Jump to content

Moto Zajednica

Tema za sve Honda CBR 600 ljubitelje

Recommended Posts

  • Hronični Motociklopata, 7031 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Kod starijih motora kilometraza je skroz nebitna jer u 90% slucajeva nije tacna (smanjena je), 

ili, druga fora je da ljudi kad obrnu stotku, imaju opet nov motor, to jest krenu iz nule da broje kilometrazu,

onih 100.000km se nije desilo :)

i moj CBR '91 godiste po satu ima 59.000km, malo li je za 27 godina, e sad, da li ima 159.000 ili 59.000 ko ce ga znati, zabole me, bitno je da je dobar.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 106 postova
  • Lokacija: Nis,Kraljevo
  • Motocikl: .
Kod starijih motora kilometraza je skroz nebitna jer u 90% slucajeva nije tacna (smanjena je), 
ili, druga fora je da ljudi kad obrnu stotku, imaju opet nov motor, to jest krenu iz nule da broje kilometrazu,
onih 100.000km se nije desilo 
i moj CBR '91 godiste po satu ima 59.000km, malo li je za 27 godina, e sad, da li ima 159.000 ili 59.000 ko ce ga znati, zabole me, bitno je da je dobar.
Gledao sam aktivno thundercat da kupim.Al mi se zasvidela jedna cbr600 f3 pa moram bar da skoknem da vidim kakav je.Uprego sam komsiju koji bar 25god vozi motore da pogleda,valjda ce znati.Meni prvi motor gledam xD

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 106 postova
  • Lokacija: Nis,Kraljevo
  • Motocikl: .
Ako je motor lepo ocuvan, lepo radi, zdrav i prav, uzimaj, boli te patka kolko je presao
Evo sad idem valjda ce da zna da vidi osnovno ovaj komsija vozi motore bas dugo sve zivo

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: Republika Srpska
  • Motocikl: Honda CBR 600 F2

Pisao sam u drugoj temi da je motor trenutno kod majstora.

Evo sta sam planirao da uradim, a sta sam na kraju jos morao da odradim.

Prvobitno je plan bio da se zamijeni ulje u motoru + filter ulja, zamjena kocione tecnosti i naprijed i nazad i zamjena/dosipanje/zamjena semeringa u vilama naprijed, jer dosta propadaju prilikom kocenja. U medjuvremenu se pojavio i problem sa curenjem goriva, koji se stalno povecavao. Od jedne kapi na dan, do fleke ispod motora preko noci... Kad je motor "ogoljen" (poskidane plastike i sve sto smeta...), vidjeli smo da je problem sa gorivom malo skuplji, odnosno, da je otisao ventil/slavina/kako se vec zove citav sklop od goriva i da na njemu pusta. Vidjeli smo i da je prethodni vlasnik nesto krpio tecnim metalom, ali je to ocigledno bilo u sistemu "da drzi vodu dok majstori odu". Opet u medjuvremenu sam primijetio i da su mi prednje plocice vjerovatno pri kraju, jer su se cudno cule prilikom kocenja. Naravno, ispostavilo se da sam bio u pravu i da stvarno jesu pri kraju, cak i vise nego sto sam prvobitno mislio. Pored toga, filter za vazduh je isto bio veoma prljav, tako da je i on stavljen na listu za zamjenu.

Znaci, od prvobitnih sitnih poslova koji su trebali kostati do 100-120 KM (50-60 eura), sve ce se popeti na skoro 200 eura.

Set plocica po jednom disku je 57 KM (~29 eura). Posto imaju dva diska, onda je to puta dva = 114KM (~58 eura).

Filter za vazduh 45 KM (~23 eura). Jbt, 3 puta skuplji nego za auto...

Slavina/ventil/sta vec za gorivo 80KM + dostava = 90KM (~46 eura)

Ulje za motor, filter, tecnost za kocnice (sve sam platio skoro po nabavnim cijenama tako da cijena nije relevantna za ostale) 38 KM (~19 eura) Da vas ne buni cijena ulja... ulje je Optima Mototaktol 15w-50, koje je daleeeeeeeko jeftinije nego Motul i ostala uvozna... da ne kazem sr*nja.

Rad majstora, ne znam jos, nije jos sve gotovo, ali bice vjerovatno 50 KM (~26 eura)

Prednje vile jos nisu dirane, tako da ne znam koliko ce radovi na njima izaci, ali to ne bi trebalo da predje 80-100 KM cak i u slucaju da se mijenjaju semerinzi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7031 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Jbg, nije bas jeftin ovaj nas hobi, al sta je tu je, kad se mora mora se, treba biti savestan vlasnik, i lepo odrzavati masinu.

I ja kad sam kupio moj CBR, odma sutradan sam puko jos120 eura za nov lanac i lancanike :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 512 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650N, TDM900

Zdravo ljudi, pozdrav za sve CBRaše, potencijalne buduće kolege! Trebalo bi mi malo vašeg iskustva i saveta. 

 

Kupujem prvi motor (ako izuzmemo skutere pre toga) i već desetak meseci merkam šta bi mi leglo. Izbor mi je bio definitivno pao na Suzuki SV 650s 99-2002, zato što sam se u njega zaljubio još pri obuci za A kategoriju, lagan, startan, jeftin itd... Međutim jako ih je malo u oglasima a pogotovo je teško naći oglas koji uliva poverenje kako bih uopšte otišao da pogledam mortor.  Iako drugačija mašina, iako preferiram dvocilindraše, počeo sam da merkam Hondu CBR 600 F3. Nešto ovako:

 

https://www.polovniautomobili.com/motori/13010790/honda-cbr-600-f3-reg-god-dana

 

Interesuje me da li je održavanje motora sa 4 cilindra značajno skuplje od održavanja istog sa 2 cilindra?

 

Koja je otprilike težina motora?

 

Motor bih vozio van grada, magistralnim i lepim seoskim putevima. Šumadija. Retko autoput. Naslušao sam se priča da 4 cilindra nisu zabavni pri manjim brzinama i nižim obrtajima. Nadam se da to neće umanjiti zadovoljstvo nekog laganog krstarenja od oko 80 km/h?

 

 

Pored opštih stvari, da li bi ste izdvojili nešto na šta treba obratiti posebnu pažnju pri kupovini ovakvog polovnjaka?

 

Hvala unapred!

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7031 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Sto se tice odrzavanja, nije neka drasticna razlika , u nekim stvarima prednjaci 4cilindras, a u nekima 2cilindras, u proseku ti je to sve skoro isti vrag.

recimo:

CBR ima 1 spaner i  1 razvodni lanac , SV ima 2 spanera i 2 razvodna lanca

CBR ima 4 karburatora i 4 svecice,  SV ima 2 karba i 2 svecice...

A sto se tice tezine i ostalih karakteristika motora, nebudi lenj, imas gomilu sajtova sa podacima o motorima, istrazi malo, btw CBR je malcice preko 200kg, sto ne treba da te brine.

 

4cilindrasi jesu tromiji na nizim obrtajima od 2cilindrasa, ali to ne znaci da nisu zabavni, idu oni itekako, jos pogotovo kad predjes magicnu granicu od 7000 obrtaja, onda 4cilindras pokaze zube, i tu gde on pokaze zube, tu 2dvocilindras pocinje da gubi dah i posustaje, tako da oba motora imaju svoje jace i slabije strane.

 

A sto se tice kupovine, ako se ne razumes u motoristiku, najjeftinije bi ti bilo da povedes sa sobom nekog ko se razume, da ti ne uvale neku olupinu.
Onaj CBR sa linka koji si postavio bolje preskoci, farban je, ko zna zbog cega, mozda zbog hira a mozda zbog to ga sto je bio skenjan, prednji blatobran mu je skracen spreda, a gilipteri cesto pribegavaju tome kada slupaju motor i polome blatobran, i umesto da ga promene ili poprave kako valja, oni ga samo skrate i odseku napukli deo, jeftinije je.

Gledaj uvek da je motor U FABRICKOM stanju, bez budzevina.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 40 postova
  • Lokacija: -
  • Motocikl: CBR 600 F3, MT-09 SP

Pozdrav ljudi, 

 

Da li neko zna gde u Srbiji ima da se kupi nov fabricki spaner za CBR 600 F3 (1998. godiste)? Znam da postoje manuelni koji mogu i da se naprave, ali me interesuje da li je moguce negde kod nas kupiti OEM?

 

Svako dobro!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: Republika Srpska
  • Motocikl: Honda CBR 600 F2

Kod nas u BiH koliko sam dobio informaciju, spaner lanca za F2 kosta oko 180 KM, a u Slavonskom Brodu (HR) kosta oko 500 kuna, sto je nesto povoljnije.

Ma cuje mi se lanac povremeno, a majstor mi kaze da nema potrebe mijenjati lanac nego da je vjerovatno spaner pri kraju.

 

I, druga stvar, koju sam primijetio neki dan, na oko 5 hiljada obrtaja kao da malo stucne motor, nekad posle na 6, a nekad nikako. Narocito se zna desiti u visem stepenu prenosa (4,5,6). Nisam neko vrijeme nigdje isao motorom ni na dalje a i skoro dvije sedmice se motor nije vozio (ja bio na moru), i prosli vikend sam izasao van grada i malo brze vozio i tada sam i primijetio to "stucanje", kao da mu u tom trenutku zafali goriva, na djelic sekunde, pa onda opet nastavi da ubrzava. Prvo sam pomislio na slavinu od goriva, koju sam zamijenio, ali da je do nje, stalno bi bilo problema i ne bi onda ni mogao dalje da ubrzava... Svjecice?!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 40 postova
  • Lokacija: -
  • Motocikl: CBR 600 F3, MT-09 SP
2 hours ago, N.F.S. said:

Delta Beograd

011 20 10 933

 

Pozdrav...

Hvala puno!

 

Ukoliko jos nekog interesuje, cena je nesto sitno ispod 9000din.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: Republika Srpska
  • Motocikl: Honda CBR 600 F2

Probao sam da ventil na slavini okrenem na rezervu, i i dalje se isto desava, tako da ne vjerujem da je do slavine. Nekad trzne na preko 5 hiljada obrtaja. Nakon sto trzne, on i dalje ubrzava, i nekad opet malo trzne.

Da li moze biti da su karburatori zaprljani?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: Republika Srpska
  • Motocikl: Honda CBR 600 F2

Izgleda da je problem bio do goriva. Presao sam oko 200km sa tim gorivom prosle sedmice i to se stalno desavalo. Juce kad sam upalio motor i krenuo da se provozam, i na 4 hiljade je znao da stucne. Naspem pun i sracunam da je potrosnja porasla sa 4,9 koliko se obicno krece na 5,4 L/100km. Cim sam krenuo, jos je stucnuo 2-3 puta, u prvih mozda kilometar-dva i vise se to nije desavalo. Presao sam oko 130 km posle i ubrzavao u raznim rezimima i stepenima prenosa i vise se nije desilo. Sinoc opet odem da "bacim krug" po gradu i presao 10-ak km i isto nije bilo problema. Tako da ipak sumnjam na gorivo, iako skoro uvijek sipam na istoj pumpi, cak na istom pistolju i nikad nije bilo problema, do sada.

Nakon svega opet naspem pun, izracunam, potrosnja spala na 4,8, znaci na normalu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: Republika Srpska
  • Motocikl: Honda CBR 600 F2

Sve je moguce! ;)

 

Vidjecu jos kako se ponasa, jer motor ne vozim svaki dan. Veceras bih trebao do grada pa cu motorom.

Ma taman sam za ovu subotu i nedelju isplanirao jednu dugacku turu, najduzu koju sam vozio do sada. U jednom smjeru oko 240 km, pa u nedelju nazad. Pa me zabrinulo, jer da se ovo nastavilo desavati, otkazao bih.

Do sada sam samo jednom za dan presao oko 250-260 km, ali je to trajalo citav dan, sa nekoliko stajanja, a ni jedna relacija nije bila duza od 60-70 km.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7031 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Ja sam imao slicnu scenu proslog vikenda, provozali se malo do Madjarske, i tamo sipam na "SHELL" pumpi, koja je kao do jaja, ogromna korporacija, ovo ono... trebalo bi da im je vrh gorivo, jes kurac, motor poceo da mi brljavi na niskim obrtajima izmedju 3-4 hiljade obrtaja, i resih da nista ne diram dok ne potrosim to gorivo, i cim sam posle sipao kod nas na pumpi gde stalno tocim problem nestao. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 174 postova
  • Lokacija: Gardinovci
  • Motocikl: CBR 600 F4i
On 9/25/2018 at 4:51 PM, Biker-Boy said:

Ja sam imao slicnu scenu proslog vikenda, provozali se malo do Madjarske, i tamo sipam na "SHELL" pumpi, koja je kao do jaja, ogromna korporacija, ovo ono... trebalo bi da im je vrh gorivo, jes kurac, motor poceo da mi brljavi na niskim obrtajima izmedju 3-4 hiljade obrtaja, i resih da nista ne diram dok ne potrosim to gorivo, i cim sam posle sipao kod nas na pumpi gde stalno tocim problem nestao. 

Letos, jutro pre polaska sa Lefkade za Crnu Goru, krenuli devojka i ja u kupovinu. Motor je bio na rezervi, a trošio sam Shell-ovo gorivo kojim sam napunio rezervoar od rezerve do čepa par dana ranije. Krene da mi se pali crvena lampica FI (fuel injection) i da motor radi neravnomerno. Ugasim motor, upalim ga, crvena lampica se ponovo upali nakon par sekundi. Tako 10-15 puta dok nisam odustao. Iskreno sam se baš zabrinuo zbog planiranog puta, ali sam prvo rešio da probam da napunim rezervoar gorivom sa druge pumpe. Napunio sam rezervoar na Eko pumpi i lampica se više nije palila... Baš sam se razocarao u Shell.

Inače i ove i prošle godine sam zabeležio najmanju potrošnju sa gorivom koje sam sipao u Albaniji. Mada i košta, 1,7e/l...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7031 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Stvarno za ne poverovat, da jedna tako velika korporacija sebi to dozvoli...

Dosta sam putovao, i sipao na svakojakim pumpama, neke bi rado zaobisao s obzirom kako su neuredno izgledale ali kad moras da tocis onda moras, i nikad nisam imao ovakav peh s gorivom, sreca pa se dogodilo na 50-60km od kuce :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering
53 minutes ago, Stevan90 said:

Letos, jutro pre polaska sa Lefkade za Crnu Goru, krenuli devojka i ja u kupovinu. Motor je bio na rezervi, a trošio sam Shell-ovo gorivo kojim sam napunio rezervoar od rezerve do čepa par dana ranije. Krene da mi se pali crvena lampica FI (fuel injection) i da motor radi neravnomerno. Ugasim motor, upalim ga, crvena lampica se ponovo upali nakon par sekundi. Tako 10-15 puta dok nisam odustao. Iskreno sam se baš zabrinuo zbog planiranog puta, ali sam prvo rešio da probam da napunim rezervoar gorivom sa druge pumpe. Napunio sam rezervoar na Eko pumpi i lampica se više nije palila... Baš sam se razocarao u Shell.

Inače i ove i prošle godine sam zabeležio najmanju potrošnju sa gorivom koje sam sipao u Albaniji. Mada i košta, 1,7e/l...

Ja sam samo cuo reci hvale za Shell od drugara iz SK i tamo je to najbolje gorivo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja