Jump to content

Moto Zajednica

Saveti i iskustva

Recommended Posts

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Pitanje odnosa za prednje/zadnje kocnicbitno zavisi od tipa motocikla.

Npr. Uzmite neki americki custom chopper i probajte da kocite samo prednjom, ko ga digne na prednji, upotrebom prednje kocnice moze  odma u ginisovu knjigu rekorda sto se mene tice. Sa druge strane uzmimo enduro od stotinak kilograma i probajmo " zestoko" da zakocimo zadnjom kocnicom.zaustavni put nece biti preterano mali.

 

Veliku ulogu u odnosu imaju tezina, teziste, i medjuosovinsko rastojanje, odnosno sto je veca visina motora, i manje medjuosovinsko rastojanje za uspesno zaustavljanje je od vece vaznosti prednja i obrnuto. Naravno porastom stepena klizavosti podloge, na zadnjoj bi sila kocenja trebalo da se pojacava, a na prednjoj da se smanjuje, kada se vozi suvozac takodje bi trebalo malo pojacati zadnju, a popustiti prednju itd... Odoh na spavanje ne mogu da se koncetrisem sta pisem vise...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova

Okrade majstore, ti ako tvrdiš da žiroskopska sila točkova nema veze sa održavanjem motocikla u uspravnom položaju očigledno ne znaš kako motocikl funkcioniše. 

nema veze u meri u kojoj ti mislis da ima.

A pošto si još i pomenuo kontrastiring u fazonu da takodje nije bitna stvar (kod skretanja), onda ja zaista nemam o čemu da dalje diskutujem s' tobom.

CITAJ:

jos samo da se javi onaj sto rece da mnogo bolje vozi otkad je provalio kontrastiring  ;D ;D :o ::) ::)

jel ovde neko rekao da kontrastiring nije bitna stvar?! rekao sam da neki ljude misle da su ranije vozili dvotockas bez kontrastiringa.

::)

ja zaista nemam o čemu da dalje diskutujem s' tobom.

bar se u necemu slazemo  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1261 postova
  • Lokacija: Beograd

E cim je ponovo procitam saljem impresije. Secam se prosli put sam mesecima u sebi ponavljao recenice iz knjige kada prilazim krivini.....

Valjda ce neko da prevede i na srpski, mozda da skupimo pare i da odstampamo neki komad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XL, 460 postova
  • Lokacija: Београд, југ
  • Motocikl: BMW F800GS, HONDA XL200R, HONDA SH125i

Јбга, никад нисам провалио зашто се на крају ишчитавања овако дугачких тема и ситњења танких цреваца увек нађе неко ко има мало више памети и храбрости у овом виртуелном свету, где једноставно свако продубљивање тематике дефинитивно одлази у неки вид препирке и неразумевања оног другог и његових речи...

 

А дефинитивно сте сви у праву:

 

Кочнице служе да се стане

 

А физика... То сам некад учио у школи, ускоро ћу градиво и понављати са дететом, а да је осећам - осећам је, мада све зависи какав је асфалт, блато, па чак и како јако притисем полугу педале ножне или пребацим у мању брзину и мало лакше пустим квачило...

 

Мислим стварно, форум(и - генерално) постају ....

 

Ма овде ја повлачим ручну, а ви како 'оћете!

 

Поздрав!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Мислим стварно, форум(и - генерално) постају ....

Ма овде ја повлачим ручну, а ви како 'оћете!

Nemojte tako :'(.... nadje se na forumu i pokoja valjana tema ;D.... gde nema pametnijih od najpametnijih ::) i niko ništa ne isteruje do krjaja :-X

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

Okrade, pametan si ti mladic.

Svaka cast za poznavanje fizike i njeno razumevanje. Glupo bi bilo i da pomenem da se slazem sa svim sto si ti napisao, jer to je FIZIKA!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XL, 460 postova
  • Lokacija: Београд, југ
  • Motocikl: BMW F800GS, HONDA XL200R, HONDA SH125i

Okrade, pametan si ti mladic.

Svaka cast za poznavanje fizike i njeno razumevanje. Glupo bi bilo i da pomenem da se slazem sa svim sto si ti napisao, jer to je FIZIKA!

 

Па мора "мало" да се разуме у физику и у жиро ефекат кад има Астазу од 590 KW иза леђа...  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1140 postova
  • Lokacija: Chicago, IL USA
  • Motocikl: 2007 Triumph Daytona 675

Ja koristim zadnju kocnicu onoliko cesto koliko i imam sex sa zeninom sestrom, znaci nikad. 

Kad sam na stazi koristim zadnju da bih samo malo smanjio brzinu ukoliko sam vec oborio motor i nezelim da preopteretim prednji tocak i to je to. Ovo neznaci da sa svajom imam neku snosku, vec da cisto ponekad zatvorim oci i sanjam! :D

 

Absolutno se slazem sa Motoholicem, Bane Rules!  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Ovako, da raščistim par stvari…

 

Prvo, kada diskutujemo o nečemu, valja se zapitati da li je to u čemu nam se razilaze mišljenja od suštinske važnosti ili ne.  Ja kažem da kad se blokira prednji točak, presudna sila je žiroskopska; Okrad kaže da nije nego da su druge sile u pitanju.  Koliko je bitna razlika?  U suštini potpuno nebitna.  Kad se nekome blokira prednji točak, taj sigurno neće prvo da izvadi papir i olovku i počne da crta vektore da vidi koja je to sila u pitanju, nego će valjda da brzo odlučuje šta mu valja činiti.  Dakle ono što jeste bitno je da: (1) blokiranjem prednjeg točka motor teži da padne, i to odma', (2) rešenje je otpuštajne prednje kočnice i to mora da se odradi brzo, (3) ponovno aktiviranje prednje kočnice mora da se onda odradi malo nežnije i ne do daske.  Koliko vidim , tu se ne ne slažemo, a to je suština priče.  Ostajem pri svom objašnjenju za žiroskopsku silu, Okrad ostaje pri svom; to i dalje ne menja ovo pod 1, 2 i 3, a to je u stvari najbitnije.

 

Drugo, što se tiče korišćenja kočnica pri skretanju...  Postoji VELIKA razlika izmedju vožnje na stazi i vožnje na putu, i neko ko često vozi na stazi treba da bude oprezan kakav savet daje nekome ko isključivo vozi na putu.  Na stazi postoje razlozi zašto i kada se koči u krivini - nije zbog neke krizne situacije koja se desi pa se mora hitno izbeći, već je u pitanju taktika koja se koristi u cilju brže vožjne, t.j. pobede na trci.  Trkač unapred zna šta će u krivini da uradi, spreman je za to i uvežban.  Kada govorimo o vožnji na putu, ja pričam o izbegavanju iznenadne prepreke.  Motorista ne zna šta ga u krivini čeka, mnogo manje je uvežban od trkača, i imaće samo delić sekunde da odluči šta da uradi.  Da li da pokuša teži i komplikovaniji manevar (kočenje i skretanje u isto vreme), ili jednostavniji i lakši (odvojeno kočenje i skretanje)?  Takodje treba imati u vidu da (1) nepravilno kočenje u krivini znači padanje, (2) pravilno kočiti u krivini nije jednostavno, (3) treba mnogo i mnogo vežbanja da bi neko umeo da to pravilno odradi (4) sportski motor se u krivini drugačije ponaša od recimo kruzera ili nekog drugog motora, i (5) kočenje u krivini nikada nije jedino rešenje i često je pogrešno rešenje.  Moj savet je – odvoji kočenje i skretanje.  Ili prvo skreći, pa koči ili prvo koči pa skreći.  Jednostavnije je i bezbednije, a takodje ovakav vid izbegavanja prepreke se lako i brzo nauči (pola sata na poligonu jednom mesečno).  I još jednom da ponovim – govorim o motoristi na ulici, ne o trkaču na stazi.

 

Tol'ko... do sledeće prepirke :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Ja koristim zadnju kocnicu onoliko cesto koliko i imam sex sa zeninom sestrom, znaci nikad. 

Kad sam na stazi koristim zadnju da bih samo malo smanjio brzinu ukoliko sam vec oborio motor i nezelim da preopteretim prednji tocak i to je to. Ovo neznaci da sa svajom imam neku snosku, vec da cisto ponekad zatvorim oci i sanjam! :D

 

Absolutno se slazem sa Motoholicem, Bane Rules!   :)

 

Kad ćeš da me upoznaš sa ženinom sestrom? Obeć'o si!  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1140 postova
  • Lokacija: Chicago, IL USA
  • Motocikl: 2007 Triumph Daytona 675

Kada bih ti rekao da je bila u LA-u i isto vreme kad i ja, nebi mi verovao ali bila je u LA i to u Beverly Hillsu do 5 Januara.  Popizdeo sam kada sam saznao ali je vec bilo kasno.  Inace je bila sa najboljom drugaricom poslacu ti PM pa ti vidi sam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rashodovani bajker, 1731 postova
  • Lokacija:
  • Motocikl: SunRa Shino

... cak me na semaforu isece i postavi se tako da ne mogu u startu da ga zaobidjem.

Cinjenica je da se vozaci automobila ne obaziru na motore.Desilo mi se skoro na ukljucenju kod geneksa u onoj guzvi dok su svi stajali

probijao sam se kroz guzvu i usporio da se ukljucim kad golf dvojka poce da se gura samnom.Zakaci me covek bez blama u zadnji kraj

motora ...

 

da si vozio ovaj [glow=red,2,300]motor[/glow] to ti se ne bi desilo ... ;D ;D ;D

 

22AbA_173245monsterbike2jpgrela4.th.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

...Drugo, što se tiče korišćenja kočnica pri skretanju...  Postoji VELIKA razlika izmedju vožnje na stazi i vožnje na putu, i neko ko često vozi na stazi treba da bude oprezan kakav savet daje nekome ko isključivo vozi na putu...

E ovako, posto je ova primjedba upucena ocigledno meni, da se razjasnimo. JEDINA razlika izmedju voznje na stazi i voznje na putu je samo u tome sto se stvari na stazi odigravaju BRZE i sile dejstvuju JACE! Dakle, na stazi se ispituju granicne performanse, a na cesti sve ostale. I da li ja treba 100 puta da ponavljam da i ja takodje preporucujem tvoju pricu KOCI PA SKRECI, ali samo za pocetak! I kada nekome nesto stane na put, tu nema razmisljanja, tada rade nase refleksne i uvjezbane reakcije, a onome ko nije uvjezbao ovo "moje" nece pomoci ni ovo "tvoje" jer ni to nije uvjezbao!

 

E sada, posto se osjecam prozvanim zbog recenice:

...neko ko često vozi na stazi treba da bude oprezan kakav savet daje nekome ko isključivo vozi na putu...

zelim da ti kazem da bi trebao da prvo sam pocnes da vjezbas neke od tehnika kocenja (usporavanja) u krivini (ako nemas neku literaturu, vrlo rado cu ti nabaviti sve u rekordnom roku) i da onda poslije tog nekog vremena ponovo das utiske o istoj temi ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Ne vidim zašto se osećaš prozvanim.  Ja te ne poznajem lično, ali ni u kom slučaju ne osporavam tvoje znanje i iskustvo.

 

Ja i ti jednostavno polazimo od dva različita stanovišta.  Ja pričam o srednjoj školi, ti o višim studijama.  Moj stav, koji proizilazi iz onoga što vidim svaki dan na ulici i o čemu čitam redovno na internetu, je da mnogi motoristi nisu baš najbolje savladali svo gradivo iz srednje škole.  A mnogi bi da preskoče to i da odmah upisuju doktorat.  Moja bojazan je da će neko sa nezavršenim srednjim obrazovanjem u kritičnom trenutku u krivini pokušati neki doktorski zahvat, i da to može imati kobne posledice.  Ja se stoga na internet forumu ograničavam na diskusiju o srednjoj školi, t.j. o osnovnijim konceptima vožnje.  Diskusiju o višim konceptima ostavljam instruktorima na poligonu i stazi.

 

Hvala ti na ponudi za literaturu - imam je dovoljno.  Takodje imam oko 200 hiljada kilometara pod dupetom do sada, a završio sam i 4 kursa vožnje na asfaltu i 2 van.  Poštujem tvoje mišljenje, ali i ja sam dobro potkovan i teorijom i praksom.  Ovo što pričam ne pričam napamet. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XL, 460 postova
  • Lokacija: Београд, југ
  • Motocikl: BMW F800GS, HONDA XL200R, HONDA SH125i

...

Hvala ti na ponudi za literaturu - imam je dovoljno.  Takodje imam oko 200 hiljada kilometara pod dupetom do sada, a završio sam i 4 kursa vožnje na asfaltu i 2 van.  Poštujem tvoje mišljenje, ali i ja sam dobro potkovan i teorijom i praksom.  Ovo što pričam ne pričam napamet. :)

 

Супер, понудите и нама мало те литературе, кад већ нећете нешто друго  ;D...

А што се тиче курсева, дај неке информације о истим - шта, како, где...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Ne vidim zašto se osećaš prozvanim...

Pa sasvim slucajno, ja jedini odje propagiram i vjezbanje kocenja u krivini :)

 

 

...Ja i ti jednostavno polazimo od dva različita stanovišta.  Ja pričam o srednjoj školi, ti o višim studijama.  Moj stav, koji proizilazi iz onoga što vidim svaki dan na ulici i o čemu čitam redovno na internetu, je da mnogi motoristi nisu baš najbolje savladali svo gradivo iz srednje škole.  A mnogi bi da preskoče to i da odmah upisuju doktorat.  Moja bojazan je da će neko sa nezavršenim srednjim obrazovanjem u kritičnom trenutku u krivini pokušati neki doktorski zahvat, i da to može imati kobne posledice.  Ja se stoga na internet forumu ograničavam na diskusiju o srednjoj školi, t.j. o osnovnijim konceptima vožnje.  Diskusiju o višim konceptima ostavljam instruktorima na poligonu i stazi...

Upravo treba napomenuti osnovcima na nove poteze i redosljed ucenja i vrijeme potrebno za savladavanje istih. Ali se ne treba praviti da "fakulteti" i "doktorati" ne postoje.

 

 

...Hvala ti na ponudi za literaturu - imam je dovoljno.  Takodje imam oko 200 hiljada kilometara pod dupetom do sada, a završio sam i 4 kursa vožnje na asfaltu i 2 van.  Poštujem tvoje mišljenje, ali i ja sam dobro potkovan i teorijom i praksom.  Ovo što pričam ne pričam napamet. :)

Sada mi je jos cudnije sto imas takve stavove :)

 

Takodje nisam htio da tebe uvrijedim mojim prethodnim postom, nadam se da se tako ne osjecas  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 430 postova
  • Lokacija: MLADENOVAC

Au, koliko teorije pokusao sam da to procitam ali tesko.Jedna stvar je jedino tacna.Jedna kocnica bez druge je nula,nista samo jos jedan povod da se lakse padne.Jedina prava stvar kod kocenja je da treba da se naucite da kocite prednjom ,zadnjom,menjacem i grudima pa kad to sve naucite i uvezbate da refleksno to radite uvek a ne samo kad idete u kamijon onda  nece biti vazno koja treba i koja je jaca jer cete uvek kociti sa svim raspolozivim sredstvima

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Režimi kočenja se kombinuju u odnosu na položaj tela, položaj (nagib) motorcikla, brzinu, geometriju, kvalitet i strukturu podloge (put, voda, pesak, blato....)

Na klizavom terenu ni u ludilu nećemo početi kočenje prednjom...

 

Jedna bez druge kočnice ništa ne znači, žiroskopsli efekat točkova je zanemarljiv, masa motora i vozača pa puta brzina su jako bitna stvar!

 

i još toliko toga..................

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Супер, понудите и нама мало те литературе, кад већ нећете нешто друго  ;D...

А што се тиче курсева, дај неке информације о истим - шта, како, где...

Ja sam sve kurseve pohadjao ovde us SAD tako da ne znam kakvih i gde ima u SRB i okruženju...  Možda će neko drugi znati da preporuči neki lokalni.  Od onoga što sam ja završio:

 

Asfalt

Osnovni kurs vožnje (3 dana) - Fondacija za Moto Bezbednost SAD (Udžbenik možeš pogledati ovde )

Viši kurs ulične vožnje (1 dan) - Fondacija za Moto Bezbednost SAD

Viši kurs vožnje - savladjivanje krivina (1 dan) - Team Oregon

Kurs stuntovanja (1 dan) - OnOneWheel (moj instruktor: pic 1, pic 2, pic 3  ;D )

 

Off-road

Kurs pustinjske vožnje (1 dan) - Uwe Diemer

Off-road škola za veliki enduro (2 dana) - Jimmy Lewis Racing

 

Sada mi je jos cudnije sto imas takve stavove :)

 

Probah da objasnim, al' vidim da mi ne polazi od ruke :D

 

Takodje nisam htio da tebe uvrijedim mojim prethodnim postom, nadam se da se tako ne osjecas  ;)

 

Naravno da se ne vredjam; diskutujemo sasvim normalno.  ;)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: NBG

 

Pitanja na koja bi voleo da odgovorite, pa makar i samo sebi su:

 

1. Koja je kočnica učinkovitija i zašto?

2. Da li će kočenje prednjom da izazove proklizavanje prednjeg točka?

3. Da li će kočenje zadnjom ka prouzrukuje proklizavanje zadnjeg točka?

4. Da li je veština kočenja urođena veština?

5. Da li postoji neka posebna tehnika koja bi pomogla da se kočnice na motociklu iskoriste kako je najbolje moguće?

6. Da li ste ikada imali iznenadna kočenja i koliko ste svesno uticali na kvalitet kočenja.

7. Da li ste ikada imali panična kočenja?

8. Šta će se desiti ako u kočenju blokira prednji točak?

9. Šta će se desiti ako u kočenju blokira zadnji točak?

10. Koliko je uticaj kvaliteta i stanja pneumatika pri kočenju?

11. Koliko je uticaj podloge na kočenje?

12. Da li možete da procenite zasuatvni put vašeg motocikla u svakom trenutku vožnje.

13. Da li ste u stanju da kontrolišete sve komande motocikla pri kočenju.

14. Koliko se kočione performanse motora menjaju kada imate suvozača?

 

Uh, pitanja samo izviru. Meni se jednom prilikom desilo da imam sklizavu podlogu i proklizavanje prednjeg točka sa suvozačem na leđima. Iza mene su bili Evil i Mina, srećom nisam pao iako sam imao dva proklizavanja na 10 metara. Tera te na razmišljanje...

 

najzli

 

 

1 - ona kocnica koja se odrzava, servisira, pravilno steluje i ume se najbolje iskoristi ( citaj aktivirati sa proracunatom dozom jacine stiska ili pritiska noge ) u datom momentu.

 

2- Zavisno od mnostva faktora, pocev od stanja kocnice, vrste i stanja prednje viljuske ( amortizera ), stanja puta, vremenskih prilika i stanja gume motorcikla, opterecenisti motorcikla, zavisi i od toga da li je motor pod nagibom ( krivina ili pravac ) i napumpanosti pneumatika, " umetnosti blagovemenog i racionalnog kocenja " motorcikliste ( tkz umetnost kocenja ).

 

Naravno ovde ulazi i faktor opreme ( ABS ) koji znatno potpomaze u samom kocenju motora, elektronske kontrole proklizavanja istog i opremnjenost motora dodatkom koji stabilizuje upravljac da ne dodje do vrdanja.

 

3- Zavisi od faktora navedenih pod 2)

 

4- Ta vestina se menja iz trenutka u trenutak ( shodno trosenju pneumatika, kocnica, paknova i plocica.... ) tako da je svaki put kada mi sednemo na makinu, te stvari ili treba ponovo uciti ili se privikavati opet  ( ovo vazi za situaciju kada se motor vrati sa servisa npr kocnica te se opet reba privikavati i u slucaju uzimanja novog motora i " ucenju " kocenja na datom tipu i vrsti motora ) ili podsetiti ( sednemo na nas motor posle neke duze pauze u kojoj motor nismo vozili ).

 

Nije urdjena, samo nekima bolje ide ta primena, a nekima ne.

 

5-  Postovanje distance izmedju vozila i uz blagovremeno kocenje. Zavisno od situacije i konfiguracije terena, uslova puta, stanja motora pod 2 i 3, koriscenje kocnica zarad najboljeg efekta je razlicito. Te tehnike se uce ili od majstora i prijatelja koji ih znaju upotrebiti ili se uci na svoju ruku.

 

Sa motorom nije potrebno previse zuriti....sa njim se uvek stigne kada na vreme kranes.

 

6- Posto nisam motorista ( al opet polu profi biciklista i vozac automobila ) imao sam, za svog kratkog vozacko-automobilskog zivota, dosta secenja, nepostovanja proisa, izletanja i drugih " sitnica " koje su mene i moj auto mogle kostati stete i povreda. Koliko sam ih imao u svom zivotu, za sada sam uspesno reagovao bilo kocenjem ili izbegavanjem, te se nadam da ce tako i ostati sto se tice automobilskog staza.

 

S druge strane, u mom biciklistickom zivotu, imao sam, iskreno, vise nesreca na biciklu ( mozda ne toliko gadnih, ali bilo ih je i dan danas nosim njihov beleg na telu ) nego neki za svog celog bajkerskog zivota. I izbegavanja dece, starih, mladih, vozaca automobila, kamiona, autobusa, sudara i padova......ali sto se tice kocenja, kada je trebalo ukociti > tu sam uvek imao odlicne reflekse ( da kucnem u drvo ) i do sada samo 2 puta lose ocenio situaciju i to me je kostalo nove felne i roga za bicikl.

 

7- Oh da......na zalost. Iskreno bih voleo da ljudi krenu postovati natpis " biciklisticka staza " i da je ne smatraju " pesackom stazom ili stazom za guranje decijih kolica ".

Par puta sam morao tako cepati gume uz proklizavanje na stranu da mi je guma jednostavno pukla od toplote. Naravno dete koje leti okolo ko muva bez glave, dok roditelj uredno prica mobilnim telefonom nekih 20m od deteta.....takvima uvek kazem " Imate srece da sam ja sada naisao. Sledeci put ce biti sleper ", pa neka se zamisle. Taj isti vozac slepera ( nadam se ) da ce imati iste reflekse kao i ja i zakociti na vreme.

 

Sto se tice kocenja prednjom.......iskusio sam 0-tu tacku balansa dosta puta zbog slicnih ispada.

 

8- Samo nekoliko opcija >

 

a ) Ili ces da se spasis sto si isao malom brzinom te je motor stao te si ga iskontrolisao nekako i ti prosao sa manjim povredama, ali si ostao na motoru.

 

b ) Neces ostati na motoru, motor te zbacio i molis Boga da ti motor ne padne na glavu jer je napravio salto u pravcu tvog " poletanja ".

 

c ) Probije viljuska i zagines na mestu.

 

 

9 - kao i u 8)

 

a )  da ostanes na motoru sa oguljenom zadnjom gumom.

 

b ) da proklizas i padnes, manje povrede

 

c ) da ti se zaglavi noga ili te motor smrcka usled pada.

 

----------------------

EDIT > pod 8) i 9) .......da se nikom ne dogodi

----------------------

 

10 - Velik. Sama konstrukcija, stastav gume, njena napumpanost pokazuju veliki % uspeha u zaustavljanju i izbegavanju nesreca.

 

Ako je guma loseg hemijskog sastava ( npr vise plastika ) , ona ce da vise proklizava na putu. Ako je dubina sare mala ( ili je guma slik ) manje su sanse zaustavljanja na pojedinim vrstama puta. Stepen napumpanosti > utice na dodirnu povrsinu > veca povrsina, jace kocenje.

 

 

11 - Takodje velik.

 

Najbolji je put od crnog asfalta sa blago nazubljenim komadicima asfalta suprotno orijentisanim na pravac kretanja motorcikliste ( ali blago nazubljenom...ne onom ostrom kao zilet, ali ni ne onom isuvisre ravnom kao pista ).

Ukoliko je asfalt gladak, efekat kocenja je slabiji i ponasa se kao glatka povrsina farbe za pesacke prelaze ( klizavo ).

 

Ukoliko je pak, vise nazubljen, dolazi do prevelikog cepanja gume, moguce eksplozije same gume i vecih povreda vozaca i suvozaca. Takodje kontrola u ova 2 slucaja je slabija.

 

Kod blago nazumljenog asfalta, efekat kocenja je najpovoljniji, nema prevelikog cepanja gume niti prevelikih povreda usled grebanja po asfaltu.

 

 

12 - Skoro u svakom trenutku ( govorim za bicikl i auto ). Znam koliko mogu i sta mogu, jedino smeta promena podloge i promena polozaja bickla i automobila, ali u biti, mogu bar u 95% slucajeva da odredim koliko mi treba prostora.

 

 

13 - Opet ja biciklista. Mogu dosta da iskontrolisem bicikl ili auto u trenutku kocenja. Ali covek nema ponekad dovoljno ruku ni nogu ni ociju, pa ni brzinu da sve ima na okupu tako da mislim da se na ovo pitanje ne moze odgovoriti uvek sa DA. Samo u nekim situacijama je DA a u nekima NE.

 

14- Po mom misljenju > duplo losije, ako ne i vise. Gledano po zakonima fizike, motor sa jednim vozacem se sasvim drugacije ponasa kada je vozac sa suvozacem.

 

Prilikom kocenja prednjom kocnicom, sila prevrtanja motora ima veci i jaci luk ( motor kada je samo sa vozacem, nece toliko podici zadnji deo motora kao sa suvozacem ) tako da je padanje, prevrtanje ili zbacivanje vozaca i suvozaca skoro neminovno bilo naglim pritiskom prednje kocnice ( ukopavanje u mestu ) ili jednostavnim proklizavanjem prednjeg tocka u toku kocenja.

 

Takodje kocenje zadnjom kocnicom ima drugacije ponasanje sa i bez suvozaca. Sa suvozacem ili ima malo bolje kocenje ( pri manjim brzinama kada efekat MASA * UBRZANJE ( ili konstantne velike brzine ) ima mali efekat ili ce da prouzrokuje proklizavanje zadnjeg dela motora bilo na pravcu bilo u krivini ( u krivini je dosta veci % tog slucaja ).

 

Kocenje racionalno sa obe kocnice istovremeno sa promenjenim rezimom kocenja zbog prisustva suvozaca kao tereta ili opetrecenosti zadnjeg dela generalno, moze u mnogocemu da spasi i vas motor i vasu straznjicu.

 

Isto vazi i samo za vozaca na motoru.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • lone wolf, 514 postova
  • Lokacija: Kumane(prašnjavi drumovi Banata)
  • Motocikl: Suzuki LS 650 , Suzuki GSXR 750 , Suzuki GSX1300R

U vojvodini bar po meni motoristi imaju dosta problema i sa traktorima,kombajnima,pogotovo u manjim sredinama gde putevi i nisu bas siroki pa kada tuda vozite motor desava se da vas nateraju da sidjete sa puta(sto je najgore dok silazite moze biti ivica puta malo visa pa se desava i da sklizne tocak)i zavrsite u nekoj bari ili jendeku. >:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 833 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Trenutno bez :/

U vojvodini bar po meni motoristi imaju dosta problema i sa traktorima,kombajnima,pogotovo u manjim sredinama gde putevi i nisu bas siroki pa kada tuda vozite motor desava se da vas nateraju da sidjete sa puta(sto je najgore dok silazite moze biti ivica puta malo visa pa se desava i da sklizne tocak)i zavrsite u nekoj bari ili jendeku. >:(

potpuno tacno...jos i nanesu blato na put pa vise neznas da li vozis asfaltiranim ili poljskim putem....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: NBG
U vojvodini bar po meni motoristi imaju dosta problema i sa traktorima,kombajnima,pogotovo u manjim sredinama gde putevi i nisu bas siroki pa kada tuda vozite motor desava se da vas nateraju da sidjete sa puta(sto je najgore dok silazite moze biti ivica puta malo visa pa se desava i da sklizne tocak)i zavrsite u nekoj bari ili jendeku.

 

Doista tacno. Jos je gore kod poljoprivrednih masina sto su lose odrzavane, pogotovu traktori. I vozaci umeju biti bahati i veoma nepredvidivi.

Moj otac se pri 80 km/h prilikom obilazenja traktora udario u zadnju gumu istog, zato sto je traktorista naglo skrenuo u suprotnu traku, dok je moj otac obilazio. Sreca te je bio u Volvou...

 

A za blato....to ne vredi pricati. Retko gde sam video da se blato ocisti ( sem kada padne kisa ) sa puta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja