Jump to content

Moto Zajednica

KAWASAKI ER-5 i GPZ 500

Recommended Posts

  • Drug član, 988 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere

Moze da bude da se guma malo stvrdnula, ali svaka guma manje vise prokliza u tim uslovima.

Послато са SM-A525F помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: bg
  • Motocikl: GPZ 500S 1998

Hvala na odgovorima, hteo sam da uzmem nov mitasov set ako bi bilo manje klizavo od ovoga na kavi, sada ne znam šta mi je pametno?

Poslato sa LDN-L21 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 648 postova
  • Lokacija: Železnik
  • Motocikl: Yamaha Xj900s - za odrasle

Ako se neki kolega početnik razmišlja o kupovini prvog motora, možda bih otuđio svog konjića .

Vozim ga treću sezonu i redovno održavam.

Naletim i na stari tekst, mislim da je Dexter pisao pre 11 godina o ovom GPZ magarencetu, pa delim :

 

Kawasaki GPZ500-S

 

Upravo ste polozili A-kategoriju ?  Misici vam bas i nisu jaca strana ? Mozda imate malo krace noge ? Ispunjavate sva 3 navedena uslova ???  Pa ovo je pravi bajk za vas !  Sa visinom sedista od oko 70cm, ni najnizi vozaci nece imati nikakav problem da zajasu GPZ500-S, cak im ni tezina od oko 175kg nece biti problem.

Jos od predstavljanja 1987.-e GPZ500  je stekao reputaciju veoma pouzdanog Kawasakijevog modela za ’’male pare’’. Jedino znacajno osvezenje je pretrpeo 1994.-e, dok je stariji model i dan danas popularan medju mladjom (i laksom) popoulacijom ukoliko je, naravno, lepo ocuvan. Modeli od pre 1994.-e su kritikovani zbog malog odstojanja od tla kao i zbog preuske prednje gume. Noviji model je dobio 17’’  tockove umesto starih 16’’, kao i disk umesto dobosa pozadi sto je umnogome doprinelo boljem lezanju na putu, boljoj upravljivosti i poboljsalo kocenje.

Agregat na GPZ500 je nepromenjen od prvog dana proizvodnje – 498ccm 2 cilindra redno, 8 ventila i gura oko 60bhp pri 9.800rpm. Pristojan primerak GPZ-a bi trebalo da dohvati granicu od 200km/h... Ovaj motor je pozajmljen jos nekolicini Kawinih modela poput KLE500, EN500, ER-5, ali se i dalje najbolje oseca u svom originalnom odelu.

Instrument tabla je veoma pregledna i lako citljiva, sto je jako bitno za pocetnike. Retrovizori su podignuti na novijem modelu i dosta su pregledni. Motor je prakticno neunistiv i zahteva jako malo paznje ali u redovnim intervalima - oko 6.000km. Veoma brzo pokaze znake propadanja ako ga zaboravljate (kao neki italijanski automobili).

Kakav je u voznji? Pa, pocinje da vuce oko 3.000rpm, pa onda ima knedlu negde na 4.500rpm (koja se leci dodatkom gasa) kad malo i zavibrira, a stvarno lepo povuce posle 6.000rpm sve do crvenog polja na 11.000rpm. Ubrzanje ne cupa ruke iz ramena ali je sasvim dovoljno da osamari vecinu automobila na nasim putevima. Brzina nize, gas i vec ste se probili kroz guzvu i sve ih ostavili za sobom. Mozete krstariti u bilo kom stepenu prenosa, ali da bi i vama i njemu bilo lepo najbolje je zabavljati se malo s menjacem. Kocnice su dovoljno jake za ovaj tip motora. Ogibljenje je solidno dok ste sami u sedlu. Upravlja se lagano ali nedostaje povratna informacija sta se tacno desava s prednjim krajem pri malo ostrijoj voznji. Medjutim ako ste se izvestili toliko da vam ovo smeta, vreme je da predjete na nesto ozbiljnije! Setite se da je ovo model iz 80.-ih konstruisan pre skoro 20 godina...

Namestite se lepo i mozete se vozati po ceo dan sto se njega tice. Kruzing od oko 130km/h i neka lagana svakodnevna voznja po gradu ne proguta ni celih 5lit/100km, a ako ste bas krenuli da se istresete nedeljom pre podne, pa, mozda prebaci 6.5lit/100km a mozda i ne. U svakom slucaju gorivo vam nece trebati pre nego sto ste presli 250km u cugu, a tada bi ste vec mogli i malo da se protegnete nebi li i sediste i guza povratili svoje prvobitne oblike.

Pa sta ce vam onda ovakav bajk. Mozete peglati auto-put tempom od preko 140km/h, mozete krivudati pejzaznim magistralama vikendom, mozete sprintati na posao kroz gradsku guzvu sledecih sto godina. I sve to skoro za dzabe !!!     

 

Specs.

Model:                  Kawasaki GPZ500-S                   

Engine:                  498ccm parallel twin, DOHC 8-valve

                              74 x 58mm    liquid cooled

Power:                  60bhp/9.800rpm

Transmiss.:            6-speed chain drive

Suspension:          front – 37mm fork;    rear – Uni-trak single shock

Wheels & brakes:  100/90x16  ; 130/90x16

Dry weight:            175kg;      Tank: 18lit. 

Promenio član Atorn
Podaci za gume
  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7032 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

U poredjenju sa danasnjim Kawasakijevim paralelnim dvocilindrasem "Ninja 650" modelom, GPZ 500s koji je 34 godine star model, uopste ne zaostaje mnogo u performansama, pogotovo kada se uzme u obzir da ima 150 kubika manje.

GPZ   500ccm - 60ks - 46Nm na 8500 obrtaja

Ninja  650ccm - 67ks  - 65Nm na 7000 obrtaja

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 865 postova
  • Lokacija: Beograd, Swan Hill
  • Motocikl: Kawasaki ER-5, Tomos A35

@Atorn, Pratio sam kad se Ivan patio sa prodajom svog, tad još nisam prelomio bio ali sad jesam, upisao sam za A, položio testove, čekam da me pozovu na obuku. Načelno, mislim da bi ovo meni vrlo igralo za prvi "pravi" motor jer sam mišljenja da je dvocilindraš prava mera za početnika, mada sam gledao er-6f, biću slobodan da ti se javim na PM ako nemaš ništa protiv.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 648 postova
  • Lokacija: Železnik
  • Motocikl: Yamaha Xj900s - za odrasle

Danas ko nije izveo konja... samo ko nije imao vremena. :)

IMG_20211017_134251.jpg

Promenio član Atorn

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 648 postova
  • Lokacija: Železnik
  • Motocikl: Yamaha Xj900s - za odrasle
On 8.10.2021. at 0:28, Gordak985 je napisao:

 Načelno, mislim da bi ovo meni vrlo igralo za prvi "pravi" motor jer sam mišljenja da je dvocilindraš prava mera za početnika, mada sam gledao er-6f, biću slobodan da ti se javim na PM ako nemaš ništa protiv.

Sreća tvoja u nesreći mojoj što ga nisi uzeo od mene.

Čitaj sledeće...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 648 postova
  • Lokacija: Železnik
  • Motocikl: Yamaha Xj900s - za odrasle

Danas sam imao peh sa GPZ-om.

U trenutku dok sam ga palio,pukao je lanac anlasera,koji ide preko lančanika iza freilaufa.

Aj što je pukao,nego je udario u dekli i izbio deo deklija i kućišta.

Može to da se vari i lanac ne košta mnogo, ali mnogo sam uložio u njega i mislim da više ne želim da ulažem. Razmisliću još dan dva, pa ću da vidim,ili ću da odradim to,ili ode u kobasice.

Žao mi je puno, na njemu sam naučio da vozim,bukvalno je ovo prvi put da me izda, i to žestoko.

Prvo ovde u GPZ grupi da napišem, a kasnije ću i u rubrici "prodajem".

Ko hoće da uloži 100-200 eura, imaće ispravan motor 100%.

Gume su mu ovogodišnje, još ne razrađene :wacko:

A što je najžalosnije, registrovao sam ga pre dve nedelje.

 

 

IMG_20211107_145823.jpg

Promenio član Atorn
  • Tužan 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6717 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Čekaj bre... Jel ti treba ćuška? Polako, moramo da utvrdimo zašto, kako i šta da radimo.

 

Postoji razlog zašto se to desilo. Lanac ne puca sam od sebe. Nešto se desilo u spojnici startera. Tu postoje tri rolera i opruge i nekoliko šrafova koje treba proveriti da se nisu odvrnuli. Umeju i te opruge da budu preslabe. Isto tako, moraš da vodiš računa i ulju. Sa nekim uljima dešava se da spojnica lupa iz ne znam kog razloga.

 

Moj ti je savet da demontiraš i vidiš koji je uzrok kvara. Gotovo da sam siguran da nije sam od sebe. Koristi Silkolene COMP4 u 10W40 gradaciji kad sve sklopiš.

 

Ajd pa javi.

 

Poznajem dobro taj agregat, imao sam dugo ER5 i dosta sam prešao na njemu. 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 648 postova
  • Lokacija: Železnik
  • Motocikl: Yamaha Xj900s - za odrasle

Otvoriću ga svakako, da me ne grize savest. Prošle godine sam menjao freilauf, možda se tu nešto pokarabasilo. Videću za vikend, po danu. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7032 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Ako imaš većinu komada što su odvaljeni verujem da može da se zavari, opravljali su ljudi i gore havarije, 

Ne odustaj odma od motora, pogotovo što kažeš da si ga sredio i registrovao, imaš celu zimu da ga napraviš.

 

Promenio član Disko Nindža
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 648 postova
  • Lokacija: Železnik
  • Motocikl: Yamaha Xj900s - za odrasle

Mislim da sam pokupio sve deliće, četiri komada, i sa dekla i sa kućišta. 

Kaže mi drugar da može tečnim metalom da se zalepi. 

Ako bih vario, onda moram do majstora da ga šlepam, ili može na licu mesta? Nemam pojma kolka je ta skalamerija. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ol' dirty bastard, 591 postova
  • Lokacija: Zvezdan
  • Motocikl: kawasaki

Tecni metal zaboravi.Za varenje treba da se rasturi sve da bude pristupacno sa obe strane(greje se i brusi).

Glavna stvar je da nadjes nekog ko provereno dobro vari aluminijum, jer neko ko se jos uci moze to i da usere skroz.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 648 postova
  • Lokacija: Železnik
  • Motocikl: Yamaha Xj900s - za odrasle
pre 11 minuta, Alekre je napisao:

Ma batali se toga, imaš polovne dekle koliko hoćeš. 

Nije problem dekla, vidi se na slici, odvalio se deo kućišta gde ulazi anlaser, to je sranje. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ol' dirty bastard, 591 postova
  • Lokacija: Zvezdan
  • Motocikl: kawasaki

Meni je covek za auto naplatio 2000, bio bas rez nekih 7-8cm.Al kad ga je pripremio(obrusio) otvorilo se to poprilicno.Kod tebe je malo komplikovanije.

Sto kaze Alekre bolje je da kupis polovan deo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 648 postova
  • Lokacija: Železnik
  • Motocikl: Yamaha Xj900s - za odrasle
pre 2 minuta, Djokic je napisao:

 

Sto kaze Alekre bolje je da kupis polovan deo.

Kažem ti, dekla nije problem, 20eur,ali kućište motora je oštećeno, a to da kupim nema šanse, na njemu je i broj motora, to je već komplikovano. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4305 postova
1 hour ago, Atorn said:

Koje su cifre uopšte za zavarivanje aluminijuma? 

Dacu ti kontakt od Aleksandra iz BGa koji radi varenje aluminijuma ako hoces? Meni je trazio 2000 za onu pukotinu na ramu sto imam al nisam jos resio. Preporucio ga je majstor Zvonko iz BG, prijatelj je rekao da je top majstor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ol' dirty bastard, 591 postova
  • Lokacija: Zvezdan
  • Motocikl: kawasaki
2 hours ago, Atorn said:

Kažem ti, dekla nije problem, 20eur,ali kućište motora je oštećeno, a to da kupim nema šanse, na njemu je i broj motora, to je već komplikovano. 

Kupis sta mozes, a sta nema ili je preskupo/komplikovano - to varis.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 865 postova
  • Lokacija: Beograd, Swan Hill
  • Motocikl: Kawasaki ER-5, Tomos A35
On 7.11.2021. at 14:44, Atorn je napisao:

Sreća tvoja u nesreći mojoj što ga nisi uzeo od mene.

Čitaj sledeće...

E, a meni nikako ne ide da vozim časove, kako se vreme nameračilo i kakva je gužva u autoškoli, nešto gledam da bi mi motor stajao ionako do proleća, a nemam ga baš gde... Šteta za Kawu, želim joj brz oporavak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.





×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja