Jump to content

Moto Zajednica

Honda XL600 V -Transalp

Recommended Posts

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 998 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean
On 9. 12. 2023. at 3:07, SrdjanRadivojev je napisao:

Dekica zna ponesto..

 

IMG-2fa3e47558dbab17c921d5e09fa4d421-V.thumb.jpg.e98ba8e4312ef05351187892cc3ac3f0.jpg

 

IMG-b352cf5c06529fe8126a49340c76f91b-V.thumb.jpg.880fa14201df52a8a02b5ef745bf5af2.jpg

 

IMG-6ec65502072fd93397a0abb5b1e36dcc-V.thumb.jpg.a93e0d430fa162771634fa500e318daa.jpg

 

IMG-2b74ac35a258b3abbe0a8fde04f72c56-V.thumb.jpg.2f4a1bf42b39843aa4ae7ebbe2b4eed7.jpg

 

IMG-d1bc4507aadf6172bbe146d77e525e63-V2.thumb.jpg.be7071b2f3940be0e904979b497ece3b.jpg

 

IMG-f6fd9813be49f955d1694605842aefcf-V.thumb.jpg.e406edf4e2caf57278fa86784aeab7b0.jpg

 

Jel cetvrta slika negde oko Majdanpeka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 291 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: Burgman 400, Transalp 600

Nesto nam se tema uspavala. Ja pomislio da sam jedini s Transalpom na forumu.

IMG_20240331_151716.thumb.jpg.ab8df5f4015a9ac3cfcfe527e2938676.jpg

(Inace slika od proslog vikenda s vrha Majevice)

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1176 postova
  • Lokacija: Caltavuturo
  • Motocikl: Air cooled flat six

Koliko ulja sa filterom ide u XL600V 1993 godiste?

 

Tj da li se nivo ocitava sa zavrnutim cepom ili ne?

Promenio član Desmo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12231 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

2.7 - 2.8 litara sa menjanjem filtera za ulje. 

Ja uvek gledam nivo ulja pre voznje, sa hladnim motorom i sa zavrnutim cepom do kraja, s tim sto uvek ispravim motor da stoji vertikalno. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1176 postova
  • Lokacija: Caltavuturo
  • Motocikl: Air cooled flat six

Kada se meri bez zavrtanja cepa onda stane vise ulja. 1100XX ima isti princip ocitavanja ne znam kako je obasnjeno kod nje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 126 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Piaggio ZIP, XL600V

Razlika između jednog i drugog načina je 100-200 ml ulja max. Nek pokazuje na pola u bilo kom položaju, i znaćeš da imaš taman ulja.

Ako znači, ja merim sa otvorenim (naslonjenim čepom) u uspravnom položaju, najviše zbog toga što mi je lako da pogledam merač kad sednem i uspravim motor, a zaista je tako negde pisalo

Promenio član Punktmann
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12231 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Da, kao i merenje nivoa ulja u automobilima :) Samo prislonis sipku :)

Pise u uputstvu svasta, upalis motor, ugrejes ulje pa ga ugasis pa odvrnes sipku pa je samo prislonis... Sto djavola i pola sata dr*anja oko merenja nivoa ulja. 

Radi onako kao sto napisah gore i neces pogresiti, milimetar gore ili dole ne znaci nista. 

P. S. Vozim TransalpE od 2008. godine ;)

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: R1150GS

U pravu ste svi.

Ja sam (skoro 10 god ćerao TA ) merio tako što izvučem, obrišem, pa vratim (dizvinete), bez zavrtanja i da mi na taj način bude na pola između min i max.

 

Ljudi, pričamo o 100-200  ml ulja u motoru koji može da ide i bez ulja 😀.

 

Nisam probao a nemojte ni vi, ali može 😂.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 291 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: Burgman 400, Transalp 600

Hmmm jeste malo nejasno u uputstvu. Pise da radi na leru nekoliko minuta pa se onda mjeri ulje metodom bez zavrtanja. Sta mu znaci nekoliko minuta? Nekoliko minuta je i 2 i 10, na 2 ce se blago zagrijati, a na 10 mozda i radna temperatura, sto bi trebalo da pravi razliku u oscilaciji ulja.  Ja ga uvijek mjerim hladnog prije voznje bez zavrtanja i drzim na 70-100% mjeraca. U tom slucaju onda ja imam viska tih 100-200ml. Pusticu ga onda na sredinu ovom mojom metodom pa bi trebalo da bude taman kako treba.

Napravismo nauku od mjerenja ulja kao sto ironhorse rece. 😄

Nisam ja ovo napisao da bih preispitivao iskusnije od sebe nego da vidim da nisam ja sta zeznuo(kao sto cesto znam, a u ovom slucaju i jesam).😁

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1176 postova
  • Lokacija: Caltavuturo
  • Motocikl: Air cooled flat six

Pa nije nauka nego pravilo. Pre voznje bi trebalo uvek proveriti nivo ulja tako da nema potreba da se masina startuje, radi u mestu itd

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1460 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Zavisi od motora. Ako je dry sump engine, tj ima poseban rezervoar za ulje, kao što recimo ima Tenere - ostavlja se da radi par minuta ne da bi se ulje zagrejalo, nego da pumpa odradi svoje i napuni rezervoar za ulje (što je u mom slučaju ram motora) gde se merenje i vrši.


Koliko vidim trandža nema suvi karter, tako da i meni nije jasno zašto je napisano da motor treba da radi pre merenja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 122 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki V Strom 650

Imam 3 nova brezona za prednji točak sa kojih skidate matice kako bi skinuli osovinu. Kupih ih odavno u Delti jer mi je jedan bio naprsao na Trandži '99 (nisam ja pretegao). Odavno ne vozim Hondu a nikako ovde da  ustupim kome treba a iz Beograda je. Pozz

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1012 postova
  • Lokacija: Soko Banja
  • Motocikl: Transalp `1998 & Transalp 1999

Mislim da je od minimuma do maximuma skoro 400ml ulja . A toliko ima navoja na cepu . Tako da ako proveravate sa zavrnutim cepom onda ne radite to kako treba . Ako ne verujete probajte kada menjate ulje koliko ce da stane ovako a koliko onako . Imate na sto razlicitih manuala kako se ulje meri . Nije samo na Transalpu nego na svim motorima sa cepovima koji se zavrcu . Ni na jednom se ne meri kada se zavrne . A vi sad terajte pricu kontra da ste u pravu . 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1295 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014
Zavisi od motora. Ako je dry sump engine, tj ima poseban rezervoar za ulje, kao što recimo ima Tenere - ostavlja se da radi par minuta ne da bi se ulje zagrejalo, nego da pumpa odradi svoje i napuni rezervoar za ulje (što je u mom slučaju ram motora) gde se merenje i vrši.

Koliko vidim trandža nema suvi karter, tako da i meni nije jasno zašto je napisano da motor treba da radi pre merenja.
Pa kada se zagreje ulje ima veću zapreminu i to može, pored suvog kartera, biti razlog zbog koga se meri nivo zagrejanog ulja.
Zanemarljivo je vrv, ali tako je pravilnije.
Šta znam, ja ga i na kolima uvek merim kad je zagrejan motor.

Sent from my M2101K9G using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1012 postova
  • Lokacija: Soko Banja
  • Motocikl: Transalp `1998 & Transalp 1999
Pre 6 sati, vidakn je napisao:

Pa kada se zagreje ulje ima veću zapreminu i to može, pored suvog kartera, biti razlog zbog koga se meri nivo zagrejanog ulja.
Zanemarljivo je vrv, ali tako je pravilnije.
Šta znam, ja ga i na kolima uvek merim kad je zagrejan motor.

Sent from my M2101K9G using Tapatalk
 

Ulje nikako ne moze da poveca zapreminu . Drugo to sto i na teneru ostavljas da radi je cista glupost jer ulje iz rama nikako ne moze da izcuri u masinu i uvek je tu gde je . Kao i za svaki motor uvek pise malo da poradi sacekas i izmeris ulje . Zasto? Pa zato da bi se fabrika ogradila jer jedino tada imas sigurno ulja u motoru . Tj ulje koje se nocu slije dole i ostavi malo suviju glavu ulje kanale itd . Tako da je to neko ogradjivanje fabrika . Najbolje je uvek lje na maximum i mozes onda da ga meris i na hladno . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1295 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014

Znamo da se tela na toploti šire a na hladnoći skupljaju, tako da sigurno nekog uticaja na zapreminu ima temperatura.
Kažem opet verovatno zanemarljivo ali ima uticaja.

Sent from my M2101K9G using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1460 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere
54 minutes ago, draza said:

Drugo to sto i na teneru ostavljas da radi je cista glupost jer ulje iz rama nikako ne moze da izcuri u masinu i uvek je tu gde je .

Ovo je i meni palo na pamet da ne može ulje da iscuri, ali nikad nisam testirao, tj uvek sam radio po manualu . Baš ću sledeći put da proverim da li ima neke razlike kad izmerim na hladan motor i kad poradi par minuta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja