Jump to content

Moto Zajednica

Shematski prikaz polozaja tela vozacha na razlichitim tipovima Motora

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 303 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki GSF650S

Ovim prikazom zelim svim onim koji ce postati bajkeri kupovinom svog prvog motora da olaksham malo izbor,jer ponekad se desi da covek vodjen ne objektivnim mogucnostim(starosna dob,fizicka kondicija(imentalna) cilj kupovine motora,duza putovanja ili vikendom u prirodu i voznju itd)pa da se nebi vodili modom nego svojim potrebama i mogucnostima nadam se da ce ove slike pomoci svim takvima,da "prelome" u kupovini i nachine pravi izbor za sebe(jel ako tebi nije tvoj motor dobar,onda to da li se dopada drugima postaje od drugorazrednog znachaja) ;)

post-5183-12879014644533_thumb.jpg

post-5183-12879014644819_thumb.jpg

post-5183-1287901464504_thumb.jpg

post-5183-12879014645318_thumb.jpg

post-5183-12879014645598_thumb.jpg

post-5183-12879014645936_thumb.jpg

post-5183-12879014646197_thumb.jpg

post-5183-12879014646436_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 351 postova
  • Lokacija: Bg

Zanimljivo je da se regionalni razvoj industrije motora u smislu polozaja vozaca dovodi u vezu sa jahanjem konja, odnosno terenskim odlikama. Napiacu opsirnije samo da iskopam dokumentarac gde sam to videla :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago

A kako da ja vozim R?

 

Nije fer :(

 

aha aha aha ah ahahahahahahaa ha ha ha ha aha ha ha ha aha ha ha ah ah  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Je li to Air-bag?  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 50 postova
  • Motocikl: Golden Dragon

To je pojas za spasavanje, u najvecem broju slucajeva je postavljen na prednjem delu stomaka, mada kad vas malo vise ponesu gurmanski instinkti i zaboravite da smisao zivota nije samo hrana, znaju se pojaviti  i sa bocnih strana,  narocito lako uocljive kod pripadnica lepseg pola, tj lepseg dok se pojasevi ne pojave :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Interesantna i korisna tema.

 

Cuo sam od mnogih bajkera koji su vozili motore na kojima se ful uspravno sedi (slika br2 - ispravljena ledja, pod 90 stepeni uglom u odnosu na podlogu) da ume kicma da zaboli usled rupa na putu i oslanjanja gornjeg dela tela samo na kicmu...

 

Za mene je najudobniji polozaj kada su mi ledja lagano nagnuta ka napred i kada uhvatim heblove rukama da imam jos prostora da se povucem unazad ispravljanjem ruku.

 

Ne volim kad su mi daleko heblovi, pa ne mogu da se ispravim ni malo. Recimo, na XX-u ili Hayabusi kada dohvatim heblove, vrlo malo mogu da se telom povucem unazad, tj. da se ispravim (visok sam 180cm) i to mi uopste ne prija jer kad tad cu zeleti da se ispravim, a necu moci. Recimo na VTR-u su mi bas blizu heblovi, pa iako su niski (sto znaci da moram da se povijem ka napred) imam dovoljno prostora da ispravim ledja kad hocu.

 

Kazu da je prirodno najudobniji polozaj sedenja na motoru postignut na FJ1100/1200, a od novijih motora na VFR800... Imao sam priliku da posedujem i vozim FJ1100 i VFR800 i moram reci da se slazem sa konstatacijom. Doduse, takav polozaj sedenja je primeren za brzine do 150km/h, ne preko toga. No, to i jeste speed limit za putovanja.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Ovo me potsetilo na nesto. Svojevremeno sam slusao neku raspravu o udobnosti prilikom voznje motorcikla, poredjenje se pravilo icmedju castom i super sport ( R ) motocikala.  Konacni zakljucak je bio da se na R - ovima sedi ko kad cucis na cucavcu , a na castomu - ko kad lepo sedis na wc solji i citas novine !  Pa vi vidite sta je udobnije .  :D  :D  :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Letos sam na VTR-u se odvezao od Beograda do Praga (900km), sa suvozacicom i sa dve bocne torbe... Sve se moze kad se hoce.  ;D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IRON WILL, 972 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Voleo bih da imam motor

Meni je neko rekao da vozim fotelju na dva tocka a posle voznje od 10 sati... tako sam se i osecao... kao u fotelji. Meni je taj polozaj na endurima nekako najprirodniji, zato ih i ganjam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Meni je neko rekao da vozim fotelju na dva tocka a posle voznje od 10 sati... tako sam se i osecao... kao u fotelji. Meni je taj polozaj na endurima nekako najprirodniji, zato ih i ganjam.

 

Slazem se, ne mogu da zamislim da sedim na motoru drugacije u odnosu na Afriku. Probao sam skoro sve enduro motore (one najcesce kod nas) ali na njoj mi je najudobnije. Ne kazem da je to do Afrike vec mojim razmerama odgovaraju rastojanja korman-sediste-nogostupi, pogotovo sto su ovi poslednji pomereni dosta napred u odnosu na ostale enduro motore. Cak su i na GS-ovima noge savijene vise u kolenima u odnosu na polozaj na Africi.

 

Zanimljivo mi je da sam priblizan polozaj za volanom nasao samo na Hondi CBF 1000. Ostali tureri (FJ, ZZR, XX...) sve je malecko...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 303 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki GSF650S

A jel si ovo našao negde na netu ili sam nacrtao ove čiča-gliše

Nisam sam crtao,slike su preuzete iz slovenackog MotoSi magazina ciji glavni urednik i osnivach je  Mitja Gustincich(stariji  bajkeri,narocito ljubitelji slo,auto magazina ga se sigurno secaju)Pisao je o njegzoticnijim mestima sveta,koje je licno proputovao na svom BMW <(neznam tacno model,ali mislim da je bila neka od verzia tadasnjeg GS.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

    Sjajan prikaz i tema, ali ja sam i dalje bliži AnteK-ovoj teoriji da je udobnost set-up u glavi vozača, a ne čiča-gliša. Takodje sam iz ličnog primera ''saznao''  da uspravan položaj itekako smara kičmu na dugim putovanjima.  Ipak je lagano do srednje pognut položaj za mene najudobniji i ima neku dozu osećaja sigurnosti koje mi ''fali'' kad sedim uspravno (blizina heblova i njihovo držanje). Na sve to gledam ovako: Kada sedim full uspravno, cela težina je na kičmi i silueta koja se suprotstavlja vetru je najviša. Bilo kakva iznenadna situacija me instinktivno naginje unapred da budem ''bliži'' upravljaču. Kad sam pognut unapred, težina je skoro ravnomerno rasporedjena na ruke i na kičmu, s tim da je i to ''podesivo'' zatezanjem nožnih mišića (zadnje lože) u zavisnosti od potrebe, a i vetar preko ramena gura unazad taman toliko da olakša višak tereta s ruku(120-1?0km/h).

    Naravno, treba napomenuti da je položaj sedenja samo jedan od faktora koji utiču na celokupan feeling (udobnos') i ne bi bilo loše da se ova tema (baš upućena mladjim naraštajima) pozabavi i ostalim aspektima ''udobnosti'' u zavisnosti od namene i naravno, upotrebe 2-točkaša. Tu su po meni, jako bitne stavke zaštita od vetra i vrsta sedišta, sa mogućim osvrtom na after-market proizvode u oba segmenta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Cuo sam od mnogih bajkera koji su vozili motore na kojima se ful uspravno sedi (slika br2 - ispravljena ledja, pod 90 stepeni uglom u odnosu na podlogu) da ume kicma da zaboli usled rupa na putu i oslanjanja gornjeg dela tela samo na kicmu...

 

Jes vala.

Mada,  puno toga zavisi i od samog sedista i nacina voznje.

 

Svi se zale na bol u rukama nakon voznje R motocikla. Uglavnom je posledica toga sto (prirodno) prenesemo svu tezinu na ruke, tj. oslonimo se na upravljac. Rekao sam mnogo puta i ponovicu - nogama se drzi a rukama se upravlja - barem je tako kod sportista. Ovaj nacin zahteva malo privikavanja ali pomaze, da ne napominjem koliko doprinosi stabilnosti.

 

Druga stvar, odnosno zapazanje (povodom ovoga sto je Pablo rekao). Novi Bandit ima previse mekano sediste. Dodajte tome prilicno uspravan polozaj, pa sve to rezultuje da posle duze voznje bez pauza pocne, da izvinete, da boli dupe.  ::) \

Pritom, mislim da takav polozaj znatno umanjuje povratni osecaj na upravljacu.

 

Od svih motocikala sto sam vozio da sada, nekako mi se polozaj na GSR-u ucinio kao najbolji kompromis za vecinu slucajeva...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 282 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW GS ADV , Yamaha T MAX

Posle voznje na GSA BMW_ u imate utisak da su drugi motori pravljeni za ljude do 70 kg i visine do 160 cm.Položaj sedenja je vrlo prirodan i dozvoljava da bez naprezanja tela spalite i po 1600 km u danu (MIKKA), a potuno uspravno i opušteno se sedi i na 200+ km na sat.Uostalom slika govori više od reči :)

jHO1f_bjbdedamraz08sk8.jpg

By gsabucko at 2008-12-30

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 423 postova
  • Lokacija: Cuprija

Super tema.Meni se desava(slika br 1.) da mi malo zadnje rame utrne od neke duze voznje bez pauze.A interesantno je da se to ne desi uvek ;DNeznam sta to moze biti

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 147 postova
  • Lokacija: Pancevo - Bliski Istok
  • Motocikl: Yamaha XVS 650 classic

      Ogromna  je razlika izmedju uspravnog polozaja na enduro motoru i na cruiseru. Cini se da tu sediste ima znacajnu ulogu. Usput! Nikada me na Drag Staru nisu zabolela ledja ni posle vise sati voznje i sa mojih 55 god.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 303 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki GSF650S

Drago mi je da je tema prihvacena,stim shto moje lichno misljenje o "shematskom prikazu a'la chichaglisha ali sa zglobovima"je sasvim o.k-mozda na prvi pogled deluje malo "onako" ali kada se malo duze gleda u neki od datih,(meni se barem chini da dosta verno opisuju polozaj tela,na odredjenom tipu motora)Naravno da bi bolji bio "rengenski prikaz "skeleta na svakom motoru"ali kada nisam nasao takve slike ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja