Jump to content

Moto Zajednica

Saveti i iskustva

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6714 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900
macna-bayo-textile-jacket-0007.jpg?w=140
2WHEELSREPORT.WORDPRESS.COM

Gotovo je nemoguće da se navrši nedelja a da u vožnji drugi učesnik u saobraćaju ne preseče putanju motociklisti. Često se završi psovanjem, lekarskom dijagnozom oštećenja vida i...

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 40 postova
  • Lokacija: Velika Plana
  • Motocikl: Kymco Xciting 300R

Jako slabo koristim forum sem par tema pa nemojte zameriti ako postavljam pitanje u pogresnoj temi, juce celi dan razmisljam o jucerasnjem dogadjaju pa nadam se da cu ovde doboti info.

 

Juce oko 13h iz pravca Cacka prema Pozegi krivina posle restorana Santa Maria

J3Eyz.png

83Bet.png

YOk03.png

 

Na slici gde je plavi kamion, motorista obilazi kolonu vozila na duploj punoj liniji, ja kamionom idem iz pravca Pozege negde na pola krivine primecujem motor pri malo vecoj brzini za onaj deo puta ide meni u susret i provlaci se izmedju mog kamiona i kolone vozila, jedino sto sam zapazio na blic u retrovizoru da je udario u vozilo koje je obilazio dalje sam ga izgubio u retrovizoru.Ima li ko info kako je momak ili je mozda cak na forumu i da cita ovo pa da odgovori koja muka ga naterala da obilazi kolonu na duploj punoj i rizikuje svoj i tudji zivot?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
On 3.2.2019. at 22:36, Pablo je napisao:

Kako ti se čini moje objašnjenje?

 

smidsy.jpg
BJBIKERS.COM

automobil uključuje tačno ispred vas, panično staje i potom vidite vozača koji...

 

Upravo tako. Nema šta tu više da se doda. Priroda je neke stvari regulisala i uvek kada pokušamo da svojim postupcima pređemo granicu koja nam je dodeljena prirodnim zakonima, u opasnosti smo da platimo visoku cenu. Neki to shvate (i prihvate), a neki bi da budu uvek u pravu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4303 postova

Za one koji su vozili Transfagarasan i slicne prevoje sa serpentinama itd- ulazite u njih u drugoj ili ipak je potrebno presaltati skroz u prvu? Imam fobiju od te prve :D osim kad krecem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 27 minuta, Motorcyclist je napisao:

Za one koji su vozili Transfagarasan i slicne prevoje sa serpentinama itd- ulazite u njih u drugoj ili ipak je potrebno presaltati skroz u prvu? Imam fobiju od te prve :D osim kad krecem.

Zavisi od mnogo faktora:

Tip motora, kubikaža, opterećenje (težina), iskustvo, ...

Sa većom kubikažom i dobrim obrtnim momentom na niskim obrtajima (kruzeri, čoperi, enduro, ..) uglavnom druga (čak i sa suvozačem i teretom).

Motori manje kubikaže (uglavnom može i druga ako ste solo), sa suvozačem i teretom prva.

U svakom slučaju sa prvom je sigurnije, jer, ukoliko vam se desi da vam motor ostane bez snage (momenta) na ovakvim usponima (u lakat krivini) i ugasi se, to je skoro siguran pad.

Promenio član zika56

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4303 postova
4 minutes ago, zika56 said:

Zavisi od mnogo faktora:

Tip motora, kubikaža, opterećenje (težina), iskustvo, ...

Sa većom kubikažom i dobrim obrtnim momentom na niskim obrtajima (kruzeri, čoperi, enduro, ..) uglavnom druga (čak i sa suvozačem i teretom).

Motori manje kubikaže (uglavnom može i druga ako ste solo), sa suvozačem i teretom prva.

U svakom slučaju sa prvom je sigurnije, jer, ukoliko vam se desi da vam motor ostane bez snage (momenta) na ovakvim usponima (u lakat krivini) i ugasi se, to je skoro siguran pad.

Ja sam se poplasio davno kao neiskusan kad sam presaltao u prvu, slucajno, i pustio kvacilo pa mi blokirao zadnji i produzio kroz krivinu. I to nisam isao ni 30 na sat. Niti su nesto obrtaji bili veliki. I nekad udje iz druge u prvu normalno a nekad sa dosta duzim hodom menjaca i cuje se KLANG zvuk. Pre 12 godina, i dan danas ume. Sta to uzrokuje nzm, brzina, obrtaji nzm. Uglavnom znam da kad cujem KLANG ne pustam kvacilo :D Nabio sam strah bezveze pocetnickom greskom samo sto sam naglo pustio kvacilo bez rev matchinga al dobro...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 14 minuta, Motorcyclist je napisao:

Ja sam se poplasio davno kao neiskusan kad sam presaltao u prvu, slucajno, i pustio kvacilo pa mi blokirao zadnji i produzio kroz krivinu. I to nisam isao ni 30 na sat. Niti su nesto obrtaji bili veliki. I nekad udje iz druge u prvu normalno a nekad sa dosta duzim hodom menjaca i cuje se KLANG zvuk. Pre 12 godina, i dan danas ume. Sta to uzrokuje nzm, brzina, obrtaji nzm. Uglavnom znam da kad cujem KLANG ne pustam kvacilo :D Nabio sam strah bezveze pocetnickom greskom samo sto sam naglo pustio kvacilo bez rev matchinga al dobro...

Na ovakvim mestima (serpentine sa velikim strminama) nije pametno menjati brzine u krivini, jer tokom promene može da dođe do smanjenja brzine i onda i do prevrtanja (u stranu krivine). Zato je pametno da se sve lepo odradi gde je to bezbedno, a ne da to radiš kada je (uglavnom) kasno i rizično. Dakle, sa manjom kubikažom, prva i laganica kontinualno kroz krivine (bez mnogo zavrtanja i odvrtanja gasa).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4303 postova
2 minutes ago, zika56 said:

Na ovakvim mestima (serpentine sa velikim strminama) nije pametno menjati brzine u krivini, jer tokom promene može da dođe do smanjenja brzine i onda i do prevrtanja (u stranu krivine). Zato je pametno da se sve lepo odradi gde je to bezbedno, a ne da to radiš kada je (uglavnom) kasno i rizično. Dakle, sa manjom kubikažom, prva i laganica kontinualno kroz krivine (bez mnogo zavrtanja i odvrtanja gasa).

Doduse prebacio sam tada pre krivine, samo ostao malo strah koji vucem deceniju sto se tice saltanja u prvu tokom voznje :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 54 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki ER-6N

Ja sam primetio da mnogo lakse (brze) prolazim serpentine kada idem uzbrdo nego nizbrdo.

Kada idem uzbrdo usporim 'dovoljno' i onda kontinuirano dajem gas u krivini i na izlasku iz krivine lagano povecavam gas. Sve skroz opusteno.

 

A kada idem nizbrdo, usporim i na leru skrecem. Ali uvek nesto stegnutno i osecam kao da nemam dovoljno kontrole.

 

Jesu li to pocetnicke stvari?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Kad ides uzbrdo onda motor vuče i onda ide lakše u odnosu kad ne daješ gas nizbrdo već samo kocis.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Nemoj da se zezaš, da se spuštaš i skrećeš motorom na leru!

Motorno kočenje, o kojem je svojevremeno bilo ozbiljnog pisanja, je stvar koju treba obilato koristiti.

Bilo da ideš uzbrdo ili nizbrdo, gasom "izvlačiš" sebe i motor iz krivine. Ista pravila važe za oba smera. Istina je da izgleda lakše uzbrdo, jer će motor da uspori izrazitije prostim puštanjem gasa. Završiš sve radnje pre ulaska u krivinu...do temena....i gas! U odgovarajućem stepenu prenosa, naravno....ne na prazno da plašiš ptice.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Kosovska Mitrovica
  • Motocikl: Tomos BT 50

Treba mi pomoć:Registracija motora mi je istekla pre 30 god i nalazi se na teritoriji Crne Gore.Kako ga mogu dovući do Srbije. motor je registrovan na mene,ali sam u medjuvremenu sam promenio prebivaliste

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Jeste da je na engleskom i malo nadrndan, ali mi se cini da je ubo par bitnih stvari...

 

If you put in half the energy, expect half the results. No one cares about your excuses. My vest says “Shut Up & Practice” Shut the hell up, 1st thing...and go practice. Stop standing around your bike with 10 people trying to look cool. Stop saying I wish I had more time. Stop blaming your bike for not being able to do this or that on it. Stop saying everything...you talk too much. Get off YouTube, Instagram, Facebook, Twitter, Snapchat, TikTok, etc. and put that effort into improving your skill. Some of y’all put more energy into the keyboard trying to sound smart or be funny or look cute than your technique and it shows. I’ve had one message in my mind since I started riding, no one will out practice me. 5 years, 19 courses & 150,000 miles of riding went by before I ever made one video. A lot of people are White Belts trying to comment on what Black Belts are doing...or even worse, trying to teach other White Belts things they have no clue about. Take some courses, go practice what you learned. Experiment with what you read. Put miles on the bike. See what actually works and what doesn’t...then have an opinion. “Shut Up” is 1st for a reason. Why this post? It’s becoming all too common that people email/comment/DM me asking me something they haven’t even gone and tried out yet. Want to get better at U-turns? Here’s the ‘secret’ go do U-turns for a hour and put in all your energy into it, you’ll improve. Want to know when or how to use the brakes or throttle while in the twisties? Go put a few hundred miles of riding in the mountains testing out various applications of both. Want to get better at emergency braking? Set up two rocks 18ft apart and practice stopping from 20-25mph over and over again until you get it right.
 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator
On 17.6.2019. at 16:57, tomos bt50 je napisao:

Treba mi pomoć:Registracija motora mi je istekla pre 30 god i nalazi se na teritoriji Crne Gore.Kako ga mogu dovući do Srbije. motor je registrovan na mene,ali sam u medjuvremenu sam promenio prebivaliste

 Imaš dva načina:

  Prvi, uradiš tehnički tamo gde ti je motor, izvadiš proba tablice i dovezeš ga. 

  Drugi :  Natovariš motor u neki kombi, kamion, prikolicu i dovezeš ga tako. Naravno uz motor nosiš i dokumenta da se vidi da je tvoj i možda neki dokument da se vidi da si nekad živeo tamo gde je motor bio registrovan . 

  Možda možeš i da ga staviš na voz, pa dođete vozom zajedno . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Evo jedan zlata vredan video, koji vazi za sve nas, ne samo za profesionalne test vozace, jer prica i o anticipiranju i defanzivnoj voznji i kako preci puno kilometara, a da se ne prospes po asfaltu.

 

Nadam se da nije tezak njegov engleski akcenat, ali su saveti otprilike ono sve na jednom mestu.

 

 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650
On 6/8/2020 at 12:34 PM, СајберГастарбајтер said:
Nadam se da nije tezak njegov engleski akcenat, ali su saveti otprilike ono sve na jednom mestu.

Neevesov akcenat je mala maca u poređenju sa Guy Martinom. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 48 postova
  • Lokacija: Beograd

Vozaci motora i skutera apsolutno nikada nikada nikada ne preticine i ne zaobilazite automobil sa desne strane !!! Nikada to je smete raditi iskljucivo i samo sa leve strane uz upotrebu sirene kako bi naglasili sta radite i da vozac automobila bude spreman na to ! 
vozaci automobila molim Vas da uvek napravite mesta motoristi da Vas zaobidje uvek se malo pomerite u stranu da moze bezbedno da Vas zaobidje i nikada ne smete da se trkate sa motorom jer ne postoji auto koji moze da stigne motor zato molim Vas nemojte dovoditi u opasnost i sebe i motoristu ! 
Nemojte se ljutiti kada vidite da motorista divlja to su uglavnom klinci koji su tek polozili pa voze kroz jednosmernu i usku ulicu 100 na sat procice ih to, ali opet naglasavam uvek se pomerite pokusajte da sacuvate zivot tom detetu. 
motoristi nikada nemojte da ulazite u krivinu pod punim gasom niti da se lozite da obarate motor do kolena ako to hocete idite na NAVAK pa to radite magistrala nije za to nikada ne znate sta Vas ceka na izlazu iz krivine da li rizla ili neko iz suprotnog pravca koji sece krivinu ili nedaj boze zaspao dajte gas kada izlazite iz krivine i kada imate preglednost dobru. 
 

MOLIM SVE VOZACE DA BUDU OPREZNI I MOTORISTI I VOZACI AUTOMOBILA MORAJU SHVATITI DA MORAJU DA CUVAJU MOTORISTE JER NJIH JEDINO STITI OPREMA I KACIGA NEMAJU LIM I AIRBAG KAO AUTOMOBIL ! BUDIMO ODGOVORNI I MOLIM SVE KOLEGE DA SE NADOVEZU NA OVU TEMU I DA SE SVAKI DAN PISU SAVETI I DA SE SVAKI DAN PONAVLJAJU OVAKVE PRICE 

  • Sviđa mi se 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • SuperStar, 1098 postova
  • Lokacija: Ćićevac
  • Motocikl: MonsteR
On 6/9/2020 at 10:30 PM, Herr said:

Jel može neko da sažme u par rečenica na našem jeziku? 

kaze covek da kupimo svi R1 ili litre replike i pun gas kroz centar grada.

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 97 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: /

Samo da se nadovežem na ovo što je @Minibubica napisao.

Ono što nedostaje generalno u društvu, a ume da bude posebno opasno u odnosu vozača motora i ostalih vozača je tolerancija i strpljenje.

Npr. ljude mnogo nervira kada se motor provuče na semaforu pa onda pokušavaju da ga blokiraju, da se trkaju...razne nebuloze. Čemu? Pa upravo taj na motoru je onaj koji pravi manje gužve u sabraćaju. Provuče se i ide dalje.

 

Jedno je važno razumeti. Neiživljenih, nervoznih, neopreznih ima i na motorima i u kolima, svuda. Dovoljan je trenutak nepažnje da se nekome upropasti život. Ja uvek pretpostavljam da me drugi ne vide, da ne znaju da voze, da prosto ne paze. Ne samo na motoru nego i u kolima ili kad idem peške. Smatram da moja koncentracija mora da bude na maksimumu i to je to.

Ako ne paziš na samog sebe, zašto bi neko drugi pazio na tebe?

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 138 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Gsx600f

Hajde da podignemo ovu super temu sada kada manje vozimo, a vise citamo, ima dosta novih vozaca na forumu kojima ce znaciti... I ujedno, hvala, meni je znacilo... :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja