Jump to content

Moto Zajednica

Aluminijumski koferi - izrada i sistemi kacenja?

Recommended Posts

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

A sta mislite kada bih dodao L profile na coskove, pa za njih ucvrstio jednu tablu aluminijuma debljeg (na koju bi smislio sistem kacenja), posto ako navarim na nosace L profile izgledacu ko onaj pikap iz Staklopan-a:-) Mnogo sam sirok onda i bez kofera.

 

Mozes li da izmeris koliko je dubok onaj donji profil i napises ovde? Bilo bi dobro da se izbusi i zanituje pop nitnama na svakih 20mm, onda bi svarno bilo cvrsto. Mozes samo dodati plocice kao sto sam i ja rekao, 4 sa spoljne i 4 sa unutrasnje strane, na mestima gde se sarka srafi za kofer.

Cekaj ti mislis na profil sa ove skice? Ma to sam ja nacrtao na brzaka samo da ne bih morao da objasnjavam. Nisam nista precizno odredjivao.

 

Ne, mislio sam na vec postojeci profil. Zato sam i rekao da izmeris da vidimo dal bi moglo da se busi i da se nituje, mogle bi nitne na svakih 20mm.

A evo kako bi ja resio kacenje kofera:

post-2044-12879018634822_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 487 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 '99

Nista, sve je reseno! Pravim kao sa skice! Samo jos jedno pitanje: Od kog materijala da pravim L profile i plocice na koje cu kaciti sarke? Isto aluminijum, samo deblji ili?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 572 postova
  • Lokacija: Han Pijesak ,BiH
  • Motocikl: KTM EXC 450, Suzuki RM 125 ,Kawasaki KLX 300R ,Kawasaki KMX 125, Yamaha DT 125R

Milimetar debljina je mala za kacenje sa strane , uzmi dva metalna L elementa (mogu da se nadu u prodavnici okova i drvene stolarije) i zavrni sarafima za kofer (to se ne skida sa kofera ),a onda pravi kacenje sa njih na tvoje nosace . To znaci da kad skines kofere ti L elementi ostaju na koferu! Ovim ces rijesiti cvrstocu dna i bocnih strana.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Nista, sve je reseno! Pravim kao sa skice! Samo jos jedno pitanje: Od kog materijala da pravim L profile i plocice na koje cu kaciti sarke? Isto aluminijum, samo deblji ili?

 

Moras da budes vrlo precizan sa postavljanjem sarki da bi bilo sto tacnije i da ne bi bilo ni malo lufta. Ako nisi siguran da mozes sam uraditi onda bolje daj nekom iskusnijem majstoru da ne bi busio kofer na 100 mesta ako pogresis ;D.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

Pitaj Josepha, on je putovao sa tim koferima, koje je inace uzeo od kome i mene, jer smo se ipak odlucili za kvalitetnije...

 

dimac je lepo objasni moguce probleme i resenja. I Vanja je u pravu.

 

Taj L profil napravi od nekog jaceg materijala, nema ga puno, pa tezina tu i nije toliko bitna...

 

Ja kada bi pravio, ja bi stavio 3 L profila, dva na ivice i jedan na sredinu. Ove na ivicama bi napravio od L profila. tako da idu uz gornju i donju ivicu, pa bi onda udario dijagonalu da im spojim krajeve...

 

Sto se sistema kacenja tice, pogledaj ovaj, ne moras biti toliko precizan...

 

http://rtw.xtz660.googlepages.com/alluboxes22

 

Posle samo stavis katanac, i osigurani su od ispadanja i kradje...

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 487 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 '99

Pitaj Josepha, on je putovao sa tim koferima, koje je inace uzeo od kome i mene, jer smo se ipak odlucili za kvalitetnije...

 

dimac je lepo objasni moguce probleme i resenja. I Vanja je u pravu.

 

Taj L profil napravi od nekog jaceg materijala, nema ga puno, pa tezina tu i nije toliko bitna...

 

Ja kada bi pravio, ja bi stavio 3 L profila, dva na ivice i jedan na sredinu. Ove na ivicama bi napravio od L profila. tako da idu uz gornju i donju ivicu, pa bi onda udario dijagonalu da im spojim krajeve...

 

Sto se sistema kacenja tice, pogledaj ovaj, ne moras biti toliko precizan...

 

http://rtw.xtz660.googlepages.com/alluboxes22

 

Posle samo stavis katanac, i osigurani su od ispadanja i kradje...

 

Znaci misis da ipak treba napraviti spoljasnji „L“ profil, a ne unutrasnji kao sto smo Dimac i ja crtali?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Ja sam odlucio da kad malo otopli i prikupim tj. kupim materijal napravim dva bocna kofera za stroma. Pravicu po nacrtu ovih koji su na linku koje je dane@ postavio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Koma, moze li neka slika kako si to resio kod tebe?? Mene jako zanima zato sto treba i ja da postavljam pa bi bilo dobro da ima vise resenja pa da se izabere bolje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

Pazi, mozes i iznutra sve to da napravis, isto tako, nebitno je. Poenta je da je tebi taj kofer nesto sto samo drzi stvari na okupu, i stiti od kise i vetra... Znaci da napravis sistem koji nosi teret, a kofer da mu dodje kao oplata...

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

Dimac, ja mislim d aje ovo resenje sa linka jako dobro... Plus mozes umesto sarki da stavis onaj sistem kacenja ko od Touratech-a... Koristi lim od 1.5mm...

 

Jedino sto mi se ne svidja na ovom resenju sa linka su ove pop nitne koje strce unutra. Zato bi koristio one aluminujemske zakivke, pa da bude lepo oblo sa obe strane...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Dimac, ja mislim d aje ovo resenje sa linka jako dobro... Plus mozes umesto sarki da stavis onaj sistem kacenja ko od Touratech-a... Koristi lim od 1.5mm...

 

Jedino sto mi se ne svidja na ovom resenju sa linka su ove pop nitne koje strce unutra. Zato bi koristio one aluminujemske zakivke, pa da bude lepo oblo sa obe strane...

 

Resenje je sasvim ok sem onih gornjih sarki, nekako mi ne izgledaju bas zategnuto kad se nakace, a ako ne budu zategnute onda dolazi do pucanja zbog cimanja. Ja bi na njemu samo dodao na gornjem jednu gumu i kad nakacis kofer bude zategnuto i ne lupa zbog vibracija.

 

Sto se nitni tice ne znam, koja je cena tih zakivaka i treba li neki alat ili je dovoljno cekic i neki oslonac?

 

EDIT: U tom crveno zaokruzenom delu ispod tih sarki na ovaj kutijasti profil bih zalepio gumu i to je to.

post-2044-12879018661448_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

Nemam pojma koja je cena niti gde ima da se kupi. Treba ti oslonac, koji je ce biti udubljen kao isecak sfere, tako da lepo oblikuje taj zakivak, kao i nesto po cemu ces da lupas vec obao deo zakivka a da ga ne deformises...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Svidjaju mi se ove kutije sa linka. Gde mogu da se kupe table aluminijuma debljine 3mm??

 

Lalajko, je l' ti pravis box otporan na metke ili  :D :D :D. Sta ce ti 3mm, to je mnogo debelo! 2mm je po meni sasvim dovoljno. Sad cu da izgooglam malo da vidim ko se bavi prodajom prodajom alu ploca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

Svidjaju mi se ove kutije sa linka. Gde mogu da se kupe table aluminijuma debljine 3mm??

 

 

Odlicne su kutije, a cena je vise nego OK.

 

3mm je predebelo. Ovaj decko sa linka je pravio od 2mm, ali ja mislim da je 1.5 sasvim ok!

Sa 3mm bi koferi bili preteski, a i prilikom pada bi prenosili daleko vecu energiju na ram motorcikla. Bolje je da su tanji, pa da se oni deformisu, a ne ram.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 572 postova
  • Lokacija: Han Pijesak ,BiH
  • Motocikl: KTM EXC 450, Suzuki RM 125 ,Kawasaki KLX 300R ,Kawasaki KMX 125, Yamaha DT 125R

Ja upravo radim (opet) alu kofere ,ovaj put cu probati da izbjegnem sve greske sa proslih  .Lim 1,5 je idealno rjesenje i sto jednostavnije kacenje ,koje u slucaju kvara moze lako da se prepravi na licu mjesta u jos jednostavnije ;DUpoznao sam neke poljake koji su napravili kacenje slicno kao Zega samo umjesto onih plastika su stavili 4 gumena paka za hokej!

Ja sam uzeo kao osnovu oblik i dimenzije Metal Mule kofera ,sa malim izmjenama , ja cu moje vjerovatno variti .

Inace ta ideja sa sarkama mi se nikako ne svida ,probaj nesto jednostavnije .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 487 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 '99

Evo upravo sam dosao i Jeep Commerc-a. Ovako stoje stvari:

ALuminijumske table, 1,5 mm debljine, 200x100 mm = 2864,00 din.

Sarke, 13 mm (meni te igraju za Alpos) = 29,00 din komad, s tim sto nemaju nikakvo postolje nego moraju da se navare (samo musko-zenska sarka).

 

E sad,aluminijumske lajsne (za izradu L profila),, 50 mm sirine, 5 mm debljine se prodaju na metar, u komadu od 6 metara = 1441,00 din, miminum je 3 metra (znaci seku ih na pola).

 

Da li bi drzalo to  u mom slucaju? DA pravim od toga L profile ili mora metal? Prodavac kaze da mi je ovo bolje, al prodavac je, jelte prodavac :)

Mislio sam da stavim dve vertikalno i jednu poprecno, ako sto je dane@ predlozio...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja