Jump to content

Moto Zajednica

Saveti i iskustva

Recommended Posts

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Nije loše dodati... Kada vozite iza kamiona i transportnih vozila, trudite se da uvek budete u poziciji da vidite retrovizor(e). Ukoliko vidite retrovizore i eventualno vozaèa unutra, onda i on može Vas da vidi.

 

najzli

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Jos nesto da dodam, koliko sam primetio na semaforu se nikada ne poklapaju zuta svetla, uvek ima par sekunda razmaka sto je i vise nego dovoljno da se zaustavis ili proletis na vreme. Sto bi znacilo da je uvek neko kriv u slucaju "cukanja". Ali u svakom slucaju uvek pogledam obe strane kad prelazim semafor na zeleno a kamoli na zuto!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Primetio sam da u provlaèenju postoji opasnost da me vozila sa obe strane sateraju jedno na drugo!

Vodite raèuna da u vožnji ima dovoljno vremena da proðete. Kada vozila stoje, u najgorem sluèaju æete nekom otkinuti retrovizor :)

Ali kada se kreæu, to je veæ mnogo ozbiljnije jer ako padnete samo od refleksa vozaèa iza zavisi hoæete li biti i pregaženi!

 

Iako imate retrovizore UVEK GLEDAJTE PREKO RAMENA! Hiljadu puta mi se desilo da u retrovizorima (svejedno dal na motoru ili u kolima) ne vidim nikoga a kada se okrenem pored mene u mrtvom uglu maltene autobus :shock:

 

I još nešto... NE ŽURITE NIKADA! Gde god da kasnite, bolje je da stignete kad god stignete nego da vas skupljaju sa betona metlom... pu pu pu daleko bilo, pomerih se smesta!

 

I malo šale na temu sujeverja: Nikad, ali nikad nemojte da proðete putem ako vam je crna maèka prešla put ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

@marko.bre

 

Nisu svi semafori tako podešeni. Ima i onih kojima se prilikom gašenja žutog na drugoj strani počinje paliti žuto...

 

O ovome bi trebalo strogo povesti računa, jer se glava lako gubi. Naročito zato što su vozači automobila (barem velika većina) nervozniji x puta od vozača dvotočkaša (imam ogromno iskustvo o ovome sa bajsa u gradskim gužvama), a i dobar dio njih "mrzi" vozače dvotočkaša upravo zbog činjenice da nam je lakše da se provučemo kroz gužvu.

 

Znam, čuo sam milion puta kako ljudi pričaju: "Gledaj budalu... Kud se on provlači... Mamicu ti tvoju..." i tako dalje i tako bliže.

 

Fakat je da smo ugrožena vrsta u saobraćaju, pa kako god da se to okrene. Ipak, i sami možemo dosta da učinimo oko pitanja sopstvene bezbjednosti, ali mislim da je osnovni problem u autoškolama, jer se novopečenim vozačima ne usađuje dovoljno svijesti o ostalim učesnicima u saobraćaju... A ovdje mislim na sve zajedno - i školarce, i pješake, i bicikliste, i vozače ostalih motornih dvotočkaša...

 

I još jedna stvar, uvijek, ali UVIJEK iskoristiti svoje pravo u saobraćaju koje ti dozvoljava da voziš po sredini svoje trake. Jedino tako imaš dovoljno prostora za manevrisanje u slučaju da te neko siječe, pa sa bilo koje strane.

 

A ako nekad neko dođe u situaciju da ga neko "keca" za to (bilo da je to kolega šofer iz nekog poluraspalog/novog četvorotočkaša ili možda čak i pandur), slobodno mu se najebati mile majke i ostale pismene i nepismene rodbine (kao i onoga što ga je naučio da vozi), jer i mi takođe plaćamo i putarinu i osiguranje i tablice i sve iste takse kao i vlasnici ostalih višetočkovnih prevoznih sredstava.

 

Imamo samo jedan problem, smatram da nikad nećemo moći da postanemo dovoljno uočljivi zbog ukupne veličine naših ljubimaca. Nažalost, jedini način da budemo adekvatno primjećeni u saobraćaju je da svako od nas ima po jednog Dodge Tomahawk-a (a ovdje ne mislim na rakete), jer jedino na šta vozaći vozila danas reaguju su džipovi...

 

Jedino nam ostaje ono da Bog vidi i nas "paćenike" na našim ljubimcima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 237 postova
  • Lokacija: Novi beograd
  • Motocikl: nista do daljneg. . .

Pazi taj dodge dobro zvuci. . . :)

Da to je najveci problem,mislim naravno na velicinu motora!Ja se provlacim gde stignem ali ako se provlacim ka crvenom  semaforu onda sam uvek u prvoj da bi ako neko pocne da pametuje sa autom i nevidim da mogu da zveknem po gasu i pobegnem da me nebi cukno!!!!

Ja sam retrovizore sa mog motora skinuo jer mi bas smetaju u guzvi u gradu i stalno gledam preko ramena i mnogo mi vise znaci nego retrovizor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 573 postova
  • Lokacija: bgd
  • Motocikl: SKUTERAŠ :)

Znam da je mala verovatnoća da se ovo još nekom desi, ali držite rastojanje kad vozite iza kamiona, pre par dana, sa prikolice kamiona ispred mene ispade na sred Pančevačkog mosta fckn AŠOV... bio sam isuviše blizu da ga zaobiđem, a sreća je što se ašov nije pokazao kao naročita prepreka za enduro...  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1414 postova
  • Lokacija: Beograd (zvezdara)

Jos jedna veoma bitna stvar:" uvek gledajte u prednje gume vozila jer su one siguran pokazatelj onoga sto ce uslediti. Ovo stalno koristim i metoda je veoma efikasna. Znaci, ocekujem, to se i desi, lakse izbegnem! Takodje, uvek posmatram vozace kao da su svi kreteni i da ce svaki napraviti neko sranje i to mi pomaze, jer mnogi su to zaista. Uvek ocekujte neocekivano, desice se, a tad morate biti spremni!

Drugo, vecina od nas se provlaci izmedju vozila u koloni i to prilicno brzo. Problem?! Vozacu ili suvozacici vrucinaili nije dobro zatvorio vrata. Desava se, video sam da je tip izbegao udes samo zato sto je vec prosao polovinu auta i vrata ga udarila u zadnju stranu motora. Da je bilo sekund ranije, ne bi ga vise bilo medju nama. Stvar vrlo ozbiljna, mi vrlo neozbiljni povodom toga!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Cubric

Znam da je mala verovatnoća da se ovo još nekom desi, ali držite rastojanje kad vozite iza kamiona, pre par dana, sa prikolice kamiona ispred mene ispade na sred Pančevačkog mosta fckn AŠOV... bio sam isuviše blizu da ga zaobiđem, a sreća je što se ašov nije pokazao kao naročita prepreka za enduro...  :)

 

Sto se ovoga tice, uopste nikada ne treba voziti iza kamiona na malom odstojanju (vazi i za auto, ne samo za motor). Kamioni imaju jebeno dobre kocnice, ako zvizne "punu", a ti ne drzis odstojanje, gotovo je sigurno da ces ga raspaliti odpozadi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • hoochie coochie man, 1239 postova
  • Lokacija: BG/ZG
  • Motocikl: Harley Davidson Road King Classic '07 & Honda CB750K '81

da.. kamioni imaju uzasno dobre, tj. efikasne kocnice .. staju u mestu!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 450 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: Magare (F800ST)

Ja, Boga mi, vozim po sredini trake kao da vozim auto. I to pali, nema onih koji divljaju sa leve strane, a sa desne nemaju gde. I motor vozim po gradu kao da sam autom. Za sada pije vodu, verovatno me psuju sto im nisam ostavio mesta da me obidju, pogotovo na semaforima na kojima isto tako ne idem u stranu. Ne provlacim se izmedju vozila na semaforu, osim ako je bas guzva.

 

pozz

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 75 postova

Ljudi, otvorite cetvore oci pri 'provlacenju'. Posto mnogo vremena provodim u automobilu, i cesto sam u spicu, vidjam svasta, narocito ovih dana, valjda vrucina udarila u glavu, vratili se 'opusteni' sa godisnjih odmora, guzva nikad veca po Beogradu. Pre neki dan, nadjem se na semaforu u krajnjoj levoj traci, na ulasku iz Narodnog fronta u Kneza Milosa. Tip sa nekim endurom pokusava da se provuce tamo gde mu je i mesto, na startnu poziciju. Ja vidim da se muci, guzva jeziva, pomerim auto malo na trotoar da prodje, lik ocito nije navikao, pa mase i zahvaljuje (to inace uvek rade kad se sklonim, a sklanjam se redovno, to sam radio i kada mi nije padalo na pamet da kupim motor), ali nije to tema.

 

Lik u poluraspadnutom Golfu II do mene, neki nadrkani klinac, kroz prozor dovikuje 'sto ga pustas, hoces da mi ogrebe auto'??? Dalji dijalog nije za usi sire populacije, imao je srecu sto mu se upalilo zeleno pa je zbrisao uz skripu svojih slikova (za neupucene: celave gume renomiranih domacih proizvodjaca), jer sam vec izasao iz auta da mu sam napravim pokoju ogrebotinu zbog bezobrazluka. Imam sve snazniji utisak da neki 'vozaci' namerno drkaju motocikliste, klonite se budala, jedan je zivot.

 

PS. Umalo da zaboravim. Juce mi je jedan indijanac na nekom GPZ-u, u majici i sorcu, bez kacige, tako uleteo u makaze na Petlovom brdu, da ga je samo moje ludacko kocenje spasilo letenja od 50 metara, ostavio sam pola sare na asfaltu zbog kretena. Idiota ima na obe strane, samo da znate.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Drugari ja sam od skora vozac motora a do skora sam vozio poslanika, tako da imam dug vozacki staz ali u kolima sto se tice motora zauzmem celu traku i bas me boli. Desavalo se i par puta kada krenem sa semofora da mi se ugasi motor ali nije problem ako se neko buni da sidjem smotora da se razjasnimo.. Verujte uvek pomaze samo sidjite sa motora i tajac.... ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

@marko.bre

 

Nisu svi semafori tako podešeni. Ima i onih kojima se prilikom gašenja žutog na drugoj strani počinje paliti žuto...

 

O ovome bi trebalo strogo povesti računa, jer se glava lako gubi. Naročito zato što su vozači automobila (barem velika većina) nervozniji x puta od vozača dvotočkaša (imam ogromno iskustvo o ovome sa bajsa u gradskim gužvama), a i dobar dio njih "mrzi" vozače dvotočkaša upravo zbog činjenice da nam je lakše da se provučemo kroz gužvu.

 

Znam, čuo sam milion puta kako ljudi pričaju: "Gledaj budalu... Kud se on provlači... Mamicu ti tvoju..." i tako dalje i tako bliže.

 

Sto se semafora tice, podesavaju se tako da kada u raskrsnicu udjes na zuto, imas dovoljno vremena da bezbedno izadjes iz iste.

Sto se provlacenja izmedju kola na semaforu tice, koliko znam to je protiv propisa, a i samoubilacki mi deluje (stajes PARALELNO?!? sa prvim autom u koloni i kreces prvi u raskrsnicu pa ce te udariti budala koja prolazi kroz "tamno-zuto").

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Drugari ja sam od skora vozac motora a do skora sam vozio poslanika, tako da imam dug vozacki staz ali u kolima sto se tice motora zauzmem celu traku i bas me boli. Desavalo se i par puta kada krenem sa semofora da mi se ugasi motor ali nije problem ako se neko buni da sidjem smotora da se razjasnimo.. Verujte uvek pomaze samo sidjite sa motora i tajac.... ;D ;D

 

Lako tebi da to kažeš...  ;D Pogle kolki si bre!

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

Znam da je mala verovatnoća da se ovo još nekom desi, ali držite rastojanje kad vozite iza kamiona, pre par dana, sa prikolice kamiona ispred mene ispade na sred Pančevačkog mosta fckn AŠOV... bio sam isuviše blizu da ga zaobiđem, a sreća je što se ašov nije pokazao kao naročita prepreka za enduro...  :)

 

Sto se ovoga tice, uopste nikada ne treba voziti iza kamiona na malom odstojanju (vazi i za auto, ne samo za motor). Kamioni imaju jebeno dobre kocnice, ako zvizne "punu", a ti ne drzis odstojanje, gotovo je sigurno da ces ga raspaliti odpozadi.

Odlichno Najzli+ostali=perfektno!Ja bi dodao josh par saveta gledano iz mog ugla dok radim. Vrlo bitno, ne samo za Biker-e," ne zavlachi" se oko prikolice busa. Prilikom skretanja prikolica "zanosi" do 1,2 metra u susednu traku zavisno od ugla skretanja autobusa.Iz istog razloga poshtuj zaustavnu liniju ako je uvuchena i ne obracaj pazznju sto ti ovi iza tebe sviraju da se pomerish do peshachkog prelaza.Primer: Ti stojish na zaustavnoj liniji po PS-u u srednjoj traci, ja iz desne trake u istom smeru zapochnem skretanje u desno jer je situacija O.K. Kad se zglob "izlomi", ja vishe u levom retrovizoru ne vidim zadnji levi coshak prikolice. Ti pod pritiskom sviracha iza tebe krecesh do peshachkog prelaza, prikolica zanosi u tvoju traku, ja te ne vidim i "susret" je neminovan( stavi pesnicu svoje leve ruke na svoj levi obraz i pokushaj da vidish shta ima iza lakta).

 

Potrudi se da ne prilazish busu suvishe blizu prilikom obilazzenja i mimoilazzenja. Bus je shirok 2,5 metara i ja imam po dvadestak santimetara prostora u traci sa obe strane, a chesto je traka i uzza od shirine busa. Uz to, sa desne strane ima mnogo shahtova i kojekakvih rupetina i loshe parkiranih automobila, pa bus chesto gazi liniju levim tochkovima ili i vishe od toga. Tu vozach busa ochekuje od vas da ga skapirate jer ce se on za par sekundi vratiti u svoju traku chim obidje prepreku. Iskreno govoreci, meni prija ta vrsta telepatije jer mi se chesto deshava da na kratkom prostoru i sa malo vremena za reagovanje moram ili da predjem u tvoju traku, ili da naglo kochim. Meni nije problem da kocim kad sam sam, ali kad imam 12-14 tona zzivog mesa u busu onda sam bash u frki. Za njih je jache kocenje i pri 20km/h veliko cimanje, a boga mi i patosiranje. Ma vozite se i vi ponekad busom, znate sigurno ;). Takodje iz istog razloga izbegavajte da "ulecete" ispred busa ako odmah potom morate da usporite ili kochite. Mozzda vam je bash u tom busu neko drag. Sigurno ne zzelite da zbog kochenja polomi prst ili zub.

 

I za kraj, dok vozish, koncentracija na sva deshavanja iza, oko i ispred tebe 110% !!!

Za malo da zaboravim: Nervoza je veliki neprijatelj svim vozachima. Opushteno, pa ce mo stici.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Svaka čast, BusMan, bitno je da imamo i perspektivu drugih učesnika u saobraćaju.

 

Primećujem u poslednje vreme da (bar sam ja bio te sreće) vozači autobusa više obraćaju pažnju na motoriste. U par navrata je vozač pomerio autobus da se ja provučem, pustio me da se prestrojim itd... Da li sam imao sreće da naletim (ne bukvalno) na tebe, ili si ti uticao na kolege, ne znam :)

 

UBR, da li voziš samo 23, ili menjaš linije?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

  bitno je da imamo i perspektivu drugih učesnika u saobraćaju.

 

Primećujem u poslednje vreme da (bar sam ja bio te sreće) vozači autobusa više obraćaju pažnju na motoriste. U par navrata je vozač pomerio autobus da se ja provučem, pustio me da se prestrojim itd... Da li sam imao sreće da naletim (ne bukvalno) na tebe, ili si ti uticao na kolege, ne znam :)

 

UBR, da li voziš samo 23, ili menjaš linije?

 

Hvala i Tebi i Najzliju, "meshacu" se ja u ovakve teme sa zadovoljstvom. ;)

Radim "23" standardno (popodne od 17-24h), a kad me savataju na slobodan dan, onda me ima na 16,26,27,35,43,95. U ovom sluchaju je najcheshca 16-ica.

 

Da, nama je upravo potrebno da znamo bar osnovne poglede iz tudje perspektive, kako bi sachuvali sami sebe.

 

Trudim se da neobavezno razgovaram( jer je tako najbolje  ;)) sa kolegama i  ukazzem im  na ranjivu stranu bikera, ali je moj doprinos veoma mali, bar tako mislim. Pre bi rekao, bez preterivenja i lazzne skromnosti, da su vozachi autobusa najpazzljiviji ucesnici u sasobracaju iako to mozda tako ne izgleda.

Postoji tu josh jedna vrlo bitna stavka: mnogi su deci kupili skutere pa sad vishe razmishljaju o nama.Josh da im kupe kacige... >:(!

 

Nego, da ne prodje ovaj post bez saveta:

 

  Pri pogledu u retrovizore, osim shto uochish shta je neposredno iza tebe, prosledi pogled dubinski - shto dalje. Na taj nacin cesh uociti da li neko, tamo dalje u koloni iza tebe pravi nervozne pokrete, a takvih se najvishe chuvaj.

  Izbegavajte vozznju po tramvajskim shinama! Veoma su klizave, a i ono udubljene mozze da poremeti ravnotezzu.

 

Za ovaj post toliko, smaracu Vas ja josh. ;)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Pre neki dan mi neko reče (pričali smo o trubi na motoru) "Kad pomisliš da svirneš, ti zakoči". Šta mislite o tome? Lično, ne slažem se baš sa izjavom, ali da ne prosipam sad razloge... Voleo bih da čujem mišljenja drugih.

 

Usput... BusMan, prepoznaješ li kolegu?

t0PUk_autobusizpaklazh9.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 935 postova
  • Lokacija: Beograd - Mirijevo
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600

E moj Bušmane, da su svi tako obzirni kao ti..... Moram i ja da ti se zahvalim na ovim savetima, pošto o vozačima GSP-a ne vlada neko naročito mišljenje, a ti dokazuješ da nisu svi bezobrazni. Ja lično znam dečka koji vozi trolu i čuo sam ga da se hvali kako je razvalio nekog tipa u kolima uz reči "Ko ga j..e, on je kriv", a pritom je mogao da uspori, ali namerno nije hteo.

Hvala ti na savetima i na ponašanju u saobraćaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

 

Cheh:

Pre neki dan mi neko reče (pričali smo o trubi na motoru) "Kad pomisliš da svirneš, ti zakoči". Šta mislite o tome? Lično, ne slažem se baš sa izjavom, ali da ne prosipam sad razloge... Voleo bih da čujem mišljenja drugih.

 

Usput... BusMan, prepoznaješ li kolegu?

 

Znam kolegu al` ne znam kako se zove, a zna i on mene.Nismo se videli neko vreme. Ajd` mi reci da si to ti pa da isecem vene uzduzz :D

 

"Kad pomisliš da svirneš, ti zakoči" - to mi neshto poznato??? ::) Jel to zato shto na busevima po pravilu ne radi sirena, ili.... :D

Da, da, odlichna psiholugija kojoj uvek mozze da se doda "strpljen - spashen", a razloga za primenjivanje ovakvih poruka u saobracaju  stvarno ima mnogo. Ipak, iako potvrdno klimam glavom, ja volim kad je sirena ispravna, shto naravno svima preporucujem. Mnogo puta je pomogla da ne dodje do nezzeljenih situacija. Ljudi su zamishljeni, zatim ne mogu da odole zvonjavi telefona i naravno, uvek neko negde zzuri. Sve to i josh mnogo drugih problema je moja sirena uspela da otkloni, ali samo sa kratkim i diskretnim oglashavanjem ( nikako ne koristiti kao da ste na svadbi jer mozze da proizvede kontra efekat, ili da vam pregori osigurach).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja