Jump to content

Moto Zajednica

Saveti i iskustva

Recommended Posts

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

Pogotovo me je zanimao odnos " teske kategorije " vozila sa motorima, ali kad pogledam sto jest jest bus je veoma pregladan, pogotovu ovi japaneri. Napred od stakla-plastike, pa ne moze da ti se neko " zavuce " u mrtav ugao.

 

Mislim...mene su mali milion puta obisli sa bar 200 na sat kada sam sa svojima isao na moto skup u Beloj Crkvi. rekao je " zum " i vise ga nisam video, a to sto sam morao da kocim da lik ne bi " poljubio " ruski Kamaz, koji mu je isao u susret...naravno puna linija i kolona od 2-je kola iza mene.

 

"Teska kategorija" je stvarno, za one koji je nisu probali, velika nepoznanica i veliki hendikep. Boris se sa skucenim prostorom, a imas

velicinu, snagu i silu. To je kao u osnovnoj skoli, kad imas drugara najveceg i najjaceg u razredu, a on nece nikoga da dira.

Vecina mojih kolega razmislja kao ja. Vise se osecamo skuceno nego osiljeno (moram da ostavim 2% prostora za one druge :-\).

Negde sam vec napisao da to mozda tako ne izgleda iz ugla drugih vozaca, a ja zanam gde to moze da dodje do izrazaja. Opet je

u pitanju ne znanje kada drugi ucesnici treba da po pravilu ustupe autobusu prednost (kad bus izlazi iz uvucene stanice, na primer), i zbog

svog ne znanja, a cesto i bezobrazluka i sebicnosti to ne ucine. Ja pokusavam u takvim situacijama da "izmolim" za moje pravo laganim

izlazenjem u traku, ali jok, ne vredi. Kad neko ne zna, onda ne zna. I kad je bezobrazan, onda je bezobrazan. Ovo je samo mali detalj i mogao bi da ti pisem jos, al` mi ode noc... :D

 

Misljenja sam da vozaci iz ove kategorije imaju dosta znanja o saobracaju, ali da odnos prema motoristima i pored toga zavisi malo

i od kucnog vaspitanja i drugih psiho-fizicko-umnih sposobnosti. Definitivno mislim da mi imamo mnogo manje problema sa ovom nego sa

'srednjom kategorijom'.

 

A za ono: "vazda sam manijak na biciklu pa u vreme leta obilazim srednjom trakom autobuse i sporija vozila ( onako iz dosade...moze mi se )",

o tome ce mo u cetiri oka, da se kaznis sa po jednim "Lavom", kad se upoznamo. 8);)

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 385 postova
  • Lokacija: Beograd

Nije mi jasna samo jedna stvar,a to je zasto se vecina vozaca utrkuje sa motorima.

To mi se dogodilo jedno milion puta cak me na semaforu isece i postavi se tako da ne mogu u startu da ga zaobidjem.

Cinjenica je da se vozaci automobila ne obaziru na motore.Desilo mi se skoro na ukljucenju kod geneksa u onoj guzvi dok su svi stajali

probijao sam se kroz guzvu i usporio da se ukljucim kad golf dvojka poce da se gura samnom.Zakaci me covek bez blama u zadnji kraj

motora ij os poce da se buni...................

Tako da mislim da jos ne postoji kultura voznje kod nas sa jedne i druge strane.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 981 postova
  • Lokacija: Bgd

Nije mi jasna samo jedna stvar,a to je zasto se vecina vozaca utrkuje sa motorima.

To mi se dogodilo jedno milion puta cak me na semaforu isece i postavi se tako da ne mogu u startu da ga zaobidjem.

Cinjenica je da se vozaci automobila ne obaziru na motore.

 

Ljubomora, zavist, nazovi to kako hoces, i kombinovano sa folozofijom: "zasto bi ti prosao kada ja moram da cekam"  ::).

 

 

Desilo mi se skoro na ukljucenju kod geneksa u onoj guzvi dok su svi stajali

probijao sam se kroz guzvu i usporio da se ukljucim kad golf dvojka poce da se gura samnom.Zakaci me covek bez blama u zadnji kraj

motora ij os poce da se buni...................

Tako da mislim da jos ne postoji kultura voznje kod nas sa jedne i druge strane.

 

Apsolvirali smo, dakle za izbegavanje pod obavezno: golf 2, opel kadett gsi, jugo sa spojlerima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: NBG

Apsolvirali smo, dakle za izbegavanje pod obavezno: golf 2, opel kadett gsi, jugo sa spojlerima...

 

Boje je izbegavati bilo sta, pogotovu kada se zaleti i ukljuci brisace...tada znaj zasto je ukljucio brisace  ;D

 

 

Busman, ja ne pijem alkohol, tako pivce za zivce ide tebi, a ja cu jedan shwepss  ;D

 

@Electrokid

 

Ta pojava 'blokiranja' je dosta uzela maha, ne samo za blokiranje motorciklista vec i za blokiranje celog saobracaja.

Pogotovu kada je guzva u predvecernjim casovima na Brankovom, tada se bukvalno ljudi iz automobila " guze " gde im mesto nije.

Vozaci automobila idu na onu foru " ja sam veci & jaci " pa ti nije sve jedno.

Boli njega cose sto vozi krs sto zajedno sa njim kosta 500 eura, kada ces ti da slupas masinu od minimum par hiljada evra.

Takvih imas milion.

 

Verujem da ce te se sloziti da i podobar % taxista ( opet vozaci automobila ) vole da sebi daju previse slobode. Mali milion puta me neki taxista isekao, kao i sto sam bio svedok svadje i cukanja ( na moje oci lik sa taxijem bukvalno izgura motoristu i malo ga ogrebe, na sta taxista samo sto nije izvadio bazuku iz gepega da mu pokaze svog boga, jer ga je motorista udario  ??? )...

 

Svaka cast, ima onih koji ce da te propuste i daju znak ablendom ili rukom, ali sve vise, generalno, ima vozaca automobila koji em su bezobrazni em ne umeju da voze.

 

Necu da spominjem previse zenski rod u automobilu kada izvadi neki kofer sa 3 tone svega i svacega, unese se u sredjivanje i propusti pola zelenog svetla ili se prestrojava tako nasilno da se auto zanese dobrih 10 santima, kao da vozi reli...uzas.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In Mud We Trust, 1918 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: 950ADV

Što kaže moj drug kamiondžija kad ga pitam šta radi - "Po ceo dan spasavam živote budalama :)"

 

hahahah ! to je toliko istinito !

 

Bravo Busman !!!  :)

 

elem, da i ja ne tupim mnogo, vozaci kamiona i buseva paze na nas ko' na malu decu ! jbga, profi vozaci !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada

Jedno vrijeme zaradjivao sam hljeb vozeci kamion (preko 5 godina). To me je naucilo da koristim retrovizore, ALI...

Ni sam ne znam koliko puta sam mogao da oborim nekogo ko se sa dva tocka probija kroz guzvu. Zasto?

zato sto me obilaze sa desne strane, to nikada nisam ocekivao. Moram reci da su u tome bili najbrojniji klinci na skuterima.

 

Inace ako date nekome upozorenje (zvucno) od nazad taj se mahinalno sklanja na desno (u vecini slucajeva) zato nema preticanja sa desne strane.  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Inace ako date nekome upozorenje (zvucno) od nazad taj se mahinalno sklanja na desno (u vecini slucajeva) zato nema preticanja sa desne strane.

sto% tacno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

 

@wulfi      A i ti si trzao u desno, kad ti neko svira!? ;D

 

@ISS        Iskren da budem, ja pijem 'Lavcica' samo kad sam na odmoru, tako da tebi Shwepsssss, a meni 'koca'. ;D

 

 

@bokilic    E prijatelju, ti da lepo uredis jedno ,,,prasence,,,jagnjence,,, da se svi smirimo od ovog javasluka u saobracaju! `el moze? :D;)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                         

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

@bokilic    E prijatelju, ti da lepo uredis jedno ,,,prasence,,,jagnjence,,, da se svi smirimo od ovog javasluka u saobracaju! `el moze? Cheesy Namigivanje

bice za koji dan,,dogovor je u toku,,bicete obavesteni o tome  ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest babyboy

Odnos izmedju svih vozaca je isti (sto se mene tice). I kolima i motorom upadam u slicne situacije gde usijane glave jednostavno moraju da me obidju, pa makar stali 5 m ispred mene na semaforu. Ne vredi da se medjusobno plujemo - cak sam video i motor-motor varijantu da me neki usijani GSXR izazivao dizanjem prednjeg na sred puta pri brzini od 80kmh - kao, ajde pi*ko da vidimo ko je jaci... :-\ I je*o me tako oko 5 km dok nisam stao (!)

Uglavnom je problem sto vozaci slabo procene brzinu kretanja motocikla koji juri naspram njih i krenu u preticanje - mnogo puta sam morao da kocim ko lud da bi Jugo obiso Fic'u 200m ispred mene i to mi se jako cesto desava i predstavlja mi najveci problem u voznji motocikla (posto kruz brzinu obicno drzim na otvorenom putu oko 150-160).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 134 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: TDM 4tx

Moja zena vozi auto ja motor, nashi odnosi su uvek vreli, strasni i puni uzdisaja. Eto toliko o odnosima motorista i automobilista ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cuore Sportivo, 1337 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

Moja zena vozi auto ja motor, nashi odnosi su uvek vreli, strasni i puni uzdisaja. Eto toliko o odnosima motorista i automobilista ;D ;D

 

 

Samo nek ostane tako............  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: NBG

Prekljuce, vracam se ja iz grada busem ( proklete li 67-mice ) a vozac ko reli da vozi. Iskreno, tada sam se prvi put uplasio od kada se vozim gsp-om. Lik vozi levo-desno, obilazi 16-ticu, bez zmigavca, bez icega ( nije bilo odsjaja od puta ), a verovatno je i obilazio pre nego da pogleda u nazad da li iko ide, i naravno automobil iza njega kocnicu do poda. Znaci proklet bio dan kada sam se vracao, lik umalo da se zakuca gde ja sedim.

 

Iza njega neki na skuteru, lik jedva ostade na motoru a da se nije poljubio sa busem.

Mislim il je vozac pao sa Kriptona ili je bio mrtav pijan. Nikakva signalizacija, ama bas nista. Ko reli da vozi.

 

Mogu misliti da je i skuteras i vozac automobila di ga lese  od batina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

 

A, jel ti to meni zbog Swepsssss-a?? ;D ;D ;D

 

Pii bre sto si na kraj srca, pa mozda coveka 'pritisle' neke muke, pa obnevideo!  ::):D

 

Salim se naravno, pa ko ce ti odgovoriti na ovo, ako ne ja?! ;)

Stvarno je ne zamoslivo da se vozac autobusa ponasa tako kako si opisao. Apsolutna kontradiktornost onome cemu su ga ucili i

pripremali svi zaduzeni za vozace, pre nego im se pruzi mogucnost da se bave tim poslom. Vidim i ja ponekad nekog nervoznog kolegu i uopste mi se ne svidja takvo ophodjenje prvo prema putnicima u busu, zatim prema drugim ucesnicima u saobracaju i na kraju i prema samom autobusu.

Mali je off, ali koristan: svima nam je u interesu, ako ti nije tesko, kada se zadesi takav 'dilber' za volanom, ako je GSP, zapisi garazni broj busa.

Odmah iza vozaca imas broj telefona za reklamacije. Navedi tacno vreme kada si se vozio i taj garazni broj i opisi problem.

Neces sigurno moci da 'vidis' efekat tvog poziva vec sutra, ali ce tog vozaca poceti da prati unutrasnja kontrola i sigurno ce biti barem opomenut.

Ako je bas neki me***l -  danas se tako lako dobijaju otkazi.

 

Izvini u moje ime i u ime GSP-a za dozivljenu neprijatnost.

Takodje mi je zao sto su vozac automobila i skuteras imali problem u toj situaciji.

 

Što kaže moj drug kamiondžija kad ga pitam šta radi - "Po ceo dan spasavam živote budalama :)"

 

hahahah ! to je toliko istinito !

 

elem, da i ja ne tupim mnogo, vozaci kamiona i buseva paze na nas ko' na malu decu !

 

Ima tu 'necega', ali eto. Dva, tri losa, ubise 1000 Milosa. ;)

 

Zato ja i dalje ostajem pri svome: Koa motorista, plasim se svih ucesnika u saobracaju !!

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: NBG

Naravno Busmane, verujem da svako od nas ima los dan i dan za zeljom da navne visoke obrtaje na motoru/automobilu...bilo sta sto bi mu u datom trenutku " trebalo " da energiju i adrenalin uprazni. No poslusacu tvoj savet, mislim, nije meni previse do mene ( ipak u autobusu sam....veci & jaci ) nego zbog drugih oko njega a i busu samom.

 

Ko zna sta je tom vozacu bilo u tom trenutku....sto ljudi sto cudi... ??? ::)

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

 

@ISS,

ajde malo da izanaliziramo tu situaciju, tj. svo vreme koje si proveo u tom busu i taj sam momenat.Tice se apsolutno odnosa motorciklista, sa recimo ostalim ucesnicima u saobracaju; obzirom da je u toj situaciji bio ugrozen vozac skutera. Istovremeno cu biti samo malo pristrasan prema vozacu busa, jer nemam kompletnu 'sliku' dogadjaja.

Dakle, dali je 'on' od pocetka, pa dok ti nisi izasao, vozio nervozno i ostro? Ako jeste, onda je to verovatno njegov stil voznje (iako mu to niko ne odobrava, cak sta-vise) i svakako treba da reagujes onako kako sam ti preporucio. Medjutim, meni se cesto desi da u nekim situacijama MORAM

da reagujem naglo i brzo, jer me je neki nepazljivi vozac 'primorao' na to (izletanje, uletanje, kocenje ispred busa, naglo skretanje ili prestrojavanje).

Te situacije moji putnici obicno ne vide i po inerciji, jer im je momentalno narusena 'mir' i integritet putovanja, svoje nezadovoljstvo iskazuju upravo

prema meni. Pri tom ih apsolutno ne interesuje sta je predhodilo mojim manevrima i jedino mene smatraju odgovornim. Tada se ja osecam veoma lose jer mi je upravo najbitnije kako ce se moji putnici osecati dok ih vozim i o njima najvise vodim racuna.

Predpostavljam da se incident desio na potezu izmedju "6 kaplara' i 'Crvenkape', a ja dobro znam kako 'dise' i taj pravac i semaofori u M. Pupina.

 

Mozes i na PP da se tema ne pretvori u neke druge odnose. ;)

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 46 postova
  • Lokacija: vrsac

moja iskustva kao motocikliste su veoma losa,u smislu da nas motocikliste ostali vozaci ne haju.imao sm par bliskih susreta sa kolima dok sam vozio motor ali bez posledica osim skidanja polisti sve zivog,moj utisak je da vozaci kola ne haju vozace dva kotaca :'( :'(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1261 postova
  • Lokacija: Beograd

Posto se uvek trudim da edukujem mladje, a bogami i starije, postoji jedna knjiga koju toplo preporucujem. TWIST OF THE GRIPP je jedna od knjiga koje nam odlicno dodju u trenutcima zimske dokolica. Sto je najvaznije ni9je suvoparno stivo vec nas uvodi u teoriju sportske voznje. Mislim da ne postoji prevod na srpski ( eto izazova za nekog ko ima vremena i znanja englaskog, da pomognemo u edukaciji i priblizimo ovo sjajno stivo nekim ljudima koji nisu u mogucnosti da dodju do originalne knjige (mislim da postoji u LOUSU ali na nemackom) i ujedno da prevodom obogate biblioteku na BJB forumu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1261 postova
  • Lokacija: Beograd

Da nisi mislio na Twist of the Wrist? Imam je u PDF formatu.

izvini moja greska, ja sem davno knjigu citao pa sam malko i zaboravio. Zato i predlazem download seksciju bjb. Voleo bi da obnovim znanje pa bi bilo lepo da je se nekako docepam. Posto si iskreno priznao da je posedujes mogli bi da se izdogovaramo za kopiju, ili da se okaci na neki peer to peer program da to skinu svi zaintresovani. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja