Jump to content

Moto Zajednica

Saveti i iskustva

Recommended Posts

  • SuperStar, 1098 postova
  • Lokacija: Ćićevac
  • Motocikl: MonsteR

Ne znam u čemu je problem, ja sam skoro 5 godina, svaki radni dan istu rutu prelazio, kuci-faks-posao-kuci post-10974-0-73896800-1322476843_thumb.jpg i nikad nije bilo nekog kukanja, iako su ponekad guzve bile po 20km, niti kritičnih situacija, iako se redovno vozilo iznad 150kmh po autoputevima. Ne računajući ostale dnevne aktivnosti, vožnjom kolima od A do B.

 

Mislim da deluje i psihička nestabilnost, nadrkanost, netolerancije, nervoze i sl. što prouzrukuje kukanje :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6300 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Evo sad videh na jednom drugom mestu problem koji je lako preduprediti.

Vrucina...

je veliki neprijatelj. To je jasno...ali da sad ja ne razvijam ok Kulina bana...radi se o parkingu motora po gradu i pritisku koji se preko "copave" prenosi na vreli asvalt.

Da se ne bavimo fizikom, koja ovde igra vrlo vaznu ulogu.....sledi savet.

 

Ispod "copave" postavite podmetac.

Postoje i kao fora industrijske izmisljotine, ali ce posluziti i kakva metalna tacnica, poklopac od tegle, jednostavno bilo sta kruznog oblika da bi se pritisak motora rasporedio na vecu povrsinu nego sto je to povrsina copave koja je u kontaktu sa asvaltom.

Od silne vrucine asvalt zna da omeksa, pa kad se po Marfijevom zakonu tu sklope jos neke kockice, eto ne planiranog izdatka za rucice,plastike,migavce. Ne daj Boze i kakva steta na necemu ili nekome drugom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBF1000FA

Evo sad videh na jednom drugom mestu problem koji je lako preduprediti.

Vrucina...

je veliki neprijatelj. To je jasno...ali da sad ja ne razvijam ok Kulina bana...radi se o parkingu motora po gradu i pritisku koji se preko "copave" prenosi na vreli asvalt.

Da se ne bavimo fizikom, koja ovde igra vrlo vaznu ulogu.....sledi savet.

 

Ispod "copave" postavite podmetac.

Postoje i kao fora industrijske izmisljotine, ali ce posluziti i kakva metalna tacnica, poklopac od tegle, jednostavno bilo sta kruznog oblika da bi se pritisak motora rasporedio na vecu povrsinu nego sto je to povrsina copave koja je u kontaktu sa asvaltom.

Od silne vrucine asvalt zna da omeksa, pa kad se po Marfijevom zakonu tu sklope jos neke kockice, eto ne planiranog izdatka za rucice,plastike,migavce. Ne daj Boze i kakva steta na necemu ili nekome drugom.

 

Pronto, dozvoli mi da na konstruktivan nacin dopunim tvoj post... kao neko ko je stavio "industrijsku izmisljotinu" 1lol.gif0takoje.gif tj. prosirenje copave (mislim da me kostalo oko 20Eur-a). Kupio sam ga bas za moj model, tako da je "montaza" trajala mozda celih 2 minuta. Drugo, ne moram stalno da razmisljam o tome da li sam poneo nesto da podmetnem ili da na llicu mesta trazim nesto pogodno. Posmatram tih 20 Eur-a kao dugorocnu investiciju 1zvizduk.gif.

 

Ono sto ne treba zaboraviti je da se prosirenjem copave generalno smanjuje opasnost da motor padne... nije u pitanju samo omeksali asfalt, vec i svaka druga vrsta podloge koja moze da ulegne pod tezinom, a mozda na prvi pogled izgleda tvrdo. Primera ima mnogo.

 

 

 

 

 

Prednost

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 100 postova
  • Lokacija: Kotor
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3VD

Ljudi, po prvi put idem na put u komadu od 600 km. Interesuje me šta treba da imam kraj sebe za ne daj bože. Krećem iz Herceg Novog za Beograd, a kasnije idem na druge destinacije. Interesuju me neke osnovne stvari koje treba da imam kako bih mogao biti ''spreman'' na eventualne situacije.

 

 

Hvala svima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha R6 2006

Sto se mene tice vozim motor kao auto. Po sred trake i na semaforima stajem tik iza tablice auta ispred. Ako sam prvi opet na sredinu, ZASTO? Zato sto ce uve ali uvek da se nadje neka pametna budala koja ce da iskoristi propis koji kaze motor uz desnu ivicu kolovoza pa da me slatko nasanka na ivicnjak deda koji vozi stojadina i koga boli ona stvar za mene i moj motor. Ne po sredini trake pa nek me obilaze kao sto obilaze auto i briga me, nema niko da se muva, gura... U gradu umesto retrovizora uvek koristim vrat i uvek izbegnem da idem blizu ukljucenja sporedne ulice u ulicu kojom se ja vozim. Drug mi jos uvek lezi na neurohirurgiji jer je taksista prvo izasao celom haubom na ulicu pre nego sto je pogledao ko ide odozgo, naravno uradivsi mog druga u prednji tocak i onesposobivsi ga za ceo sportski zivot. Zato kad ide ukljucenje ulice s leve strane a ti se kreces jednosmernom ti strogo desno, kad se ukljucenje vrsi u jednosmernu ulicu sa desne strane ti strogo levo sto ti ostavlja dovoljno prostora da izbegnes budalu koji prvo izlazi do pola ulice pa onda gleda gde sta ima.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BadBoy, 139 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Hyosung GT250 RN

Primoravanje u prekršaj

 

 

 

 

Ovo treba zabraniti zakonom, napravili su 200 prekrsaja, nabijali se liku u dupe, a posle se decko srokao negde. Jeste da je bezao, ali ovo vise lici na zlostavljanje nego na poteru.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 106 postova
  • Lokacija: Beograd-Dorćol
  • Motocikl: Honda hornet, Fz6,f800gs

Primoravanje u prekršaj

 

 

 

Koliko vidim u prevodu u toku snimka, kolieginica im prenosi da je sef rekao da odustanu od potere, oni su to potvridili da su culi ali su nastavili da ga jure pa cak i preko 200 na sat.. Decko je u panici ispravio krivinu kao sto bi vecina nas to uradila. Sa druge strane ja bih stao ako me zaustavljaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Sto se mene tice vozim motor kao auto. Po sred trake i na semaforima stajem tik iza tablice auta ispred. Ako sam prvi opet na sredinu, ZASTO? Zato sto ce uve ali uvek da se nadje neka pametna budala koja ce da iskoristi propis koji kaze motor uz desnu ivicu kolovoza pa da me slatko nasanka na ivicnjak deda koji vozi stojadina i koga boli ona stvar za mene i moj motor. Ne po sredini trake pa nek me obilaze kao sto obilaze auto i briga me, nema niko da se muva, gura... U gradu umesto retrovizora uvek koristim vrat i uvek izbegnem da idem blizu ukljucenja sporedne ulice u ulicu kojom se ja vozim. Drug mi jos uvek lezi na neurohirurgiji jer je taksista prvo izasao celom haubom na ulicu pre nego sto je pogledao ko ide odozgo, naravno uradivsi mog druga u prednji tocak i onesposobivsi ga za ceo sportski zivot. Zato kad ide ukljucenje ulice s leve strane a ti se kreces jednosmernom ti strogo desno, kad se ukljucenje vrsi u jednosmernu ulicu sa desne strane ti strogo levo sto ti ostavlja dovoljno prostora da izbegnes budalu koji prvo izlazi do pola ulice pa onda gleda gde sta ima.

 

Ima logike u tvom razmisljanju, ali kad bi deda u stojadinu bio jedino zlo na putu.

Moras uzeti i druge faktore, a onda sredina i nije vise tako privlacna.

- U sredini rupa koju auto "zajase", a tebe nabode. Isto vazi i za ulje.

- U sredini ne vidis nista ispred

- U sredini ne vide tebe oni iz suprotnog smjera (sto vide samo lijevi far auta)

- U sredini je losa karma... :D

- _________________________

 

LM, ono sto su mene ucili, a ja dugogodisnjim hodanjem cuprijom utvrdio, jeste upravo tu negdje oko lijevog fara.

U nekim jednosmjernim, lijevim, engleskim i slicnim trakama moze da bude i oko desnog. (npr. u tvom primjeru sa ukljucenjem s lijeve strane)

U svakom slucaju, kad si tu onda imas sledece:

- vide te ovi iz suprotnog smjera

- vide te ovi iz tvog koji bi da preticu

- vidis ti sve njih bolje

- blizu si "izlaza" (da se ne zakucas recimo ako kolona odjednom stane) (mozda zvuci glupo, ali malo bleje i gasa i eto ga...ja sam jednom pipunuo retrovizorom tako auto, a da sam bio u sredini usao bih mo do volana kroz gepek)

- ________________________

 

 

E, da, na kraju da ne zaboravim semafor. Na semaforu ne stajes iza tablice, nego ispred, da koristis aute iza kao iron bag za nedaj boze. :D;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Чачак/Београд
  • Motocikl: Kawasaki KLE 500

Sračunam da preteknem deo kolone i posle se provučem između, budem prvi na semaforu i onda po gasu, žutom trakom do Borbe, tu preteknem par kola i onda između kolona sve do tunela.

 

I sve bi to bilo tako da nije bilo "sitnice". Koči, jbt, pa ti si u kolima! Potpuno sam se zablesavio i ponašao se kao da sam na motoru.

 

I meni se par puta desilo ovako nešto, živ me blam izjeo.. Navike su čudo. :)

 

Da nam ne preovladaju negativne emocije, kritike i nadmudravanja na forumu, hoću da pohvalim drugare bajkere koji odgovorno i kolegijalno voze i time rade na međusobnom razumevanju i poštovanju između "nas" i "njih".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Danas mi je istrcala srna na 20m isao sam nekih 90 i ziv sam se usro. Samo sam pustio gas i pripremio se na udarac(kao kad ocekujem lezeci ili rupu/dzombu na putu). Srecom nije stala nego pretrcala. Gledao sam da li ih ima jos srecom nije bilo. Ovo je bila voznja oko grada sporednim putevima gde ima dosta njiva ali nema znak opasnosti od divljih zivotinja. Da sam kocio sigurno bih proklizao i pao jer je put relativno los tj grburav. Da li neko ima iskustvo sa naletanjem na srnu i koji je epilog? Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Na semaforu uvek prvi,inace bih vozio auto.Nikad ne vozim uporedo sa autom,samo brz prolazak pored,ili vozim iza,u drugoj traci.Raskrsnicu na zeleno,prolazim kao da mi je crveno.Sviram i blicam kad god,ali onako kulturno,bez nervoznih poteza i gestikulacija.Ne mrzim ostale vozace,vec ih postujem,i shvatam da ima ovakvih i onakvih.Uvek sam malo u desno ili ulevo,da moze da me zaobidje neki zahuktali loodak.Da li ste primetili neverovatnu potrebu vozaca da turiraju kad stanete ispred njih...i to kapiram.A tek kolege koji su na svakom semaforu na startu velike nagrade GP Moto,i mooraju da vas ostave.Valjda im je veca ona stvar...bem li ga.Sve u svemu nema tu nekih zlatnih pravila,nekad vaze nekad ne.Mirna glava i mirna ruka.Preko dana sluzim se Beverlijem jer je majka za guzvu.Suzana mi je za vecernje voznjice,i za van grada.I to je to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

To za turiranje si u pravu. Primetio sam tri sablona. Prvi je normalan u smislu kao da si jos jedno vozilo na putu. Drugi je da na svaki nacin pokusavaju da te zagrade i pomere sa puta jer svakako put nije za motore nego za kola a treci je nenormalno turiranje i onda volim da radim ispalu tj i ja krenem da turiram i kad pukne zuto lik spaljuje gume i krece a ja laganica i samo mahnem da me vidi u retrovizoru1nanana.gif

Jedna konstatacija od danas. Nemojte nikada ici iza zena koje su pred menopauzom ili imaju pms..danas se jedna vuce 40 u zoni 60 a ne mogu da obidjem gust saobracaj u drugoj traci i par krivina nije pregledno i malo joj se zalepim da skonta da ubrza a ona ladno prsne tecnost za ciscenje soferke i sve preletelo preko krova na mene. Vozili smo narednih 5 minuta zalepljeni nisam hteo da joj dam da se opusti zbog bezobrazluka do prve raskrsnice gde sam skrenuo levo. Nije mi nista naskodilo jer sam imao jaknu rukavice i kacigu pa nisam ni osetio tecnost ali to bi bilo kao da se ja popisam na nju dok vozi iza mene..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 37 postova
  • Lokacija: Kragujevac,Serbia
  • Motocikl: Trenutno nemam,ali se nadam da će biti jednog dana.

Malo da se i ja uključim u ove priče. Zamoli me ćerka,koja inače trenira nindžucu (puni za 2,5 meseci 16 godina), da je odvezem u sportski kamp na Srebrnom jezeru.Posle malih priprema vozila, krenemo ujutro , u nedelju, 04.08.2013., oko 8h, iz Kragujevca.Do Batočine, malo gužve i par policijskih patrola, na uobičajenim mestima, jer se radi druga traka auto-puta Kragujevac - Batočina.Od Batočine do Ralje,standardna, ali podnošljiva gužva na autoputu.Kod Ralje se isključimo sa autoputa i krenemo prema Požarevcu i Velikom Gradištu. E tu počinje nešto, zbog čega je falilo da mi otpadnu i kosa i brkovi i brada. 0ljut2.gif Ispred nas jedan mali tamić, a iza nas omanja kolona se formirala.Pogledam u retrovizor,kad jedan pametnjaković obilazi 5-6 vozila, a iz suprotnog pravca dolazi 3-4 vozila. Tip je mrtav ladan, ispred onih vozila,na gotovo 5-6 m uleteo u makaze i vratio se u desnu traku.U narednih 15-tak minuta, izbrojao sam desetak uletanja u makaze, a onda sam prestao da brojim. Držim onaj volan kao cepanicu, a desna noga između gasa i kočnice. Dugogodišnji sam vozač (25 godina) , vozio sam svuda i hvala Bogu,nikada do sada nisam imao nikakvu nezgodu, ali onakvu suludu vožnju nikada nisam video, a ni doživeo.Ljudi, 0zbunjen.gif ja ne mogu da shvatim,da se onako kretenski vozi, od Požarevca do Srebrnog jezera.Svako drugo ili treće vozilo,koje preticalo,je uletalo u makaze.Prvi put u životu me je glava zabolela od takve vožnje.Na jezeru smo se stvarno lepo proveli,a išli smo na jedan dan.Pri povratku,jedva sam čekao da se uključim na autoput i da se psihički odmorim, od ludaka.Onakva vožnja, ne znam kako se zove 1neznam.gif. Ovo shvatite tako, da na tom delu puta treba maksimalna opreznost i Božija molitva.Pozdrav svima iz Kragujavca. 1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ja danas naucio nesto o kocenju... :)

 

Otisao na veliki parking, na koji inace odem da se usavrsaam i isprobavam neke fix ideje i teorije, kad tamo instruktor sa 2 ucenika, cunjevi i to...

Rekoh, do kad ste tu, ja bih da malo isprobam kocnice? (pa da dodjem kasnije)

Kaze, jos pola sata, ali eno cunjeva, pa samo ti izvoli. A, sto da isprobas? Nisi dugo vozio?

Ne, rekoh, svjez mi motor, pa rekoh da vidim kako se ponasa kad ga pricepim dobro.

Ah, samo izvoli, bravo ti, nema puno takvih... :hvala:

 

I zaletim se ja na nekih 80 km/h i zakocim za duzinu motora dalje od ps-a za 50 km/h. Bravo ja.

(kod prvog cunja se pocne kociti, a mora se stati prije drugog, koji je x metara dalje)

 

Tako par puta... kad pridje instruktor i rece: "Tako ces mjenjati zadnje gume kao carape".

Sto?, rekoh, jel' zablokirao zadnji (kao sto sam i sumnjao)? Da, rece, svaki put.

 

Zbog toga sam dobrim dijelom i dosao, jer jednostavno ne mogu da osjetim kad je dosta. Malo i zbog cizama koje su dosta krute.

 

Ja opet probam i opet isto. Interesantno je da motor ide pravo kao da nije blokiran zadnji tocak, ali u krivini bi naravno bilo druga prica.

 

Opet dodje ovaj...."Upratio sam ti gresku. Pokusavas da "izgradis" pritisak na zadnju kocnicu (postepeno, kao na prednju), ali to nema smisla.

Zadnji tocak se pri kocenju skoro uvijek "olaksa" toliko da je blokiranje maltene neminovno. Sve sto treba je lagano pritisnuti kocnicu i to je to.

Ne povecavati taj inicijalni pritisak, jer i onako nema smisla, posto je tocak skoro u vazduhu. Umjesto toga, treba malo vise pojacati prednju.

 

Jos je primjetio da prerano stisnem kvacilo i time uznemirim motor, sto jeste istina, ali to sam radio samo na poligonu, dok u voznji ne pipam,

ali ko zna sta bi bilo da u voznji moram hitno extremno da kocim. Mozda bi onda vjerovatno pritisnuo, bas kao na poligonu.

 

E, zato je poligon dobra stvar. Probas 'vako. Pa probas 'nako. Pa ti neko da neki savjet, pa probas tako.

I onda tako dodjes do one cuvene "jedne sekunde na koljenu vs katalog na wc sholji" paradigme i pomislis "pa to je kokakolja". :D

 

 

:zdravo:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

... e da, kaze mi jos da bih trebao da odem na kurs za proklizavanje. Nisam jos nista rekao, a on nastavlja " Ja sam bio. :) "

Motor je opremljen (ozbiljnim) pomocnim tockicima i ne moze da padne, a podloga je jako klizava.

Zaletis se, kocis "za zivot" i osjetis senzaciju blokiranih tockova. Ideja je da naucis da se vadis pogledom,

odnosno ako gledas gdje treba, sve se samo izbalansira, kao ona mercedesova koka.

 

slippendemotor.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Vrlo pohvalno kolega :) prednjom se koči a zadnja samo minimalno. Mada u toku normalne voznje i kočenja ne treba ti zadnja kocnica. Bar ja skoro ne koristim.

 

Verstuurd vanaf mijn SM-N9005 met Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 377 postova
  • Lokacija: mojkovac - crna gora
  • Motocikl: BMW gs1150 ADV

evo i jedna  odlicna  slika  koja  ce mnogima  pomoci, ne samo i pocetnicima, ovdje se  moze  vidjeti koliko trebate  biti daleko od  bijele  u lijevoj krivini.

 

post-15938-0-51719200-1429040616_thumb.jpg

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   1 član



×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja