Jump to content

Moto Zajednica

Iridijumske Svecice?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 168 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: XTZ 1200

Izbacio mi je "obicne" i iridijumske,koje su dosta skuplje,znaci ima ih u ponudi za moj motor!

Mene zanima koje su prednosti i da li vredi dati vise para-da li cu osetiti neku realnu razliku?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere
link=topic=30026.msg424656#msg424656 date=1233384647]

ako pise da moze onda stavljaj i ne razmisljas iducih 40 000km

Koliko ja znam iridijumske svecice se ne menjaju 20.000km?  ???

 

20.000km prelaze i obicne...?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • , 1322 postova
  • Lokacija: Zagreb,Umag HR
  • Motocikl: Harley Davidson Chicano custom

Na koliko je uopste pozeljno menjati svecice?

sve zavisi od motora do motora,od svjecice do svjecice,u principu svaka druga izmjena ulja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • , 1322 postova
  • Lokacija: Zagreb,Umag HR
  • Motocikl: Harley Davidson Chicano custom

Znaci to je princip-ok hvala.

Ali sta se ovde pomine 40.000 i 20.000 km za iridijumske.Nemoguce toliko?

Iridiumske  svjecice su puno bolje od obicnih ali su i dosta skuplje,samim tim i duze traju od obicnih.

Na nekim motorima se mijenja ulje na 6000km a na nekima na 8,10000.Znaci obisne svjecice se mijenjaju na svaku 2-3 izmjene ulja,zavisi od kkilometraze

Na moj Varadero stavljam iridiumske svjecice koje su propisane u katalogu i sa njima prelazim 40000km bez problema .

Sa obicnim svjecicama se prelazi puno manje pa ako se uzme u obzir zajebancija za izmjenu svecica,cijena jednih i drugih,sam rad motora sa jednim i drugim svjecicama puno je bolje staviti iridium,ali naravno samo ako je to propisano za tvoj motor

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2291 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

Na iridijumskim svecicama je dosta preciznija varnica jer je elektroda na samoj svecici dosta tanja od obicne, na vecini iridijumskih je cak elektroda ili ti sam vrh tanak 0.6mm. S' obzirom da je varnica preciznija nema nagomilavanja cadji kao na obicnim (na ivicama).Naravno i  duze traju.

Po meni se isplati jer dosta vise predjes a samim tim i manje posla oko zamene. Naravno sobzirom da je nase gorivo krs i te kako se isplati.... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2291 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

Neces dobiti na performansama. Ali sigurno ces duplo vise preci,tako da ako ti majstor menja svecice dodjes na isto 1 set iridiumskih = 2 x obicne + 2x majstoru za ruke. :)

Druga stvar je sto se na obicnim zbog loseg goriva nahvata brzo sljaka i tu se mogu osetiti razlike u perf. Ali ako je nova iridijumska i nova obicna neces osetiti razliku.

Takodje kada je manja oktanska vrednost goriva, kao sto je slucaj sa nasim gorivom automacki je veca temperatura rada motora. A iridijum trpi vecu temp.

 

Ako ti frka za lovu i ako sam menjas svecice, i nije im tesko prici, tj nemoras da rascerupas pola motora da bi dosao do njih stavi obicne  :).

Cena iridijumske svecice po komadu je oko 10 eura kod nas ako se dobro secam, a mozda i gresim kupovao sam prosle god...

Naravno ako uzimas iridijum, toplotna vrednost neka bude  kao u knjizi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2291 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

ja kupujem u Hondi orginalne i 2 svjecice kostaju 55 eura

Nema potrebe za tim. uzmi NKG knjigu i nadji za svoj model sta ti preporucuju.

Ja sam u mass compani prosle god placao 10 ili 12 evra komad.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2291 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

Izasle bi me 60 jevra i moram skidati rezervoar,air box,ali se izgleda isplati!

Sve za moju Gospodju!

Odluka je pala!

 

Pa to ti kazem. Meni se slosi kada moram da skidam rezervoar i druge delove, ne zato sto mi je tesko, vec zato sto se gomila srafova zavrce u aluminijum a svako zna da se navoj na alu lako zezne i  da ovi nasi majstori stezu kao volovi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • , 1322 postova
  • Lokacija: Zagreb,Umag HR
  • Motocikl: Harley Davidson Chicano custom

Cek,cek sta da rascerupam pola motora?Nemoram valjda motor dirati?Sta skinem maske i rezervoar i to je to koliko primetim kod mene.I sto bih menjao svecice ako jos uvek rade :)

100% si u pravu,zasto mijenjati ako rade?nema potrebe...ni ulje se ne mijenja dok radi motor,nego tek kada crkne,onda se promjeni.

I usput kada ga vec mijenjas promjenis i karike,radilicu,klipove,....ali to je skupo i ima puno posla.Najbolje je da se kupi cijela masina i zamjeni i rijesen problem  :D :D :D :D :D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1125 postova
  • Lokacija: Novi Beograd-blok 61
  • Motocikl: MV Agusta 800 Brutale

Cek,cek sta da rascerupam pola motora?Nemoram valjda motor dirati?Sta skinem maske i rezervoar i to je to koliko primetim kod mene.I sto bih menjao svecice ako jos uvek rade :)

 

 

Da bi promenio svećice na GPZ-u ne moraš da skidaš to sve što si naveo, tj. ne moraš ništa da skidaš osim kapice (lule) sa svećice ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • , 1322 postova
  • Lokacija: Zagreb,Umag HR
  • Motocikl: Harley Davidson Chicano custom

Cek,cek sta da rascerupam pola motora?Nemoram valjda motor dirati?Sta skinem maske i rezervoar i to je to koliko primetim kod mene.I sto bih menjao svecice ako jos uvek rade :)

100% si u pravu,zasto mijenjati ako rade?nema potrebe...ni ulje se ne mijenja dok radi motor,nego tek kada crkne,onda se promjeni.

I usput kada ga vec mijenjas promjenis i karike,radilicu,klipove,....ali to je skupo i ima puno posla.Najbolje je da se kupi cijela masina i zamjeni i rijesen problem  :D :D :D :D :D :D

 

Mislim da si malo preterao.Redovno odrzavam motor,mislim sta crkne motor zbog ne menjanja svecica ;D.Salu na stranu-motor pali kao zmaj.Znaci uvek iz prve naravno uz malo choka zimi.Tako da ne vidim razlog za zamenu

nisam pretjerao,ne mislim bas na tebe, ali ima koliko hoces ljudi koji takve stvari mijenjaju tek kada crknu do kraja.Ali takva skola kosta pa prije ili kasnije vide da se ne isplati stediti na takvim stvarima

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1430 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

Mene ne zanima stanje svećice ja je menjam da 10-ak hiljada kakva god da je ne gledam je.

Ovo se odnosi na fabričke NGK ili Denso.

Zbog lošijeg goriva kod nas sumnjam da bi bilo nekog efekta sa IR svećicama možda do 20 000km pa da se menja ali ja ne idem na to, više volim novo.

Nekada sam imao auto koji je koristio PP svećice kažu do 100 000 km ali očito negde drugde u teoriji, veoma skupe tada a gotove za 40k km.

To je ipak moj izbor idem na sigurno a svakako se rezervoar diže na 10k km tako da nije problem to zameniti

Novo je novo bilo IR ili ne

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja