Jump to content

Moto Zajednica

MZ prikoličar

Recommended Posts

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Ima tu još dosta posla samo da prođe sezona, sad mi se nešto ne popravlja...

 

Treba da se odalji prikolica od motora. Suviše je blizu a to utiče na stabilnost, naročito u krivini. Takva intervencija zahteva novo podešavanje uglova pa je prilika da stavim točak sa kočnicom na prikolicu. Točak je MZ-ov, dobio sam ga od Lisca i nema sumnje da ta kočnica mnogo znači. Vratio bih nazad 16 točak u nadi da bi mogao da nosi trojcu, sa 18 nemože jer kači guma.

 

Na motoru treba zameniti dizne i vratiti Joskino paljenje. Ostalo su kozmetičke radnje, korodirao je auspuh, neznam za nešto preko toga...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2681 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MZ ETZ 250, NSU SuperMax 250, Kawa GPZ500S i 1100

Dok sam vozio iza tebe, stalno sam video rti tocka.Prednji je ti se stalno pokazivao na unutrasnjoj strani i svo vreme si "dodavao" upravljac kao da vozis reli. To znaci da tocak prikolice nije paralelan sa uzduznom linijom tragova tockova motorcikla.Zato ti i dere gume. I svakako, odmaknuti prikolicu!

Pored svega, ponovo glasam da skines prikolicu i vozis se kao sav normalan svet.

post-3670-12879077366901_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Razmišljam o svemu što si rekao. Nemam neki stav, sve stoji...  :-\

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Dok sam vozio iza tebe, stalno sam video rti tocka.Prednji je ti se stalno pokazivao na unutrasnjoj strani i svo vreme si "dodavao" upravljac kao da vozis reli. To znaci da tocak prikolice nije paralelan sa uzduznom linijom tragova tockova motorcikla.Zato ti i dere gume. I svakako, odmaknuti prikolicu!

Pored svega, ponovo glasam da skines prikolicu i vozis se kao sav normalan svet.

 

kolko sam ja primetio vuji je po malko kriv ram,ili mi se bar tako cini,a kad stavimo prikolicu da vozi ravno,zbog njene neprilagodjenosti mz,u/ipak je pravljena za jawu/ pocinju neke cudne pojave da se desavaju,nestabilna je itd,probali smo i to,mada je tada vuja bio pocetnik,mozda bismo trebali ponovo da je vratimo,da znas vujo da bi trebali,da je vratimo kako je ja namesti prvi put sva 3 tocka ravno sa minimalnim nagibom motora ka prikolici.. sad si vec postao balansero... :D :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Kolko sam ja video kad sam vozio iza Vuje, njemu tockovi na motoru nisu u osi. Nema to veze sa prikolicom, moze eventualno da bude uzrok za cudno ponasanje u voznji !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2681 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MZ ETZ 250, NSU SuperMax 250, Kawa GPZ500S i 1100

Ima veze. Ako je geometrijai kao na slici 1, vozilo mora ici pravo. Ako je situacija kao na slici 2, onda te tocak prikolice stalno tera u levo i ti moras dodavati volan u desnu stranu a to Vuja stalno radi , to sam video u voznji i zato sam napisao da stalno "dodaje "volan.Postoje prikolice koje se montiraju sa izvesnim zatvorenim uglom tockova ali to samo zavisi od vrste ogibljenja prikolice.

Njemu je definitivno geometrija postavljena kao na slici 2 i zato mu se tako ne stabilno ponasa prikolica i drasticno trosi gume.

post-3670-12879077480249_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  @ Zverinjak, nisi me dobro razumeo, kod Vuje tockovi na motoru nisu u osi , znaci na samom motorciklu. Cak i kad otkaci prikolicu, njemu i dalje prednji i zadnji tocak nece biti u osi .  Kod Vuje tockovi stoje otprilike ovako kao sto sam prepravio na tvojoj slici br 1 .

 

f599bb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

Ma da skine prikolicu, jednostavno nije namenjena tom motoru i kraj price. Kada nadje MZ prikolicu neka kaci. A motor je definitivno uvijen!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Dok su točkovi stajali kao na slici 1 motor nije bilo moguće bezbedno voziti. Na najmanji grublji pokret na volanu prikolica se dizala u vis što je odraz nestabilnosti koliko god to izgledalo atraktivno po slikama. Od Svilajnca do Beograda triput sam sleteo sa puta i to mi je jasno govorilo da tako nešto nestabilno nije moguće prodavati, nema govora o uživanju i zadovoljstvu kada je glava u torbi.

 

Kao na slici 1 motor je bio prve dve nedelje dok nisam odlučio da ga uravnotežim ili sve bacim u đubre.

 

Bokilic je došao i na moje insistiranje napravili smo položaj sa slike 2. Koliko god sad to izgledalo kao složena operacija nije, 4 kruga na šrafu ali se sa tih 4 kruga sve promenilo, dobila su se potpuno druga vozna svojstva. Na crtežima i skicama ovaj ugao mora da postoji i prikolica mora da putanjom ide na motor ali je pitanje koliko sam ja dodao na tih planiranih 12 ili 15 stepeni, ne sećam se više. Zbog te krive putanje se gume brže troše pa na većini fotografija prikolica ima znatno širu gumu, čak i automobilsku. Poslednja koju je Crnac imao pojedena je za jako kratko vreme ali je bila 2,75 pa se nešto i ne čudim.

 

Točkovi motora su u ravni: proveravano po veš motkama u Svilajncu a na snegu 3 točka ostavljaju dva traga.

 

Ova prikolica je namenjena svakom motoru sa cevastim ramom kubikaže od 250 ccm do 1100 ccm. Prirodno, svakom od takvih motora prikolica mora da se prilagodi čim je univerzalna a univerzalni motori ne postoje, svi su različiti.

 

Kod doterivanja prikolice promenio sam pristup, neću je prilagođavati manualu nego sebi, onako kako ja vozim i kako meni odgovara. Ako se pri tome jedna guma cepa više neka to bude cena moje bezbednosti.

 

Sve što je dosad rađeno na motoru rezultat je moje želje i ljubavi. Prikolica mi nije nametnuta, sam sam odlučio da je stavim. Ova operacija me je dosta koštala a zarad svog zadovoljstva spreman sam da plaćam i dalje, onoliko dugo koliko me cela stvar bude ispunjavala.

 

Ja svoj motor volim i volim što ima prikolicu. Ako mi bude trebao MZ bez prikolice kupiću još jedan motor, ovaj ostaje ovakav uz stalno poboljšanje svega što mogu da unapredim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Pricao sam u petak sa likom sto vozi onog es-a crvenog sa fabrickom prikolicom,sto je Lale postavljao slike.  Kaze da isto mora uvek kormanom prema prikolici da ide,da je to normalno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Korisna je to informacija jer ćemo sve to ispočetka da radimo. Bokilic treba da vidi da li će, kako, kada i na koji način da povremeno ili stalno dolazi za beograd radi svojih mušterija pa da usput uglavimo i Crnca u neku radionicu koju traži.

Kad na prikolicu dođe drugi točak, na motor nazad vratim zadnji od 16 to je sve pomereno, sve je van ove geometrije pa će morati da se šteluje ispočetka.

 

No, pre zime ne bih ništa radio, hoću da se vozim. Za sada je prioritet karburator da bih mogao na kurblu da upalim i Joskino paljenje, do zime to je dovoljno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Izgleda da je Velorex napravio samo dobru volju, sve ostalo mora da se nadogradi.  :P

 

Kad vratim oba zadnja točka na 16 meru moraću da nađem još jedan za rezervni. Uopšte nije estetika u pitanju, gume se troše i daleko je lakše zameniti ceo točak nego skidati gume, zajebavati se...

 

I cirada mi fali, ovako vučem 100 litara vode sa sobom.. >:(

 

Prvi klip je super, ton me oduševljava jer kada se vozi motor gume nemogu da škripe. Ovde moraju da škripe jer su uže od auto guma, imaju malu gaznu površinu a proklizavanje se teže kontroliše jer podloga ima mnogo više uticaja na ponašanje.

Lepo ga je nategao mada nije to nedostižno, treba samo malo odvojiti prikolicu...

 

Turbopeđa ima kontakt sa braćom Kecman pa smo pričali kako bi trebali da se vidimo sa njima. Voleo bih i da Bokilic bude prisutan tom prilikom da nam ljudi daju savet a mi to da napravimo. Bolje rešenje nemam, ljudi znaju, trkaju se godinama i bezveze je da ja izmišljam toplu vodu kada već postoje ljudi koji nemaju nedoumica o prikoličarima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

 

Prvi klip je super, ton me oduševljava jer kada se vozi motor gume nemogu da škripe. Ovde moraju da škripe jer su uže od auto guma, imaju malu gaznu površinu a proklizavanje se teže kontroliše jer podloga ima mnogo više uticaja na ponašanje.

Lepo ga je nategao mada nije to nedostižno, treba samo malo odvojiti prikolicu...

 

  Dnjepra je lakse naterati da proklizava, a i lakse se kontrolise jer on ima pogon na oba zadnja tocka - zadnji na motoru i bocni u prikolici koji je u ravni sa zadnjim tockom.

 

333vgo3.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Dobra slika. Zadnji točkovi su u ravni jer je za prenos tako lakše, kardansko vratilo... Zato i proklizava lakše jer je rasterećenje na prednjem točku veće, dva pogonska točka i jedan upravljački a težište pozadi...

 

Ipak na tom volanu je impozantna šrafčina kojom se reguliše otpor tako da trešenja nema. Nažalost MZ taj šraf nema a potreban je jer je ovako sve na rukama.

 

Ali u šta god pogledam samo vidim rastojanje između motora i prikolice i to me svojski nervira. Slika laže ali cenim da je rastojanje oko pola metra dok ja jedva gurnem nogu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Slika laže ali cenim da je rastojanje oko pola metra dok ja jedva gurnem nogu.

 

Ovo stoji, zapravo mi nije ni sada jasno kako to uspevas...  ::)

Kada onda ispred tvoje zgrade probao crnca, jedva sam nogom stigao do poluge zadnje kocnice. Za to je trebao neki polozaj noge koji se podudara sa polozajem sunca u Pekingu 22 jula u 14:27h na koji se doda jos 8 stepeni zaokreta ka severu dok peta u odnosu na auspuh zauzima prostorni ugao od 2.25 pi  rad ...... U PREVODU: lakse je da nogu naslonis na prikolicu, jer ukoliko imas glomazne cizme rizikujes da ti se noga zaglavi i doyivotno ostanes da zivis u  simbiozi sa Vujinim mz-om.  ;D ;D ;D

Naravno sve ima svoju cenu... ali ne i merak... lepo je voziti se u prikolici.... jos pamtim osecaj kada me je Vuja provozao... kao Pavle Vuisic u filmu "Otpisani".  ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

 A vidi ovo rastojanje :

 

  Ladno da izmedju motora i prikolice ubacis neki Tori, il nesto slicno ( kao pomocno vozilo .  ;):) :) :)

post-3891-12879083118386_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

Sto je veci razmak , lakse se upravlja. O tome je trebalo misliti ranije. :D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Nije bilo moguće misliti ranije baš o svemu. Sve što sam naučio, uradio sam to na onaj teži način, na svojoj grbači. I Bokilic je lepo rekao, čak i onaj koji je vozio nije tako nešto pravio, vozio je gotov motor na kome sve postoji dok je kod mene 50% delova pravljeno po MZ - u, BMW-u, Jawi, Zindap-u...

 

Eto, ima slika MZ i  Velorex-a ali nijednog video klipa, baš sam tražio... Tako smo i mi mogli u Svilajncu, slikamo ga dok je na klocni pa da vidiš fotografuju, čudo nad čudima...

 

No ja sam i ovako zadovoljan. Čačkanje i provociranje ovog problema vodi rešenju jer sve što se nađe da ne valja mora da se uradi, nema druge. Posao otežava to što se do sada utvrdilo da manual Velorex-a nije puno od koristi i da će tako po osećaju ili po nekim srednjim vrednostima morati da se radi i dalje kad gotovog rešenja nema.

 

Ove sezone ovako kako je a sledeću smo mi na novim merama.  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Sta mu je ona cevka ispod prikolice, torpedo?

 

Raketni sistem " Fagot "  ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Mislim da je izvukao auspuh što dalje od sebe jer se gadno ošurio.  ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja