Jump to content

Moto Zajednica

Yamaha XT600 - all in one

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Iskopaću već negde ako mi budu trebali :takoje:

 

Moja XT,

na dan kupovine:

 

20180723-181512.jpg

 

na pola prerade :

 

20180818_182956.jpg

 

Naslućuje se namena, istraživač i ADV:

 

20180820_195648.jpg

 

20180717-160003.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Prema tehničkim podacima sa sajtova proizvođača, primer nekoliko ulja kojih ima kod nas da se kupe (viskozitet u Cst (mm2/s) na 40C):

Motorex                   Elf                  Bardahl             Ipone          SAE

34.7                          nema             22                      22               7.5w

49.5                          45.4               32                      37.7            10w

71.9                          72.6               46                      60.2            15w


S napomenom da je jedino Motorex potpuno mineralno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 959 postova
  • Lokacija: Zaječar, Beograd, Grenoble
  • Motocikl: Yamaha XT600 Rally Replica

Napravi perforaciju na zadnjem delu prednjeg branika i ako nadješ skid-plate od stare tenere obavezno kupi.

 

btw, dobre su ti bisage  :D

 

Kako te služe?

Opšti utisci?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Perforacija je planirana. Tiganj ušrafljen. Torbe odlične, mada nisam imao prilike da ih ozbiljno testiram.

Za sada sam samo jednu koristio ove godine na kepijadi, uzdužno pozadi na ploči. Nema teorije da uđe kiša. Probaću i da ih potopim ispod vode na neki minut :)

U jednu taman staje kompletna kamp oprema, bez pribora za klopu a u drugu sva odeća, higijena i dodatna obuća i ostane još mesta. Kišno odelo ide zasebno.

Kače se na soft rek koji sam napravio na osnovu nekih ideja sa neta, što znači da nema gvožđurije pozadi. Sistem je izuzetno prilagodljiv i funkcionalan.

Od velikih zahvata mi je ostalo da upicanim prednje vešanje, da rasturim i po potrebi sredim ležajeve zadnje viljuške i linka, da sredim rezervoar. Možda nekakav roll-bar napred.

Od sitnijih zahvata, ugradnja LED off-road svetla (jedno duguljasto), prednji rek iznad fara (ovo će biti najveći problem), perforacija produžetka prednjeg blatobrana i da smislim kako rasporediti alat i rezervno gorivo da ne bude sve na gomili. Najverovatnije će biti kanta na rep a alat kojekuda po motoru.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 959 postova
  • Lokacija: Zaječar, Beograd, Grenoble
  • Motocikl: Yamaha XT600 Rally Replica
9 hours ago, mradomir said:

A čemu služi perforacija blatobrana?

Pretpostavljam, al' ajde da pitam.

 

Bolje hlađenje glave motora i cilindra.

 

To je recimo bilo standardno na starijim generacijama XT-a, a od 3TB modela su napravili nov blatobran koji realno stvara vazdušan džep i sprečava dotok vazduha za bolje hlađenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Što na offu i nije neka mana jer nigde nemaš toliko dugačkih pravaca da se to akumulira i oseti.

Meni na offu prednji svud, samo najmanje pravo ide :D

Sviđaju mi se te škrge na blatobranima starijih godišta, samo kako ja to u kućnoj radinosti da izvedem..?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Zamenio ulje u štapovima.

Starog nije bilo ni litra ukupno :D

Sipao Bardahl 15w, nisam duvao vazduh. Na skakanje po sedištu, ogromna razlika.

Test sad za vikend po Homoljima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Vratio se sa Homolja.
Prašine za izvoz, petorica (WR400F, KTM 640, KTM 525, DR350, XT600E), menjao sam poziciju u grupi i dobro sam se naprašio.

Sutra kad operem motor otvoriću airbox da vidim kako šljaka filter koji sam pravio.

Teren i sama grupna vožnja nisu dozvoljavali veće brzine od 40ak pa nisam mogao da testiram prednju amortizaciju u tim uslovima.

 

0-02-05-ce410dde986dcdac4d1b5d4d0233413d76a37200703a143f209504cb384a7b1d_full.thumb.jpg.c85706f196823ae9b9f32b49cb26f48b.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Koliko su teren i grupna vožnja dozvoljavali da isprobam, prednje vešanje mnogo bolje radi sa 15w nego sa predhodnim 10w. Subjektivan utisak je da je motor mnogo stabilniji i upravljiviji.

Ostao sam dužan fotke filtera vazduha:

 

0-02-05-fb905321351811f8afd3ee29d769b7c9

 

0-02-05-7cc0129d3ce932734e4bff39d8cdfee6

 

0-02-05-11ed3d29502366df98d04af3cceeb321

 

0-02-05-23b0de7414fe9825edf69ae249ffe6b1

 

To je bilo stanje posle dva dana intenzivnog prašinarenja, malo treći malo poslednji u grupi.

Interesantno da je samo prvi sunđer (od dva) pokupio svo đubre dok je drugi sunđer ispod njega ostao potpuno čist.

Na drugoj slici se lepo vide karakondžule u kutiji pre filtera i sterilna sredina nakon filtera :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 301 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: KTM EXC, TA 650

I ja sam na mom bivsem xt-u prepravljao filter vazduha, dosta uspesno je bilo. Pored toga sam ceo airbox premazao tankim slojem tovatne masti, tako da i ako nesto prodje zalepi se za airbox. 

Lorde jel zadnji tocak na tvom xt-u 18"?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Ja sam točak i šuspleh kupio od Zune89. Amortizer od XT600Z sa crvenom oprugom od Dejana iz Kanjiže.

Amortizer sam u međuvremenu reparirao, promenio gumice, semeringe i glavnu biksnu, dodao novu štos gumu, novo ulje i gas. Međutim, nisam zadovoljan i verovatno ću još jednom da ga otvaram da sipam gušće ulje i da umesto ventila ušrafim pneumatsko crevo sa ventilom na vrhu, da mogu da se igram sa pritiscima.

Uz to me čeka i igranje sa prednjim vešanjem...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 959 postova
  • Lokacija: Zaječar, Beograd, Grenoble
  • Motocikl: Yamaha XT600 Rally Replica
2 hours ago, lord_oblivion said:

 

Amortizer sam u međuvremenu reparirao, promenio gumice, semeringe i glavnu biksnu, dodao novu štos gumu, novo ulje i gas. Međutim, nisam zadovoljan i verovatno ću još jednom da ga otvaram da sipam gušće ulje i da umesto ventila ušrafim pneumatsko crevo sa ventilom na vrhu, da mogu da se igram sa pritiscima.

Uz to me čeka i igranje sa prednjim vešanjem...

 

Daj malo više detalja za reparaciju zadnjeg amortizera.

Ja sam se raspitivao ali za sada ne mogu da stignem time da se bavim.

 

De da čujemo detalje i utiske šta kako gde i koliko  :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Nisam ga ja lično otvarao negom majstor Dule iz Beograda, kod koga sam otišao po Đuntinoj preporuci.

Unutra je kao i svaki amortizer sa dve komore. Gas i ulje su odvojeni klipom pa da bi se rasturio, treba prvo proburgijati rupu u gasnom delu da gas izađe i u tu rupu naviti navoj da se kasnije uvrne šrader ventil (ventil za automobilske gume).

 

Ulja ide toliko da glavni klip uvek bude potopljen u isto, odnosno da cela uljna komora bude puna ulja i bez vazdušnih džepova. Za gustinu nisam našao dovoljno precizne informacije a u praksi se koristi 2.5 do 5w ulja sa što većim indeksom viskoziteta. Takva ulja se vode kao shock oils.

Mi smo sipali 2.5w. Mislim da bi bilo bolje sa nešto gušćim 5w pa ću ga u nekom momentu ponovo otvoriti.

U gasni deo se pumpa, recimo 10 bara, azota. Ne mora azot, može i običan vazduh (78% azota), samo treba da bude bez vlage, suv.

Ne mora ni 10 bara, to je neka cifra koja se najčešće pominje po internetu ali ne bi smelo više od toga.

Komponente koje su najpodložnije trošenju su semerinzi, biksna/čaura u zaptivnoj glavi kroz koju prolazi osovina klipa i ulje. Štos guma igra važnu ulogu, sprečava da amortizer, jelte ne uštosuje, odnosno da se prilikom doskoka toliko sabije da se izlome mehanizmi u telu amortizera.

Ovaj moj amortizer je, osim sistema za ispuštanje gasa, potpuno reparabilan. A i to se rešava jednom burgijom i jednim šrader ventilom sa navojem.

 

Dule je sve radio, ja sam šegrtovao i slikao :D

Amortizer je osetno promenio ponašanje (na bolje naravno) ali mislim da još uvek nije to to i da sam trebao da sipam gušće ulje.

 

20181011_190424.jpg

 

20181011_194348.jpg

 

20181011_190438.jpg

 

20181011_194321.jpg

 

Poenta cele priče je da je ovaj amortizer potpuno reparabilan, da egzaktna količina ulja lako može da se odredi na licu mesta i da ne mora da se puni  specijalnom svemirskom aparaturom za azot.

 

Potaknut mojom akcijom reparacije, prijatelj moj je otišao jedan korak dalje od mene u sređivanju svog zadnjeg amortizera. Ali to će već on napisati kad bude bio trenutak.

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 959 postova
  • Lokacija: Zaječar, Beograd, Grenoble
  • Motocikl: Yamaha XT600 Rally Replica

@lord_oblivion E fala veliko na info  :)

 

Mislim da ću reparirati i ja moj amortizer jer posle toliko godina eksploatacije verujem da od onog što može da pruži u izvornom obliku (bar za XT...) je neuporedivo bolje. Baš me zanima rezultat. I super je što si preneo iskustva sa gustinom ulja jer je to jako bitno u smislu da nisi siguran koju gradaciju da sipaš na prvom remontu. I ja ću da idem na gušće ulje definitivno.

 

Ono što gotovo svaki XT ima problem (tako da kažem) su luftovi u klackalicama na zadnjem vešanju. Mislim da do sada se time nismo bavili ali je to definitivno problem kod tog sistema vešanja. Samo sam na jednog XT-a nagazio da je ''mrtav'' u tom luftu dok svi ostali imaju slobodan rad od par mm do gotovo preko 1cm i u vožnji po terenu se baš oseća naročito na kočenju zadnjom pri većim brzinama.

 

Ja sam moju zadnju vilu reparirao dva puta ali opet nije to to. Još uvek ima primetan luft koji se oseća na kočenju.

 

Ne znam da li se time neko bavio do sada a da je uspešno rešeno?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja