Jump to content

Moto Zajednica

Saveti i iskustva

Recommended Posts

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Banglades
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600 N

@alekre

 

Verovatno vec znas ali ipak da kazem, ja sam probao foru da sednem blize rezervoaru iliti skoro na tank. Mada, to sam radio sa kultivatorom marke guzzi v35, prva, ler gas i brum, brum okolo  ;) Sa drigim motorima nisam ni probao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Evo još malo  countersteeringa

...

 

to su gluposti jer to ili imaš ili nemaš u sebi.

 

Jeste malo glup video (pogotovo ovaj sa vecom brzinom), ali objasnjava sustinu "kontra upravljanja".

Stvar je u tome da je na vecim brzinama pomicanje prednjeg tocka nevidljivo.

 

Najbolje provaljivanje "kontra upravljanja"  za pocetnika je na sledeci nacin:

1. Naci blagu desnu krivinu kroz koju se moze opusteno voziti nekih 50-60 na sat (sto blaza to bolja)

2. Proci kroz tu krivinu sa lijevom rukom na rezervoaru ili jos bolje na kuku (karlicna kost  ;D)

 

Pocetnik ce prvo imati problem da nagovori motor da skrene, s jednom rukom, i primjetit ce da motor hoce pravo.

Posle maximalno nekoliko puta ( ;D) ce provaliti da treba da gura rucicu gasa od sebe i voila.....certificirani kontra upravljac  ;)

 

I pocetnici koriste kontra upravljanje, samo nisu svjesni. Sa obe ruke se ne primjeti da mali mozak upravlja kontra.  ;D

 

poz

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

cao,

 

da nema mozda neko trenazni video materijal ili tome slicno sto bi bio voljan da podeli?

na youtube sam pogledao sve moguce sto se odnosi na learn to ride motorcycle, ali nema bas nesto bogatog sadrzaja.

 

ja imam skinuto sa neta par sati video materijala bas za dibidus pocetnike i super mi je pomoglo, ako nekog zanima nek me cimne na pm. sad ne znam napamet naziv, al u pitanju je neki policajac koji je dugo radio kao instruktor voznje u muriji, i tako prodaje dvd za obuku.

 

voleo bih da se spremim maximalno pred kurs bezbedne voznje, da bi tamo sto vise pokupio. racunam ako dodjem tamo ko tupson i covek mi kaze ajde sad uradi to i to, a ja ne umem, onda sta sam koji moj uopste dolazio.

 

prosao sam 10.000 ove sezone, ali nemam osecaj da sam nesto extra naucio, cak sta vise, mislim da sam tek zagrebao po povrsini. frka mi je da ne steknem pogresne navike, i posle ce samo teze da bude da se isprave.

 

evo citam jako cesto ljudi pominju taj countersteering, neki se kunu da to mora da se zna. Neki opet zagovaraju "klasicni metod" tj da se mora uvek podici zadnjica sa motora, kako bi se pravilno skrenulo. moram da priznam da jos nikad nisam podigao du*e sa motora, osim kad sam naisao na rupu koju nemam vremena da eskiviram. ne mogu cak ni da zamislim kako to ljudi uspevaju u krivini da se uzdignu sa motora  ???

 

aj vec kad sam ovde da pitam jos nesto. vezano za pogled u krivini. svi koliko sam razumeo iskusni vozaci napominju da je ovo jedna od najvaznijih navika. e sad ja imam problem da "verujem" svom perifernom vidu. znaci ok imam dugu i preglednu krivinu ispred sebe, okrenem glavu u krajnju tacku gde je put nestaje iza krivine, medjutim onda moram malko da blicam pogled ispred sebe kako bih video da sam jos na svojoj putanji (obicno vozim sredinom trake. znaci dok mi je pogled i glava okrenuta skroz jbg ne vidim direktno ispred sebe i tripujem se da cu izleteti sa puta, a takodje ne vidim moguce rupe, soder i blato na putu. E sad, vremenom sam provalio da sve vise i vise mogu da okrenem glavu i da i dalje imam osecaj gde se nalazim u traci. al onda pomislim mozda ne treba ovako, mozda postoji neki optimalan ugao dokle se okrece glava, takoda nije bas pod 90stepeni, i onda lakse uocis djubre na putu? sad sta sam hteo da kazem vise ne znam neko me zvao na telefon.

 

hvala na pomoci, vidimo se na putu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

aj vec kad sam ovde da pitam jos nesto. vezano za pogled u krivini. svi koliko sam razumeo iskusni vozaci napominju da je ovo jedna od najvaznijih navika. e sad ja imam problem da "verujem" svom perifernom vidu. znaci ok imam dugu i preglednu krivinu ispred sebe, okrenem glavu u krajnju tacku gde je put nestaje iza krivine, medjutim onda moram malko da blicam pogled ispred sebe kako bih video da sam jos na svojoj putanji (obicno vozim sredinom trake. znaci dok mi je pogled i glava okrenuta skroz jbg ne vidim direktno ispred sebe i tripujem se da cu izleteti sa puta, a takodje ne vidim moguce rupe, soder i blato na putu. E sad, vremenom sam provalio da sve vise i vise mogu da okrenem glavu i da i dalje imam osecaj gde se nalazim u traci. al onda pomislim mozda ne treba ovako, mozda postoji neki optimalan ugao dokle se okrece glava, takoda nije bas pod 90stepeni, i onda lakse uocis djubre na putu? sad sta sam hteo da kazem vise ne znam neko me zvao na telefon.

 

hvala na pomoci, vidimo se na putu

 

Moje početničko iskustvo, pa ga uzmi sa rezervom:

 

Govorim o vožnji po *asfaltu*.

 

Potrebno je povremeno "skenirati" put bliže sebi, ne samo zakucati oči na kraju krivine, pošto, kao što si primetio, ima raznog đubreta na putu. Da si 100% siguran da je put dobar, onda bi bilo besmisleno spuštati pogled, ovako treba povremeno šarati pogledom bliže, ali ga uvek vraćati na sam izlaz iz krivine, kao i na mesto kuda želiš da motor ide.

 

Što se pomeranja tiče, okret se brže inicira "kanterstiringom", tj. kormanom, ali da se ostane u krivini, svakako je potrebno nagnuti se telom. Kada se dupe pomeri na unutrašnju stranu krivine (onu na koju se skreće) i prebaci težina, onda je potrebno manje naginjati sam motor, pa je motor stabilniji. Iako se pri manjim brzinama sasvim lepo vozi i sa dupetom na mestu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition
da nema mozda neko trenazni video materijal ili tome slicno sto bi bio voljan da podeli?

na youtube sam pogledao sve moguce sto se odnosi na learn to ride motorcycle, ali nema bas nesto bogatog sadrzaja.

 

Probaj da trazis 'Mordeth13' na YT  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 371 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW GS, Versys 1000, GSA, ZX-6R, Aprilija Caponord,Africa Twin, Super Tenera XTZ 750

Možda zvuči čudno ali ja sam sve probao na običnom bajku. Stajanje u mestu bez spuštanja noge, osmice, naginjanja, malo off i kad naučiš telo da drži ravnotežu posle je sve lakše ;D

A najvažnije je da na običnom bajku si koliko toliko bezbedan, bar na poligonu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6811 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Vec dugo se dvoumim oko ovog poteza, pa reko da pitam. Kada se prestrojavam da skrenem, prestrojim se uz razdelnu liniju. Tako nekada dodjem u situaciju da mi prolaze kavezi sa leve i desne. Jel t ok sto radim ili nije?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Vec dugo se dvoumim oko ovog poteza, pa reko da pitam. Kada se prestrojavam da skrenem, prestrojim se uz razdelnu liniju. Tako nekada dodjem u situaciju da mi prolaze kavezi sa leve i desne. Jel t ok sto radim ili nije?

 

Nemoj ovo uzeti zdravo za gotovo, al lično izbegavam razdelne linije upravo zato što mi se odmah pored prilepi neko ko "žuri". Kad se prestrojavam da skrenem, teram po sred džade. Jedino kad gledam da budem na crti je kad sam prvi na semaforu jer neko ko "žuri" ne mora uvek da me vidi (jbg, mali sam, vozim mali motor  ::) )

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12234 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Baš današnje iskustvo:

 

Skrećem desno u Gandijevu na kraju bloka 63, idem sredinom trake i minibus E6 me "ladno" seče sa unutrašnje strane krivine. I on skreće desno pa je izračunao da može da se provuče između ivičnjaka i motocikla da bi valjda, bio brži, pametniji, ne znam šta.

 

Sreća da sam ga "perifernim vidom" primetio u desnom retrovizoru i da sam proširio krivinu inače bi me zveknuo po sred motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Samo po sred srede, inace te guraju. A mogu da gurnu i od pozadi, posto je motor "mali" pa ga nije video.

 

Upravo tako, po sredini kad skrećeš, prestrojavaš se, a na crtu kad si prvi na semaforu za slučaj da si mali pa te ne vide. Mada sa druge strane, najgori deo kolovoza je sredina jer se sva g... i masti i gorivo koje kaplje sa vozila nalazi upravo na tom delu. Zato oprez.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 26 postova

A kako vozite nizbrdo, npr. Kosutnjak, krivudav put. Teorija kaze koci motorom, al isto kaze i da kad ides nizbrdo ako ides bez gasa lanac nije dovoljno zategnut i moze da bude problema. Ovo me ponekad buni na krivudavim nizbrdicama ???

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12234 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Pravilnom zategnutošću lanca po fabričkim specifikacijama nema potrebe da brineš o tome na nizbrdici ;). Pravi stepen prenosa, kočenje motorom i kočnicama rešava takvo krivinarenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 64 postova
  • Motocikl: Suzuki an125

Hej ljudi, zanima me da li npr. Kawasaki 250r, moze bez problema da se vozi 100-120 na autoputu, ono sto bi rekli da se krstari bez nekih vecih problema? :)

 

I sta mislite, da li je pametnije da na Kawu imate merac goriva ili temperature, posto su sad stavili merac goriva a skinuli temperature motora? Ja mislim da gorivo mozes pogledati uvek, ali temperaturu motora ne znas, a to je valjda bitnije... :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Biće jednog dana

Pre neko veče se vraćam sa Voždovca (kolima, naravno) i na autokomandi se spuštam na autoput, smer ka NBG-u, kad na samom silazu u desnoj traci crni A3 (mislim sportback), dva motora i jedan motorista priča sa vozačem, a drugi nervozno šeta...Ja prikočio, pitam ovog što šeta da li je sve u redu, da nije neko pao/povređen ili tako nešto, a on mi reče da ih je ovaj sa kolima isekao i da su ga kroz pola grada jurili :)

 

I tu se opet vraćamo na večito pitanje "Da li je moguće da je ljudima toliko teško da se izvine kad naprave grešku, a ne daj Bože kad neko padne s motora da stanu i pomognu mu, a ne da beže?"...

 

Nadam se da je na kraju bilo sve u redu i da svađa nije kulminirala :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Blic (kao i ostatak govnjave stampe na trzistu) ne moze cak ni ovakav clanak da napise kako treba.

 

Blic babun: "Drzite se sredine trake, jer ste tada najuocljiviji".

Zasto dozvoljavaju babunima da pisu ovakve gluposti, kad neko moze od toga izginuti. (retorika)

 

Pogledajte na prilozenoj ilustraciji vidno polje vozaca iz suprotnog smjera i vozaca koji preticu, kada ste u sredini i kada ste na lijevoj strani trake (na dvosmjernom putu) :

 

 

 

Ako ispred nema auta, onda naravno treba ici vise ka sredini, jer to povecava ugao za one iz suprotnog smjera (da vas prije vide).

ALI, ako ima auto iza, onda ste onome sto ga pretice nevidljivi.

 

Ako ste npr. na autoputu u skroz lijevoj traci, onda na desnu stranu naravno:

 

 

 

LM, rijetko kad je sredina najbolja opcija. Kao sto vidite, stvar je prilicno relativna od sekunde do sekunde, tako da je gore navedena tvrdnja o sredini kao pravilu totalni kretenizam.

 

poz i cuvajte se novina

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12234 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Ne branim novinara navedenih novina ali verujem da je mislio na one motocikliste (skuteraše većinom) koji dosta često voze uz desnu ivicu puta gde su najveće rupe i bare posle i za vreme kiše. Čak i u našem ZOBS_u piše da je motociklista dužan da se kreće uz desnu ivicu puta? što je nonsens.

 

Povećanje uočljivosti motocikla gledajući iz pozicije vozača iz suprotnog smera može se jedino ostvariti vožnjom sredinom ili levom stranom trake uz obavezno kratko blicanje svetlom ili, još bolje, kada vam dolazi kolona u susret blago lelujajte :) motorom levo desno zato što ljudsko oko ima mnogo veću sposobnost opažanja tog pokreta lavo desno nego opažanje jedne svetle tačke - svetla motora u daljini koje se polako povećava.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja