stara creva koja se naduvavaju, ne odgovarajuæa smeša ploèica, loši diskovi i sl.....???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 436 postova
  • Lokacija: BGD
Pošto vidim da se rasplela prièa o koènicama' date=' reko da se i ja ubacim sa svojim problemom.

Menjao sam skoro ploèice, i ulje u sistemu, i èini mi se da malo motor lošije koèi. Da li postoji moguænost da je ostalo vazduha (mada sam istiskao vazduh), ili nešto drugo, npr. stara creva koja se naduvavaju, ne odgovarajuæa smeša ploèica, loši diskovi i sl.....???[/quote']

 

Ako je pre redova kocio normalno i ako rucka ne "raste" na drukanje, samo lose plocice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CB450, BMW R65, Yamaha Vino, Piaggio Hexagon

Pa verovatno da je u pitanju krs od ferode ( tako nazivam onaj kocioni materijal koji naleza na disk ili dobos kad kocis)

Sada postoje novi materijali koji su bez azbestni i koji zaista dobro koce ali na ustrb brze potrosnje same plocice. Sto je u neku ruku i dobro jer vise koristi dobra kocnica koja se mozda i brze trosi nego li losa koja dugo traje.

Moze se desiti i da malo losije koci prvih 5 min kocenja ali to bi trebalo ekstra brzo da prodje i da se vrati u normalu.

U svakom slucaju proveri kako nalezu plocice i jesi li ih ispravno namestio.

 

Pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Ma Carbon Loraine sam stavio ove sezone - mekana smeša. Oèistio klješta, podmazo gde treba, išao na more i nazad, sve lepo leglo..... a ima i šitnik preko njih da ne ulazi djubre. U svakom sluèaju, mislim da je disk zreo za zamenu, kao i creva (probaæu pancir teflone). Nadam se da je to...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 436 postova
  • Lokacija: BGD
Ma Carbon Loraine sam stavio ove sezone - mekana smeša. Oèistio klješta' date=' podmazo gde treba, išao na more i nazad, sve lepo leglo..... a ima i šitnik preko njih da ne ulazi djubre. U svakom sluèaju, mislim da je disk zreo za zamenu, kao i creva (probaæu pancir teflone). Nadam se da je to...[/quote']

 

???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja