Jump to content

Moto Zajednica

Karburator, smesha, potroshnja...

Recommended Posts

  • Skuteras, 3631 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Stavljao sam jednom prilikom K&N filter i tom prilikom nesto cackao oko karburatora tj. oko ona dva safica koji regulisu ler gas i smesu. Vratio sam standardni filter i malo opet nesto cacnu i sad nikako ne mogu da namestim da mi radi kao pre. Radio sam karike i sredio masinu, a ide mi slabije nego pre i trosi skoro litar vise. Sto se lera tice to mi je OK ali nije mi jasno oko smese. U koju stranu trba da okrecem za menje goriva, a vise vazduha ili obrnuto? Krburator je TAI KEI. U manualu nisam mogao da nadjem za smesu, ima samo za ler. Po svecici ne mogu bas da prepoznam jer mi nije jasno koja je to bas prava siva boja kad je idealna smesa. Navodno, kad je previse goriva svecica je crna, kad je previse vazduha svecica je bela, a kad je idealno onda je neka sivkasta...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Smanji ler gas na oko 1000rpm. Sad zaviaj sraf u jednu stranu dok motor ne pocne da se gusi. Nakon toga odvijaj dok ponovo ne pocne da se gusi. Tamo gde ima najaci ler zastani, zatim zavrni jos oko pola kruga i to bi trebalo da bude neka pocetna vrednost koja ce da funkcionise. Posle toga videces u voznji sta ti valja ciniti (po svecici)  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1359 postova

  To sto ide slabije je normalno za svaki motor gde su nove karike , ako poredis vreme pre i posle zamene karika . ja karburator stelujem tako stozavijem diznu vazduha do kraja i odvijam je polako (malobrze u pocetku oko 1 kruga) dok ne osetim da motor dobija snagu pa pocinje da gubi onda stanemi vratim malo. u sustini kod karburatora kad je zavijena do kraja dizna vazduha motor nece da radi to znaci da je dobar , ako motor radi dok je dizna vazduha zavijena to znacida vuce fals vazduh i da nemoze da se nasteluje smesa .

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3631 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Hvala na odgovorima. Imam samo jos jedno pitranje. To Sve treba da radim kad je motor zagrejan, naravno?!

ZHAOCHEN, nije do karika, presao sam vise od 3000 od kako sam to uradio

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

To Sve treba da radim kad je motor zagrejan, naravno?!

 

 

Obavezno!  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Ja tako obicno potrazim naslov da pitam nesto da ne zapocinjem novu temu...

Elem, na yamahi fj1200 1990 god, ima 77 000 predjenih malo sam cacakao smesu jer je bila od 1,5 do 6 krugova. "Nasao" sam negde da na cak 5 krugova najbolje prima gas, mogu li da ocekujem neku stetu, tipa pregrevanja ili tako necega? Koliko km bi trebao da predjem da bi pokazao neku boju na svecicama posto su nove?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2822 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Mozes da ocekujes posle 30-40 km da pocne trzati i ima knedlu na malom gasu i gusenje, a i to mozda. Ne mozes na pilot srafu bas dodati toliko viska goriva ali mozes da bi poremetio idealnu smjesu.

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2822 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Taj sraf dodaje gorivo i njim se regulise gas do 2000 obrtaja, posle preuzima main jet dizna. Ali dodavanjem goriva se dodaje ukupna kolicina koja ulazi u cilindar, tako da visak narusava malo idealnu smjesu. Ne tvrdim da je sigurno i kod tebe tako ali to je princip

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2822 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750


Meni je ovaj video najbolje pojasnio kako sta funkcionise, samo treba znati sta je sta u karbu, mislim na dizne

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero
9 hours ago, Biker Q said:

 

Ovaj video je stvarno super, što se karburatora tipa CV tiče.

 

Jamaha FJ1200 ima četri karburatora u nizu, u zavisnosti od habanja delova, i servisa istih, nakon 77000 km pređenih može da se desi da ima razlike u štelovanju između svakog karburatora, pošto svaki od njih opslužuje po jedan cilindar.Pošto su parametri različiti po svakom cilindru (kompresija, zazor ventila, zazor radilice...), i adaptacija na trenutnu situaciju štelovanjem karburatora će verovatno odstupati.Zato nema odgovora na broj krugova generalno.Ako je motor štelovan u radu, sa najboljim mogućim odzivom na gas, to je to.Na novim svećicama se to vidi već nakon pola sata vožnje.Ono što je bitno, je da treba izbegavati da budu bele.To jest, motore nikako netreba voziti sa siromašnom smešom.Ukoliko je svećica na nekom od cilindra posle kontrole bela, dodaj malo goriva još na taj cilindar.Neće biti nikakvih problema.

 

Da bi se štelovanje smeše olakšalo, koriste se i produženi šrafovi, bez potrebe za specijalnim alatom.Za moju Kawu sam uradio ovako. 

IMG_20210610_172237.jpg

Promenio član icecool

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Ja sam planirao da ako su svecice previse bele ja sam planirao da na tom cilindru smanjujem krugove, tj zavijam "sraf", da li je to ispravno? Zavijanjem srafa smanjujem protok vazduha i tako svecice budu tamnije zbog vise goriva?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2822 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Ne, ne mozes pojacati ili smanjiti vazduh, taj sraf regulise gorivo.

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Znaci ja sam sada odvrnuo previse goriva i trebalo bi da svecice budu crne i verovatno malo vise da trosi. Ili se potrosnja odredjuje promerom dizni u dnu solje karburatora?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2822 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Da odvrnuo si previse goriva, te dizne sto su na dnu solje se ne steluju vec mijenjaju ako je potrebno manje goriva, recimo na vecim nadmorskim visinama. Tj nemas sta to dirati.

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Kad je odziv na davanje gasa sa kašnjenjem, smeša je prebogata gorivom, nasuprot tome, kad obrtaj nakon primljenog gasa pada polako smeša je siromašna sa gorivom.

Idealno je kad motor prima gas odmah, a nakon puštanja ručke gasa obrtaj brzo padne na nulu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Ali kako odrediti kod 4 redna cilindra kako reaguje na obrtaje itd kod pomeranja smese ma jednom cilindru i na svakom naci idealnu smesu. Ja imam zapisano kako je on dosao iz CH ali mi je malo nebulozno, od 1,5 do 5 krugova je bilo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero
On 9/12/2021 at 11:37 PM, Biker Q said:

Ali kako odrediti kod 4 redna cilindra kako reaguje na obrtaje itd kod pomeranja smese ma jednom cilindru i na svakom naci idealnu smesu. Ja imam zapisano kako je on dosao iz CH ali mi je malo nebulozno, od 1,5 do 5 krugova je bilo.

Primenjuješ ovaj sistem redom.Motor treba da je na radnoj temperaturi.Možeš početi štelovanje sa 1.5 kruga na svakom karburatoru.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Nisam stigao da se pozabavim ovim, nisam ni vozio motor. Samo sam vratio spoljasnje cilindre na 3 a unutrasnje na 3 i 1/4 i tako stoji, nisam ni probao ali sam uradio servis i sastavio sve, sada ostaje da se isprobava i nasteluje. Hvala na odgovorima, mislim da sam ukapirao sta treba da radim:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin
On 4.9.2021. at 8:09, icecool je napisao:

Ovaj video je stvarno super, što se karburatora tipa CV tiče.

 

Jamaha FJ1200 ima četri karburatora u nizu, u zavisnosti od habanja delova, i servisa istih, nakon 77000 km pređenih može da se desi da ima razlike u štelovanju između svakog karburatora, pošto svaki od njih opslužuje po jedan cilindar.Pošto su parametri različiti po svakom cilindru (kompresija, zazor ventila, zazor radilice...), i adaptacija na trenutnu situaciju štelovanjem karburatora će verovatno odstupati.Zato nema odgovora na broj krugova generalno.Ako je motor štelovan u radu, sa najboljim mogućim odzivom na gas, to je to.Na novim svećicama se to vidi već nakon pola sata vožnje.Ono što je bitno, je da treba izbegavati da budu bele.To jest, motore nikako netreba voziti sa siromašnom smešom.Ukoliko je svećica na nekom od cilindra posle kontrole bela, dodaj malo goriva još na taj cilindar.Neće biti nikakvih problema.

 

Da bi se štelovanje smeše olakšalo, koriste se i produženi šrafovi, bez potrebe za specijalnim alatom.Za moju Kawu sam uradio ovako. 

IMG_20210610_172237.jpg

Ko ti je ovo napravio i po kojoj ceni? Treba mi jedna od metala da napravim da jedan unutrasnji navoj popravim posto nesto mnogo tesko ide odvijanje zavijanje, jednu iglicu sam jedva skinuo i upropastio je.

Promenio član Biker Q

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Ove sam ja napravio na CNC strugu.Napravio sam 240 komada kao probnu seriju.One su za Kawasaki ZX9R.

 

Da bi popravio unutrašnji navoj na karburatoru, treba ti ureznik navoja koji je na dizni (iglici, kako je zoveš).Same dizne je najbolje da kupiš u kompletu.Teško da će neko hteti napraviti samo jedan komad.

 

Promenio član icecool

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6321 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Čim to mora svaki čas da se čačka...nije tu problem, već negde drugde. Karburator nesretnik uvek bude prvi na spisku osumnjičenih, a često mu uopšte nisu obezbeđeni uslovi za rad.

Ne kažem da je nemoguće, ali za izradu novog navoja i adekvatnih šrafova, potrebna je izuzetna preciznost i poznavanje cele priče...a ne samo strugarsko znanje. 

Otprilike je važnije kakav je kanal i sedište konusa gde zavrtanj naleže, jer se tu praktično odvija kontrola protoka...ako tu postoji oštećenje, jedino će nov (polovan, ispravan) karburator biti rešenje.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Ma sve to radilo, motor nije ni ustelovan posle srdjivanja karburatora, odvijalo se zavijalo normalno i samo u jednom trenutku vise ta dizna na prvom cilindru nije htela da mrdne. Skinuo sam je nekako i unistio ali sam nasao drugu istu a sada i ona krene recimo do pola i krene tesko ne smem da je zavijem. Sumnjam da je ostala neka "hemija" iz UZ kade i napravila problem posto mi je i jedan saug zaglavio tako pa sam ga razradio. Stavio sam i kap nekog ulja sto sam dobio uz aparat za brijanje i ne pomaze. Kada bi jednom zavio neki "sraf" koji ima takav navoj a nije mekan kao dizna mislim da bi se procistio navoj i da bih tako resio problem najlakse.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero
On 4/7/2022 at 8:04 PM, pronto said:

Čim to mora svaki čas da se čačka...nije tu problem, već negde drugde. Karburator nesretnik uvek bude prvi na spisku osumnjičenih, a često mu uopšte nisu obezbeđeni uslovi za rad.

Ne kažem da je nemoguće, ali za izradu novog navoja i adekvatnih šrafova, potrebna je izuzetna preciznost i poznavanje cele priče...a ne samo strugarsko znanje. 

Otprilike je važnije kakav je kanal i sedište konusa gde zavrtanj naleže, jer se tu praktično odvija kontrola protoka...ako tu postoji oštećenje, jedino će nov (polovan, ispravan) karburator biti rešenje.

Ko po tebi treba da izradi adekvatan deo (pekar,lekar,apotekar), i zašto pišeš da je  strugarsko znanje nedovoljno?

Kanal i sedište konusa gde zavrtanj naleže je zaseban deo sklopa.Pišeš nebuloze.

Postoje standardi po izradi, i oni se primenjuju i kod popravke za svaki deo sklopa.

Očigledno omalovažavaš stečena znanja.Napisao si idiotizam, ili ti narodski, klasično sviranje kurczu .

Za tebe je strugar, NIKO...bagra što krade novce od poštenog sveta.

 

Može se popraviti i kanal, i sedište konusa, i navoj, i netreba nov karburator.

Treba školovan strugar ili školovan serviser karburatora.I novaca, da se da majstoru pravom.

 

BikerQ, proveri prvo da se nije možda vrh šrafa (iglica) zalomio i ostao u karburatoru.Desi se lako kod nasilnog vađenja.

Promenio član icecool

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja