Jump to content

Moto Zajednica

KAWASAKI ER-5 i GPZ 500

Recommended Posts

  • Drug član, 936 postova
  • Lokacija: Beograd, Swan Hill
  • Motocikl: Honda CBF 1000

Uradio mali servis danas i još neke sitnice, ali što me iznervirala prva stvar koju sam krenuo da radim a to je da podesim snop svetla, bacao u plafon, bukvalno, sinoć prolazio kroz tunel, ne šalim se. Put crn. E sad, na priloženim slikama je šraf za podešavanje izvađen, opruga istegnuta i ofarbana, ali ljudi moji, neko je ovo rastavio i oprugu stavio između šrafa i ovog metalnog dela, koliko god stezao, samo sabijaš oprugu, far se ne pomiče, trebalo mi 10 minuta da pohvatam gde je zbun. Ako neko ima sličan slučaj, pravilan raspored je sledeći: Šraf, metalni nosač, opruga, plastika fara sa čije druge strane ide plastična četvrtasta matica. Najviše me nervira što je neko sjebao oprugu jer je ovo pogrešno sastavio! Sledeća noćna vožnja, videćemo kako će se ponašati, mada ću verovatno morati neku podlošku da stavim, opruga je presabijena uz sav moj trud da je malo izvučem.

IMG_20220319_120431.jpg

IMG_20220319_120440.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 936 postova
  • Lokacija: Beograd, Swan Hill
  • Motocikl: Honda CBF 1000
Mozda samo sajla zapinje. Prvo nju prekontrolisi pre nego kreneš na karburatore. 
Sajla delovalo da ne zapinje, samo sam na "šraf" smanjio ler gar, sve po PS-u :-)

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1312 postova
On 3/11/2022 at 8:33 PM, Disko Nindža said:

Po mom iskustvu, najveći neprijatelj naked motora je AUTOPUT, to jest držati dugo vremena brzinu 120 ili više kmh, to zna biti neugodno, ali zato laganica 80-90kmh na magistrali je milina, uživancija.

Najveci neprijatelj Naked motora je kad duva jak vetar a temperatura je ispod 18 stepeni (mislim na autoput), po mom iskustvu. Inace na mom nejkedu sam za par sati sa pauzama  ubio 550 km na autoputu (Rijeka- Beograd) po temperaturi i do 40 stepeni i vise mi je sunce i sparina smetala nego vetar. Da nije bilo vetra odnosno da nije bio naked, prokuvao bi, i to u mesh opremi. 

Kad bas bije vetar a napolju je hladno, legnem na rezervoar i zavrnem gas, pa koliko izdrzim. Zastita od vetra normalno da ne postoji, a mislim da  svaki upgrade u tom smeru na Naked motociklu izgleda ruzno i nakaradno. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 936 postova
  • Lokacija: Beograd, Swan Hill
  • Motocikl: Honda CBF 1000

Pozdrav za kolegu po mašini što se danas ispred Lidla kratko ispričasmo. Kolega vozi KLE 500 sa Dragon Ada izduvom i moram reći da sam prvi put pao u iskušenje da okrenem par brojeva po pitanju izduva. Mnogo se lepo čuje, drugi motor potpuno. Saveti, iskustva po ovom pitanju?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 936 postova
  • Lokacija: Beograd, Swan Hill
  • Motocikl: Honda CBF 1000

I još jedno pitanje, preporuka za servis za remont prednjih amortizera? Ne pišaju, ne udaraju, ali umeju da na kočenju uopšte ne tonu a onda potonu odjednom, kao da ih nešto koči. I ovo se ne manifestuje uvek, ali kad se manifestuje, smara a nije ni prijatno a plašim se da može biti i opasno.

 

I još! jedno i neću više. Šta raditi sa zadnjim vešanjem. Nešto mi je bio mušičav zadnji kraj pa sam skinuo amortizere da ih prekontrolišem i nisu propali ali nisu ni sjajni reklo bi se. Da li je remont opcija i ko to radi uopšte? Ili poručiti nešto izvana, a i tad, šta?

 

Dobro ovo je više pitanja al' šta sad, da ne zamre tema :-D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: kawasaki zephyr 550

Svaki krsten majstor moze da ti uradi servis vila, bar ih u beogradu ima. U principu, mogao bi i sam, ako imas potreban alat. Sve sto ti treba jeste, vrv, litar ulja za vile i komplet semeringa i prasinara. Sto se tice zadnjih, imas ovde na forumu temu o majstoru za amortizere iz gornjeg milanovca (ako se ne varam), stari je majstor i hvale ga. A za drugaciji zvuk i drugi top, dobro se raspitaj, da ti se ne desi da ne  mozes da prodjes tehnicki. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2822 postova
On 19.4.2022. at 19:21, Gordak985 je napisao:

I još jedno pitanje, preporuka za servis za remont prednjih amortizera? Ne pišaju, ne udaraju, ali umeju da na kočenju uopšte ne tonu a onda potonu odjednom, kao da ih nešto koči. I ovo se ne manifestuje uvek, ali kad se manifestuje, smara a nije ni prijatno a plašim se da može biti i opasno.

 

I još! jedno i neću više. Šta raditi sa zadnjim vešanjem. Nešto mi je bio mušičav zadnji kraj pa sam skinuo amortizere da ih prekontrolišem i nisu propali ali nisu ni sjajni reklo bi se. Da li je remont opcija i ko to radi uopšte? Ili poručiti nešto izvana, a i tad, šta?

 

Dobro ovo je više pitanja al' šta sad, da ne zamre tema :-D

prvo se dobro raspitaj o funkcionalnosti tih tvojih vila jer ako diraš dešava se da propišaju novi semerinzi brzo,mesec dva ,godinu dve što je sve brzo.Mora bar 10 godina i više da izdrži.

Majstori kažu nevaljaju semerinzi,prodavci kažu nevaljaju majstori.Činjenica je da sa originalnim semerinzima koji se naknadno ugrade toga skoro uopšte nema.Možda su oni bolji a možda i više trpe majstore.Prošle godine sam čuo da je servis vila u bgd 80 evra sa uljem i semerinzima.Ako imaš neke dodatne delove da ti trebaju prvo se raspitaj gde uopšte ima delova polovnih.Novih možda i više nema svih ni u kawasakiju pošto motor baš i nije mlad a i cena je jaka.

Prvo sve proveri i ako može da se tera čekaj zimu za servis da ti ne bi stojao motor .

Promenio član sasa ns 1
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2353 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Sve zavisi šta hoćeš da radiš. Ako plaćaš samo delove servis moze da izađe od 10-80 evra. 10 evra su ti samo semerinzi, a ako menjas spoljne i unutrašnje čaure viljuške to ti ide i do 80 evra. Te čaure se ne menjaju uvek, ali jednom u recimo deset-petnaest godina bi valjalo. Tražeći USD viljušku za moj gpz naišao sam na 4-5 kompleta od zx9r na kojima je hrom bio oštećen verovatno jer niko nikad nije radio servis kako treba. Samo da dodam da starost motocikla nema veze jer delova uvek ima i moja oba motocikla koji imaju 49 i 34 godine imaju viljuške koje rade kao prvog dana. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3125 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

Ako nisu nigde pustili semerinzi i kada ih otvoriš i vidiš da ima ulja, samo zameni ulje i sklopi. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2353 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500
Pre 5 sati, mrle je napisao:

Ako nisu nigde pustili semerinzi i kada ih otvoriš i vidiš da ima ulja, samo zameni ulje i sklopi. 

... ali, vodi racuna da kad budeš rasklapao ne pocepaš semeringe. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 29 postova
  • Lokacija: Beograd,Mirijevo,Zvezdara
  • Motocikl: Kymco Agility 125
On 19.4.2022. at 19:21, Gordak985 je napisao:

I još jedno pitanje, preporuka za servis za remont prednjih amortizera? Ne pišaju, ne udaraju, ali umeju da na kočenju uopšte ne tonu a onda potonu odjednom, kao da ih nešto koči. I ovo se ne manifestuje uvek, ali kad se manifestuje, smara a nije ni prijatno a plašim se da može biti i opasno.

 

I još! jedno i neću više. Šta raditi sa zadnjim vešanjem. Nešto mi je bio mušičav zadnji kraj pa sam skinuo amortizere da ih prekontrolišem i nisu propali ali nisu ni sjajni reklo bi se. Da li je remont opcija i ko to radi uopšte? Ili poručiti nešto izvana, a i tad, šta?

 

Dobro ovo je više pitanja al' šta sad, da ne zamre tema :-D

moto bruder,kvalitetno radi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 936 postova
  • Lokacija: Beograd, Swan Hill
  • Motocikl: Honda CBF 1000

Update ne moj problem sa "vešanjem".

Zadnji kraj, sredio se posle rasturanja i vraćanja svega na mesto, biće najverovatnije da je točak "pobegao" iz ose nakon mog prvog dotezanja lanca. Dve lepe vožnjice od tad, bez ponovne manifestacije problema.

 

Prednji kraj, danas mi sasvim slučajno, u prolazu, mnogo iskusniji kolega pogledao motor, skrenuo mi je pažnju na ručicu prednje kočnice, da "ujeda" i zapinje a to nikako ne sme, i kaže da to može da bude upravo uzrok problema koji imam, nije do vila nego do kočnice. I odmah sam otišao kući i razradio ručicu po datom uputstvu, sad ne ujeda. Nisam imao prilike da probam motor posle toga pošto sam bio u strci s vremenom, ali biće dana i baš jedva čekam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
On 5.12.2021. at 12:49, Atorn je napisao:

It's alive! It's alive! :jee1:

Dinosaurus je upalio. 

Nisam hteo zavarujem aluminijum, nije skupo, ali posla mnogo. 

Rešio sam sve sa tečnim metalom. 

Prvo je išlo spajanje delova, pa "ušivanje" 

http://IMG-20211119-180721.jpg

http://IMG-20211118-182332.jpg

 

http://IMG-20211120-192625.jpg

 

http://IMG-20211125-182926.jpg

 

Zatim zamena lanca i pakovanje frajlaufa

 

http://IMG-20211121-155620.jpg

 

http://IMG-20211204-112141.jpg

http://IMG-20211204-121752.jpg

 

Ne curi nigde, sve suvo. 

Koštalo me sve 50 eura, plus litar rakije da mi naprave ključ za skidanje magneta. 

http://IMG-20211115-145912.jpg

 

http://IMG-20211115-162502.jpg

 

Zadovoljan što sam sve sam odradio. Na tom delu gde je izbio lanac, nema nikakvo opterećenje, čak ni pritisak ulja,tako da sam gotovo siguran da će da drži. Pa i ako ne bude, nema veze, ja sam ga već oplakao:)

Videćemo na Moto deda mrazovima već. 

Kada ga budem prodavao, ovde se sve vidi šta je rađeno, nema laži, nema prevare. 

Pozdrav druže,de mi reci kad si skidao ovo deklo gdje magnet Jeli curi ulje kada skineš poklopac,jer mi nesto zvecka na to mjesto pa bih samo da provjerim Jeli sta puklo ,rec je o gpz500s.lp

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 672 postova
  • Lokacija: Železnik
  • Motocikl: Yamaha Xj900s - za odrasle

Malo tu ulja ima, tako da će malo iscureti, ali ako nećeš da ispuštaš ulje iz motora, možeš da ga nagneš na desnu stranu, onda nema šta da curi. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK SO Zandarmerije, 589 postova
  • Lokacija: Smederevska Palanka
  • Motocikl: KAWASAKI ER5, pre SUZUKI BANDIT 1200, APRILIJA ATLANTIC 500 CLASSIC

ozivimo temu :)

 

od juce sam vlasnik er5 2002 god,danas sam ga malo zagledao cistio podmazivao itd... vidim tri stvari za sredjivanje.poredjacu po tome koliko mislim da je hitno :

 

1.  pusta rashladnu tecnost sa obe strane na one rupice(citao o tome,navodno problem gumice na kucistu teromstata. nisam dublje proucavao problem po netu,kasnije cu,ali se nadam da je moguce zameniti gumice. original ili univerzalne,ako neko zna bilo kakav info o problemu,znacilo bi.

 

2.tesko se okrece korman i glavi u polozaju kada je prednji tocak pravo. stvara jako cudan osecaj  i nesigurnost u voznji- pretpostavljam da su pretegnuti lezajevi u volanu-nisam se nikada igrao sa tim pa ne znam da li se tu priteze podesava itd,onako pod ruku osecaj je takav,kao pretegnut lezaj-znacili bi saveti i iskustva.

 

3.nema polugicu za sauh ni sajlu,pa je neko skarabudzio neku sipku sa desne strane agregara i vezao je vezicom za ram i tako to radi :)  sad ne znam nisam otvarao levu rucku verovatno polomljena,uglavno nema je.da li se to moze naci-promeniti samo rucka sauha ili moram kupiti celu levu rucicu sa  komandama ?

uzgred, motor se udavi i ugasi ako mu se doda sauh dok radi.slucajno sam. dobar ili los znak ?  pali bez sauha po ovoj temp.  jel to dobar znak ili prebogata smesa ?

 

sva tri problema sam video prilikom kupovine,ali nisu bas krupne stvari.ostalo je ok,lepo izgleda,lepo pali ide, dobro koci,salta se mekano kao u sir(posle bandita 1200  koji mi je cepao obucu :)  )  evo i  slika :

 

 

viber_image_2023-03-24_19-04-07-009.jpg

viber_image_2023-03-24_19-04-10-214.jpg

viber_image_2023-03-24_19-04-10-296.jpg

viber_image_2023-03-24_19-04-10-976.jpg

viber_image_2023-03-24_19-04-11-859.jpg

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 249 postova
  • Lokacija: Mali Pozarevac,Sopot
  • Motocikl: Suzuki GS 500

Ja sam od jednog bas odustao zbog tog curenja ali ne zbog samog curenja vec zato ssto nije bilo ni dovoljno rashladne tecnostipa ne znam da li se pregrevao.Normalno je kod svake masine da kad povuces sauh da se ugasi ako je zagrejana.To sto palis bez sauha moguce da je malo jaca smesa.Oko volana ne mogu ti nista reci.Generalno se slabo razumem u motore a predhodno napisano je na osnovu mog solidnog poznavanja mehanike generalno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4395 postova

To sto curi nije velik problem, u pitanju je gumica, nije ni skupa ni tesko za zameniti. Samo budi siguran da je antifriz da nije kondenz. Meni se tu skupljao kondenz zimi i kapljao pa sam mislio da je gumica. 

 

Lezaj u kormanu nisam menjao za 14 godina tako da ne znam iskreno.

 

Ako pali bez sauha po ovom vremenu, prebogata smesa. Treba cok da se da narocito kada je prvo paljenje u toku dana. Bez coka jedino da pali na temperaturama preko 30 stepeni i naravno kada je motor zagrejan.

---

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2353 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Ako osetiš promenu dok okrećeš upravljac levo-desno, tj ako zapinje, najverovatnije je ležaj glave upravljača oštećen. Skineš točak, gornji most, odvijes šraf ležaja i izvučeš donji most na dole. Ako je oštećeno, osetićeš kad noktom zagrebeš po lesaju kako je neravno. I vidi se golim okom. To se jednostavno izbije i nakucaju se novi ležajevi. Kad vratis vodi računa da propisno stegneš maticu. 

Sto se curenja tiče, gumice ne moraš tražiti original. Meni je Kawa piškila na spoju cevi za vodu na prednjoj strani bloka. Nasao sam u radionici neku gumice te dimenzije, zamenio i drži i dalje. 

Tu ručku za sauh ne nam gde ces naći, ali treba proveriti zašto je pukla. Ako postoji sajla. Ako je sve skinuto onda moraš sve kupiti novo. Neki motori i namaju sajlu, nego se sauh daje direktno na karburatoru, ali bilo bi dobro da namestiš da bude fabrički. 

Namesti to i uživaj. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK SO Zandarmerije, 589 postova
  • Lokacija: Smederevska Palanka
  • Motocikl: KAWASAKI ER5, pre SUZUKI BANDIT 1200, APRILIJA ATLANTIC 500 CLASSIC

hvala ljudi na odgovorima...da,antifriz je,nije kondenz, crvene je boje i masnjikavo i mirise kao antifriz.   ima li neko ideju kako da dodjem do dimenzija tih gumica na onim cevima od termostata ? mislim da tu pusta,obicno to navode po netu kao problem. pa da nabavim pre demontaze,kad vec skidam,da zamenim.

 

za sauh,dakle trazim celu levu stranu plus sajla. ne volim budzevine,hocu da sve bude kako treba. ako ne moze da bude nov,moze da bude ispravan podesen i uredan motor.

 

ovo oko upravljaca,to cu vec danas da napadnem,imam vremena.nemam lezajve naravno ali otvoricu da vidim stanje.ukoliko se podesavaju,da otpustim ako ima neki konus itd,ako ne,dok ne nabavim lezajeve,jedino mogu da podmazem.

 

za karburatore- imam 12 km odavde u vel.plani karburator servis za motore,kod cuvenog Unuceta,pa akd se ovo sve sredi ide tamo da ih detaljno sredi.   ide lepo vreme,treba se voziti :)

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2353 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Dimenzije gumica pronađi na netu. Ako su obični O-ringovi, to imaš u svakoj prodavnici auto delova. 

Sto se tiče ležajeva, tu nema dotezanja i stelovanja. Jedino ako nije dovoljno stegnuto ili ako je pretegnuto. To su dvodelni konusni ležajevi. Spoljni deo je nabijen u vrat, a unutrašnji na osovinu. Nadjes na netu koje su oznake ili kad skineš, odeš u prodavnicu i kupiš. Uzmi Koyo ili Timken. Možeš i druge, ali gledaj da nije baš kinesko. Ležaj iz ležišta izbijes čekićem i nekom šipkom. Ili sve to das majstoru da ti uradi ili pitaj pa će mo ti pomoći. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6808 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Pisali smo mnogo puta a i evo kolege su već objasnile. Ručica sauga je pukla verovatno zbog zaribale sajle a neki siledžija je i dalje to vukao. Dakle nova sajla i nova poluga. Možeš da kupiš samo pologu, oznaka je 131681448

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja