Jump to content

Moto Zajednica

Yamaha XT600 - all in one

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Tuzla
  • Motocikl: Yamaha tenere xt600 34L
On 10/9/2018 at 11:35 PM, streetbiker said:

@lord_oblivion šta praviš - podeli sa nama :) :zbunjen: proveri da li može 4PT rezervoar da se nabudži i da li treba nešto menjati kod sedišta pošto ni ono nije isto kod 3TB i 4PT.

 

Izvini za glupo pitanje, a što ovi distanceri ne mogu da se naprave kod nekog domaćeg bravara, ne bi trebalo da bude problem? Ovi sa linka su Küryjakyn, to je poznata 3rd party firma u Cruising i Chopper segmentu. Sve što sam od njih naručivao stizalo je vrhunskog kvaliteta ali cene :staa3:

751102.jpg

I ja sam htio da postavim slicno pitanje vezano za zadnju viljusku. Na mjestu vage zadnja viljuska zadnji amortizer. Tu mi trebaju bolcne i piksne jer su moje totalno unistene.

 

Prvobitno sam htio da narucim sa boats.net ali juce su me obavjestili da ne salju za Bosnu no pod tackom raznom. Kod ostalih cijene su da se objesis.

 

Inace mislim da se slazete da kod nekog pismenog tokara ovo moze da se izradi i napakuje ponovo.

 

 

images (3).jpeg

Yamaha-Nos-Tt350-Yz125-250-465-490-It175-200-465-490-Bush-Solid-90380-16077.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Tuzla
  • Motocikl: Yamaha tenere xt600 34L
6 hours ago, Šumi Zmajček said:

 

Varenjem...

Pa to i sam sam mislio dok nisam vidio da je neki krkan skako po kurbli i pri tome totalno unistio kurblu i zubcanik na razvodu unutar masine koji je prvi dode na kurblu ili ti ga kickstart.  Vareno je vec jednom prije i probat cu to ispraviti kod nekoga ko moze povariti to pismeno i obraditi. Ali bojim se da cu ipak morati traziti novu. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 959 postova
  • Lokacija: Zaječar, Beograd, Grenoble
  • Motocikl: Yamaha XT600 Rally Replica

@lord_oblivion dokle si stigao sa AirTwin-om?

 

Ja sam sada za vikend iskoristio priliku da servisiram filter.

 

Kao što se sa slika može videti - filter radi savršeno da zadrži svu prljavštinu van air-box-a i da se u potpunosti prilagodi svim uglovima u kaseti air-box-a.

 

 

IMG_3708.jpg

IMG_3710.jpg

IMG_3711.jpeg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

@mserifov, mislim da dobar strugar može sve to da napravi.

 

@baltrekk, TwinAir i dalje stoji u kesi i čeka.
Napravio sam varijantu sa namenskim sunđerom za filtere vazduha, konstrukcijski sličnu kartonskom originalu.

Večeras ću baciti nekoliko slika.

 

Još sam u fazi finog štelovanja odnosa vazduh/gorivo, od kako sam sređivao karburatore.

 

Kad sam već to pomenuo, kakva treba da bude boja svećice na XT600e 3TB, sa povezanim barometrom, fabričkim filterom, karb setapom i izduvom?

I nazivna prosečna potrošnja?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Evo slike kako sam ja napravio filter.

Da napomenem da je sunđer koji sam polepio po obodu okvira, provizorno sečen, samo za probu. Ako se pokaže dovoljno dobro, taj sunđer koji dihtuje uz otvor usisa ću izraditi iz jednog dela.

 

20181020_172715.jpg

 

20181020_172905.jpg

 

20181020_172925.jpg

 

20181020_172705.jpg

 

Sunđer je namenski, za filtere vazduha, periv, kupljen u Kompp-u, 10mm debljine. Stavio sam dva sloja, ukupno 20mm.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Da li neko zna ko je proizvođač i seriju, zadnjih amortizera za naše XT?

Konkretno me zanima ono što ja imam, XT600Z sa crvenom oprugom i rebound točkićem (ugrađivao se i na 2KF) i fabrička ugradnja u 3TB, sa crnom oprugom i bez podešavanja.

Logično mi da je to sve isti proizvođač ali ne mogu da nađem tu informaciju na netu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition
On 10/9/2018 at 9:05 PM, streetbiker said:

@lord_oblivion šta praviš - podeli sa nama :) :zbunjen: proveri da li može 4PT rezervoar da se nabudži i da li treba nešto menjati kod sedišta pošto ni ono nije isto kod 3TB i 4PT.

 

Izvini za glupo pitanje, a što ovi distanceri ne mogu da se naprave kod nekog domaćeg bravara, ne bi trebalo da bude problem? Ovi sa linka su Küryjakyn, to je poznata 3rd party firma u Cruising i Chopper segmentu. Sve što sam od njih naručivao stizalo je vrhunskog kvaliteta ali cene :staa3:

751102.jpg

 

http://www.tenere.co.uk/forum/viewtopic.php?f=12&t=396&sid=ab2d84a0d6d667ca6e987327fe9977a1

 

Malo o sastavu i konstrukciji klizača.

Ukratko, ne mogu tek tako da se naprave :D

 

Na ovom linku ima i dosta informacija o štapovima za Tenere 600, kao i nešto malo za XT600.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition
2 hours ago, lord_oblivion said:

Da li neko zna ko je proizvođač i seriju, zadnjih amortizera za naše XT?

Konkretno me zanima ono što ja imam, XT600Z sa crvenom oprugom i rebound točkićem (ugrađivao se i na 2KF) i fabrička ugradnja u 3TB, sa crnom oprugom i bez podešavanja.

Logično mi da je to sve isti proizvođač ali ne mogu da nađem tu informaciju na netu.

 

Da odgovorim sam sebi, ono što mene zanima a što imam na svom motoru, pravila je Kayaba i napred i pozadi.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 959 postova
  • Lokacija: Zaječar, Beograd, Grenoble
  • Motocikl: Yamaha XT600 Rally Replica
On 10/29/2018 at 10:36 PM, lord_oblivion said:

Evo slike kako sam ja napravio filter.

Da napomenem da je sunđer koji sam polepio po obodu okvira, provizorno sečen, samo za probu. Ako se pokaže dovoljno dobro, taj sunđer koji dihtuje uz otvor usisa ću izraditi iz jednog dela.

 

20181020_172715.jpg

 

20181020_172905.jpg

 

20181020_172925.jpg

 

20181020_172705.jpg

 

Sunđer je namenski, za filtere vazduha, periv, kupljen u Kompp-u, 10mm debljine. Stavio sam dva sloja, ukupno 20mm.

Jesi li ti ovo terao po terenu?

 

Kakva su ti iskustva?

 

Zadrzava li dovoljno prasine van airbox-a?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Naravno da jesam. Solo jedan dan, nula prašine u kutiji.

Pravi test će da bude iza jednog do nekoliko motora a za to treba čekati priliku za zajedničku vožnju.

Da li ću staviti treći sloj zavisi od boje svećice jer želim da dobijem identičnu propusnost kao sa kartonskim filterom.

Tabla 330*330*10mm ovog sunđera košta 770din u Kompp co.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: Stara Moravica
  • Motocikl: Yamaha XT 600K
Pre 14 sati, lord_oblivion je napisao:

 

Da odgovorim sam sebi, ono što mene zanima a što imam na svom motoru, pravila je Kayaba i napred i pozadi.

Ima li neka razlika osim boje? Jer sam video sa crnom, crvenom, ljubicastom i sa zutom oprugom. Ja sam stavio na 3tb podesavajuci sa crnom oprugom.

gallery_12186_1330_45053.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 959 postova
  • Lokacija: Zaječar, Beograd, Grenoble
  • Motocikl: Yamaha XT600 Rally Replica
5 hours ago, Stalker81 said:

Ima li neka razlika osim boje? Jer sam video sa crnom, crvenom, ljubicastom i sa zutom oprugom. Ja sam stavio na 3tb podesavajuci sa crnom oprugom.

 

 

Boje označavaju razliku u tvrdoći opruge.

 

Ono što znam je da crna opruga tvrđa od crvene jer sam probao razliku na istom amortizeru.

 

Crna opruga uglavnom se nalazi na novijim generacijama XT600 sa krublom i diskom nazad tipa '90 godište.

Bar sam je ja tamo našao.Crvena opruga je kod starije Tenere ako se dobro sećam. Nešto je duža ali je mekša.

 

Ima to u temi ovde negde već sam pisao o tome pre recimo 3 godine.

 

E sada, ima tu i koliko je ta opruga radila što naravno niko ne zna i onda je tvrdoća konkretne opruge koju nadješ relativan faktor...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Žuta bi trebala da je najtvrđa, crvena manje, crna najmekša.

Svi vlasnici 3TB i 4PT koje znam i koje sam čitao, su sa crnom oprugom i svi uključujući i mene, su se žalili da je zadnji amortizer premekan i ne moš' mu ništa.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 959 postova
  • Lokacija: Zaječar, Beograd, Grenoble
  • Motocikl: Yamaha XT600 Rally Replica
2 minutes ago, lord_oblivion said:

Žuta bi trebala da je najtvrđa, crvena manje, crna najmekša.

Svi vlasnici 3TB i 4PT koje znam i koje sam čitao, su sa crnom oprugom i svi uključujući i mene, su se žalili da je zadnji amortizer premekan i ne moš' mu ništa.

To je tačno. Crna opruga sa 3TB je jako mekana ali ne i crna opruga sa XT600 88-90.

 

To su različite opruge. Osim što je žica nešto tanja koliko se sećam uz sve to ima i manje navoja i zato je mekša kao i hod zadnje vile koji je na 3TB uz sve to i dosta kraći. 

 

Zato treba da se traži amortizer sa crnom oprugom sa starog XT sa krublom i diskom nazad.

 

Napisao sam sve to u temi onda samo ne mogu sada da nadjem ali ako imaš vremena pogledaj. Post je od jedno pre 3 godina baš detaljnije napisano uz slike.

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Meni crveni od XT600Z sa rebound podešavanjem, sasvim dovoljan.

Razlika je nebo i zemlja u odnosu na 3TB fabrički. U smislu visine sedišta, visine motora, hoda točka i same amortizacije. Mnogo, mnogo bolje.

 

Nisam znao da ima dve crne varijante...

 

U svakom slučaju, nekadašnja Kayaba je sadašnja KYB i pod tim upitom treba juriti informacije po netu.

 

Ovo može biti korisno. Na fotografiji su detaljno prikazane iznutrice Kayabe za XT, verzija bez rebound podešavanja:

 

amortecedor-xt-600-e-preparaco-base-de-troca-D_NQ_NP_12399-MLB20059446408_032014-O.jpg.b78a075b57856bc3b5cc84a557af1f5b.jpg

 

Mene interesuje verzija sa rebound-om, koja količina ulja i koji viskozitet (po netu se vrti info sae10 za do 100kg žive vage), koji pritisak azota, dimenzije glavnog o-ringa...

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Pitanje za Baltreka,

 

ti si stavio progresivne opruge u štapove. Koja marka i jačina (spring rate)? Koju marku i viskozitet ulja koristiš u štapovima? Koliki pritisak vazduha, ako imaš ventile?

Šta si još čačkao po unutrašnjosti štapova? I kakvi su utisci on-road i off-road?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 959 postova
  • Lokacija: Zaječar, Beograd, Grenoble
  • Motocikl: Yamaha XT600 Rally Replica
3 hours ago, lord_oblivion said:

Pitanje za Baltreka,

 

ti si stavio progresivne opruge u štapove. Koja marka i jačina (spring rate)? Koju marku i viskozitet ulja koristiš u štapovima? Koliki pritisak vazduha, ako imaš ventile?

Šta si još čačkao po unutrašnjosti štapova? I kakvi su utisci on-road i off-road?

 

U kratkim crtama:

 

- Wirth progressive fork springs poručene iz Louisa (samo navedeš model XT600 jer su uglavnom sve ili bar većina ista)

- Ulje Motorex SAE 15 (Ubedljivo mi je najbolje od svih probanih do sada, a bilo ih je u raznim kombinacijama i gradacijama)

- Dodatni Alu-čepovi (cca 4cm) koji izdižu prednju vilu da bi se održala upravljiva ciklictika motora ukoliko se podiže i zadnji kraj za 2kf amortizerom

- Novi tefloni u vilama da bi se eliminisao bilo kakav luft unutar štapova

- Nemam ventil za dopumpavanje vazduha iako sam o tome razmišljao ali posle svega odustao bar za sada

- Ranije sam ubacivao dodatne matice sa šajbnom (sve ukupno nekih cca 2cm) da podigne još više prednji kraj i da SAG bude oko 10% ukupne dužine, ali nakon svega shvatio sam da za to nema potrebe i više to ne koristim.

 

Utisci (da napomenem jako subjektivni i možda većini ne odgovara takav set-up, jer nakon svega podešavanje suspenzije je jako subjektivno, ali ovo što sam ja napravio provereno radi kako meni, tako još nekima koji su probali  :) )

 

- Razlika prosto nije za poređenje: Stock vs Rally Replica set-up :) (pogledaj fotku, pa će biti još jasnije)

- Jednostavno, nije moguće uporediti na terenu ta dva podešavanja jer su jakoooo drugačija

- Stock opcija je ok za neku prosečnu brzinu od 40-50km/h ali čim se premaši ta granica vrlo brzo se javlja bottom-up, odn. sabijanje prednjih vila do kraja.

- U ovom Rally Replica prerađenom izdanju može da se tera dosta brže recimo 80-90-100km/h (po istom terenu) i da vozač ima osećaj kontrole i upravljanja. 

- Sabijanje prednjih vila se javlja dosta ređe i to u većini slučajeva na nekim ekstremnim situacijama što bi tako nekako i trebalo da bude

- Najveća razlika se upravo oseća baš na bržim deonicama ili naročito na kamenitoj podlozi po nekom kamenjaru sa različitim stenama. Tu se recimo potpuno oseća kontrola motora i upijanje podloge u odnosu na Stock

- Jako je bitno napomenuti da je bitno ulje u vilama i to osim koje je ulje i koje gradacije (ovde opet je taj subjektivan osećaj jako bitan), ukoliko želite da izvučete maksimum iz tog ulja u vilama ne sme da je prešlo preko 800-1000km.

- Jako bitno za sve koji bi da prerade svoj XT na ovako nešto slično - budite svesni da podizanjem svog motora jako gubite na stabilnosti. Uvijanje ''wobbling'' na asvaltu je izraženije i neophotno je da se u većini slučajeva stoji i motor čvrsto drži nogama ako hoćete da održavate stabilnost motora i smanjite ''lelujanje'' (wobbling) na pravcima i na brzinama preko 100km/h. Ovo može biti prilično izraženo u određenim situacijama i može izazvati veliku neprijatnost za vozača.

 

Napomena: Sve gore napisano je jako subjektivan osećaj. Jako je moguće da se pojedinci ili većina neće složiti sa svim gore navedenim. Termin Rally Replica je sa moje strane imenovan na način na koji jeste kao jedna totalna sloboda autora tj. mene da modifikaciju celog Stock motora nazove nekim imenom koje je povezano sa sopstvenom interesnom zonom vožnje, a koje opet u kratkim crtama opravdava sva očekivanja jedne takve prepravke a da nije neka 450 Rally Replica već XT600.

 

Da više ne dužim, šaljem jednnu zanimljivu fotku baš kako izgeda XT Stock vs XT Rally Replica jedan pored drugog pa očekujem i komentare :D

 

unnamedXT.JPG

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 443 postova
  • Lokacija: Novi Beograd

@lord_oblivion svaka čast, vrlo pedantno, ja bih samo stavio drugačiju rešetku sa više otvora.

On 29.10.2018. at 22:36, lord_oblivion je napisao:

Evo slike kako sam ja napravio filter.

Da napomenem da je sunđer koji sam polepio po obodu okvira, provizorno sečen, samo za probu. Ako se pokaže dovoljno dobro, taj sunđer koji dihtuje uz otvor usisa ću izraditi iz jednog dela.

20181020_172715.jpg

Sunđer je namenski, za filtere vazduha, periv, kupljen u Kompp-u, 10mm debljine. Stavio sam dva sloja, ukupno 20mm.

 

On 1.11.2018. at 10:20, lord_oblivion je napisao:

Da li neko zna ko je proizvođač i seriju, zadnjih amortizera za naše XT?

Konkretno me zanima ono što ja imam, XT600Z sa crvenom oprugom i rebound točkićem (ugrađivao se i na 2KF) i fabrička ugradnja u 3TB, sa crnom oprugom i bez podešavanja.

Logično mi da je to sve isti proizvođač ali ne mogu da nađem tu informaciju na netu.

Jeste proizvođač je isti - Yamaha, svaki model je imao svoju seriju zadnjeg amortizera. Na slikama ispod sam ti dao par primera za:

- crveni amortizer ugrađivao se na ranije modele XT600 (43F) i Tenere 34L (50T), slika 1 i slika 8

- žuti amortizer ugrađivao se na Tenere 1VJ, slika 7

- crni amortizer - podesiv povrat i prenapregnutost kao i visina opruge model 2KF od 88g. slika 4

- crni amortizer - 3TB podesiva prenapregnutost, slika 3

- crni amortizer tzv. balvan :jok: sa 4PT  bez podešavanja, slika 5

- žuti amortizer Öhlins sa TT600R, slika 6

large.920565097_YamahaXT600suspenzijakrozgodine.jpg.688181a9989da5663a87f90f7f2b1c1e.jpg

On 1.11.2018. at 13:04, lord_oblivion je napisao:

 

Da odgovorim sam sebi, ono što mene zanima a što imam na svom motoru, pravila je Kayaba i napred i pozadi.

Na slici 1 imaš originalnu nalepnicu sa zadnjeg amortizera za XT500 koji je očigledno napravila Kayaba (KYB) i to tako izgleda kada je proizvođač poznat i potpisan :). Možda su ovi sa XT600 i pravljeni u Kayabi ali se vode kao originalni Yamaha delovi i nisam siguran da će neki deo sa Kayabe sličnih specifikacija biti kompatibilan. Tako se štedelo na licenci a i moglo se naručiti nešto što taj proizvođač ne bi izbacio na tržište jer nije po preformansama konkurentno ali je interesantno kao jeftiniji OEM deo.

Generalno i za prednje viljuške kod XT i Tenere modela važi isto pravilo ugrađivani su Yamaha delovi (kod prvih modela Showa, ali je odmah zatim zamenjena sa Kayaba viljuškama koje su bile kvalitetnije). Jedino su kod TT modela ogibljenja bila potpisivana od strane svojih proizvođača, zadnji amortizeri Öhlins, Kayaba, prednja viljuška Kayaba, Paioli...

Sličnu priču imaš i za karbove, TeiKei je kupio licencu od Mikuni za karburatore koji su se ugrađivali u XT ali se ne vode kao Mikuni nego kao TK. 

On 2.11.2018. at 4:03, Stalker81 je napisao:

Ima li neka razlika osim boje? Jer sam video sa crnom, crvenom, ljubicastom i sa zutom oprugom. Ja sam stavio na 3tb podesavajuci sa crnom oprugom.

Naravno da ima, potvrđujem ovo što je @baltrekk lepo napisao:

"Ono što znam je da crna opruga tvrđa od crvene jer sam probao razliku na istom amortizeru. 

Crna opruga uglavnom se nalazi na novijim generacijama XT600 sa krublom i diskom nazad tipa '90 godište.

Bar sam je ja tamo našao.Crvena opruga je kod starije Tenere ako se dobro sećam. Nešto je duža ali je mekša.

Crna opruga sa 3TB je jako mekana ali ne i crna opruga sa XT600 88-90. To su različite opruge. Osim što je žica nešto tanja koliko se sećam uz sve to ima i manje navoja i zato je mekša kao i hod zadnje vile koji je na 3TB uz sve to i dosta kraći. "

 

Crveni amort, prvi modeli 84-86, nešto duža 395mm, mekana

Žuti amort, modeli od 86-88, nešto tvrđa opruga

Crni amort sa mogućnošću podešavanja, od 88-89 na 2KF modelu, najtvrđa opruga, ovo je po meni najbolja varijanta za nadogradnju kod 3TB i 4PT. Ne treba ga mešati sa crnim amortima kod 3TB i 4PT modela jer nemaju ništa zajedničko. Koliko je meni poznato a to sam pisao u postu o nadogradnji 2KF amorta na moj XT, ovo je gasni amort koji nije servisabilan u kućnim uslovima. Kolega @djunta ima varijantu za servisiranje i ponovno punjenje "DeCarbon" amorta.

Ljubičasti  amortizeru su Hyperpro - nadogradnja, 3rd party, na slici 8 pored crvenog amorta je progresivna Hyperpro opruga za zadnji amort u tipičnoj ljubičastoj boji. 

 

+ za Leona +

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Rešetka je 'fabrička', tako je kupljen zamenski filter. Nisam hteo da je menjam jer bih kompromitovao ostatak konstrukcije, čitaj-razglavio plastični okvir.

 

Prednje vešanje, iako je kod mene 2KF, je previše mekano na kočenju i lako se pretvori u šipke kad većom brzinom naiđem na oštru visoku prepreku, tipa krupan kamen ili slično pa mi odbaci prednji kraj u vis.

Sabijanje pri većim brzinama (hi-speed dumping, primer nailazak na ivičnjak) i sabijanje pri manjim brzinama (low-speed dumping, primer kočenje) su za standardnu konstrukciju štapova (damper rod forks) poznata mana. Kod 3TB je to nešto izraženije.

Promer rupa kroz koje teče ulje je nepromenljiv (rupa je rupa :D ), viskozitet ulja je da uprostimo, konstantan i jedina promenljiva je brzina protoka ulja kroz rupe.

Kad se štapovi sabijaju sporo (kočenje) ulje prolazi lagano kroz rupe i pravi nedovoljan otpor. Zato i propadanje štapova prilikom kočenja ili ulaska točka u rupu.

S druge strane, te iste rupe kroz koje protiče ulje pri većim brzinama sabijanja štapova (ivičnjak, kamenjar) nisu dovoljno velike da propuste količinu ulja koje pod pritiskom tera štap u sabijanju. E, tu se javlja tzv. hidro-udar, slično kao kad se motor udavi u potoku pa voda uđe u cilindar i iskrivi klipnjaču.

Zbog toga rupe u štapu bi trebale da budu veće ali će onda biti prevelike u slučaju sporog sabijanja. Zato se pravi neki kompromis u regulaciji protoka ulja unutar štapa. U mom slučaju, taj kompromisni rad meni nikako ne odgovara ili bih stalno morao da vozim sporo.

Savremeni štapovi (da ne kažem USD štapovi), imaju malo drugačiju konstrukciju koja se bazira na starom tipu (damper rod, teleskopske vile) samo što ih ima dva, sa dodatkom podloški u sendviču, koje svojim izvijanjem propuštaju odgovarajuće količine ulja u odgovarajućem smeru rada štapa (tzv. shims stacks). Gomila podloški gotovo identična kao u zadnjim amortizerima koji imaju dugmiće za regulaciju rada :D

Kertridž štapovi imaju mogućnost podešavanja odziva prilikom kompresije (compression damping) i odziva prilikom vraćanja (rebound damping), obično dugmencetom spolja. Sve je to lepo ali još lepša stvar je što je nekoliko stranih firmi izmislilo stvarčicu koja se zove emulator kertridža iliti forks cartridge emulator. To je spravica koja se prosto ubaci u starinski štap ispod glavne opruge i glumi istovremeno stack za kompresiju i stack za rebound.

Konkretno:

http://www.racetech.com/

https://www.yssusa.com/

(ima još jedna dve ali sad ne mogu da iskopam...)

 

http://www.fjmods.co.uk/emulators.htm

http://www.racetech.com/HTML_FILES/EMULATORGV.HTML

 

U svakom slučaju, uz ugradnju emulatora toplo se preporučuje zamena opruga i ulja.

 

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 959 postova
  • Lokacija: Zaječar, Beograd, Grenoble
  • Motocikl: Yamaha XT600 Rally Replica

Pre svega zamena opruge i ulje pa sve ostalo ces sam videti.

 

Kod XT-a je suspenzija tako lose uradjena da je to prosto neverovatno za jedan enduro motor.

 

Prosto, opruga je previse kratka i napravljena od previse tanke zice za bilo kakvu normalnu enduro voznju.

 

Zameni opruge i sipaj neko dobro ulje gradacije SAE 15 pa ces dalje videti sta ces i sta ti smeta ali bez dobre opruge koja treba da drzi prednji kraj motora (narocito kod XT-a gde je njegova tezina nekako nabijena na prednji tocak) sve ostalo nema previse smisla.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

' - Novi tefloni u vilama da bi se eliminisao bilo kakav luft unutar štapova '

 

Baltrek, gde si nabavio teflone?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Imaš negde part numbers?

Od kupovine, polako dolazi na red i sređivanje štapova pa za slučaj da mi zatrebaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 959 postova
  • Lokacija: Zaječar, Beograd, Grenoble
  • Motocikl: Yamaha XT600 Rally Replica

Nemam. Kupio sam pre dve godine ali znaju oni da ti kazu.

 

Ako imas alternativu u istom kvalitetu mozda je bolje na nekom drugom mestu da kupis obzirom da su ovi prilicno skupi ni sam ne znam zbog cega toliko!? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja