Jump to content

Moto Zajednica

Honda XL600 V -Transalp

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Moze li neko iskusniji da malo pojasniti temu vezanu za SERVIZ motora:Veliki,mali............

 

Ja znam da se mora uraditi obavezan serviz,sto podrazumeva:Zamenu ulja,filtera,svecica itd...jedino mi nije jasno kad se ode kod majstora a on onako na nevidjeno pita(kaze) treba tu uraditi veliki serviz? motor radi sasvim normalno,potrosnja goriva super,ulje netrosi,ventili se necuju,amortizeri dobre tvrdoce,nepustaju ulje.......Zasto onada dirati ventile,karburatore,rasturti vile i slicno.

 

Potpuno mi je jasno da obavezni serviz MORA da se uradi,sto podrazumeva i da se citav motor pregleda makar na kraju sezone,ali rasturati bez veze i napamet nerazumem zaista.Skoro me je jedan kolega pitao:Kad si zadnji put menjao lanac i lancanike??? Reko: Sagni se pa vidi!!! Kaze covek:Pa kao novi su. Pa sto me reko to pitas a nisi ni pogledao,nisam ih ja nikad ni menjao,kad bude trebalo menjacu!

 

Naravno svako od nas voli da mu je motor u dobrom stanju,moj ko nov.Ali i dalje mislim da bez potrebe netreba nista dirati.Treba misliti malo vise na vozanje :aha:

 

Pozdrav, :zdravo:

 

 

 

Sam si dao delimično odgovor, ..."ventili se ne čuju"...Upravo je to opasno jer znači da je zazor premali što može dovesti do nagorevanja i ventila i sica što može da ne prođe samo sa šlajfovanjem. Fabrika je predvdela intervalni servis da bi predupredila rad kakav ne treba bez obzira što se ništa ne čuje i radi dobro. No, ovde važi ono, ne diraj ništa do radi, ne pitajući se šta će biti kad stane.

 

Nego Sejn, onaj kočioni distancer?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

[quote11 October 2011 - 08:45 AM

Od pre nekoliko meseci javlja mi se povremeno sledeća situacija tokom vožnje: Motor odjednom počinje da "trokira" i više ne prihvata "gas". Ponaša se kao da radi na jednom cilindru. Iz izduva se čuje pucnjava .... . Ovo se dešava između 2000 i 5000 obrtaja. Na leru i višim obrtajima sve je normalno. Ovo obično traje nekoliko minuta i onda je opet sve u redu. Nekad pomogne da pritisnem kvačilo i par puta ga naglo "zavrtim" na 8-9000 obrtaja. Nema pravila kad će i u kojim uslovima ovo da se desi. Nekad danima bude bez problema a nekad i na desetak kilometara. Najveći mi je problem kad se to dogodi u krivini upravo kad mi treba ubrzanje da bih se "ispravio". Par puta bilo baš "čupavo".

Prvo sam sumnjao na CDI ali sam im zamenio pozicije (tako da obrtomer dobija impuls sa drugog CDI). Obrtomer u oba slučaja normalno radi što bi trebalo da je znak da oba CDI funkcionišu. Takođe motor počinje "normalno" da radi kad u takvoj situaciji upotrebim "sauh". Meni ovo najviše liči da "šiber" na nekom karburatoru ostane zaglavljen u gornjem položaju i da smeša ostane skroz siromašna (mala brzina protoka vazduha kroz karburator). Ipak je to teško proveriti jer dok ja uklonim sve "prepreke" i otvorim karburatore sve već dođe na "svoje mesto".

Mislio sam da će ugradnjom plina ova pojava da se "neutrališe" međutim ponavlja se isto.

Ima li ko slična iskustva sa ovakvom zajebancijom?

Ovo sam ja napisao u ovoj temi (stranica 172.). Bilo dosta saveta i komentara (pametnih) o mogućem uzroku ove pojave. I na kraju se svelo da je najverovatniji uzrok zaglavljivanje "šibera" u nekom od karburatora. A šiberi mi zaista nisu bili nikakvi ("krpljene" dijafragme na njima silikonom još pre godinu dana). Dakle nabavim druge šibere (polovne ali u odličnom stanju), izvršim zamenu i ... situacija nepromenjena!? Dakle problem ostao. Bilo lepo vreme za vožnju, pa me mrzelo da rasturam motor i detaljno tražim uzrok (a i bio sam već navikao na ovu "falinku") pa sam vozio tako do "onomad". Kad je baš zahladnelo ovakva "pojava" počela je baš da smeta i da bude veoma opasna (povećavaš lagano gas i ništa se ne događa, a onda odjednom ..... ). U toku samo jednog dana mi je na hladnom i mokrom asfaltu zadnji točak više puta "pobegao" iz krivine, i stvar je morala da se najhitnije reši.

Pošto nakon montiranja plina (što je podrazumevalo i radove na karburatorima) nisam ništa kontrolisao niti podešavao, sada sam prvo kontrolisao "sinhronizaciju" karburatora. Razlika je bila zaista velika, pa je to podešeno (na praznom hodu). Međutim pri "dodavanju" gasa na jednom karburatoru kazaljka na vakuummetru naglo "skače" i tek pri višim obrtajima dođe na "normalu"? I onda ustanovim da leptir na tom karburatoru bukvalno "zaglavljuje", pa se dešava da prilikom dodavanja gasa leptir (na karburatoru za zadnji cilindar) normalno odradi, a da se drugi leptir pokrene tek kad se sabije opruga koja "posreduje" između osovinica leptira na karburatorima. Dakle leptir drugog karburatora se pokrene tek kada ručicu gasa prilično "zavrnemo".

Par mlazeva WD40 po osovinicama karburatora i rešen višemesečni problem.

A nakon sinhronizacije karburatora motor se neuporedivo bolje "ponaša" i u radu sa benzinom i u radu sa plinom.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova

 

 

 

 

Sam si dao delimično odgovor, ..."ventili se ne čuju"...Upravo je to opasno jer znači da je zazor premali što može dovesti do nagorevanja i ventila i sica što može da ne prođe samo sa šlajfovanjem. Fabrika je predvdela intervalni servis da bi predupredila rad kakav ne treba bez obzira što se ništa ne čuje i radi dobro. No, ovde važi ono, ne diraj ništa do radi, ne pitajući se šta će biti kad stane.

 

Nego Sejn, onaj kočioni distancer?

 

Zato i volim da cujem misljenje iskusnijih!

 

Ja sam imao malo drugaciji stav sto se ventila tice.Znao sam da ventili mogu da se rasteluju i razlabave,a nisam znao da mogu sami od sebe da se pretegnu.Kad su pretegnuti to se oseti motor neradi kako treba,nevuce,puca.....to sam imao slucaj na autu.opasnije je kad su pretegnuti lego labavi.Medjutim kad su labavi to se cuje slobodnim slusanjem a pretegnuti ne. Mislim da se ventili na leru kad je zagrejan motor netrebaju na slobodnom slusanju cuti,vec kad prislonimo nesto na masinu i uvo.

 

Nebezim od toga da ih s vremena na vreme netreba proveriti,ali se potrefilo da kad god su reda radi stelovali ventile-bili dobri.

 

Za distancer imas na PP,pozdrav!

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Da, uve opasniji pretegnuti nego labavi ventili al ni to ne znači da ako se čuju, dobro je pa ne diraj. Kod labavih se jedu klackalice i uvećava se habanje na naležućoj površini ventila i samom sicu. Zato postoji interval za podešavanje ko i za sve, a tek nakon servisa se uoči razlika u performansi jer se vozač neprimetno prilagođava sve slabijem radu i onda biva iznenađen. A kod šipkaš motora čuju se i naštelovani ventili na leru, malo, pravu razliku bi uočio kad bi pretego ventile. Zato i služe majstori koji čuju i ono što se nama čini dobro. Na žalost, zloupotreba ima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 865 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: X11

Citajuci ovu pricu http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/61023-jos-jedna-reinkarnacija/page__p__1024157#entry1024157 ozbiljno sam se zabrinuo, jer i ja ponekad cujem cudne zvuke iz mog motora, mada mi za vecinu svi lokalni majstori kazu da su samo u mojoj glavi 1lud.gif

E sad, da li je neko od vas uopste zalazio u ovu tematiku tj. merio pritisak ulja?.. I zna li se sa sigurnoscu koliko on treba da iznosi?.. 5 ili 6 bara?..

Takodje, namece se i sledece pitanje... Ako coveku uljna pumpa nije radila kako treba, zar to nije trebalo da se prikaze paljenjem "lampe od ulja"???!!!1neznam.gif Jer evidentno nije dolazilo do potrebnog podmazivanja kada su i radilica i klipnjace morale da se zamene...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova
  • Lokacija: Užice
  • Motocikl: Yamaha DT125R,Transalp XL600V

U "Reparatur anleitungu" za Hondu 600V Transalp koji sam dobio uz motor piše:

 

Rotorspitzenspiel 0,15 mm

 

Radialspiel 0,15-0,22mm

 

Axialspiel 0,02-0,07mm

 

Oldruck 441kPa ( 4,5kg/cm2) bei 6000

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BIG ENDURO FREAK, 640 postova
  • Lokacija: Novi Sad; Zrenjanin;
  • Motocikl: Honda TRANSALP XL600V 1987

Posto cu za nekoliko dana kad stignem u ZR, vaditi masinu napolje i rasturati je da vidim zbog cega imam problema sa tim uljem, bilo bi super ako biste mogli da mi pomognete tako sto cete da mi kazete gde mogu najjeftinije da nabavim dihtunge, ili da dam da se izrade? Kao i nove klipove i karike ako mi budu trebali, mozda ce morati i na masinsku obradu mashina da ide.. Javi cu vam stanje, i postaviti slike kad dodje do toga.. Ali voleo bih bar te dihtunge nabaviti pre nego sto otvorim ceo motor. Hvala puno svima na svim daljim odgovorima :)

 

P.S. Video sam komplet dihtunga u luisu.. ali 100 evra.. iskreno ja mislim da je to bas mnogo.. pa ako ima neka jeftinija varijanta.. da nije luis..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ,, 1032 postova

Nema jeftinije. Odnosno ima, ali su losijeg kvaliteta i sa njima rizikujes jos jedno rasklapanje (ako npr. pregori dihtung glave).

Ako si bas kratak sa novcima onda uzmi original dihtung glave a ostalo stavi jeftinije ili daj na izradu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 865 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: X11

Posto cu za nekoliko dana kad stignem u ZR, vaditi masinu napolje i rasturati je da vidim zbog cega imam problema sa tim uljem, bilo bi super ako biste mogli da mi pomognete tako sto cete da mi kazete gde mogu najjeftinije da nabavim dihtunge, ili da dam da se izrade? Kao i nove klipove i karike ako mi budu trebali, mozda ce morati i na masinsku obradu mashina da ide.. Javi cu vam stanje, i postaviti slike kad dodje do toga.. Ali voleo bih bar te dihtunge nabaviti pre nego sto otvorim ceo motor. Hvala puno svima na svim daljim odgovorima :)

 

P.S. Video sam komplet dihtunga u luisu.. ali 100 evra.. iskreno ja mislim da je to bas mnogo.. pa ako ima neka jeftinija varijanta.. da nije luis..

 

Ja sam dihtunge nabavljao preko Bere, postoji opcija original i "mala privreda"... Takodje probaj i eBay, pa narucis tj. licitiras preko Cabe!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BIG ENDURO FREAK, 640 postova
  • Lokacija: Novi Sad; Zrenjanin;
  • Motocikl: Honda TRANSALP XL600V 1987

Uff.. evo sad sam pravio rachunicu.. odustajem na nekoliko meseci od te price, vozicu ga ovako kako jeste.. sipacu gusce ulje 20w50.. pa mozda i smanji potrosnju.. i to sto mi baca ulje u kutiju filtera vazduha.. Bas se nema para.. bas bas... :( A i ja sam picajzla, i volim kad radim, da to uradim profi.. ili necu ni da ga radim.. Tako da, sacekacu neko bolje vreme.. Izvinjavam se sto sam vas sve sad iscimao, hvala puno na pomoci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BIG ENDURO FREAK, 640 postova
  • Lokacija: Novi Sad; Zrenjanin;
  • Motocikl: Honda TRANSALP XL600V 1987

Imam ideju da na motor umesto onog retardiranog prekidaca za ulje stavim davac pritiska ulja i da lepo postavim merac negde blizu instrument table. Jel moze neko da mi kaze koliko je to izvodljivo da uradim na mom TA. I jos bolje ako je izvodljivo, Koji je navoj na tom njegovom prekidacu koji sad ima i koji je fi, da znam koji davac da potrazim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Друг члан, 636 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Honda Transalp

S obzirom da sam od skoro i ja vlasnik TA XL600v, mogao bih da se prikljucim diskusiji :zdravo:

 

Primerak koji sam uzeo, ima celu prednju viljusku od AT-a. Osim prednosti (dupli disk, tvrdje ogibljenje), mislite li da mozda ima i nekih negativnih strana (upravljivost)?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 354 postova
  • Lokacija: Kraljevo

S obzirom da sam od skoro i ja vlasnik TA XL600v, mogao bih da se prikljucim diskusiji :zdravo:

 

Primerak koji sam uzeo, ima celu prednju viljusku od AT-a. Osim prednosti (dupli disk, tvrdje ogibljenje), mislite li da mozda ima i nekih negativnih strana (upravljivost)?

DOBRO DOSAO!!!Viljuskaska od AT,nove gume i neke bisage da nabacis i spreman na put :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Друг члан, 636 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Honda Transalp

Fale mi jedna klesta na tim vilama, nesto malo oko struje se petlja...gume su ok...za bisage se skuplja....a prvo registracija dolazi na red. Bice sve kako treba do proleca, pa u uzivanciju :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 455 postova
  • Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
  • Motocikl: KTM 640 Adventure

S obzirom da sam od skoro i ja vlasnik TA XL600v, mogao bih da se prikljucim diskusiji :zdravo:

 

Primerak koji sam uzeo, ima celu prednju viljusku od AT-a. Osim prednosti (dupli disk, tvrdje ogibljenje), mislite li da mozda ima i nekih negativnih strana (upravljivost)?

Daj slike. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Друг члан, 636 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Honda Transalp

33165-honda-transalp-2.jpg

 

Ovo je prednja viljuska. Idealan kompromis one koji se dvoume izmedju TA i AT - 85:15% :)

 

33165-honda-transalp-3.jpg

 

Ima par sitnica da se sredi do sledece sezone (sediste, prednja klesta, nesto oko LE dioda, farbanje stitnika za ruke), ali sam bas zadovoljan kako izgleda i kako ide :moto3:

 

:BJB-Transalp:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 405 postova
  • Lokacija: Beograd - Vozdovac
  • Motocikl: Africa Twin rd04

Uff.. evo sad sam pravio rachunicu.. odustajem na nekoliko meseci od te price, vozicu ga ovako kako jeste.. sipacu gusce ulje 20w50.. pa mozda i smanji potrosnju.. i to sto mi baca ulje u kutiju filtera vazduha.. Bas se nema para.. bas bas... :( A i ja sam picajzla, i volim kad radim, da to uradim profi.. ili necu ni da ga radim.. Tako da, sacekacu neko bolje vreme.. Izvinjavam se sto sam vas sve sad iscimao, hvala puno na pomoci.

 

Ja nisam za tu varijantu da se sipa gusce ulje. I mislim da se time nista ne postize. Postize se da se smanji potrosnja ulja, ali time i rizikujes da pogorsas podmazivanje u svom motoru. To ako trosi ulje, ne znaci da je ceo motor za smece. Nego neki odredjeni deo (karike, gumice ventila....) Sto uvek uzimam za primer je radilica, ona je propisana za 10-40.. I ako mu ti sipas 20-50 nece imati dobro podmazivanje na samoj radilici.. Rezultat toga se zna. Dolazi do habanja iste.

Znaci stalno ces imati hladan start, da bih ti manje trosio ulja?! Bolje sipaj i dolivaj ulje koje mu treba do otvaranja motora. Mislim da ce te par hiljada dinara vise za ulje manje boleti nego par stotina evra za radilicu ili ko zna sta jos.

I dok pumpa za ulje (koja takodje nije propisana za tu gustinu) gurne ulje do vrha motora, glave. Prodje neko odredjeno vreme. Eto i tu automatski imas lose podmazivanje bregaste. Kad se motor ugreje, samim tim i ulje postane redje pa ce i biti podmazivanja. Ali opet ne tako dobrog.

 

Ovo je moje misljenje. Mozda ce se neko sloziti mozda ne. Na vama je da odlucite sta cete sipati u svoj motor :):zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 859 postova
  • Lokacija: Negotin
  • Motocikl: Honda XL1000 2004.

Slažem se sa Smokes-om. Sipaj polusintetiku 15W-50 i ništa gušće od toga. Opšte poznata stvar je da AT i TA kada troše ulje odlaze karike i gumice ventila koje se bukvalno raspadnu. Zidovi cilindra ostaju netaknuti duže vremena. Ulje u filteru za vazduh je od ventila, tako da u izduvnom taktu usisni ventili ostaju za malo otvoreni. Opet ponavljam svoj slučaj sa TA

 

- karike 2 X 55 evra

- gumice ventila 6 X 8 evra

- dihtunzi 2 X 28 evra

- poliranje ventila, obrada sedišta ventila, ruke,...oko 130 evra

 

Posle toga cela sezona oko 13000 km i sve u najboljem redu. Vraćena mašina sa 15W-50 na 10W-40 i super. Tako sam ga i prodao ( zamenio ).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja