Jump to content

Moto Zajednica

Aluminijumski koferi - izrada i sistemi kacenja?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 487 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 '99

Iskusnije kolege, moze mala pomoc. Mozgam kako da napravim sistem kacenja (skidanja) pomenutih kofera na mom KLE-u. Imam nosace koje sma vec okacio na motor (sa slike). Bilo bi pozeljno da mogu nekako da se zakljucaju kada ih ostavljam na motoru, i da mogu da se skidaju po potrebi jednostavno. E sad, resenje tipa: sraf, pa matica iznutra kofera je ok, ali je cimanje ako treba negde da se brzo skinu sa motora..

Ako imate neku ideju, sliku - dajte:-)

Hvala unapred.

post-3034-1287901856853_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Po meni je naj bolje da se postave neke manje sarke na donjem delu kofera, a da se na gornjem napravi neka bravica ili da se jednostavno i gore postave sarke ali da se postave i osiguraci koji ne bi dozvolili izvlacenje klina.

 

PS. Gde si kupio kofere i koliko su te izasli?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Možda na poklopce kofera pop nitnama učvrstiti male limčiće sa rupom na kraju, a na nosačima isto takav lim sa rupom, pa kroz njih katanac.

 

Brzo i jednostavno otključavanje i skidanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Ove na primer

 

I da se provere dimenzije sarki kako bi se  znalo od prilike koja je njihova jacina. Stavis 4 komada i samo na dve postavis osigurace, na gornji par ili na donji, kako god hoces. A moze da se izvede kako Arakis rece da se i katancic neki postavi.

 

http://www.ilmondo.co.yu/ To je firma koja prodaje mnogo vrsta sarki pa moze da se proveri sve.

post-2044-12879018571972_thumb.jpg

post-2044-1287901857269.jpg

post-2044-12879018572701_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 487 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 '99

Kofere sam porucio preko drugara iz Slovenije. Koliko sam upucen, prestali su da ih proizvode ali imaju nesto  na lageru jos. Ovaj model C 36 (litara) me je izasao 55 evra po koferu. U to je uracunat popust 15 % i DDV od valjda 20%

Sve u svemu 110 evra +črvena za Milorada - vozaca autobusa koji ih je doneo:-)

 

Koferi su za te pare vise nego zadovoljavajuci. Ima tema ovde o njima. Vec je pisano.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Kofere sam porucio preko drugara iz Slovenije. Koliko sam upucen, prestali su da ih proizvode ali imaju nesto  na lageru jos. Ovaj model C 36 (litara) me je izasao 55 evra po koferu. U to je uracunat popust 15 % i DDV od valjda 20%

Sve u svemu 110 evra +črvena za Milorada - vozaca autobusa koji ih je doneo:-)

 

Koferi su za te pare vise nego zadovoljavajuci. Ima tema ovde o njima. Vec je pisano.

 

Odlicno izgledaju koferi, i nije uopste puno para!

Kako stoje sa cvrstinom?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 487 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 '99

Hmm. Jedino ako stavim taj osigurac, fakticki svako moze da ga izvuce i odleprsa sa mojim koferima u neke toplije krajeve :)

ako sam te dobro razumeo?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Hmm. Jedino ako stavim taj osigurac, fakticki svako moze da ga izvuce i odleprsa sa mojim koferima u neke toplije krajeve :)

ako sam te dobro razumeo?

 

Pa da, ali mozes umesto tog osiguraca staviti neki mali katanac i problem resen. Samo treba da se vide dimenzije sarki kako bi znali kolika rupa sme da bude na muskom delu sarke.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 487 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 '99

Debljina lima je 1mm, ojacani su i dno i poklopac. Imaju dihtung gumu izmedju poklopca i ivice kofera tako da mi se cini da su sto se vode tice ok.

Dobijaju se sa vec ugradjenom nekom vrstom sistema za zakljucavanje (imaju rupe za katanac); a opciono se dokupljuju bravice koje mi nesto ne ulivaju poverenje tako da ih nisam ni porucio.

Zavrsna obrada nije bas sjajna u estetskom smislu, ali iskreno nisam ih uzeo da budu lepi nego da tegle :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Debljina lima je 1mm, ojacani su i dno i poklopac. Imaju dihtung gumu izmedju poklopca i ivice kofera tako da mi se cini da su sto se vode tice ok.

Dobijaju se sa vec ugradjenom nekom vrstom sistema za zakljucavanje (imaju rupe za katanac); a opciono se dokupljuju bravice koje mi nesto ne ulivaju poverenje tako da ih nisam ni porucio.

Zavrsna obrada nije bas sjajna u estetskom smislu, ali iskreno nisam ih uzeo da budu lepi nego da tegle :)

 

 

1mm debljina Aluminijuma je po meni dosta tanko tako da bi morao da ih ojacas sa dodatnim plocama debljine oko 1-2mm unutra i spolja na mestu kacenja inace bi na tom mestu poceli da se krive i sasvim moguce da bi nitna ili zavrtanj(u zavisnosti za sta se odlucis) usled tereta i neke neravnine pokidao lim i sarke bi se otkacile. I naravno, bilo bi pozeljno da mesto kacenja bilo u sto daljoj tacki od centra jer je tu kofer cvrsci...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 487 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 '99

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=17678.0

 

Bilje u ovoj temi o debljini alu kofera.. Problem je kada su deblji onda su i dosta tezi a i kruci.. Uzivo poprilicno ulivaju poverenje tako da ne mislim da ce to biti problem.. Inace, sa 1 mm debljine su teski oko  3 kg.. Da su deblji...

Nego, da se vratimo na temu.. Jos neki predlog za kacenje?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 487 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 '99

Debljina lima je 1mm, ojacani su i dno i poklopac. Imaju dihtung gumu izmedju poklopca i ivice kofera tako da mi se cini da su sto se vode tice ok.

Dobijaju se sa vec ugradjenom nekom vrstom sistema za zakljucavanje (imaju rupe za katanac); a opciono se dokupljuju bravice koje mi nesto ne ulivaju poverenje tako da ih nisam ni porucio.

Zavrsna obrada nije bas sjajna u estetskom smislu, ali iskreno nisam ih uzeo da budu lepi nego da tegle :)

 

 

1mm debljina Aluminijuma je po meni dosta tanko tako da bi morao da ih ojacas sa dodatnim plocama debljine oko 1-2mm unutra i spolja na mestu kacenja inace bi na tom mestu poceli da se krive i sasvim moguce da bi nitna ili zavrtanj(u zavisnosti za sta se odlucis) usled tereta i neke neravnine pokidao lim i sarke bi se otkacile. I naravno, bilo bi pozeljno da mesto kacenja bilo u sto daljoj tacki od centra jer je tu kofer cvrsci...

Mada, postoji opcija da ugradim neku plocu na njih sa sistemom kacenja.. Tako sam i mislio.  Time bih ojacao taj deo koji najvise trpi opterecenja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 487 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 '99

Možda na poklopce kofera pop nitnama učvrstiti male limčiće sa rupom na kraju, a na nosačima isto takav lim sa rupom, pa kroz njih katanac.

 

Brzo i jednostavno otključavanje i skidanje.

 

Ali se onda ne moze nista izvaditi iz kofera dok su na motoru, zar ne? (ala sam zahtevan:-)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=17678.0

 

Bilje u ovoj temi o debljini alu kofera.. Problem je kada su deblji onda su i dosta tezi a i kruci.. Uzivo poprilicno ulivaju poverenje tako da ne mislim da ce to biti problem.. Inace, sa 1 mm debljine su teski oko  3 kg.. Da su deblji...

Nego, da se vratimo na temu.. Jos neki predlog za kacenje?

 

Nisam mislio da se ceo ojaca, mislio sam da se ploce dimenzija 70x70 postave samo na mestima kacenja sarke za kofer. Znaci sa unutrasnje i spoljne strane po jedna, 8 komada tih plocica bi bile zanemarljive tezine. Ovo sto ti pricam je vrlo bitno jer je Alu dosta mekan, a ti vozis Enduro motor koji se vozi po raznim putevima i spojevi trpe mnogo vece sile i vibracije nego sto mislis. U masinstvu se nista ne pravi po taman, postoji stepen sigurnosti, uvek mora da bude duplo jace od predvidjenog da ne bi kasnije bilo problema...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

A da, i ne zaboravi jednu od naj vaznijih stvari, a to je sila udara vetra koja se povecava sa brzinom kretanja. I kad saberes sve te sile vidis da nije sve tako jednostavno i da mora dobro da se ojaca, a ovi koferi koliko vidim nisu pravljeni da bi se kacili na motor tako da nisu ni proracunati u te svrhe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1448 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: k25

A da, i ne zaboravi jednu od naj vaznijih stvari, a to je sila udara vetra koja se povecava sa brzinom kretanja. I kad saberes sve te sile vidis da nije sve tako jednostavno i da mora dobro da se ojaca, a ovi koferi koliko vidim nisu pravljeni da bi se kacili na motor tako da nisu ni proracunati u te svrhe.

 

Bice od tebe nesto...  ;D

 

zakarus izvini za off.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 627 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: crf 1000

Probaj da iskoristis ideju Touratech-a za kacenje kofera.Mislim da je to najbolje resenje.Neka ti neki bravar ili strugar od plastike naprave potrebne delove.Ja sam se za prolece dogovorio sa prijateljem koji rece da nije nikakav problem da se naprave.Evo ti link za download uputstva za montazu gde imas i radionicki crtez

http://www.touratech.com/shops/001/product_info.php?cPath=1_29&products_id=1394

post-456-12879018584837_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: RF600+

Svijevremeno sam i ja imao slican problem. Nabavio sam par klasicnih "Krauzer" kofera ali bez nosaca i bravica. Problem nosaca sam resio cevima od kafanskih stolica - stariji se mozda secaju, sve kafanske baste su ih imale - metalni ram opleten plastikom. Precnik je taman odgovarao zlebu za vesanje na koferu, a i oblik naslona i rukohvata je zahtevao vrlo malo prepravki i savijanja, uglavnom secenje i zavarivanje. Bravicu sam resio kopcama za sigurnosne pojaseve za kola, na koje sam ugradio nekakve bravice sa buvljaka, koje su blokirale dugme za otkopcavanje pojasa. Sve je funkcionisalo kao i original, koferi su se skidali i kacili  jednim "klikom". Mozda ti ovo da neku ideju ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 795 postova
  • Lokacija: Beograd

Ovaj sistem kaacenja neces moci nikako da iskoristis za Alpos kofere. azlog je debljina aluminijuma od kojeg je ravljen. Alpos ima jako tanak lim i to nece moci da drzi. Ja sam imao te kofere i dugo sam mozgao kako ovo da resim. Ono sto je isto bitno je da je dno kofera spajano silikonom tako da nije cudo da ispadne pod teretom. Napravi zato od profila kao neki L nosac cija ce jedna strana drzati dno a druga, recimo sa sarkama, da se nabaci na nosac, na kojem ces isto imati sarku ali muski kraj. Razmisli jos malo ali treba da znas da nikako ne mozes da kacis bilo kakav sistem za nosenje na sami kofer jer ce pokidati lim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 487 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 '99

Ovaj sistem kaacenja neces moci nikako da iskoristis za Alpos kofere. azlog je debljina aluminijuma od kojeg je ravljen. Alpos ima jako tanak lim i to nece moci da drzi. Ja sam imao te kofere i dugo sam mozgao kako ovo da resim. Ono sto je isto bitno je da je dno kofera spajano silikonom tako da nije cudo da ispadne pod teretom. Napravi zato od profila kao neki L nosac cija ce jedna strana drzati dno a druga, recimo sa sarkama, da se nabaci na nosac, na kojem ces isto imati sarku ali muski kraj. Razmisli jos malo ali treba da znas da nikako ne mozes da kacis bilo kakav sistem za nosenje na sami kofer jer ce pokidati lim.

Aha.. Ok, hvala na informacijama.. Onda cu navraviti L profile na postojece nosace.. Videh negde na forumu da je Joseph tako nesto stavljao na svoj TA.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 487 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 '99

A sta mislite kada bih dodao L profile na coskove, pa za njih ucvrstio jednu tablu aluminijuma debljeg (na koju bi smislio sistem kacenja), posto ako navarim na nosace L profile izgledacu ko onaj pikap iz Staklopan-a:-) Mnogo sam sirok onda i bez kofera.

post-3034-12879018632142_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

A sta mislite kada bih dodao L profile na coskove, pa za njih ucvrstio jednu tablu aluminijuma debljeg (na koju bi smislio sistem kacenja), posto ako navarim na nosace L profile izgledacu ko onaj pikap iz Staklopan-a:-) Mnogo sam sirok onda i bez kofera.

 

Mozes li da izmeris koliko je dubok onaj donji profil i napises ovde? Bilo bi dobro da se izbusi i zanituje pop nitnama na svakih 20mm, onda bi svarno bilo cvrsto. Mozes samo dodati plocice kao sto sam i ja rekao, 4 sa spoljne i 4 sa unutrasnje strane, na mestima gde se sarka srafi za kofer.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 487 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 '99

Da, ali evo vidis sta kaze covek.

Ovaj sistem kaacenja neces moci nikako da iskoristis za Alpos kofere. azlog je debljina aluminijuma od kojeg je ravljen. Alpos ima jako tanak lim i to nece moci da drzi. Ja sam imao te kofere i dugo sam mozgao kako ovo da resim. Ono sto je isto bitno je da je dno kofera spajano silikonom tako da nije cudo da ispadne pod teretom. Napravi zato od profila kao neki L nosac cija ce jedna strana drzati dno a druga, recimo sa sarkama, da se nabaci na nosac, na kojem ces isto imati sarku ali muski kraj. Razmisli jos malo ali treba da znas da nikako ne mozes da kacis bilo kakav sistem za nosenje na sami kofer jer ce pokidati lim.

 

Dno mu je slaba tacka, tako da moram i to uzeti u obzir..

Izmericu popodne, sad sam na poslu (i nekim cudom ih nisam poneo samnom:-)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 487 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 '99

A sta mislite kada bih dodao L profile na coskove, pa za njih ucvrstio jednu tablu aluminijuma debljeg (na koju bi smislio sistem kacenja), posto ako navarim na nosace L profile izgledacu ko onaj pikap iz Staklopan-a:-) Mnogo sam sirok onda i bez kofera.

 

Mozes li da izmeris koliko je dubok onaj donji profil i napises ovde? Bilo bi dobro da se izbusi i zanituje pop nitnama na svakih 20mm, onda bi svarno bilo cvrsto. Mozes samo dodati plocice kao sto sam i ja rekao, 4 sa spoljne i 4 sa unutrasnje strane, na mestima gde se sarka srafi za kofer.

Cekaj ti mislis na profil sa ove skice? Ma to sam ja nacrtao na brzaka samo da ne bih morao da objasnjavam. Nisam nista precizno odredjivao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja