Jump to content

Moto Zajednica

Yamaha XT600 - all in one

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6811 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Mislio sam na novu bejbi Teneru.

Kada je nastupila na tržište uživo sam je prvi i jedini put video na štandu "Yamahe". Prvi utisak i najjači je što sa 193cm sam morao da stanem na nogostup pa odatle na sedište. Izuzutno visok motor, što mu je u nekim testovima i zamereno no tom malom broju visokih ljudi poput mene je odličan. Izuzev toga, nije šminkeraj, prava ruralna mašina. Potrošnja oko 5L, pneumatici jeftini, mehanika jednostavna, počevši od oslanjanja do možda i najboljeg jednocilindraša na tržištu.

U oglasima ih skoro i da nema, trenutno se prodaje jedan primerak bez opreme za 4400, iz 2009. Mislim da je puno sa obzirom da je nova koštala 6500 eur, sada je već stara 8 godina.

 

 

FullSize-yamaha03.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati Svaki Dan, 883 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: brm brm brm

Taj agregat neki kude neki blagosiljaju, video sam dosta rasklopljenih xt660r sa istim agregatom i raznim problemima, uglavnom menjac. Problemi sa ubrizgavanjem goriva koji su mucili i XTX i XTR modele su sredjeni na XTZ tako da moze i lagano da ubrzava :) Znam da je bilo jos zalbi na kvalitet obrade zavrsne, rdju, farbu koja se skida sa motora, probleme sa strujom i slicni problemi koji muce vlasnike motora u zapadnom svetu :)

 

Na stranu to, meni jedan od omiljenih motora, rado bi ga posedovao da je cena primeraka prihvatljiva. Trenutno mislim da je isplativije uzeti XT660R, srediti grane auspuha, zastitit karter... i dobiti slicnu masinu za znacajno manje para.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati Svaki Dan, 883 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: brm brm brm
pre 11 minuta, malitomic je napisao:

Pardoniram. Ja sam na ovoj budzet varijanti pa te novije i skuplje motore ni ne gledam. Xtx660 mi je omiljen inace:takoje:

Pa pale su im cene, realno se moze naci vozan motor za 2500e, verovatno i nize da se cenkas i XTX i XTR.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 443 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
Pre 19 sati, Mind Resetting je napisao:

Taj agregat neki kude neki blagosiljaju, video sam dosta rasklopljenih xt660r sa istim agregatom i raznim problemima, uglavnom menjac. Problemi sa ubrizgavanjem goriva koji su mucili i XTX i XTR modele su sredjeni na XTZ tako da moze i lagano da ubrzava :) Znam da je bilo jos zalbi na kvalitet obrade zavrsne, rdju, farbu koja se skida sa motora, probleme sa strujom i slicni problemi koji muce vlasnike motora u zapadnom svetu :)

 

Na stranu to, meni jedan od omiljenih motora, rado bi ga posedovao da je cena primeraka prihvatljiva. Trenutno mislim da je isplativije uzeti XT660R, srediti grane auspuha, zastitit karter... i dobiti slicnu masinu za znacajno manje para.

@Mind Resetting Minde svaka ti je zlatna! Nova mala Tenera je baš tako podelila tržište. Ili je hvale i pričaju o njoj u superlativima ili je kude i prodaju posle vrlo kratkog vremena jer nije ispunila očekivanja. Kao što si rekao problemi sa elektronikom i kvalitetom završne obrade su konstantno prisutni.

Moram da kažem da sam pre odluke da kupim XT600E bio jako zagrejan za XT660R ali sam sa probom kao i pažljivom analizom šta mi odgovara/ne odgovara utvrdio da to nije motor koji bih hteo. Zašto - uglavnom zbog odnosa performansi i cene:

  • Performanse, Minarelijev 660 agregat je odradio posao osavremenjivanja samo u administrativnom pogledu, zadovoljavao je EURO 3 normu. Broj ponija je ostao isti kao i kod prethodnog XT600 modela - 48. Za uzvrat je doneo gomilu novih problema, nepouzdan menjač, vodeno hlađenje, prilično jeftina i loša elektronika. U ovom segmentu, kao što je i Mind naveo, dosta povoljnija i jednostavnija varijanta je kupiti XT660R i od njega napraviti laku ADV mašinu. Ta varijanta je nekih 25Kg lakša od XT660Z Tenere sa istim agregatom! XT660R ide oko 182Kg, mala Tenera ide oko 208Kg. Ako tek poredimo sa XT600 to je razlika od celih 40+ Kg. Mišljenja sam da je iz agregata izvučeno barem još 10 ponija ovo bi bila modernija XT varijanta za nekoga ko juri XT modernizaciju :) Postoje razne varijante prerade XT660Z Tenere da bi uhvatila korak sa svojom starijom braćom kao i sa konkurencijom, nažalost ništa od toga nije jeftino. Kad se podvuče crta treba uložiti zaista minimum 3K da bi se od ovog motocikla napravilo nešto iole upotrebljivo, jer na žalost i vešanje kod sva tri 660 modela nije sjajno. Krajnje cifre troškova kupovine i prerade  (u zavisnosti od kvaliteta i kvantiteta ugrađene opreme) mogu da roketiraju i na dvostruku cenu novog motocikla a to je već čista ludost.
  • Cena polovnih XT660Z Tenere je oko 1-2K EUR veća od XT660R u proseku, a za te pare se XT660R može sasvim dobro opremiti. Ako poredimo sa XT600 razlika je još veća. Model XT660X ima nešto kvalitetniju opremu - aluminijumske Excel felne, zadnja viljuška je aluminijumska od 2007 godišta kao i kod male Tenere od 2008g.

@malitomic ma jasno je kolega, nisam ti ja ni sugerisao da je rešenje za tebe XT - to je bilo moje rešenje a ti treba da pronađeš pravo rešenje za tebe :) u zavisnosti od potreba, navika i preferenci. Mogu samo da dodam da je jedan cilindar čudo! Nekada je manje u stvari više i o tome bi možda trebalo da razmisliš. Svakako ti želim da u 2018g pronađeš motocikl sa kojim ćeš duže vreme biti zadovoljan.

@aspirinikus Bravo kolega - svaka čast, 3AJ mi je pored 34L omiljena Tenera  :takoje:. Kad bih to predložio ovim kolegama koji jure 660 mislili bi da sam pristrasan i staromodan ali to je po meni pravi put za dobar ADV motocikl najboljih manira. gallery_12186_1502_1256.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 435 postova
  • Lokacija: SIRMIVM
  • Motocikl: Yamaha XT 660 X

Evo da se i ja javim :)

Ovo je moj motor,2001 god sa novim Yuasa akumulatorom,novim plocicama,novim prednjim diskom,lancem i lancanicima sa novim Michelin gumama,Acerbis stitnicima,Acerbis carapama za vile,mini blinkerima (imam i originalne u kutiji),Remus topom

Sad,pre nego sto kaze neko da je nenormalna cena motora,a ja ga ne bih prodao za 2000 e ni u ludilu...neka prvo sabere koliko sve to kosta,lepo bi bilo da ovakav motor sa 36000 km moze da se kupi za 1700 e

 

Meni je ovo drugi XT i oba motora sam mesecima trazio po oglasima.....ovaj sam kupio sa 16 ili 17 000 km,covek ga vozio po Novom Sadu,nije imao ni kacigu..... i platio sam ga papreno,mogao sam mnogo jeftinije motore da kupim,ali to nije moj nacin kupovine.Necu da ulazem u motor i da menjam nista osim ulja i filtera

 

 

Evo pre 3 dana sam kupio camac Tajmen,trazio sam po oglasima polovan i ima samo jedan,ista situacija kao sa XT -om kad je nesto dobro ljudi nece da prodaju.....Camac kosta 1600 e nov,covek prodaje svoj 4 godine star za 1500 e.

 

Evo ima u Nemackoj povoljno XT 600 E 2001 god

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=251480683&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=26000&makeModelVariant1.modelDescription=XT+600+E&maxFirstRegistrationDate=2002-12-31&minFirstRegistrationDate=2001-01-01&pageNumber=1&scopeId=MB&fnai=next

 

Pozdrav

22424549_10210625244337667_1668416956097444784_o.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati Svaki Dan, 883 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: brm brm brm
Evo da se i ja javim

Ovo je moj motor,2001 god sa novim Yuasa akumulatorom,novim plocicama,novim prednjim diskom,lancem i lancanicima sa novim Michelin gumama,Acerbis stitnicima,Acerbis carapama za vile,mini blinkerima (imam i originalne u kutiji),Remus topom

Sad,pre nego sto kaze neko da je nenormalna cena motora,a ja ga ne bih prodao za 2000 e ni u ludilu...neka prvo sabere koliko sve to kosta,lepo bi bilo da ovakav motor sa 36000 km moze da se kupi za 1700 e

 

Meni je ovo drugi XT i oba motora sam mesecima trazio po oglasima.....ovaj sam kupio sa 16 ili 17 000 km,covek ga vozio po Novom Sadu,nije imao ni kacigu..... i platio sam ga papreno,mogao sam mnogo jeftinije motore da kupim,ali to nije moj nacin kupovine.Necu da ulazem u motor i da menjam nista osim ulja i filtera

 

 

Evo pre 3 dana sam kupio camac Tajmen,trazio sam po oglasima polovan i ima samo jedan,ista situacija kao sa XT -om kad je nesto dobro ljudi nece da prodaju.....Camac kosta 1600 e nov,covek prodaje svoj 4 godine star za 1500 e.

 

Pozdrav

22424549_10210625244337667_1668416956097444784_o.thumb.jpg.f684c91df31d29704cf6762f9ab93f42.jpg

 

Lep, lep, u krajnjoj liniji ti mozes da trazis i 15000e za motor, pitanje dal ces imati kupca. Trziste, ponuda i potraznja kontrolise cenu, al ne tvoju zelju da li motor hoces da prodas ili ga drzis u oglasima da ga ne prodas. Kolko si ulozio u motor moze da pomogne pri prodaji, da odusevi kupca, al ne utice nesto znacajno na cenu pogotovo kod nasih ljudi...

 

Ne mislim nista negativno ovim postom nemoj me pogresno shvatiti, samo sam hteo da kazem da ipak postoji granica koju mozes da trazis za odredjeni motor i da ga zaista prodas bez obzira kolko si ulozio truda u njega i kolko te je kostao novi aku, gume, lanac i sl.

 

Jel ima ogrebotinu na levoj plastici zadnjoj?

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati Svaki Dan, 883 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: brm brm brm

5a4bedeb43d50_xtblue.thumb.jpg.0f6296b84f133a925b594c693030d7d4.jpg


Secam se da je bio jedan isto 2001, po NS sam ga vidjao, pre toga je bio u BG, neka devojka sa foruma ga je vozila. Pa sam pomislio da je to taj.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati Svaki Dan, 883 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: brm brm brm
Pre 15 sati, Sale_XT je napisao:

Miša sa foruma je imala plavi kao moj,mozda je njen imao ogrebotinu 

Jeste Misa, zaboravio sam skroz kako se zove devojka. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 443 postova
  • Lokacija: Novi Beograd

Pozdrav, konačno imam nekih promena po pitanju mog programa "Old to Modern Retrieve" - povratak starog na novo!

 

Par puta smo do sada pominjali mogućnost zamene zadnjeg amortizera na 4PT i 3TB modelima sa amortizerom sa 2KF modela. Kolega baltrekk i ja smo vam dosađivali na ovu temu ;) pa sam ispod naveo sve postove koji su sa time u vezi, da bi nam ostali kao referenca na jednom mestu.

 

On 26.1.2016. at 11:27, streetbiker je napisao:

U procesu sam nabavke 2KF podesivog zadnjeg amortizera, znam da mi je Baltrekk pričao da ga ima na svom XT-u i da je zadovoljan. Koliko je meni poznato to je najjeftiniji put nadogradnje XT-a na kvalitetnije podesivo ogibljenje.

Inače ovaj pravac moram da označim sloganom koji mi je za tu priliku pao na pamet - "Old to Modern Retrieve" - povratak starog na novo :). Žalosno je, ali istinito da je 2KF bila zadnja "progresivna" XT mašina koja je izašla iz Yamahe. Pristojno odrađena suspenzija (i prednja i zadnja viljuška), motor koji je bio nezagušen kojekakvim izduvnim normama, prihvatljiva težina, odlične performanse "out of the box". Posle toga su samo degradirali (lošije ogibljenje, lošiji točkovi, lošiji izduv...uklanjanje kurble i veća težina), ne računajući agregat koji je jedini bio unapređivan i usavršavan (mada je i on bio gušen i redukovan po snazi). Ovo odgovorno tvrdim kao vlasnik "modernije" 4PT mašine, u želji da uklonjene funkcionalnosti ponovo vratim a da XT ne izgubi svoj identitet (stavljanjem kvalitetnih delova drugih proizvođača motocikala). Naravno moguće je, bar što se tiče zadnjeg amortizera, namenski uzeti moderne sisteme pravljene baš za XT, ali su tu onda u pitanju ozbiljne investicije reda velićine 320-1000 EUR (YSS-Öhlins).

Ako nekoga zanima da podigne svoj XT, ovde je aukcija na ebay-u na kojoj se nudi gotov povišivač koji diže zadnji kraj za 6cm. Skoro sam siguran da se i u našim uslovima, uz malo crtanja i merenja, ovo može jeftinije reprodukovati kod nekog dobrog strugara. To izgleda ovako.

gallery_12186_1330_1010.jpg

 

On 26.1.2016. at 18:30, baltrekk je napisao:

Ako pričamo o zadnjem amortu sa 2KF-a - da.

To je najjeftinije_dosta_bolje_rešenje za noviji XT (3TB ili 4PT), naravno ukoliko pričamo o vožnji van puta. Zašto baš van puta? Zato što je taj amort od 2KF-a viši, ima podešavanje povrata i opruga je urađena sa debljom oprugom u odnosu na stock. Može se napraviti distancer na stock zadnji amortizer i dobiti na visini ali i dalje ostaju problematične navedene stvari tj. mekana ili slinava suspenzija kako neko voli da kaže koja se jednostavno ne može kontrolisati i predstavlja ozbiljan problem na većim brzinama.

Recimo, ako uporedim stock visinu vs ove sada prerađene verzije sa nategnutom oprugom za cca 90-100mm je sada moj motor viši u odnosu na standard.

Sve ovo navedeno mnogo veće benefite daje u vožnji van puta nego po asfaltu. 

Koga interesuju ostali detalji oko modifikacije suspenzije može pogledati u ovom postu.

Što se samog servisiranja tiče mislim da je bolje da se nadje neki amort u ok stanju nego da se radi bilo kakav servis ,jer će to verovatno više da košta nego sam amortizer koji na tržištu vredi cca 50 eur..

 

On 26.1.2016. at 20:36, streetbiker je napisao:

Podesivi amortizer je bolja opcija i na putu i van puta. Na putu će biti situacija kad si natovaren prtljagom ili kad imaš suvozača i prtljag. To je drastična promena opterećenja motocikla koju bi trebalo kompenzovati pravilnim podešavanjem amortizera da bi se motocikl ponašao normalno tokom putovanja. Biće i situacija kada ću namerno hteti da mi se motocikl ponaša tvrđe (staza napr.). U svakom slučaju i za svaku primenu bolje je imati 2KF podesivi amort nego stock fiksirani, to je bar moje mišljenje. Cena je sasvim prihvatljiva čak i za naše uslove tako da ću najverovatnije probati ovaj setap. Kad se bude implementiralo javljam ovde kakvi su utisci.

Pogodnosti van puta je baltrekk najbolje objasnio i već sve rekao.

 

On 11.11.2015. at 23:02, baltrekk je napisao:

Društvo,

Ja sam se malo igrao ovih dana.... i oprobavao različit set-up zadnje suspenzije.

Elem, pre par meseci sam postavio pitanje da li neko zna koja je razlika između drugačijih boja zadnjih opruga (konkretno crvene i crne) i svi smo znali da sigurno ima razlike ali ne i tačno kakve.

Dakle odgovor 'vako glasi:

  • Crvena opruga je nešto tanja (konkretno 12,5mm vs 13mm koliko je crna) i nešto duža, tačno 5mm naspram crne. Postoji i određenih razlika u samom amortizeru.
  • Amortizer sa crnom oprugom i mogućnošću podešavanja povrata je nekih 3-4mm duži u odnosu na zadnji amortizer sa crvenom oprugom bez mogućnosti ikakvog podešavanja.

Eto tako. Sad i vi znate.   :jee1:

Naravno kako sam ja jurio tvrđu oprugu, a ovu moju sam već maximalno zategao, ostalo mi je samo varijanta da napravim teflonski distancer koji će dodatno da pritisne oprugu kako bi bila tvrđa, a motor nazad još malo viši.

 

U svakom slučaju nakon različitih kombinacija (čitaj otelio sam se), distancer koji je dodatno zategao oprugu zadnjeg amortizera za 5mm, uslovio je sledeći rezultat: motor je viši za 3cm vs stari set-up bez opterećenja, odn. nekih 2 cm viši sa vozačem.

Sve u svemu nekih 20-30% tvrđu zadnju oprugu.

Danas sam jedva čekao da sve sklopimn i provozam se da vidim konkretnu razliku.

Mogu da vam kažem da imam neki subjektivni osećaj da je sada motor dosta stabilniji na većim brzinama (70-80km/h) po terenu, a primetno tvrđi na manjim brzinama i kamenom podlogom. Sada je više težište na prednjem točku, recimo nekih 10-15%, pa mi se čini i da je zbog toga i upravljiviji. Takođe, opšte zapažanje je da zbog svega toga što je izmenjeno i benifit progresivnih opruga u prednjim vilama više dolazi do izražaja.

 

U svakom slučaju sva ova za*ebancija oko zadnje opruge mi se čini da je konačno urodila plodom i vredno truda, jer se na kraju svega dobija stabilniji motor sa vešanjem koje je manje ''slinavije'' od fabričkog. :takoje:

Ne znam zašto sam vam sve ovo ispričao ali ko zna - možda nekom i bude od koristi. :D

post-14823-0-04939700-1447278972.jpg

 

post-14823-0-95964100-1447279001.jpg

post-14823-0-96104700-1447279015.jpg

On 27.1.2016. at 23:15, streetbiker je napisao:

... a danas je stigao i amortizer sa 2KF.

gallery_12186_1330_45053.jpg

Nije loš, ali ima da se poradi na njemu pre nego što ga stavim na magare. Ima tragova korozije na oprugi i šrafovima kojima se podešava prednapetost. Inače da znate radi se o gasnom amortizeru koji je punjen nitrogenom. Moguće je podešavanje prednapetosti (zavrtanjem duplih srafova na koje se opruga oslanja) i povrata (specijalni mali šraf sa pet položaja tzv. klikova) amortizera. Vidim da je u pitanju potpuno servisabilni tip amortizera, ali je pitanje ko bi kod nas to mogao da uradi kvalitetno. Uglavnom sad sam otvorio ovu priču pa ću vam napisati kako stvari idu dalje.

Na forumu ima jedna lepa tema o podešavanju amortizera ovde, može dosta da se nauči ali mora i dosta da se praktično proba...

U međuvremenu sam malo sređivao amort tako da su dole zabeležene faze, ova prva je stanje amorta kad sam ga nabavio. Farba na oprugi otpala, opruga korodirana, šrafovi za podešavanje takođe. Srećom dihtovanje amorta je u besprekornom stanju. Inače amort je sa zadnje serije 2KF iz 1989g.

large.5a50f5e1a6b5b_2KFAmortizer03.jpg.1

Odrađeno peskiranje opruge i šrafova, telo amorta tretirano antirostom

large.5a50f5e2442f5_2KFAmortizer04.jpg.9

Opruge i šrafovi ofarbani i plastificirani, amort blago poliran.

large.5a50f5e29f7e2_2KFAmortizer06.jpg.9

Amort sklopljen, napetost opruge podešena na podrazumevanih 239mm, povrat podešen na podrazumevanu vrednost 3, :jee:

čekam još "DE CARBON" nalepnicu koja će da zaštiti polirani deo glave amorta, kao i MONOCROSS nalepnicu za zadnju viljušku.

large.5a50f5e2efc91_2KFAmortizer07.jpg.6

Da ponovim još jednom konstataciju za one koje mrzi da čitaju, veoma isplativa nabavka, u pitanju je gasni amortizer sa mogućnošću podešavanja napregnutosti opruge (preload), podešavanjem povraćaja (rebound) kao i podešavanjem visine u dva koraka +5mm i -5mm. Iznad same opruge se nalazi prstenasti ograničavač opruge, koji je u podrazumevanoj poziciji na sredini. Na 5mm iznad i 5mm ispod su kanali na koje se po potrebi može prebaciti ograničavač i respektivno sniziti ili povisiti položaj opruge amorta (visina zadnjeg dela motocikla). Ja sam išao na varijantu smanjivanja visine za 5mm, dakle ograničavač u gornji položaj -5mm. Na slici ispod je ograničavač još uvek u podrazumevanom srednjem položaju. Visina celog amorta je od ose do ose oko 380mm.

large.5a50f5e33ac95_2KFAmortizer08.jpg.4

Evo su i servisni podaci, da se nađe... :) :zdravo:

large.5a513406a796a_2KFAmortizer09.jpg.5

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati Svaki Dan, 883 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: brm brm brm

Sjajno streetbikeru, slike before and after :) Nesto nevezano toliko za temu, al smo pominjali XT660R. Juce zavrsavam neke sitnice na hondi mojoj pre nego je stavim u oglase i reko ajd jedan krug oko grada, izvozam nekih 50km, put prazan, sunce sija, asvalt se zagrejao taman dovoljno, odvozah ja to onako lagano ;) Vratim se u garazu i gledam drugovog XT660R, redovno ga palim i pazim al ga nisam vozio sigurno 2 godine. Reko ma daj i ti jedan krug da okrenes za badnji dan. Sunce ti je***, ruke i mozak jos uvek na 750cc i 4 cilindra i novim michelinkama zagrejanim i odlicnim kocnicama. Prvi semafor sam prosisao i svetlo i onu liniju za zaustavljanje i ceo pesacki dok se nisam zaustavio. Mislio sam da kocnica ne radi, iseko se ziv :) Posle 15 min sve leglo na svoje mesto, malo se vozali, malo skakali, uzivancija, al je prelaz bio zajebat.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36
Pre sat vremena, Mind Resetting je napisao:

Sjajno streetbikeru, slike before and after :) Nesto nevezano toliko za temu, al smo pominjali XT660R. Juce zavrsavam neke sitnice na hondi mojoj pre nego je stavim u oglase i reko ajd jedan krug oko grada, izvozam nekih 50km, put prazan, sunce sija, asvalt se zagrejao taman dovoljno, odvozah ja to onako lagano ;) Vratim se u garazu i gledam drugovog XT660R, redovno ga palim i pazim al ga nisam vozio sigurno 2 godine. Reko ma daj i ti jedan krug da okrenes za badnji dan. Sunce ti je***, ruke i mozak jos uvek na 750cc i 4 cilindra i novim michelinkama zagrejanim i odlicnim kocnicama. Prvi semafor sam prosisao i svetlo i onu liniju za zaustavljanje i ceo pesacki dok se nisam zaustavio. Mislio sam da kocnica ne radi, iseko se ziv :) Posle 15 min sve leglo na svoje mesto, malo se vozali, malo skakali, uzivancija, al je prelaz bio zajebat.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Slicno sam ja prosao sa drugarovim TDM-om... Ja naviknut na Hondina 2 diska sa teflonskim crevima, koci kao zmaj, seo neki dan na drugarov TDM, kada sam hteo da zakocim, umalo se nisam slupao. Njegova kocnica hvata tek na kraju, a plocice mu losije pa i to malo sto kocnica hvata, bude bas jebeno stati... Vratio mu motor, opsovao u sebi sto nisam pazljiviji, al sve se na kraju dobro zavrsilo...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 443 postova
  • Lokacija: Novi Beograd

Za nas verujuće - Mir Božiji, Hristos se rodi!

 

Stavka br.2 u serijalu "Old to Modern Retrieve" - povratak starog na novo, je implantacija kurble u 4PT mašinu. I o ovoj temi smo pisali u par navrata, pa sam dole dao pregled postova da imamo za referencu. Mišljenja sam da XT dvadesetprvog veka (4PT) treba da ima kurblu kao i njegovi svetli prethodnici iz dvadesetog. Glavna problematika je što za tu operaciju treba prethodno otvoriti rupu za kurblu tako što će se CNC glodalicom obraditi desni dekl 4PT agregata.

large.wellenbohr_fraesen_3.jpg.8da4c824f

Implementacija kurble na 3TB agregat je daleko jednostavnija jer već postoji rupa u deklu koja je zatvorena čepom, potrebno je "samo" nabaviti mehanizam kurble, kurblu i rešiti problem dekompresora. Dosta sam čitao na ovu temu po stranim forumima ali je akcija počela od, po ko zna koji put, pregleda XT teme i mog opažanja jedne slike koju je kolega Zuna89 postovao.

 

On 26.1.2016. at 11:27, streetbiker je napisao:

Ima još jedna tema o kojoj sam pričao i ranije - ugradnja kik startera (kurble), na modele sa e-starterom  (alnaserom). Odavno mi se to mota po glavi a u jučerašnjem "vraćanju u budućnost" sam naleteo na post Zune89 i ovu sliku koja me totalno oduševila.

post-11995-0-90699800-1393173065.jpg

Zuna89, koliko se sećam ti si na tvoju 3AJ "presadio" motor sa 4PT?  Ovde si postavio foto 4PT dekla sa kurblom, da li bi moglo malo detaljnije kako si izveo operaciju i koliko ti je trebalo vremena i novca? Delove kurble si prebacio sa tvoje 3AJ? Zanimaju me praktična iskustva i da li si zadovoljan kako to radi, šta si uradio sa dekompresorom? Molim te za malo detaljnije informacije, verovatno pored mene i druge zanima kako si odradio ove modifikacije.

 

On 27.1.2016. at 21:46, zuna89 je napisao:

Da masina je kombinacija 3aj i 4pt...ja sam moju teneru kupio sa kurblom i onim standardnim dekompresorom koji se aktvira preko kurble,posle sam prebacio sklop kurble na novu masinu ali bez dekompresora jer nemoze da se ugradi njegov mehanizam na 4pt deklu,tako da sam morao da napravim neki rucni dekomp....

Od posle ugradnje kurble motor sam palio 90% na kurblu a 10% na dugme...sto bih ja reko Kurbla je svetinja :D

...sto se tice kurble i tog sklopa mislim da za njenu ugradnju trebaju da se u masinu dodaju jos 2 zupcanika,opruga i jedan neki granicnik(nemojte me drzati za rec zaboravio sam vec,ali moze lako da se proveri)...mora da se probije rupa na dekli i da se sa spoljne strane ukopa mesto da se stavi semering...sto sam uradio na cnc glodlici...

 

a sto se tice dekompresora...na poklopcu ventila za 4pt je stavljen cep gde dolazi na starim modelim ona polugica koja gura klackalicu i otvara jedan ventil...cep izvadio stavio isto cini mi se i tu semering,stavio polugicu i malo je prepravio,dodao tu neki nosac sajle koja se povlaci rucicom sa kormana...rucicu i sajlu dekompresora sam kupio od dr big 750/800 i ugradio na korman...i to je to

 

Kada palim,nategnem kurblu,kad dodje klip u gmt(tvrda kurbla),pritisnem rucicu,otvorim malo ventil,preguras kurblom malo klip preko gmt da krene nadole,pustis rucicu zatvori se ventil...nagazis na kurblu i :moto3:

Imam slike svega sto je radjeno ali su mi negde na starom nekom hardu,kad izbunarim okacicu.

Sto se tice cene: rucica i sajla oko 1000 kinti i kolegama sok za cnc obradu,malo rada i vremena i to je to :D

Eto na slici vidi se rucica dekompresora i manometar...

2015_09_12_1239_2.jpg

 

On 27.1.2016. at 23:15, streetbiker je napisao:

:jee3: Dok ovo pišem vidim da je Zuna napisao odgovor za kurblu!!! Zuna +1 od mene za odgovor - ja ti se stvarno divim za ovaj poduhvat :care:, čitao sam nešto na Nemačkim forumima kako izvesti ovu operaciju ali mi se učinilo dosta rizično, pogotovo zbog razbušivanja dekla :staa2:  :staa: . Takve operacije bez povratka pokušavam da izbegnem, do skora sam tražio dekle od starijih modela koji imaju već u sebi rupu i semering ali sam onda uvideo da je na novijim modelima kvačilo prebačeno na desnu stranu te je i dekl drugačiji :grr:, tako da nema "kraćeg puta" već je izgleda jedini način kod 4PT razbušivanje dekla :/:wacko: ??? Kako si opisao celu "operaciju" reklo bi se mačiji kašalj, ali hladan znoj mi se slivao niz kičmu samo dok sam čitao opise kao "probije rupa na dekli i da se sa spoljne strane ukopa mesto da se stavi semering". Da li možda znate da li pored Zune ima još neko kod nas da je ovo uradio na svom 3TB ili 4PT XT-u?

Imam jedno praktično pitanje, pod uslovom da nabavim sve potrebne delove (mehanizam je negde između 40-60 EUR na ibeju, treba mi još i semering i kurbla a raspitaću se i kod Elvisa koje su cene) da li bi možda mogli ovu operaciju da ponovimo kod ljudi koji su to tebi odradili? U stvari prvo pitanje bi bilo  - da li bi mi ti preporučio da to radim, sa tvoje tačke gledišta kao neko ko je to već izveo i ima ga u eksploataciji?

 

On 28.1.2016. at 3:41, zuna89 je napisao:

Ja sam kurblu ugradio cisto radi sigurnosti,ako se desi neka ne predvidjena situacija sa akumulatorom,alnaserom,frajlaufom i ostatkom sistema za e. paljenje...posle ugradnje sam jedno vreme samo koristio nju jer sam hteo da vidim koliko je pouzdano to sto sam uradio,a posle mi preslo u naviku i maltene non stop sam palio sa njom,a i ne iziskuje skoro nikakav preteran fizicki napor :D

Sta da ti kazem,ako ti nije mrsko da se petljas sa tim i ako mislis da ti je potrebno ti se upusti u budzenje :D

Sto se tice ljudi koji su meni radili busenje dekla,tesko da sta mozemo tu da iskombinujemo...ali to mozes da odradis kod bilo koga ko ima cnc ili cak i obicnu malo pismeniju glodalicu.

post-11995-0-97663300-1453948069.jpg

post-11995-0-47576900-1453948073.jpg

 

On 28.1.2016. at 11:17, streetbiker je napisao:

Pisao sam i ranije o mojim stavovima po pitanju kurble, ovakav tip motocikla bi trebalo da ima i alnaser i kurblu...obavezno. Kao što si i sam primetio daje ti neku dozu sigurnosti u svakoj situaciji, a to po meni nije malo. Žalosno je samo što neki Yamahin menadžer koji je odlučivao o dizajnu mašine za '90 nije na vreme uvideo koliko glup potez pravi izbacivanjem kurble sa XT-a.

 

Što se tiče same operacije, treba prvo da pripremim sve delove. Tebi je bilo lakše, jer si već imao dekl od 3AJ po kome je strugar mogao da izmeri tačne dimenzije rupe i šta tačno treba da uradi. Tvoje pisanje mi je pomoglo u smislu da operaciju neću ni pokušavati bez kompletnog starog dekla i svih pripadajućih delova sistema kurble.

Da li se upuštam u budženje - po meni je ova operacija daleko od budženja, jer je kurbla bila sastavni deo XT-a decenijama, pre nego što je neki "pametnjaković" odlučio da je izbriše kao višak. Postoji fabrički predviđeno mesto, postoje originalni fabrički delovi koje treba postaviti na to predviđeno mesto ali ima i par poteškoća koje se usput moraju savladati:

  1. bušenje rupe, koja je opet kratkovidošću i pogrešnom odlukom Japanskih menadžera, trajno zapušena na novijim modelima; umesto da stave poklopac i mogućnost kupovine kita sa svim delovima za naknadno ugrađivanje kurble i samim tim sebi poboljšaju budžet
  2. rešavanje problema dekompresora

Ovo će biti još jedna epizoda u serijalu - "Old to Modern Retrieve" - povratak starog na novo :).

Sticajem životnih okolnosti kolega Zuna89 je bio u situaciji da prodaje njegovu 3AJ/4PT Teneru u delovima.  Preuzeo sam od njega po prijateljskim i povoljnim uslovima sve delove potrebne za ugradnju kurble. Početna pozicija je bila ova - "my precious" 4PT dekl je imao u dnu jednu veću ogrebotinu kao i par manjih, koje sam morao da saniram pre ugradnje na moj agregat.

large.5a52845a52fbe_Mala01.jpg.3bd9e9aa6

Kurbla i kompletan mehanizam je original sa XT600 Tenere 3AJ modela, prilično neugledna ali još nemam rešenje kako bih nju promenio, poliranje je zbog hrapave površine materijala teško izvodivo, tako da se razmišljam o plastificiranju u crnu boju, druga opcija bi mogla biti peskiranje i farbanje u srebrnu boju agregata. Čini mi se da ni jedno nije dugotrajno rešenje, ali nemam ništa pametnije.

large.5a528786233d4_Mala02.jpg.6e562feeb

Uz svesrdnu pomoć Radeta Kocke provereni su semerinzi i gumice a dekl, posle peskiranja i farbanja u originalnu Yamahinu srebrnu boju agregata, ima sledeći izgled

large.5a5288de94fd5_Mala04.jpg.846efb812

Na ovaj dekl treba da "legne" i Kedo ViRace poklopac filtera ulja, koji u preview modu izgleda ovako

large.5a5288ea90e36_Mala05.jpg.5ae51c4e8

Da bi izveo ovu operaciju potrebni su mi dihtunzi deklova, odlučio sam se za originalne Yamahine dihtunge i zahvaljujući Dejanu iz Platner Yamahe, na Dušanovcu, dobio ovaj set po relativno pristupačnoj ceni

large.5a5288ea0d1e2_Mala03.jpg.83568d6ca

Servisni podaci i delovi neophodni za ugradnju su ispod, kompletan Yamaha kit za ugradnju KickStartera potražite pod "2001-2005 Yamaha Raptor 660 ATV clutch kit" na eBay, u online prodavnicama ili kod Elvisa :).

large.5a529c12aad7f_Kickstarterpartsanda

Ko hoće da ugrađuje i dekompresor, šema je ispod

large.gallery_3792_537_24613.jpg.4943c14

Nadam se da će ova operacija biti završena u najskorije vreme pa ću preneti utiske ovde u temi, kao i uvek. Fotografije se već podrazumevaju same po sebi. :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati Svaki Dan, 883 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: brm brm brm

@street imas aftermarket kurbli mali milion, pogotovo sa 2t agregata tipa KTM i sl modela, pa nadji nesto sto ti se uklapa u koncept i boje agregata. Cene krecu od 500dinara do 500e

 

http:// https://m.ebay.ie/itm/YAMAHA-R5-RD125-RD250-RD350-RD400-XT500-TT500-YZ250-XS500-XS750-KICK-START-LEVER/291732068351?hash=item43ec9617ff:g:iB8AAOSwq19XBt7p

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 443 postova
  • Lokacija: Novi Beograd

@Mind Resetting Minde hvala na sugestiji, veruj mi da sam bio u velikim iskušenjima da tako nešto uradim. Ima prelepih kurbli u aluminijumu sa KTM motocikala ALI to bi bio lakši put, a ja puteve ne biram po težini već po tome gde hoću da idem... :popovanje:

Jedna od osnovnih premisa :dexterr: mojih modifikacija je da mogu koristiti samo originalne delove za Yamaha XT motocikle gallery_12186_1502_1256.gif ILI 3rd party  delove koji su rađeni ili specijalno za Yamaha XT motocikle gallery_12186_1502_3172.gif ili za univerzalnu ugradnju. Tako će finalno modifikovan motocikl sačuvati originalni identitet Yamaha XT serije, bez da od njega pravim neko Frankenštajnovo čudovište.

Našao sam negde na Netu ovu donju sliku kurble (valjda je u pitanju Yamaha XS), koja je restaurirana, baš tako bih hteo da izgleda i ova moja ali ne znam ko bi to mogao da izvede?

large.5a5299ddc6cde_Hromirani02.JPG.fdc0

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati Svaki Dan, 883 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: brm brm brm

Tvoja je varena i kriva :) uzmi neku za XT500 ili za XT600 2kf, sigurno ih ima u NOS varijanti. Ovo za farbu, pa preporucio bi peskiranje i onda plastifikaciju (mada mozda bolje cisto boja kao sto si i deklu radio, da moze da se popravlja po potrebi) i najslicniju nijansu agregatu, da se uklopi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 1/6/2018 at 18:16, streetbiker je napisao:

Vidim da je u pitanju potpuno servisabilni tip amortizera, ali je pitanje ko bi kod nas to mogao da uradi kvalitetno.

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/86141-servis-amortizera/

 

On 1/6/2018 at 18:16, streetbiker je napisao:

telo amorta tretirano antirostom

Ako je zaštitni sloj propao i osnovni metal iskorodirao, ponoviće se korozija jer anti rost nije samostojeći  sloj. Pošto je amortizer cinkovan koliko videh, mora neki adekvatan prajmer pa onda završna boja, ponovno cinkovanje ili kvalitetnija galvanizacija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 443 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
Pre 10 sati, Mind Resetting je napisao:

Tvoja je varena i kriva :) uzmi neku za XT500 ili za XT600 2kf, sigurno ih ima u NOS varijanti.

Niti jedno niti drugo, a da se to može videti ili uočiti. :P

Pre 8 sati, đunta je napisao:

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/86141-servis-amortizera/

 

Ako je zaštitni sloj propao i osnovni metal iskorodirao, ponoviće se korozija jer anti rost nije samostojeći  sloj. Pošto je amortizer cinkovan koliko videh, mora neki adekvatan prajmer pa onda završna boja, ponovno cinkovanje ili kvalitetnija galvanizacija.

Kolega Đunta hvala za komentar i skretanje pažnje na moguće probleme. Tema o servisiranju amortizera je zaista vredna čitanja, pročitao u jednom dahu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja