Jump to content

Moto Zajednica

Za buduce kupce kineskih motora

Recommended Posts

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

eto, nesto gledam, svako malo neko je prezadovoljan, pa zatim nezadovoljan, pa onda opet....i tako redom. Nekoliko godina unazad se bakcem malo tim "kinezima" iz nekih samo sebi znanih (pa i to bas nije sigurno, jelte) razloga i mogao bih da se do neke mere predstavim i kao kompetentan zahvaljujuci stecenim iskustvima iz tih baktanja. A evo kako je pocelo.

 

Pre par decenija, u svetu motora u koji sam usao vladalo je opste misljenje da samo ono sto dolazi za zapada vredi, a kompromisi na koje smo rado pristajali, pripadali su MZ-u i JAWI (CZ) uglavnom, dok su poceci japanske motoindustrije smatrani dobrom salom uglavnom. Mi mladji smo sistemo zdravo-za-gotovo gutali tu teoriju i kao i svi dobro sledbenici stava nasih uzora, sirili je besomucno dalje.

 

Naravno, vreme je uzelo svoje i pokazalo nam koliko nismo bili u pravu.

 

Secam se jedne vlastite dileme, BMW R50/5 ili Laverda Jota (hiljadarka) kao logican nastavak sa Laverdinih 500 ccm. Stalno se morala u ponudi neka Honda CB900F sa sve spektakularnim poluoklopom, ali....."japanac"!!?? Eh...

 

Nije bitno, ali ispala je Laverda a ni kasnije se nisam bas dao tek tako na "japanca", naprosto ne znajuci sta pruza realno. Posle prvog sedanja na bas tu Hondu, mislim da sam poceo ubrzanim tempom da suzbijam vlastite zablude.

 

Pre par godina, vidim nekakav cudan ali lep chopper, vidim da nije japanac, ali nije ni HD. Pridjem malo i zagledam ga, nesto mi je suvise plastike u prvi mah, a uto izlazi i vlasnik, neki moj ispisnik, stavlja kacigu na glavu, pali ga, i cujem sasvim simpatican zvuk.

 

Naravno, pitam ga o cemu se ovde radi. Kaze - kinez.

Hmmm.

 

Setim se ove price koju sam malopre opisao i vlastitog robovanja predrasudama, te nastavka koji je u jednom momentu opredelio bez iole razmisljanja Tengai ispred Laverde Atlas, glatko i bez potrebe za fotofinisem. Rekoh sebi, moguce da se ovde sve ponavlja, neki moj mini deja vu dosta godina kasnije.

 

Tako kupim eksperimentalno prvog, pa drugog, pa tako redom dok imam gde da ih slazem. Sve u svemu, danas se za tih nekoliko godina nakupilo par iskustava koje bih rado podelio sa onima koji bi tek da kupuju "kineze". Licno mislim da od njih ne treba bezati, ali tek pod uslovom da covek sagleda njihova ogranicenja i sa sobom rascisti da li moze da zivi sa tim ogranicenjima, jer sve drugo je bacena para, pa ma koliko izgledalo povoljno na pocetku.

 

Objektivno, danas imamo pred sobom prakticno tri znacajne kategorije "kineza", i to skutere kao mozda i najuspesniju pricu, choppere/cruisere i off-road u par varijanti. Tu i tamo ima izvesnih koketiranja na neke druge teme, ali kod nas ne bas omasovljenih. Stoga bih izvukao neke karakteristicne crtice za ove kategorije spram toga kako su se, prema mojim iskustvima, predstavili i odomacili kod nas.

 

Skuteri su se ponajbolje "primili", njihova niska cena, dopadljiv izgled i solidne karakteristike ocas posla su oteli za sebe segment trzista na kome su suvereni bili "italijani", te delom i "japanci". Najcesci problemi kod skutera kineske proizvodnje je uglavnom elektronika, losa plastika, gume nikakve i kod dosta modela ekstremno maleni tockovi. Snaga je sracunata za uglavnom ravne puteve bez uzbrdica, te za prosecnu vozacevu tezinu od 70-ak kilograma. Iako ovo nije nista neuobicajeno za skutere sa agregatima od 49ccm, slicna logika je rukovodila i dizajniranje skutera sa vecom kubikazom, da ne kazem - maksi skutera. Tako imamo slucajeve da nominalno skuter sa 250ccm razvija skoro 20KS, ali putu to bas ne bude ubedljivo.

 

Ipak, ovaj problem proracuna snage je primetan i na cruiserima, pocev od 50ccm, preko 125/150, pa sve do 250ccm masina. Naime, svaki od tih agregata pogoni nekakvom osrednjom snagom motor, ali problem je vozac na njemu, odnosno, vozac i suvozac. Prince kao najbolji predstavnik kategorije 125ccm, mozda je i najuocljiviji primer problema vezanog za nedovoljnu snagu. Model ZXMCO sa svojevremeno neuspelim Hondinim agregatom je najsnazniji u klasi 150ccm, ali se ponovo njegove realne performanse mogu dovesti do svog maksimuma tek sa 70-ak kg opterecenja od strane vozaca, ili ce se drasticno slabije pokazati ukoliko se ta granica za tezinu predje osetnije. Slicno njemu, i model Kinroad sa istim agregatom sasvim u korak prati ZXMCO, ali kod njega su jos primetnija odstupanja od tih rezultata kada sednu dvoje na njega.

 

Nekako se kategorija 250ccm namece kao jedina prirodna, bar sto se snage agregata tice.

 

Nazalost, ni ovde nemamo neki standard, te je velika sarolikost prisutna u ovoj klasi. Ipak, vredi napomenuti da se brzine od 110-130 km/h postizu sa objektivnom lakocom, odnosno, do njih se stize snagom motora a ne zaletom ili nizbrdicom. Najveca prenost ove klase je sasvim dovoljna krstareca brzina od 80 km/h koju agregat obezbedjuje bez obzira koliko opterecen preko sedista bio. Naravno, jos uvek postoji izvesna rezerva snage koja omogucuje da bez suvozaca motor sa te brzine ubrza do 100 km/h za realno vreme neophodno za preticanje recimo.

 

Kod Off-road motora se snaga agregata pokazala uglavnom dovoljnom, ali ramovi i vesanja ne prate. Usled velikog broja reklamacija, domaci uvoznici su usred sezone ove godine prestali sa nabavom modela jacih od 49ccm bas usled nesposobnosti ostatka motora da prati snagu agregata sto je dovodilo do cestih reklamacija.

 

Oprema je jedno od najjacih oruzja svih "kineza" i o tome u zasebnoj poruci vise.

 

Potrosnja je prilicno skromna, pa klase 250ccm uglavnom trose oko 4 litra gradske i oko 3 litra putne voznje.

 

Nekradljivost je verovatno najstabilnija osobina "kineza", gde ga parkiras uvece, uglavnom ga i zateknes ujutru. Skroz dobra stvar ;)

 

Ukratko, ovi motori su uglavnom slabasni ali kada je covek nacisto sa onim sto seli, mogu da budu sasvim, sasvim lepo resenje. Relativno su jeftini i lagani - sve sto moze, uradjeno je od plastike. Sta god da se od opreme stavi na njih, pa ma koliko jeftino bilo, nece se izdvajati kao jeftin ukras, ali pokusajte da jeftinu premu "navucete" na nekog "japanca". Iz aviona ce se videti.

 

Toliko za sada, kad se malko odmorim, zaokruzicemo sve.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1669 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kilo Smor L8

    Kineza nisam nikad posedovao, al sam se svakakvih prica naslusao i neke skutercice i vozao.Milsim da je kod njih prvenstveno problem zbog veceg procenta skarta, kao i zbog uvoznika koji zbog odsustva kaznene politike i ne informisanosti ovdasnjih kupaca pristaju po bilo koju cenu da izvezu iz radnje motor koji nije posteno i detaljno sklopljen do kraja, pa se samim tim na osetljivom Kinezu sve jos brze olabavi i rasturi u nepovrat, sto doprinosi jos gorem imidzu.

    Za pocetnika u bilo kojoj klasi milsim da je jeftini Kinez idealna stvar, vozi se jednu sezonu, prodaje za sitnu kintu u boljem slucaju ili zavrsava za delove.Upravo je ovo najizrazenije za skutere, jer novci koji su ulozeni u njih posle 2 sezone su isplaceni u potpunosti, jer kog god Talijana, Japanca.....kupili i posle 2 sezone menjali, izgubicete jos mozda malo veci iznos u razlici u ceni u idnosu na Kineza, jer su mi skuteri svi ispod 1000 evrica  ;)

    Ja ga licno ne bih uzimao, jer sam sad vec svikao na komfor, u smislu da se ne bih petljao i cackao oko njega i srafova, nadgledao servisere i maltertirao se sa njim jer se u mehaniku jako malo razumem.

   

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Svaka cast Lancia, u potpunosti se slazem sa tobom.

Do sada sam vozio dva kineska skutera a sledece godine planiram da kupim i treci. Plastike su relativno slabe. Kod mene za 10 000 km popucaju ali su jos dobro drzece. Elektronika voli da popusti ali to su mahom sitnice. Meni je crko automat koji pali zadnje stop svetlo na oba skutera a na prvom se iskidala i jedna zica od vibracija tako da je prestao da puni akumulator. Na drugom skuteru je pukao pogonski kais. Na oba je pukla sajla za km sat, na jednom na 1159.6 na drugom na 1359.6. Sami agregati su perfektni i ne umeju da stanu. Ja sam presao ovim drugim preko 16000km za 3 sezone i dalje radi kao prvog dana. Potrosnja 2-2.5 L na 100km kombinovane voznje.

Slozicete se da su svi ovi kvarovi sitnice i da sve to ukupno sa plastikama i loktajt-om iskosta manje od 3000 din ulaganja za 3 sezone. Ipak i brend masine se kvare ali se njima nekako progleda kroz prste a kineze svi osudjuju. Moj brat je imao milion problema sa Peugeot-ot xr-6 a presao isto oko 15000. Samo sto plocice za zadnju kocnicu kostaju 50e amortizeri mogu da sluze i bez ulja, dizanje temperature je prouzrokovano rupama (Nerealno pokazuje temperaturu ili je ipak tacan  ::) ) a predni kocioni cilindar mora da se zameni kineskim jer je cena originalnog 10x veca.

Realno mogu da sluze 3-5 sezona i da se prodaju za dobre pare pa malo dodas za nov.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 699 postova
  • Lokacija: Srce Srbije pod jakim infarktom-Kosovska Mitrovica
  • Motocikl: Tomos APN6-82,BMW R 1150 RT-03,Kawasaki EN 500-94

Za mene interesantna tema od autora kojem priznajem da je veliki poznavalac ove teme.

 

"Kinezi" imaju svoju"dusu" i, mislim da sam u pravu ako tvrdim da, imaju svoje obozavatelje i kod nas, a i u svetu.

Meni se moja "Chituma" uvukla pod kozu, i sa uzivanjem je vozim uvek kada za to imam vremena. Ona mi nije prosto prevozno sredstvo nego bas sredstvo za uzivanje i popravljanje mog raspolozenja.

 

Nestrpljivo ocekujem nastavke.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

zahvaljujem na ukljucenju i komentarima, pravo je zadovoljstvo raditi bilo sta kada sagovornici ne pricaju napamet, vec se koriste vlastitim iskustvima.

Jedan od komentara bih iskoristio kao slagvort za nekoliko paralela koje nameravam da povucem u ovoj temi, a to je Saxijev odgovor.

 

Saxi ocito smatra da Tajvanci drugacije kose oci od kineza pa se ne smatra vozacem kineskog proizvoda, ali ovo donekle i odgovara istini, osim iz politickog ugla Tajvana i drzava koje priznaju njegov suverenitet :)

naime, postoji jedna veoma zgodna procedura kod distribucije Kymco motora, a to je razrada masina pre isporuke kupcu. Iako je ovo variralo od repariranih pa do novih masina, danas se vise ne zna gde tacno primenjuju taj princip, ali njihove masine su de facto ispred ostalih dalekoistocnih ne-japanaca, ukoliko izostavimo Hysong koji je posebna prica i jedini ima realni razvojni centar za sada. U cemu je trik?

naprosto, u specijalizovanim prostorima na pokretnoj traci pustaju da se odradi kilometraza neophodna za razradu sa sve hladjenjem i optimalnim brojem obrtaja. Svi koji imamo iskustva sa kineskim i onim malo manje kineskim masinama, svesni smo kolika je osetljivost ovih masina na dobru razradu, ali i koliko je tesko samodisciplonovati se za voznju u rezimu razrade. Stoga su u Kymco grupi anulirali te probleme razradom do odredjene linije razradjenosti, te se savesti kupca ne prepusta sve u ruke, vec samo mali deo bez realnog rizika po trajnost agregata.

 

Naravno, jos uvek ostaju problemi razrade ostalih sklopova, ali o tome u nekoj od narednih poruka gde bih uvezao i probleme vezane za slabe sklopove, posebno u delu srafljenja/srafova.

 

Elem, kada se sve sagleda ovako ili onako, ostaje nam zaista da dobrano izucimo problematiku vezanu za logistiku, te da na bazi te problematike donesemo odluku o kupovini, ukoliko smo vec apsolvirali brzinu, ubryanje, tockarenje, sujetu & ostalo kao faktore odlucivanja.

Ta logistika zahteva neke intervencije u startu, i nesto cesce kontrole, ali onda stvari funkcionisu uglavnom. Ja predjem godisnje sa jednim "kinezom" uglavnom 10k+ godisnje, supruga takodje toliko i to u raznim uslovima, i poprilicno je jasno da se pri odredjenim rezimima moze sasvim fino navozati u nauzivati, pritom se pridrzavajuci izvesnih pravila.

 

Primera radi, cesto podmazivanje lanca je jedna neophodnost ukoliko motor ima izvesno vreme da stoji a da se ne vozi, sto se najcesce desava u zimskom periodu. Zavisno od modela, neretko se desava da se posle tih perioda stajanja lanac ukruti, zahrdja, ili cak izvitoperi, a da smo preuzeli mere za koje smatramo da bi to trebale da sprece. Sta se ustvari desilo?

Lanac smo podmazivali tokom voznji, napravili malko losiji proracun i vozili se do zadnjeg dana, a onda nas je uhvatila kisa. Motor smo sklonili u garazu termicki neizolovanu, ulaz otvoren sa vise strana ili pod kakvu nadstresnicu ili drvo, prekrili motor ciradom i kada se posle mesec-dva razvedrilo dovoljno da se usudimo da otkrijemo motor, a ono - medjutim. Lanac zahrdjao, krut itd. Situacija sa auspuhom (auspusima) slicna, samo su oni kruti genetski vec :)

 

Problem sa losim materijalima, odnosno njihovom finalizacijom i hemijskim postupcima zastite tokom proizvodnje i kontrole kvaliteta, rezultuje time da kondenzacija u opisanim uslovima daleko lakse i brze razara zastitne slojeve i odatle takav rezultat. Interesantno je da ce ovi motori manje stradati ukoliko su direktno izlozeni padavinama ili samo ciradom pokriveni, nego kada imaju jos i tu fizicku zastitu, odnosno, da makar nece vise stradati nego bez nje! Neverovatno na prvi pogled, ali izgleda da je bas tako.

naravno, i ovo ima svoje objasnjenje u tehnoloskim procesima, posebno u hemijskim reakcijama, ali je neverovatno koliko se ocigledno to manifestuje na vecinu motora kineske izrade.

 

U smislu nepostojanja jasnih standarda na proizvodnim linijama, moguci su i izuzeci, odnosno samo pojedine od ovih manifestacija.

 

Eto, toliko sam odlucio da smaram za sada u ovoj poruci, jelte, ali mozda nekome i bude korisno :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IRON WILL, 972 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Voleo bih da imam motor

@Lancia88

Ukratko, ovi motori su uglavnom slabasni ali kada je covek nacisto sa onim sto seli, mogu da budu sasvim, sasvim lepo resenje.

 

Kljucna recenica!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Beograd

Podrzavam text, moje jednosezonsko iskustvo sa Kinroadom 250 je upravo tako, motor je kubikaze koj apruza upravo toliko koliko je deklarisano, cena govori da prosto nije od superkvalitetnih mateijala i to je to. Skroman nacin da se dodje u posed chopera, posebno ako je to prvi motor i ako covek eksperimentise i uci se, sto i jeste bio slucaj samnom. Svi moji prijatelji koji voze kineze su zadovoljni odnosom cene/kvaliteta. Ove sezoen sam presao oko 4.000 sa njim, bio na Goliji, Gochu, Djerdapu, V. Plani, Rajcu... Tako da, mene je kupio kao resenje. Menjam ga jer sam se saziveo s amotorom i shvatio da prosto nije gabaritan dovoljno za mojih 2 metra i nesto...

 

Ponavljam, Lancia, vrlo studiozan text, hvala na istom, voleo bih da sam imao nesto takvo na raspolaganju kad sam birao motor, ne kazem d abih drugacije odlucio, prosto bio bih temeljnije informisan  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Ето, и ја би каз'о нешто о кинеским мотоциклима јер спадам у циљну групу ове теме – ја, будући купац кинеског мотора.

 

Да не будем погрешно схваћен, ја сматрам да су кинески брендови, барем оних десетак највећих, што се каже "the next big thing", не што се тиче само двоточкаша. И мислим да се ти мотоцикли неће наметнути тржишту својим свемирским перформансама и којекаквим "high tech"-ом, већ нечему што излази у сусрет потребама најширег круга корисника и то по фер цени. Не мислим да ће они угрозити све велике марке које знамо (а можда и хоће, Јапанци су то својевремно вољно или невољно учинили), Не тако давно имао сам преписку са "lancia88" о, погађате, кинеским моторинима и поменуо сам му да су ми "Кинези" занимљиви и због тога што су нас све вратили основама оног што је мотоцикл у почетку био – јефтина алтернатива аутомобилима. У последњих пар деценија можемо да видимо како су мотоцикли ценом, технологијом, снагом, па чак и потрошњом горива превазишли аутомобиле и баш због тога умањили круг купаца који нису задрти мотористи (молим да се нико не осети увређеним). Кинези су својом продукцијом, чини ми се, свесно или несвесно, заинтересовали многе којима је до тада мотоцикл био пусти сан, прескупа играчка, а таквих није мало. И самог себе бих убројао у ту групу. Ко зна колико би тинејџера научило да вози мотоцикл, колико већ проседих људи, после пар деценија, поново село на мотор, колико њих би узјашило свој скромни мотоцикл да се провоза по околини из чистог задовољства током сунчаних викенада, да није "Кинеза". Колико таквих познајете у околини? Ево, признајем: иако волим мотоцикле и следеће године ми је 25 година од моје прве вожње малим "Аутоматиком", мотоцикл иоле веће запремине остао би у домену оног "Када би им'о пара...", а "Кинези" су се тако лепо "наместили" са свим тим моторинима до 1/4 литре запремине, довољно простом техником за самостално прчкање и фер ценом...

 

"Кинези" – можда најбољи начин да уопштимо ствари и све произвођаче сместимо у исти кош и да себи и другима још више закомпликујемо избор. Да имамо само десетак кинеских брендова, брзо би и апсолутни лаици почели да их разликују макар само по именима. Што каже на једном сајту: "Можете купити контејнер кинеских мотоцикала и наручити да имају налепницу са брендом Паја Патак". Вала, истина је: мој познаник вози неко скутерче које има неко 100% италијанско име; добро да га нису назвали "Долче и Габана". На крају се опет дође на то да власник каже да вози "неког Кинеза". А и сами Кинези не жале слова Q, Z, X, Y и туре по барем три-четири таква слова у називима брендова које после ни Бог-отац не провали како се изговарају. Частим цистерном "Хајнекена" онога ко ми каже како се изговара "ZXMCO"! Хипотетичка ситуација: продавница, постројено туце мотоцикала поменуте марке, прилазите, разгледате, пипкате, њушите и питате продавца – "Реците ми, молим вас, где су овлашћени сервиси за "З.... Зикс... Зиксмкоа...?". Верујем да би питање било нешто типа "Реците ми, молим вас, где су овлашћени сервиси за ове "Кинезе"?  Не помаже нам у сналажењу ни то што нам изгледа да је "производња" мотоцикала у Кини проста колико и гајење купуса, па као да сваки тај Кинез који пропадне са купусом, почне да штанцује мотоцикле, а да је претходно само у комшијском дворишту видео неко моторче. Па онда дође потенцијални "генерални заступник" и тражи што јефтиније да купи од тог Кинеза-купусара неко моторче, а тај Кинез каже "Мозе, мозе..." и тури електричну инсталацију од три лицне, најгору рециклирану пластику, наврат-нанос склопљену машину, па нечим таквим напуни контејнер и пошаље га овамо, "генералном заступнику" чијим је "сервисерима" најкомплексији мотоцикл на коме су радили АПН. Колико је потребно времена "срећном власнику" (који, обзиром да припада оном најширем, "небајкерском" кругу људи, вероватно и генерално не зна много о мотоциклима) да пљуне и промрмља да су "Кинези" највеће с..ње и понавља то људима у својој околини? Свестан сам ја да кинески мотоцикли нису еталон квалитета, али довољно кинеских марки су о-хо-хо далеко од закључка "Кинези су с..ње“, али џаба. Што се каже: "Ко се на млеко опече, и у јогурт дува.". 'Ај' промени мишљење том који је имао то лоше искуство са моторићем незнане марке, ал' једино што зна да је у питању "Кинез".

 

Због тога ја свој интерес задржавам на кредибилим кинеским произвођачима који стоје именом иза свог производа (молим скептике да се не смеју претерано на претходну реченицу). Али и у том случају и случају неког непознатог бренда забечим се у машину мотоцикла, гледам облике кућишта, бројим шрафове, ребра цилиндра, бистрим каталоге резервних делова (ако их има) и слично, не би ли нашао донора међу Јапанским моделима. Управо због тога чекам да се овде покрене тај кинески подфорум, па да сакупимо све информација на једном месту и заинтересованима дамо праву информацију, како о машинама, тако и осталим стварима које чине мотоцикл.

 

Колико могу да прочитам којегде, људи неретко кукају како им је нејак скутер или неко малолитражно моторче, а сви како да заборављају да је, готово по правилу, у питању четворотактни мотор. Пре 15-20 година било је јако мало 4Т 125 машина, за 50-тке не треба ни помињати. А гле сад! Од мале запремине и четворотактног једноцилиндраша не очекујте чуда. Екологија и економија! И сам жалим што нема барем нека кинеска 2Т 125-ца или 250-ка спакована у неки ендуро. Колико је то снаге? Само подсећам да MZ 250 из оног ултракласичног двотакташа даје 21 к.с., мој тинејџерски "мокри сан" са почетка '90-их - Kawasaki KMX 125, у непригушеној верзији давао је 24. к.с., а легендарни Кawasaki KR-1S са 250 кубика издувавао је, ако се добро сећам, око 45 коња. Ти коњи у толико 4Т кубика се врло тешко добијају и скупо наплаћују. Стога пишем стару истину: "There is no replacement for displacement."

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Beograd

Alo bre Zorge, skriveni talentu, pa uvek si imao dovitljive textove, tehnicki orjentisane, ali ovo ispade kvalitetna drama sa kineskog kupusnog polja u cetiri takta (cina)!!!  ;D ;D ;D

 

Svaka cast, tvoj i Lanciin text opusteno da se daju kao ulaznica svakom mastaru u svetu kineskih motora, nece pogresiti... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

vidim da cemo u ovoj temi uglavnom zajednicki odgovoriti na pitanja sta su to tacno kineski motori, kolika im je realna vrednost za nas i kakva im je perspektiva. Verovatno je vazno sabrati iskustva i misljenja na jednom mestu za potencijalne kupce.

Ipak, da ne zapostavimo i one za koje je ova tema vec okasnila (NikolaCruss se tako izjasnio :) ), moguce da mozemo i sa malo popravnog da ucinimo nesto i za trenutne korisnike:

 

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=27644.0

 

Opet, osvrnuo bih se i na fizicku velicinu chopperam jer je bas ona dotaknuta usled dvometarske problematike vozaca.

Interesantno je da je veoma malo motora koji na "kineskim kubikazama" izgledaju vece od kineskih motora. Cak stavise, za nas malko gabaritnije (ja se, kao ne dam bas ali godine, hedonizam i slicno odnose danak molicufino) tesko je pronaci adekvatno veliku masinu uopsteno. Pogledamo li japansku ponudu u segmentu niskobudzetnog/malolitraznog choppera, dolazimo do frapantnog otkrica koliko su konstruktori Viraga, Rebela, Eliminatora ili Maraudera bili nefer prema iole visim ili gabaritnijim vozacima. Cak stavise, ponekad sam ubedjen da su apsolutno zeleli da se podsmevaju suvozacima posmatranima sa strane!

 

Maleni motori i cesto goteskne scene dvoje na njima, zaista ne pogoduju onim imperativima usled kojih je i nastala kategorija choppera, odnosno ovi kalemovi sa cruiserima. Drag star, EN/VN, Shadow ili Intruder (Marauder na vecim kubikazama, Savage) tek nude nesto vece gabarite, ali dovoljno velike za zadovoljenje prosecnih potreba dvoje na motoru. Da ne bude zabune, na put se moze i biciklom i auto-stopom, nije to problem, ali se chopperom/cruiserom na put ipak ide iz drugih razloga. Kineski "ekvivalenti" nude malo ali dovoljno vece gabarite od malih japanskih, ali se ipak ne mogu nositi sa velikom im bracom ni po tom pitanju. Ipak, tu vidim uredno popunjen dimenzijski vakuum.

 

Apropo snage, zaista je nema previse, odnosno, na granici je ka dovoljnom jer agregati sa 250 ccm mogu da ubrzaju na motor od 80 do 100 km/h sto je bitno za voznju koju nudi ovakav tip motora bez obzira na samu snagu, ali nedostaje jos desetak "konja" zaista u toj prici da bi se sasvim opusteno uputilo i na put na kome bi mozda moralo da se vozi i preko 120 km/h u krstarecem rezimu a da ostaje rezerva koja bi na motor gurala i do 140 km/h. No dobro, jos uvek je tu potrosnja koja ne bi smela da prelazi 4 litra gradske voznje i registracija koja se bukvalno i ne primeti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • http://www.odvozsuta-otpada.rs/, 298 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: Honda Shadow 600cd vlx 2004 nekad bila pa daytona 350 i sad nista ...jbg

KINESKI MOTORI SU NAPRAVILI REVOLUCIJU MEDJU BAJKERSKOM POPULACIJOM I DOVELI DO NAGLE EKSPANZIJE MOTOCIKLISTA U SRBIJI JESTE DRUGOVI I DRUGARICE!! VOLEO BI DA SAM ISTI ZAKLJUCAK  mogao DONETI I U VEZI KINESKIH TANGA GACICA!! DEFINITIVNO DO EKSPANZIJE JE DOSLO ALI GDE JE ZAOSTALA  ;D SEKSUALNA  REVOLJUCIJA, DRUGOVI I DRUGARICE!!!  ;D ;D ;D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 458 postova
  • Motocikl: gpz 500 s

O mom iskustvu sa Kineskim coperom sam vec pisao,slucajno sam vas pronasao i ovde.

Nemam sta da dodam,motor(zxmco 150-15)zaista malo trosi,oko 3 lit na 100km.

Ne trosi ulje,ume dobro da povuce sa svojih desetak konja,lose su mu bile fabricke gume i osvetljenje,morao sam da zamenim lezajeve u volanu zbog stabilnosti,ali to je otprilike bilo skoro sve.

A sto se tice imena,motor se zove ZX MOTOR COMPANY,firma je registrovana 1991god a zbog neuspelog dogovora sa nasim uvoznicima oko cene vise ga nema kod nas u prodaji.Naime,Kinezi su trazili vecu cenu nego sto su nasi procenili da ce se to dopasti nasim kupcima.Meni je tako objasnjeno kada sam zvao da pitam sto ih vise nema,tako da to nemora da bude prava istina.

Zopre,spremi cisternu hajnekena!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 337 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vespa

O mom iskustvu sa Kineskim coperom sam vec pisao,slucajno sam vas pronasao i ovde.

Nemam sta da dodam,motor(zxmco 150-15)zaista malo trosi,oko 3 lit na 100km.

Jeste presao 20000km i ne trosi ulje,ume dobro da povuce sa svojih desetak konja,lose su mu bile fabricke gume i osvetljenje,morao sam da zamenim lezajeve u volanu zbog stabilnosti,ali to je otprilike bilo skoro sve.

A sto se tice imena,motor se zove ZX MOTOR COMPANY,firma je registrovana 1991god a zbog neuspelog dogovora sa nasim uvoznicima oko cene vise ga nema kod nas u prodaji.Naime,Kinezi su trazili vecu cenu nego sto su nasi procenili da ce se to dopasti nasim kupcima.Meni je tako objasnjeno kada sam zvao da pitam sto ih vise nema,tako da to nemora da bude prava istina.

Zopre,spremi cisternu hajnekena!

ma nije cena u pitanju, boli kineze za cenu u Srbiji, a i gazda Top shopa je to narucio preko interneta. Kada je sve to zamisljeno ja sam bio u ekipi koja je trebala da uveze prvih desetak komada. Trebalo je da nas kosta ocarinjen po komadu 1000 eura ili maraka ne secam se vise. Skupljali smo po 300 jer je toliko i kostao komad u kini pa onda ostatak kad stigne kontejner. ZXmco nije prodavan duze jer nisu imali homologaciju a i nisu mogli da je pribave za sezonu mislim boli ihz bas. Tako je predjeno na kinroada jer je imao homologaciju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

ima tacnoga u tome. Homologacija nije radjena za ZXMCO vec je uvozen na licno ime (u tom slucaju ne treba homologacija vec samo kad je za dalju prodaju). Problem koji se pojavio je bio u kubikazi pre svega, nije se moglo ici na prodaju 150/250ccm, zatim sa servisom (to je obaska prica, obaska neugodna itd.), a cena je pocela da figurise kod delova obzirom da se vec dve godine ne uvozi ovaj motor. Doduse, bas pomenuti problemi sa cenom sada se odnose i na delove za Kinroad trenutno. Sa druge strane, tom agregatu nikada nije resen problem vibracija, jeste snazan ali na krajnjem naporu, i tu su neminovne vibracije koje ne samo da cine voznju neudobnom na brzinama od preko 80 km/h, vec tada pocinje i osipanje delova ukoliko nisu menjani srafovi.

 

Oko uvoza postoji jos problema i uvek se oni svode na same uvoznike. Nije bas ZXMCO u potpunosti narucen preko interneta, ali je toliko poluzainteresovano odradjena citava prica, da se moze komotno skratiti upravo na tako nesto. Uvoznicka prica je kod svih uvoznika "kineza" vise-manje slicna, zajednicko je za sve da ona sustinski jos uvek ne valja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

Sa druge strane, tom agregatu nikada nije resen problem vibracija, jeste snazan ali na krajnjem naporu, i tu su neminovne vibracije koje ne samo da cine voznju neudobnom na brzinama od preko 80 km/h, vec tada pocinje i osipanje delova ukoliko nisu menjani srafovi.

 

Ovo je tacno i za Prince-a 125 i za moj Lifan LF125-14, iako agregati izgledaju totalno drugacije. Na brzinama preko 80 km, ili bolje receno na 6500 i vise obrtaja se jednostavno ne moze voziti zbog prejakih vibracija. Bilo bi dobro kad bi se mogao staviti nekakav selen blok na svim glavnim kontaktima agregata i rama, jer je makar u slucaju mog Lifan-a, motor vezan direktno na ram. Ako se dobro sjecam, ovo nije slucaj jedino na Sprint Raptor-ima, koji imaju nosac motora.

 

I moj motor je patio od djecijih bolesti, u prvih 500 kilometara je dva puta zamijenjen senzor paljenja i jednom CDI jedinica. Naravno, trebalo je malo duze ubjedjivanje sa generalnim uvoznikom da bi uopste prihvatili da je to njihova odgovornost za zamjenu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 458 postova
  • Motocikl: gpz 500 s

Eto,za buduce vlasnike Kineza mogu da porucim sledece;

Kupicete motor jeftino,skoro uvek ce se isplatiti(kroz malu potrosnju,registraciju i ostalo),verovatno cete ga i zavoleti ALI,ako kupite neku marku tipa ZXMCO,verovatno cete biti u krugu kupaca od jedne do dve sezone,jer se ti motori nece vise uvoziti.

Za koju godinu niko nece znati koji je to motor,koja je to marka,sta je to,odakle je...

A o delovima da ne pricam.

Ne kajem se,nisu ni neke pare bile,a dobar je tako da i nemam konkretan savet ,sve su pre mene lepo objasnili.

Vozicu ga dok se masina ne raspadne,a onda sledi kastomizacija,budzanje(volim ja to), zamena masine..

I kad kupim drugi motor,ovaj necu prodati cisto zato sto me nije kostao mnogo i nemogu da za njega dobijem neke pare.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

pokusaj da se podmetajnem guma rese vibracije motora, a na mestima gde motor ostvaruje spoj sa ramom (to su samo sfarovi kod vecine motora ovog tipa), uglavnom je propao po svakom osnovu i u nekoliko radionica, koliko je meni poznato.

 

Ono sto objektivno moze da ima efekta, jeste podmetanje guma pod nogostupne platforme, te se tada vibracije ne prenose na noge sto olaksava samu voznju, ali je ogranicenog dejstva, uglavnom samo na taj segment.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

Pozdrav,

 

pokusaj da se podmetajnem guma rese vibracije motora, a na mestima gde motor ostvaruje spoj sa ramom (to su samo sfarovi kod vecine motora ovog tipa), uglavnom je propao po svakom osnovu i u nekoliko radionica, koliko je meni poznato.

 

Ono sto objektivno moze da ima efekta, jeste podmetanje guma pod nogostupne platforme, te se tada vibracije ne prenose na noge sto olaksava samu voznju, ali je ogranicenog dejstva, uglavnom samo na taj segment.

 

Nemam veliko iskustvo sa motorima, pa me interesuje kako je ovo uopste rijeseno na brand name motorima, bolje balansiranim agregatom, vecom snagom na manjem broju obrtaja (eliminisuci potrebu za visim obrtajima) ili nesto trece ?

 

Npr na Hondi Shadow VT125C ili Hyosung Aquili GV125 ili GV250 ? Da li iko ovdje ima iskustva sa ovim motorima ?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Pozdrav,

 

pokusaj da se podmetajnem guma rese vibracije motora, a na mestima gde motor ostvaruje spoj sa ramom (to su samo sfarovi kod vecine motora ovog tipa), uglavnom je propao po svakom osnovu i u nekoliko radionica, koliko je meni poznato.

 

Ono sto objektivno moze da ima efekta, jeste podmetanje guma pod nogostupne platforme, te se tada vibracije ne prenose na noge sto olaksava samu voznju, ali je ogranicenog dejstva, uglavnom samo na taj segment.

 

Nemam veliko iskustvo sa motorima, pa me interesuje kako je ovo uopste rijeseno na brand name motorima, bolje balansiranim agregatom, vecom snagom na manjem broju obrtaja (eliminisuci potrebu za visim obrtajima) ili nesto trece ?

 

Npr na Hondi Shadow VT125C ili Hyosung Aquili GV125 ili GV250 ? Da li iko ovdje ima iskustva sa ovim motorima ?

 

 

Najveca razlika u vibracijama potice od same konstrukcije agregata. V masine su daleko mirnije od monocilindricnih i parallel twin.

Kinezi sa V agregatima takodje ne tresu punu, a vrhunac vibracije kod kineza su na onima sa 250ccm pt agregatima.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

ne znam odakle Ti to sa tim vrhuncem vibracija zaista....naprotiv, ako o kineskim motorima pricamo, vibracije na PT su upravo slicne kao na V masinama i poenta je u dva cilindra ponajvise.

 

Kod vecih kubikaza se tek V masine izdvajaju kao udobne i ugodne u odnosu na redne, ali kod pomenutog nivoa vibracija, kljucan je momenat vezan za jedan ili dva cilindra.

 

Na japanskim motorima su masine na kojima su konstrukcijski resene vibracije vec kod agregata/prenosa, i drze se na nosacima motora a ne na golim srafovima. Nosaci motora su resenje antivibraciono kombinovanjem krutosi metala i elasticnosti gume koji anticiklcnim dejstvom apsorbuju vibracije ponistavajuci ih pre negoli se prenesu na ostatak konstrukcije, i to u onoj meri koja eksploataciju i voznju cine dugovecnijom i udobnijom.

 

Naravno, maloprodajna cena je ono sto krajcuje kineske motore za ovakva resenja, pristedi se na mnogo cemu i dobije se surogat prihvatljiv za voznju koji nalazi put do svojih kupaca upravo zahvaljujuci samoj ceni.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 337 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vespa

Drugari moji, probajte neki motor markirane proizvodnje bilo da je redni ili V ili jedan cilindar. Probajte dr 350 suzukijev koji ima jedan cilindar 350 cc ili ktm sa 600 cc jedan cilindar, i ima vibracije na 6000 kao na kinezu na 1000 obrtaja. Ima veze polozaj klipova naravno ali to nije uzrok kod kineskih mega vibracija. Problem kod kineza su velike tolerancije svuda, na klipnjaci, lezajevima, radilici.... Luftovi su katastrofalni, balansiranje ne postoji, lezajevi u ogromnom luftu prakticno sve. Odete u mass i pitate koje su tolerancije na lezajevima i verujte mi bicete iznenadjeni ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • http://www.odvozsuta-otpada.rs/, 298 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: Honda Shadow 600cd vlx 2004 nekad bila pa daytona 350 i sad nista ...jbg

Pozdrav,

 

pokusaj da se podmetajnem guma rese vibracije motora, a na mestima gde motor ostvaruje spoj sa ramom (to su samo sfarovi kod vecine motora ovog tipa), uglavnom je propao po svakom osnovu i u nekoliko radionica, koliko je meni poznato.

 

Ono sto objektivno moze da ima efekta, jeste podmetanje guma pod nogostupne platforme, te se tada vibracije ne prenose na noge sto olaksava samu voznju, ali je ogranicenog dejstva, uglavnom samo na taj segment.

 

Nemam veliko iskustvo sa motorima, pa me interesuje kako je ovo uopste rijeseno na brand name motorima, bolje balansiranim agregatom, vecom snagom na manjem broju obrtaja (eliminisuci potrebu za visim obrtajima) ili nesto trece ?

 

Npr na Hondi Shadow VT125C ili Hyosung Aquili GV125 ili GV250 ? Da li iko ovdje ima iskustva sa ovim motorima ?

 

Ja sam imao hondu shadov 125 i nemam pojma kako je reseno ali taj motor NEMA vibracije uopste chak sta  vise napravljena je kutija filtera specificnog oblika da rezonira i odjekuje i tako honda dobija duboki zvuk masine ono brockanje kao da ima shesto kuba sjajan agregat ,verovatno se poklanja paznja balansiranju radilica i vrhunskoj zavrsnoj obradi svih komponrnti i naravno za tri klase tacnosti tolerancije su ispred sa svojim masinama kad to kazem mislim na sve od automobila do kosacica !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja