Jump to content

Moto Zajednica

Štefan Pierer (KTM): Elektro mobilitet je besmislica koju zahtevaju političari bez znanja

Recommended Posts

  • U prolazu, 53 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Husaberg FE 501

1772551247_StefanPierer_ACEM_2017_0.thumb.jpg.1e4340b8a15514d855367ef5c0a16add.jpgŠtefan Pierer (KTM): Elektro mobilitet je besmislica koju zahtevaju političari bez znanja.

 

Štefan Pierer je jaka ličnost i čovek sa jasnom vizijom. Šef KTM grupe, kojoj pripadaju i Husqvarna, GasGas i Rieju, doveo je brend iz Matighofena na prvo mesto evropskih proizvodjača motocikala.

KTM je uvećao proizvodnju sa 60 hiljada motocikala godišnje, koliko je proizvodio pre dvadeset godina, na 330 hiljada u prošloj 2021. godini.

Pierer je takodje i predsednik Evropske asocijacije proizvodjača motocikala (ACEM), i jasno stavlja do znanja da budućnost, uz izuzetke, ne pripada elektro vozilima.

„Kao predsednik Evropske asocijacije proizvodjača motocikala mogu reći, da mi, za razliku od automobilske industrije, imamo jasnu globalnu viziju kako dalje treba ići. Mi polazimo od toga da će sa 48 volti strujom do klase A1- to su 11 kilowata ili 15 konja, u Evropi u sledećih deset godina biti puno elektro motocikala“, kaže Pierer u razgovoru za Speedweek.com

„To važi za skutere, mopede i motocikle. Sve preko 48 volti za motocikle ide u pravcu E-goriva (ekoloških goriva). Proizvodjači imaju vrlo konkretne razvojne planove u vezi sa tim.“

Šta će biti u Moto GP-u?

Dorna je u novembru prošle godine najavila 40% udela ekoloških goriva u sezoni 2024, i 100% u sezoni 2027.

„Tako mi to vidimo u Moto GP šampionatu“ dodaje Pierer. „U dogledno vreme mi ćemo nastupiti u Moto GP-u sa ekološkim gorivom. Moja ideja je bila, i o tome sam u 2021. godini sa drugim učesnicima razgovarao, da prvo startujemo u Moto3 i Moto2 klasi i prikupimo iskustva.“

Pierer za sada ne vidi istek roka trajanja motora sa unutrašnjim sagorevanjem

„Mi ćemo još dugo voziti motore sa unutrašnjim sagorevanjem“ kaže CEO KTM grupe.

I pojašnjava: „Do 2035. godine u GP trkama ne vidim zamenu za motore sa unutrasnjim sagorevanjem“

Pierer važi za osobu koja bez dlake na jeziku govori šta misli:

„Elektro mobilitet je potpuna besmislica koju zahtevaju političari bez znanja nauke“,  podvlači austrijski menadzer.

„Za jedan Moto GP motocikl, koji sa 20 litara goriva predje kompletnu trku, zamenski bi bio potreban akumulator težine 500 kilograma da bi postigli približnu snagu i dostigli istu razdaljinu. To je jedna glupa ideja.“ Kaže on.

I dodaje:“Zahvaljujući motorima sa unutrašnjim sagorevanjem na svaku Moto GP trku dodje oko sto hiljada gledalaca.“

MotoE je dvoličan

Pierer ukazuje na lažnu prirodu MotoE trka:

„Akumulatore u boksu pune dizel generatori, čiji CO2 ide u atmosferu…da li to tako treba?“ pita on.

Elektro motor nije rešenje

„Šta će biti sa milionima postojećih vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem?“ pita Pierer, i ima odgovor:

„Sintetičko gorivo je rešenje, ne elektro motor. Jer to gorivo ne stvara CO2.“

I dodaje: „Moramo takodje uzeti u obzir koliko prirodnih resursa i vrednih ruda je neophodno za proizvodnju elektro automobila u poredjenju sa proizvodnjom konvencionalnog auta.“

Izvodimo više nego jasan zaključak:

Do 48 volti biće E vozila

Od 48 volti koristiće se E gorivo

 

Do poslednje kapi benzina u krvi i rezervoaru, sa nemačkog preveo Ivan Divljaković

  • Sviđa mi se 12
  • Hvala 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 53 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Husaberg FE 501

Reči Štefana Pierer-a imaju težinu, kao čovek koji je KTM vaskrsnuo iz mrtvih, i u medjuvremenu jedan od najbogatijih ljudi Evrope i najmoćnijih ljudi moto industrije, on im je "tatko" a poznato je da političari rade po diktatu industrije, tako da...biće kao što ovaj zbori :)

Promenio član wanjamoto

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2807 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750
1 hour ago, ZoranP said:

Mislim da je gorivo buducnosti vodonik i da ce sve ici u tom pravcu. 

Sve to postoji i dovoljno je razvijeno samo sto nemaju jos interesa jer su velika ulaganja u gorivne celije i pumpe,a vodonik jeftin

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2807 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Koliko shvatam taj princip, vodonik je gorivo i preko gorivnih celija se proizvodi struja kojom se pune baterije u autu za rad elektro motora. time je autonomija mnogo veca i nema dugotrajnog punjenja sa mreze.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova

Problem je vodonik. Ne voli zatvoren prostor. Zeznut skroz. Malo mu treba da popizdi. Zato tipujem na njega kao izvor el. energije. Postoji opcija i daljeg smirivanja vodonika tako što bi ga iskoristili za stvaranje stabilnog amonijaka ali je taj seronja otrovan. Ali zgodan za dalju manipulaciju. I tako. Mali začarani krug koji se trenutno rešava. Samo nagađam na osnovu dosadašnjih saznanja a ko će ga znati šta se zaista valja iza brega.

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2807 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Ne znam, davno sam citao o tome i znam da neki bogatasi poseduju vozila koja idu na taj sistem. Koliko se sjecam izgradnja pumpi je za sada jako skupa jer se pretace pod bas visokim pritiskom, nesto kao tecni metan. Nebitno, poenta je da ima jos opcija ali ce ih tek uzeti za ozbiljno u razmatranje kada budu od toga imali koris, a ne sto su dusebriznici i zao im planete.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Ако је директор Тојоте изјавио да су хибридна возила будуђност, а не електрична. Што годподин из КТМ-а потврђује. 

Овде се све више виђа то да користе генераторе на бензин или дизел да напуне акумулаторе. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
Pre 3 sati, lomitelj je napisao:

Problem je vodonik. Ne voli zatvoren prostor. Zeznut skroz. Malo mu treba da popizdi. Zato tipujem na njega kao izvor el. energije. Postoji opcija i daljeg smirivanja vodonika tako što bi ga iskoristili za stvaranje stabilnog amonijaka ali je taj seronja otrovan. Ali zgodan za dalju manipulaciju. I tako. Mali začarani krug koji se trenutno rešava. Samo nagađam na osnovu dosadašnjih saznanja a ko će ga znati šta se zaista valja iza brega.

Знам поуздано да је Мерцедес развио агрегат на водоник са веома добрим резултатима, али је дошло из врха компаније да се пројекат заустави због политичких разлога. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova
7 hours ago, Bigor said:

...Koliko se sjecam izgradnja pumpi je za sada jako skupa jer se pretace pod bas visokim pritiskom, nesto kao tecni metan. ...

U pitanju je pritisak od 200bar. Napeto skroz.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova
4 hours ago, Мали Ћаћа said:

Знам поуздано да је Мерцедес развио агрегат на водоник са веома добрим резултатима, али је дошло из врха компаније да се пројекат заустави због политичких разлога. 

Politički ili realni inžinjerski razlozi, o tome bi se moglo raspravljati ali nema potrebe da mlatimo praznu slamu jer ćemo raditi onako kako robovlasnici narede. Ipak, kažem ponekad po koju na ovu temu jer sam zaposlen u firmi koja se bavi projektovanjem hemijskih postrojenja, od bazične hemije, preko veštačkog đubriva i komplikovanih destilacija pa do proizvodnje vodonika kroz elektrolizu. Dosta se tu radi, razvija i razmišlja unapred. Samo niko, ama baš niko nema "cojones" da sve to strpa u prevozno sredstvo i pusti da ide ulicama. Sigurnost je veoma upitna jer oko rezervoara vodonika ne sme biti ničega u krugu prečnika 200m. Bar su to propisi koje pratim kada se radi u projektu "na veliko". Sad, dokle god se ništa ne događa, sve je lepo i mirno. Ali ako neki ventil, negde pusti, e onda je potencijalno zlo i naopako. Ja, kao mašinski inžinjer, ne bih nikada potpisao dozovolu da ovaj sistem krene u saobraćaj. S druge strane, nisam u auto-industriji pa ne znam ni šta oni tamo planiraju i razvijaju ali su i oni igrači u ovom veliko kolu i ne mogu mnogo da talasaju, da ne ispadnu. Ali da se svet menja, menja se.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 161 postova
  • Lokacija: Futog
  • Motocikl: Qingy sm200 SV650N

Mislim da kompresovanje na 200 bara povecava jako cenu vodonika i da je to najveci problem trenutno. Videcemo kako ce se stvari razvijati, ali ocigledno je da se povecava broj stanica za punjenje vodonikom. Mislim da ih u Japanu trenutno ima oko 50-ak. Iako meni ta prica oko vodonika zvuci realno skroz, svaki dan se pojavi nesto novo, tako da sve je moguce.

Promenio član ZoranP

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1821 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S

Koliko sam ja gledao jednu emisiju,ne baš skoro,imaju ideju za transport vodonika cisternom,stime što ga mešaju sa još jednom supstancom,ne znam kojom,da bi bio miran što kaže lomitelj da nebi popizdeo.Problem je što na stanicama mora da postoji neka skalamerija koja bi odvajala vodonik i dodatnu supatancu,tu je zajeb.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
Pre 10 sati, lomitelj je napisao:

Politički ili realni inžinjerski razlozi, o tome bi se moglo raspravljati ali nema potrebe da mlatimo praznu slamu jer ćemo raditi onako kako robovlasnici narede. Ipak, kažem ponekad po koju na ovu temu jer sam zaposlen u firmi koja se bavi projektovanjem hemijskih postrojenja, od bazične hemije, preko veštačkog đubriva i komplikovanih destilacija pa do proizvodnje vodonika kroz elektrolizu. Dosta se tu radi, razvija i razmišlja unapred. Samo niko, ama baš niko nema "cojones" da sve to strpa u prevozno sredstvo i pusti da ide ulicama. Sigurnost je veoma upitna jer oko rezervoara vodonika ne sme biti ničega u krugu prečnika 200m. Bar su to propisi koje pratim kada se radi u projektu "na veliko". Sad, dokle god se ništa ne događa, sve je lepo i mirno. Ali ako neki ventil, negde pusti, e onda je potencijalno zlo i naopako. Ja, kao mašinski inžinjer, ne bih nikada potpisao dozovolu da ovaj sistem krene u saobraćaj. S druge strane, nisam u auto-industriji pa ne znam ni šta oni tamo planiraju i razvijaju ali su i oni igrači u ovom veliko kolu i ne mogu mnogo da talasaju, da ne ispadnu. Ali da se svet menja, menja se.

Није због инжењерских пропуста јер у тој фирми ради мој пријатељ и каже да је тај агрегат прошао све ригорозне пробе и био је спреман да се пусти у свакодневну употребу, али је стигао допис и немачке, зауатављај све и тури га у неко ћоше за неке друге можда боље дане :).

Слажем се око сигурносни ту нема шта. Као ни ја лично никада не би потписао Атест ником ко стави плин на моторцикл. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1759 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Alkohol može da se veštački sintetiše iz vode i CO2. U svetu već postoje rafinerije. U brazilu automobili idu na 100% etanol.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra




sredstvo i pusti da ide ulicama. Sigurnost je veoma upitna jer oko rezervoara vodonika ne sme biti ničega u krugu prečnika 200m. Bar su to propisi koje



Kako se onda transportuje? Jel može da se napuni šleper vodonikom pa ga vozi kao benzin ili naftu ili LPG gde treba?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Isto kao što se rudari zalažu za ugalj kao izvor energije i ništa drugo ih ne interesuje. Iz višestrukih razloga prirodna i očekivana reakcija

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
Pre 18 sati, lomitelj je napisao:

Ali ako neki ventil, negde pusti, e onda je potencijalno zlo i naopako.

Slicno je sa svim gasovitim gorivima, zar ne?

Vodonik ima ogromnu brzinu sagorevanja, gotovo trenutnu. 

Ali ruku na srce, svi naftni derivati su veoma opasni u bilo kom momentu kad dodje do propusta/kvara.

Samo tocenje benzina + staticki elektricitet mogu dovesti do katastrofe.

Veliko je pitanje zasto se vodonik ne uvodi kao energent, ali da je zbog transporta i skledistenja, nije.

(Ljudi stave naftnu platformu na sred okeana, kilometrima u dubinu da sisaju naftu, a to nam nije komplikovano!?)

A ne lezi vraze, ubedljivo najprostranjeniji hemijski element u nama poznatom kosmosu nije ugljenik. 

Znate koji je... Ali da ne ostanem nedorecen. Upravo vodonik. 

Pri tom ga na nasem sitnom brodu pod imenom Zemlja, mozemo dobiti u kucnoj radinosti ekstra jednostavno. (Elektroliza)

Nisam teoretic zavere ni mrvicu, ali verujem u lobi.

Nekome ovako odgovara i debelo se trudi da ovako i ostane. 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova
10 hours ago, X8 Vračar said:

Kako se onda transportuje? Jel može da se napuni šleper vodonikom pa ga vozi kao benzin ili naftu ili LPG gde treba?

 

 

Može, naravno ali se to radi u iznimnim slučajevima jer ono što jedan kamion može da transportuje je mala količina za neki iole komplikovaniji hemijski proces. Zato se prave pogoni za izdvajanje vodonika tamo gde su zaista i potrebni kako ne bi došlo do potrebe za transportom.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova
5 hours ago, abarth_maniac said:

Slicno je sa svim gasovitim gorivima, zar ne?

Vodonik ima ogromnu brzinu sagorevanja, gotovo trenutnu. 

Ali ruku na srce, svi naftni derivati su veoma opasni u bilo kom momentu kad dodje do propusta/kvara.

Samo tocenje benzina + staticki elektricitet mogu dovesti do katastrofe.

Veliko je pitanje zasto se vodonik ne uvodi kao energent, ali da je zbog transporta i skledistenja, nije.

(Ljudi stave naftnu platformu na sred okeana, kilometrima u dubinu da sisaju naftu, a to nam nije komplikovano!?)

A ne lezi vraze, ubedljivo najprostranjeniji hemijski element u nama poznatom kosmosu nije ugljenik. 

Znate koji je... Ali da ne ostanem nedorecen. Upravo vodonik. 

Pri tom ga na nasem sitnom brodu pod imenom Zemlja, mozemo dobiti u kucnoj radinosti ekstra jednostavno. (Elektroliza)

Nisam teoretic zavere ni mrvicu, ali verujem u lobi.

Nekome ovako odgovara i debelo se trudi da ovako i ostane. 

 

Kada govorimo o LPG, alkoholima i sličnim gorivim gasovitim supstancama koje se do sada koriste, govorimo o znatno, znatno sporo-gorećim jedinjenjima. Tečna goriva kao benzin ili dizel, moraju da se dovedu u gasovito stanje da bi bila goriva. Vodonik, što je čistiji to je toliko brže sagorevajući da se govori o eksploziji. Može da se poredi sa drugim gasovima, ne toliko sa jedinjenjima ali mu je reakcija, dakle sagorevanje isuviše naglo, eksplozivno i po celoj zapremini, tako da kada dođe do curenja, dolazi do brzog zapaljenja i širenja naglog sagorevanja čitavom zapreminom, čitaj eksplozije, unutar rezervoara. Dolazi do tzv povratnog plamena. To se kod gorepomenutih gasovitih jedinjenja ne događa. Kada se boca sa LPG-om probuši, gas izbija napolje. Ako nema varnice, samo će da doći do izjednačavanja pritisaka, narodski rečeno "curenja" a ako ima varnice, goreće van rezervoara, baš na toj rupi jer sagoreva sporo. Dovoljno da se iskontroliše. Što je čistiji, vodonik je bliže stanju prirodnog elementa, dakle traži reakciju, vezivanje za druge i to ga čini opasnim i nestabilnim. Dalje, elektroliza je moguća, naravno ali i veoma energetski zahtevna. Mnogo energije je neophodno da bi se procesom elektrolize stvorio vodonik, bar u količini koja bi imala namenu. Baš zbog ove činjenice je obrnuta elektroliza dobra za dobijanje te sukladištene energije u vodoniku nazad. Radi se o prostom energetskom bilansu. Sad, ne želim da ovo ispadne da ja branim lobije, promovišem neke teorije zavere, to odmah može ovde da stane. Ni jedno, ni drugo. Samo u poslednjih nekoliko godina firma dobija mnogo studija izvodljivosti za izdvajanje vodonika procesom elektrolize. Pišem ono što imam kao probleme ispred sebe. Poslednja studija je bila samo tačka na mapi a niz elektrolizera je oko 2km dugačak a potrošnja bi im bila oko 3GW (oko tri atomske eletktrane) a sve bi dobijali od sunca i vetra. Kompleks je komplikovan ali je u nedođiji pa koga briga...

 

Istina je da se napredovalo na planu transporta vodonika. Čak i u vozilima ali nemam ni najmanje sumnje da je to sa inžinjerskog stanovišta izuzetno zahtevno kako bi se osiguralo i svaka eventualna komplikacija predupredila. Mišljenja sam da kada su inženjeri predstavili svoje rešenje, da su menadžeri i oni koji odlučuju o novcu rekli, zajebi, ovo ti je sine skupo, kome ja ovo da prodam osim imućnima? Kako to da strpam u auto klase "Golf" i imam razumnu cenu za to? Jok, furaj baterije dok ne skapiramo šta ćemo dalje, dok ovo ne rešimo. 

 

Ne znam planove i ideje koje će nam biti servirane, samo želim reći da se o svemu može razmišljati na više načina, sa više aspekata. Zašto uvek tvrditi da neko ima neki, što bi rek'o Boldik: "A cunning plan!", da je sve pripremio kako tamo nekome trećem odgovara? Možda zaista i jeste ali uz dozu opreza i brige o mnogo čemu. Struka će se uvek pitati. Ne 100% ali je struka ta koja mora da reši osnovna pitanja i sprovede u delo svaku ideju. Razlog zbog čega ne letimo na druge planete je isti. Nema realno primenjivih rešenja. Ideja i pretpostavki je mnogo.

 

Isto tako ne želim da bude da ja ovde nekome držim predavanja, namećem mišljenja i razbacujem se nekim stručnim izrazima. Ja sam samo još jedan od kolega sa motorom ovde koji je malo više rekao na temu vodonika i koji jeeedva čeka lepo vreme. Shvatite sve što sam rekao kao još jedno mišljenje, još jedno viđenje situacije koje je možda potpuno pogrešno ali je prisutno. Nije sve crno-belo. Mnogo je sivo.

 

Živi bili pa o ovome popričali za jedno 30 godina. Do tada, srećne kilometre vam želim na konvencionalnim gorivima. ;) 

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova
14 hours ago, Мали Ћаћа said:

Није због инжењерских пропуста јер у тој фирми ради мој пријатељ и каже да је тај агрегат прошао све ригорозне пробе и био је спреман да се пусти у свакодневну употребу, али је стигао допис и немачке, зауатављај све и тури га у неко ћоше за неке друге можда боље дане :).

Слажем се око сигурносни ту нема шта. Као ни ја лично никада не би потписао Атест ником ко стави плин на моторцикл. 

Daleko od toga da smatram da je zbog propusta. Mišljenja sam da je skupo i komplikovano rešenje ali izvodljivo. Skupo je za menadžere odmah "ne!" I onda to čeka druga vremena. Mnogo je izuma čekalo to neko "svoje vreme", zar ne? ;) 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
pre 25 minuta, lomitelj je napisao:

Daleko od toga da smatram da je zbog propusta. Mišljenja sam da je skupo i komplikovano rešenje ali izvodljivo. Skupo je za menadžere odmah "ne!" I onda to čeka druga vremena. Mnogo je izuma čekalo to neko "svoje vreme", zar ne? ;) 

Много и још увек чекају 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja