Jump to content

Moto Zajednica

Saveti i iskustva

Recommended Posts

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

E moj Bušmane, da su svi tako obzirni kao ti..... Moram i ja da ti se zahvalim na ovim savetima, pošto o vozačima GSP-a ne vlada neko naročito mišljenje, a ti dokazuješ da nisu svi bezobrazni. Ja lično znam dečka koji vozi trolu i čuo sam ga da se hvali kako je razvalio nekog tipa u kolima uz reči "Ko ga j..e, on je kriv", a pritom je mogao da uspori, ali namerno nije hteo.

Hvala ti na savetima i na ponašanju u saobraćaju.

 

Komshija,  znam da postoje i takvi vozaci i znam kakvu sliku stvaraju svojim ponashanjem ( dobar glas se dalenko chuje, a losh josh dalje ).

Na moje pitanje: Kad ce te da sredite malo saobracaj, jedan policajac mi u busu dao veoma simpatichan odgovor: "Ima u drzzavi mnogo prechih problema koji treba da se srede. Saobracaj ce da pricheka".

Obzirom da se u saobracaju gine bez metka, a po recima dotichnog, sredjivanja nece biti nikad, ja reshih da pochnem sad.Pozivam tebe kao komshiju i sve koji imaju zzelju da mi se pridruzze i da stvar reshimo sami. Za pochetak dovoljan je " :D".

 

Nego reci mi u poverenju, gde nadje "š" u mom nik-u? :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 935 postova
  • Lokacija: Beograd - Mirijevo
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600

Izvini jbg, prvo kad sam ti video nick pomislio sam da je "bušman", pa sam posle shvatio da je u pitanju (auto)busman, ali omaklo mi se... Valjda zato što mi je to bušman ostalo iz srednje škole, tako smo zvali profesora iz nemačkog  ;D Nema ljutiš.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova
  • Lokacija: Rijeka

BusMan je "profić" ... zna znanje,  i istina je da, ljudi, koji su kupili "djeci" (dečkima i curama) skutere i/ili motore, puuuuno više "vide" sudionike koji su u prometu na 2 kotača... može i točka, meni svejedno  8)

Tako i svi, koji i nisu bajkeri, a imaju nekog u familiji ili među bliskim prijateljima... ti ponešto i misle na ove sa 2 kola, makar sami nisu nikad sjeli na "takvo nešto"...

 

Vi... koji imate para, pa kao prvi motor kupite neku "bijesnu zvijer" (500 i više ccm, pa još k tome "R" ili "RR")... činite veeeliku pogrešku, koja vas može koštat glave !!!

Najprije treba kupit nešto "lijeno"/ tromo... nešto da se malo stekne osjećaj u težinu motora, mogućnost (ne)zaustavljanja, svijest o fizikalnim zakonima:

ako motoru treba 7 metara da stane, ne vozite na 5 metara od auta ispred...  ;D

Svakako jako paziti na nešto, što vozači auta UOPĆE ne primjećuju kao problem: horizontalna signalizacija (crte po sredini ceste, zebre, oznake BUS za stanice i slično)  to je (uglavnom)  lak boja, i asfalt više nema svoju grubost i "držanje gume" ili guma "držanje asfalta"  :)

A kad je mokro, da i ne govorimo !!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NC 750XD

Citao sam knjigu Proficient Motorcycling od David L. Hough-a. Ima intresantnih stvari pa cu pokusati da neke podelim sa vama. Trudio sam se da prevedem sto tacnije.

 

Voznja u saobracaju na motoru ukljucuje mnoge rizike.

 

Najbolji savet za putovanje

Ako ste zabrinuti za licnu bezbednost izbegavajte voznju u velikim gradovima. Gradovi su prepuni automobila, kamiona, autobusa, trolebusa, biciklista  i ostalih prevoznih sredstava koja se non stop sudaraju medjusobno. Gradovi nisu mesto gde bi pametna osoba vozila motor.

Ali ovo vas nece spreciti da ipak vozite, mozda zivite u gradu, brze prolazite kroz grad na motoru. Mada postujuci neka pravila sanse za prezivljavanje u gradu se mogu povecati.

Iznenadni sudari

Ugradovima se u isto vreme desavaju razlicite stvari i nemoguce ih je sve pratiti, to je i razlog zbog koga su gradovi izuzetno opasni. Najbolji nacin za izbegavanje opasnosti je

gledati nekoliko sekundi unapred. U osnovi ovo se svodi na gledaj oko sebe, zveraj svuda i ujedno gledaj kuda vozis. (ponekad se pitam koliko je to sve moguce)

Opasne zone

Raskrsnice su najopasnije zone i tu je potrebna najveca paznja. Ljudi su skloni greskama,

zaustavljanje ispred drugih kola, nagla skretanja, nagla kocenja, prolasci kroz crveno.

Morate shvatiti da su raskrsnice svi tipovi ukrstanja puteva kojim se krecu vozila, prilazi parkingu, male bocne ulice itd. Treba napomenuti da ¾ moto nesreca je sudar sa autom.

Nisam te video

Cesti izgovori su obucen si u crno, bez svetala i  isao si toliko brzo da te uopste nisam video. Znaci uvek :

upalite svetla

nosite opremu svetlijih boja

izaberite kacigu svetlije boje ili barem sasvetlijim sarama

kad kupujete motor ili farbate postojeci birajte svetlije boje

za nocne voznje dodajte reflektujucu traku na kacigu, torbe itd.

Mozemo nauciti kako izbeci skoro sve opasne situacije ali kad nam se desi obicno reagujemo kako smo navikli. Zato treba vezbati manevre izbegavanja i naglih kocenja, barem jednom po sezoni. Ali prezivljavanje u gradu zahteva vise od odlicnih manevara izbegavanja. Moramo shvatiti sta se sve desava u saobracaju i nauciti da predvidjamo situacije pre nego sto se dese.

Kola koja skrecu levo iz suprotnog smera.

slike

Kad su ta vozila sakrivena iza autobusa, kamiona, parkiranih kola u sekundi se mogu naci na putanji motora.

Bitno je napomenuti da brzina kretanja motora utice na sanse za izbegavanje sudara.

Da bi prepoznali kola za koja postoji sansa da ce preseci putanju vaseg kretanja treba obratiti paznju na:

auto pocine da usporava pri ulazu u raskrsnicu

kola ulaze u traku za skretanje ulevo ili se priblizavaju sredini trake

prednji tockovi se okrecu prema vama

naravno migavac je najbolja indikacija ali ga mnogi neukljucuju

Brzina kretanja motora

Sto se brze krecete kasnije ce te stati. Zaustavni trag se povecava vise od duplo za svakih 20km povecanja brzine.

 

Ovo je samo deo podglavlja voznja u gradu, ako ima smisla i nekog intresuje prevescu jos.

 

 

post-1626-12878991647893_thumb.jpg

post-1626-12878991648367_thumb.jpg

post-1626-12878991648907_thumb.jpg

post-1626-12878991649998_thumb.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

 

Sto se brze krecete kasnije ce te stati. Zaustavni trag se povecava vise od duplo za svakih 20km povecanja brzine.

 

Ovo je samo deo podglavlja voznja u gradu, ako ima smisla i nekog intresuje prevescu jos.

 

 

 

Naravno da ima smisla, prevodi! ;)

 

I slichice su dobre. Jedna slika - hiljadu rechi. Neke od ovih gore bash lepo prikazuju kada smo stvarno "ne vidljivi", tj, tezze uochljivi.

 

Prochitao si predhodne postove sigurno, pa vidi da se neshto ne ponavlja.

 

Ja uvek volim da chujem ili prochitam kakva su tudja iskustva i pokusham takao da nauchim josh. Bolje tako nego na svojoj kozzi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NC 750XD

Veovatno znate da vecina moto nesreca se dogodi u delovima grada gde je veca guzva po suncanom danu, ravnom i suvom putu i brzinama manjim od 60km. Ono sto mozda ne znate je da se vecina nesreca desi u prvih 12 minuta puta ili na rutama kracim od 8km.

Mislite o tome, kad ste blizu kuci i sve vam je poznato ( prosao sam ovde puno puta i nikad mi nije izleteo auto iz  bocne ulice, do danas), sto vas obicno izaziva smanjenje paznje.

Bitno je da vozite bistre glave, bez ikakvih opijata.

 

Parkirana kola

Sva ta parkirana kola je lako poceti smatrati kao nepomicne objekte, ali treba zapamtiti da su oni ipak automobile i da imaju obicaj da se povremeno pomere. Treba obracati paznju na tockove automobila okrenutih prema ulici, upaljena stop svetla i biti spreman za izbegavanje ili naglo kocenje.

 

Deca, biciklist, zivotinje

U vozni ce te sigurno naici na ljude i zivotinje kako prelaze ulicu. Biciklisti, roleri, skejteri se isto cesto srecu na ulici. Iz nekog razloga, mnogi od njih misle da se pravila saobraca na njih neprimenjuju. U mnogim slicajevima prolaze nacrveno, izlecu iz jednosmernih ulica, sa trotoara, izmedju kola, znaci i pored prvenstva prolaza koje imate treba obratiti paznju da sve te pokretne mene izbegnete.

 

Putevi i ulice

Pored opasnosti koje mogu predstavljati ljudi i zivotine,  treba obratiti paznju i na stanje puta kojim se krecete. Rupe, sljunak, voda, kolotrazi, prosuto ulje ili nafta  moze izazvati tragicne posledice.

 

Oprema

Treba uvek nositi opremu, i kad idete na kratke relacije. Zapamtite da je oprema jedino izmedju vas i ostatka sveta. (u najgorem slucaju zemlje, betona, asvalta)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova
  • Lokacija: Rijeka

Prema većini preporuka, slobodan sam zaključiti da svjetlo nije obavezno (za motore/skutere/mopede) po danu kod vas... U Hr je obavezno od početka 2006. (ili čak 2005.) kao i za aute...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Cubric

Prema većini preporuka, slobodan sam zaključiti da svjetlo nije obavezno (za motore/skutere/mopede) po danu kod vas... U Hr je obavezno od početka 2006. (ili čak 2005.) kao i za aute...

 

 

Obavezno je i kod nas za motocikle (odnosno za sve preko 49ccm), ali na otvorenom putu (van grada), u gradu nije obavezno. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Ovo je prevedeno s engleskog i mozda nece da zvuci bas najbolje na srpskom ali  koje sam vreme utrosio nije lose

 

Vozis se drumom i prilazis krivini,ali imas osecaj da si "usao" u krivinu prebrzo i da neces da prodjes.Tvoja putanja kroz krivinu ide u pravcu drveta koje se nalazi na spoljasnoj strani krivine.Sta bi trebao da uradis?Da ukocis?Oduzmes gas?Skocis s motora?

 

Verovali ili ne veliki broj veoma iskusnih motorciklista bih se naslo u nevolji.Pocetnici vozaci kad prolaze kroz krivinu neinkstitivno ce pogledati drvo,ogradu ili znak pored puta(ukoceni pogled).Gledanje u te objekte pored druma vemoa cesto vam se pricinja da prilazite/prolazite kroz krivinu suvise brzo.Sto se zavrsava panikom kod mororcikliste.

 

curves31xk4.gif

 

Slika 3.1 ukoceni pogled na drvo na ivici druma,automatski putanje motorcikla ide direkton na drvo.Vecina novih vozaca ne shvata da je putanja vozila bas u onoj direkciji gde gledas....gledas u drvo/udaruces u drvo....

Ako vozac okrene glavu i isparati krivinu pogledom motorcikl ce pratiti njegov pogled i proci kroz krivinu bez ikakvih problema.Da bih odgovorili na postavljena pitanja gore.Jednu stvar nesmes da uradis kad si vec "zalegao" u krivinu da promenis naglo brzinu.Ovo moze da uznemiri ravnotezu i da dodje do gubljenja trenja izmedju tockova i podloge druma.Vecina motorcikala moze da ubrza,skrene i stane veoma brzo i dobro.Samo sto nevola da rade dve ili vise stvari u istom trenutku.

 

Druga stvar je da neiskusni vozaci nemaju osecaja koliko motor moze da legne u krivinu pre nego se prevrne na stranu.Ako ste ikada gledali trke motocikala tada mozete stvorite neku prestavu.Ja isto kazem da koliko motorcikl moze da legne u krivinu zavisi od toga dali ce vam oklop ili centralna nogara strugati po asvaltu i naravno od koficijenta krenja gume i podloge.Naravno da cist,suv asvalt daje veci koficijent trenja nego mokar,ofarban ili prasnjav.

 

curves32ye4.gif

 

Jos jedna greska novih vozaca je da prolaze kroz krivine suvise usko tj. suvise blizu unutrasnjoj izici puta.To kad skrecu suvise rano i moze da ima nekoliko nepovoljnih okolnosti.Slika 3.2 pokazuje kako vozaca ocekuje par neizvesnih okolnosti.Veoma vazno da vozacev pregled kroz krivinu zaklanja drvo.Vozac nemoze da primeti ulje,sljunak,parce kamionske gume ili auto is suprotnog smera kako sece krivinu.Sledeci problem vozas na ulasku u krivinu suvise rano ce biti primoran da izadje iz krivine siroko.

Slika 3.3 nam pokazuje najsigurniju putaje prolaska kroz krivinu.Obratite paznju da vozac ulazi u krivinu malo kasnije sto mu omogucuje bolji pregled krivine ispred njega.Vozac tada je u mogucnosti da izbegne ulje,sljunak ili auto koje sece krivinu iz suprotnog pravca jer ima bolji pregled cele krivine ispred sebe.

 

curves33xk1.gif

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 193 postova
  • Lokacija: Beograd

Ako vozac okrene glavu i isparati krivinu pogledom motorcikl ce pratiti njegov pogled i proci kroz krivinu bez ikakvih problema.

Cest uzrok nezgoda...

 

 

Bravo za clanak, da ih je jos ovakvih...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Veoma je tacno sve sto si napisao. Ja bih da dodam da u krivinu treba da se udje na visim obrtajima kako bi moglo prilikom lose procene dase uspori pustanjem gasa, to je naj bezbednije usporenje kroz krivinu. Mnogo bezbednije nego doziranje prednje kocnice koja iziskuje monogo znanja, prakse i predjenih kilometara, lose doziranje kocnice moze mnogo da kosta vozaca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Prva reakcija po čitanju ove poruke mi je bila "Šta, samo to?"  ;D ;D Good find! Gde si našao ovo, jel' ima još?

 

Imao sam jednu situaciju sa prebrzim ulaskom u krivinu, i još automobil iz suprotnog smera. Moja putanja je usled brzine krenula da se širi, pravo na masku jugića, ali sam (sam sam sebe oduševio  8) ) svesno i dirigovano cimnuo volan još malo u "counter steer" i dodao gas. Vau. Nekima je to sasvim normalno, (svaka čast!), ali meni je to tada bilo vrlo "uh al' sam mog'o da se sjebem" :D :D

 

Što se ukočenog pogleda tiče, o tome sam čitao onomad kad kupih prvi motor, i delovalo mi je smešno, ali sam se trudio da "ispitam", i delovalo je... Ono... "izgleda šašavo ali...". LM, na kiviju sam se jednom zablenuo u neke cice koje su bile u automobilu pored mene, i nisam ni primetio da je ispred semafor na kome je crveno... Pogled napred, i ispred mene su auto i onaj Zastavin kamionet, šta li je... Poly. Malo je reći da sam nije mnogo nedostajalo da ofarbam bokserice. Podstaknut analiziranom materijom o pogledu, zveram u prostor između, desna ruka i noga glume ABS, i uz malo šetanja zadnjeg kraja (tik do jednog i drugog vozila) stajem između njihovih zadnjih krila. Uhhhhhhh, koliko je bilo blizu.

 

A ovo drugo, usko u krivinu... To radim kada imam prepreku u vidu automobila koji nešto manevriše po raskrsnici pa mi se isprečio, ali ne i u ostalim krivinama... ponegde čak ulazim i preusko. Dobar podsetnik, će obrAtim pažnju :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac
Imao sam jednu situaciju sa prebrzim ulaskom u krivinu, i još automobil iz suprotnog smera. Moja putanja je usled brzine krenula da se širi, pravo na masku jugića, ali sam (sam sam sebe oduševio  ) svesno i dirigovano cimnuo volan još malo u "counter steer" i dodao gas. Vau. Nekima je to sasvim normalno, (svaka čast!), ali meni je to tada bilo vrlo "uh al' sam mog'o da se sjebem" 

Imao sam i ja nekoliko takvih situacija da prebrzo udjem u krivinu i putanja krene da se siri da gotovo udjem u suprotnu traku. To se uglavnom desavalo zbog lose procene krivine i umesto da na primer udjem u trecu brzinu ja se zeznem pa krenem u cetvrtu i kad krene da se siri putanja pustim gas a ono nema efekta motor ide istom brzinom. Hvala bogu malo iskustvo cini svoje i to se sada retko desava. A za foru "counter steer" nisam znao do pre 3 meseca kada sam pricao sa jednim likom koji vozi kros, on je meni objasnjavao to ali meni nije bilo bas jasno ali kada sam kasnije gledao trke tacno se vidi kako covek koristi to, mnogo dobra stvar. Ja sam do tada motor obarao telom, ustvari mozda sam ja to koristio a da nisam ni znao. ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Brmbrm, 448 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM Life Race

Pozdrav,

mislim da su ovakvi tekstovi jako korisni.

Ja sam freshmen u bajkovanju i samo sam dva puta ove godine isao van grada (posao, sredjivanje motora, ne posedovanje vozacke...) i desilo mi se da sam imao osecaj da cu izleteti sa puta, da cu udariti u auto iz suprotnog smera i na Kosmaju, stvarno zamalo da izletim (ostra krivina, uzak put), te bi svaki savet dobro dosao.

Moze li neko malo detaljnije da opise counter steer?

Treba uzeti u obzir da vozim Virago..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Cubric

Pozdrav,

mislim da su ovakvi tekstovi jako korisni.

Ja sam freshmen u bajkovanju i samo sam dva puta ove godine isao van grada (posao, sredjivanje motora, ne posedovanje vozacke...) i desilo mi se da sam imao osecaj da cu izleteti sa puta, da cu udariti u auto iz suprotnog smera i na Kosmaju, stvarno zamalo da izletim (ostra krivina, uzak put), te bi svaki savet dobro dosao.

Moze li neko malo detaljnije da opise counter steer?

Treba uzeti u obzir da vozim Virago..

 

Evo link, na cetiri strane se raspredalo o tome.

 

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=7435.0

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

druze jel to vazi samo za sportake?

ne znam bas koliko moja yamaha moze da zalegne!!!

ako neko ima iskustva neka mi da neki savet!

hvala!!!

 

najverovatnije do nogostupa!

ja sam vishe puta mojim en-om zagrebao fuzic u krivini... i na choperu se naravno koristi counter steering inache kako bismo upravljali?  ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest farbach

Kada nailazim pred krivinu, pre nego sto pocnem da kocim, u mislima je prodjem.Ako ne znam kakav ce da bude izlaz, kocim i saltam dve nize. To je znak da je pala koncentracija i da pocinjem da vozim napamet. Odatle do pada je malo. Najbrze i najtecnije se vozi kada kroz jednu prolazim motorom dok istovremeno sledecu obradjujem u glavi. Najgore su nepregledne krivine "iza brda". Jedini bezbedni izlaz iz takve je da ulazim kao u lakat krivinu. Ako se pokaze da nije izgubicu vreme ali ne i glavu. Cesto zavara serija brzih otvorenih krivina iza kojih ide nepregledna ostra, a ulaz u nju izgleda potpuno bezazleno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1363 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZS1000

Kada nailazim pred krivinu, pre nego sto pocnem da kocim, u mislima je prodjem.Ako ne znam kakav ce da bude izlaz, kocim i saltam dve nize. To je znak da je pala koncentracija i da pocinjem da vozim napamet. Odatle do pada je malo. Najbrze i najtecnije se vozi kada kroz jednu prolazim motorom dok istovremeno sledecu obradjujem u glavi. Najgore su nepregledne krivine "iza brda". Jedini bezbedni izlaz iz takve je da ulazim kao u lakat krivinu. Ako se pokaze da nije izgubicu vreme ali ne i glavu. Cesto zavara serija brzih otvorenih krivina iza kojih ide nepregledna ostra, a ulaz u nju izgleda potpuno bezazleno.

 

Apsolutno tacno. Jednom mi je bilo dovoljno da napravim takvu gresku i da na kraju moram ispraviti krivinu. Moja sreca je bila da nije naisao niko iz suprotnog smera i da sam imao par metara zemlje da opusteno stanem. To mi je bila skola i od onda se ne opustam tako lako, koncentracija na maksimumu a ako nisam siguran : kocim i saltam dok ne usporim dovoljno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja