Jump to content

Moto Zajednica

Saveti i iskustva

Recommended Posts

  • Drug član, 1458 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Pozdrav društvo, zanimaju me iskustva ljudi (u pravnom smislu) koji su pali zato što ih je neko isekao, oduzeo prvenstvo, ali nije bilo kontakta. Tj. uspeli su da ukoče, da izbegnu, ali su u procesu izgubili kontrolu i pali, ili udarili neko drugo vozilo itd.
 

Kako onda to izgleda sa pravne strane, kako ide proces, kako se dokazuje da je pad uzrokovalo drugo vozilo ?

Mislim da sam viđao diskusije o tome na forumu, ali nemam ideju kako da nađem to. Dajte linkove ako se sećate tih diskusija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Ukoliko nema svedoka (koji su zapamtili registraciju tog drugog vozila), najbolje je da se što pre pokupiš sa mesta udesa (ukoliko si sposoban za to) i da se skloniš, jer u slučaju da dođe policija, najverovatnije ćeš ti da budeš okrivljen.

  • Tužan 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1458 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere
1 hour ago, zika56 said:

Ukoliko nema svedoka (koji su zapamtili registraciju tog drugog vozila), najbolje je da se što pre pokupiš sa mesta udesa (ukoliko si sposoban za to) i da se skloniš, jer u slučaju da dođe policija, najverovatnije ćeš ti da budeš okrivljen.

Ako je ovo tačno, to je stvarno poražavajuće.

Ali ok, a šta u slučaju da imam recimo registraciju tog drugog vozila, ali ne svedoka ? Ili obrnuto, imam svedoka, ali ni on nije zapamtio tablicu, samo model i boju auta ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
49 minutes ago, živke said:

Ako je ovo tačno, to je stvarno poražavajuće.

Ali ok, a šta u slučaju da imam recimo registraciju tog drugog vozila, ali ne svedoka ? Ili obrnuto, imam svedoka, ali ni on nije zapamtio tablicu, samo model i boju auta ?

Pokušaj sam da daš razuman odgovor na pitanje koje si postavio (kako bi ti i na osnovu čega razrešio dilemu).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1458 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

@zika56 ok, u pravu si, prvi slučaj otpada.

U svakom slučaju - poenta mog pitanja je bila da se jave ljudi koji imaju ovakva iskustva, ili da dobijem link na teme gde se o ovome pisalo (gotovo sam siguran da sam već video ovde na forumu).
Otišli smo previše u teoretisanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 803 postova
  • Lokacija: Novi Beograd,Blok 63
  • Motocikl: Honda Hornet S,Yamaha R1

Kako stvari stoje prema mojim saznanjima, a i nesto iskustva, Zika ti je lepo rekao, bices ti kriv za ugrozavanje bezbednosti bla bla...ustani, podigni motor i paljba...koliko god to porazavajuce bilo...postoji X nacina da se kaze da si ti kriv...uvek stoji ono, ne prilagodjena brzina uslovima na putu..

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 238 postova
  • Lokacija: München
  • Motocikl: XL750 Transalp, NC750XA 21

Nema tu teoretisanja: nemas dokaz, nemas nista. Dokaz moze biti svedok koji je video tablice i ti si video tablice.
Cak i ako imas samo svedoka koji je video tablice, nemas slucaj. 

Zbog toga sve vise ljudi nosi actioncam na kacigi/motoru. Imas video i imas slucaj!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post

Pozdrav,

Često čitam forum ali nisam registrovan i imam jedno pitanje.

Zapao mi je instruktor koji je izgleda poslednji put video motor pre 30 godina (ili je kupio dozvolu). Ok je čovek, pristojan i fin ali nema nikakvog znanja niti isto prenosi. Na internetu moram da saznam da se na motorima isključuju žmigavci pritiskom a ne vraćanjem, nije mi objasnio čovek ni da trebam proveriti svu signalizaciju, nije dobro objasnio ni poligonske radnje. Bukvalno je bilo, evo motor, dugme za paljenje i vozi. Iako sam napomenuo da 20 godina vozim samo automobil. Za kočnice mi je samo rekao da ne preterujem s prednjom da se ne izvrnem (što mi je bilo jasno i bez tog saveta). Ulazak u krivine, zadnja kočnica, obaranje, apsolutno nemam nikakav feedback niti pojašnjenje o vožnji. Jedino što mi ide na ruku je dugo učestvovanje u saobraćaju pa se u gradskoj vožnji dobro snalazim uz pomoć youtube saveta. Ali malo me zeza spora vožnja koju skoro da nisam ni imao. Često mi se gasi motor jer ne mogu da naviknem na gas i kvačilo pri malim brzinama, a pri većim je motor naravno mnogo tolerantniji na promene. Primetio sam da ne koristim uopšte zadnju kočnicu i oslanjam se na prednju i prilikom poligonskih radnji što je greška čini mi se(ali instruktor mi ništa ne kaže). I iz navike vožnje bicikla, držim ruke non stop na kočnici i kvačilu, čini mi se i tu da pravim sebi problem. Imate li neki savet kako da brže savladam hvatanje kvačila i gasa pri malim brzinama? Reče mi instruktor da ćemo se vratiti kroz neki čas na poligon (gde imam ukupno 20-30min vožnje), da moramo imati vožnje gradom zbog nekih kilometraža i propisa. Valjda je čovek uredno pisao 1.5 sat vožnje poligona iako je motor stojao parkiran zato što je poligon bio zauzet. Žao mi čoveka da ga sad menjam, izguraću nekako do polaganja pa kako bude. Jel normalno da instruktor bude začuđen kad vidi da se štop svetlo pali i kad se pritisne prednja kočnica a ne samo zadnja? Posle svega ovoga planiram na neku dodatnu nastavu bilo da položim ili ne. Nisam lud, znam koliko je opasno voziti motor i sa ovakvom obukom ne usuđujem se voziti motor pa i da položim iz prve (ako ne roknem poligon). 

Rant off..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1067 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda CBF 1000A ABS '07

@Sal310 Pri malim brzinama koriguj vaganjem kvačila i zadnjom kočnicom (prednja nikako, izvrnula sam se ispred kuće jednom)...

Za osmicu skretanje levo, izmesti se desno iz sedišta i kontra (nađi na netu counterweight tehniku). Isto tako prouči i countersteering, to je tehnika kojom se skreće motorom, ništa komplikovano.

Svakako pogledaj ovo sve i da promeniš školu, mene ovo nisu naučili, nego sama na YT.

Ja sam na poligon sela prvi put na Kawasaki ER6N, znala sam gde je kvačilo, kako idu brzine i gde su kočnice.

Instruktor se držao za glavu jer sam sveukupno imala 7 god iskustva na skuteru od 50cc i 6 god autom. 😂

Drži pogled pravo ispred sebe, prati situaciju i samo napred. :takoje:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 556 postova
  • Lokacija: Skopje
  • Motocikl: SV650A
9 hours ago, Sal310 said:

držim ruke non stop na kočnici i kvačilu

Ako mislis na prst/dva, to je OK. Svi prsti... to meni smeta. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja