Jump to content

Moto Zajednica

Izrada opruga za ogibljenje po meri

Recommended Posts

  • Integrisan, 8137 postova
Pre 4 sati, antir3ality je napisao:

Koliko si težak ?

Mnogo... :D  Inače, ne znači ti taj podatak ništa, jer opruga jednog istog koef. krutosti u zavisnosti od konstrukcije motora ponaša se drugačije. Npr. za Husqvarnu 701 k=90.2N/mm odgovara za moj model za oko 107kg na motoru, a za my2019 i ranije 115-120kg na motoru. Moraš da nađeš podatke za XT 2008.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1457 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Baš dosta stvari sam našao za ovaj model motora po raznim forumima i aktivnim FB grupama, ali ne i ove podatke nažalost.
Na kraju - biće  "educated guess" što se specifikacija opruga tiče, ali mislim da vredi probati :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ogibljene i vešanje, nisu možda adekvatni nazivi, pre bi bilo oslanjanje, jer se šasija sa teretom oslanja na podlogu preko oruga, koja je osnovni element, kad ona pukne, obično vozilo postaje nepokretno.

 

Oruga se radi od takozvane "opružne žice", klase A, B i C, što je potpuno nebitno za feder. U Srbiji se može izraditi bilo kakva opruga za motor, uključujući i raznorazne varijante progresivnih, sa dvostrukim ili višestrukim dejstvom. Svaka opruga se pasivizacijom zaštiti nakon termičke obrade, osim odmašćivanja od prstiju, nije potreban nikakav tretman za dugogodišnju zaštitu, najbolja opcija je plastifikacija i većinom svi oprugari ih tako i isporučuju, osim ako neko traži pa neku specifičnu boju. Bojanje je isto prihvatljivo, šmirglanje je dozvoljeno, ali peskiranje nije, osim ako nema druge.

 

Pri naručivanju opruge, stara valja da se pošalje, oprugar će zaključiti da li je ona u adekvatnoj nosivosti, ili ju je izgubila vremenom i samim tim nije više validan reper. Oba kraja opruga valjaju da budu simetrični i paralelni, da ne bi dolazilo do više deformacija nego što je neizbežno, pri sabijanju i otpuštanju i time dolazilo do dodatnog košenja osovine amortizera, prevođenje kružnog rada u linijski, ima anomaliju i dobrom oprugom i pravilnom montažom se može ta anomalija ublažiti, ali i pogoršati i tako uticati na trajnost hidraulike. Kod opruga prednjih štapova, ovo se ne važi jer su one isuviše dugačke i na deformisanje se ne može uticati.

 

Neke cene koštanja koje su mi u glavi, recimo, jedna mala opruga za dvostruki učinak amortizera je koštala oko 9€, a originalna u USA 105$, linerana  noseća oko 30€, progresivna noseća, oko 40€, sve sa plasatifikacijom.

 

U ovoj temi ima malo o oprugama:

U ovoj mojoj temi, koja je ostala nedovršena, imao sam nameru da svaki segment posebno obradim, pa i oprugu, ima malo napisanog o njoj,  kod par amortizera su ubacivani bočni lageri koji umanjuju pomenuto deformisanje:

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1457 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere
On 1/24/2022 at 10:37 PM, antir3ality said:

Inače zanimljiva mi je tema, kao što sam rekao nabavio sam Race Teach Suspension Bible, pa pomalo čitam u slobodno vreme. Ako može malo više detalja (ili nekih linkova) o ovoj vezi izmedju tvrdoće opruge i dampinga - bio bih zahvalan.

Pozdrav!

@aca-pn i @Stefan Lone Wolf možda vam je promakao ovaj post, pa da vas pingujem :) Ako imate neki tekst ili video na pomenutu temu - bacite ovde.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6293 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ja konkretno nemam sta da ti preporucim, nisam dublje ni ulazio u podesavanje ogibljenja, bitno je za pocetak da je sag kako treba da bi amortizer radio u svom opsegu, kompresija i povrat svako steluje prema svojim preferencijama, ja to nastelujem jednom kako meni odgovara i vise ne cackam nista. Posto nisam trkac, to mi je dovoljno. Ima stvarno gomila video materijala i tekstova na tu temu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1457 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Mislio sam konkretno na ovu tvrdnju da nema smisla stavljati tvrđu oprugu ako ne postoji podešavanje kompresije i povrata. Jer do sada nisam video ništa konkretno na tu temu - o toj vezi između tvrdoće opruge i dampinga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6300 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Naravno da ima smisla. Upravo zbog štelovanja radnog opsega. To što viljuška nema hidraulično štelovanje, naravno da je minus...ali će za normalnu vožnju, za koju je i predviđena da radi sasvim pristojno.

Prosto, ako na isti motocikl stavite dve osobe, različite kilaže, jednu za drugom..ne zajedno...izmerićete i različite vrednosti radnog opsega (sag). Za slučaj da je ta osoba previše teška za postojeće stanje, sag će biti van opsega i postoji velika mogućnost da u sabijanju viljuška dođe do kraja svog hoda....što ne sme da se dogodi! Opasno je za vožnju i loše po samu viljušku.

Ako viljuška ima štelovanje prednapona (ili kako već) treba probati sa time...ili praviti umetke, distancere, obično od teflona. Za slučaj da se dođe do kraja štelovanja ili je umetak previše dugačak...zamena opruge je jedino rešenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Mislim da ima nešto u linkovanim temama, natazanjem opruge, ili ugradnjom jače, mora da se vrši prigušenje ekspanzije, inače motor postaje "divalj". Sabijanje nije kritično, ako postoji podešavač, onda se on malo otvara, jer povećanjem jačine opruge je  ujedno povećana tvrdoća. Kod opruga vila, ugradnja glave je jedino pravo rešenje, gustina ulja daje samo delimičan rezultat. 

 

Što reče Pronto, moguće je ubacivanje podloški pod opruge, ali i to ima granice jer je treba stisnuti rukom da bi se čep zavio. Inače, opruge bi po dužini trebale da budu iste fabričkoj, a da se povećanje nosivosti vrši korakom i debljonom žice, što nije nikakav problem.

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6293 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L
Pre 6 sati, antir3ality je napisao:

Mislio sam konkretno na ovu tvrdnju da nema smisla stavljati tvrđu oprugu ako ne postoji podešavanje kompresije i povrata. Jer do sada nisam video ništa konkretno na tu temu - o toj vezi između tvrdoće opruge i dampinga.

Citaj strane forume, oni se mnogo vise bave podesavanjem ogibljenja jer im je dostupnije, svakakvih iskustava ima, kod nas se time bavi tek po neki entuzijasta. Generalno, ako amortizer nema podesavanja, ima fiksnu kompresiju i povrat uskladjenu sa oprugom koja je na njemu. Ako ubacis jacu oprugu, amortizer ce teze da se sabija, ali ce isto tako lakse da se"izvlaci" pa ce motor da ljulja, a ako naletis na vecu neravninu na terenu recimo, moze da se desi i da te katapultira zadnji tocak. Kad bi recimo imao podesavanje povrata, pritegnes ga da pravi veci otpor i onda nema tog efekta, bude "mirniji". 

Pokusao sam da ti najprostije objasnim zasto zamena za jacu oprugu nije dobra kod amortizera bez podesavanja. Ovo se sve odnosi na zadnji amortizer, mada je slicna prica i za prednje viljuske, samo kod njih koliko toliko moze da se resi stvar guscim uljem ili igranjem sa nivoom ulja.

 

U svakom slucaju mozes da probas sa jacim oprugama, neki ljudi su bili zadovoljni, verovatno da zavisi i od motora i od coveka, neka je samo i placebo efekat u kranjoj liniji bitno je da si ti zadovoljan.

Promenio član aca-pn
  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1457 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Da da, ok sad mi je jasnije šta si hteo da kažeš, i ima smisla. Videćemo kako će biti kad sve završim. Na kraju krajeva - lako mogu da vratim OEM oprugu u zadnji amort ako mi se ne dopadne rezultat.
Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1457 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

@Gliga Nažalost, još uvek ne mogu da kažem da je završeno, ali nadam se da će uskoro da bude.

 

Severian je dao dosta korisnih informacija. Dakle, treba imati u vidu sledeće: njima ovo nije primarna deltanost, oni rade opruge u velikim serijama - i koliko sam ja razumeo - odrade ove za motore kad mogu da uglave. Dakle ne daju neki određeni rok, komunikacija se svodi na neophodnu i to je to. Ja sam poslao svoje opruge kao uzorak, a na pakovanju sam napisao šta tačno hoću da se promeni u odnosu na OEM. Moguće je i bez uzorka, ali onda je potrebno poslati sve mere željene opruge.

 

Od slanja svojih opruga - do trenutka kada sam ih dobio nazad, zajedno sa novim oprugama, u mom slučaju prošlo je nekih 40ak dana. Tako da ovo ne preporučujem da se radi u sezoni :D . Vizuelno - urađene opruge izgledaju odlično - nadmašile su moja očekivanja.

Kod mene je ispao problem da su opruge za viljušku ispale za 1mm šire (u prečniku) od fabričkih i to je bilo dovoljno da ne mogu da se montiraju :( . Čuo sam se sa čovekom i on je sam rekao da će ih uraditi ponovo i da će se potruditi da ovoga puta bude brže. Tako da se nadam da ću ih dobiti u toku sledeće nedelje.

Zadnja je ispala dobro, vizuelno, i bez problema je montirana. Tek ostaje da se vidi kako će se ponašati u vožnji.

Cena za komplet opruga (dve za viljušku i jedna za zadnji amortizer) je 50 evra.

Evo slike zadnje, pre i posle plastifikacije. Bela je oem. Inače , oem bi trebalo da je koeficijenta krutosti 70N/mm a nova 85 N/mm:


0-02-05-02947cf300b54dffe4e9d03cc5c24ee64f352d67b9b8ada88902f508710a409c_1c6dabe825bad1.thumb.jpg.844886b40bc397a8697e297ef7c91370.jpg

 

0-02-05-1ecf17e17440b4bfbb03d3b586ce6b51b3ea73a1888282fcd8082da2a822f26b_1c6dabe8258aea.thumb.jpg.9a5a122fd3ac270430747bd535f04a49.jpg0-02-05-950007122aaf3d3e2d9bfe3a275072adc6d15f4ed4f455d104129b5a4cf33d12_1c6dabe8259afc.thumb.jpg.1318ec993abcc0203b75f33c4aa52403.jpg

Promenio član antir3ality
  • Sviđa mi se 4
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1789 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Super, hvala za info. Najviše me zanimao rok izrade. Nadam se da se sutra bacam u akciju :takoje:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1457 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Samo da dodam još jednu stvar - da ne bude zabune. Koeficijent krutosti je za opruge viljuške trebao da se poveća sa 4.4 N/mm na 6.2 N/mm . To se u ovom slučaju postiže debljom žicom. Greška se javila zato što je majstor pretpostavio da nešto prolazi kroz oprugu i da je bitnije da unutrašnji prečnik ostane isti. Nije bio siguran, ali je odlučio da proba tako. Kada sam ga pozvao znao je zbog čega zovem i pre nego što sam rekao :)
Tako da se nadam da će sada da bude ok, a svakako ću se javiti kad sve bude gotovo.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1457 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Da stavim tačku na ovu temu, što se mene tiče. Opruge su ovoga puta brzo stigle, kao što su i obećali iz PetMil-a i sada su identične kao fabričke. Ja sam vrlo zadovoljan.

 

Ako nekog interesuju detalji oko opruga i modifikacija ogibljenja koje sam radio na svom motoru - pisao sam o tome u zasebnoj temi:
https://forum.bjbikers.com/topic/98609-xt660z-tenere/page/4/#comment-2710063

0-02-05-8c1b35fce645709cfd53de5122d802a71dba5a2fd09cbfb9c5172b43c8c69ed7_1c6dabc461530a.thumb.jpg.606db18351c6b9f4b819b52285558730.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

Važan apdejt:

 

Opruge su posle nekog vremena pokazale da kvalitet (naročito prednjih) nije dovoljan. Posle određenog vremena, prosto se skrate!

 

742246350_Petmilsabijena11mmdesnaprednjaioem.thumb.jpg.a8145d1f6d3a5aea19a5da6d8fa08f23.jpg1379003239_Petmilsabijena12mmlevaprednjaioem.thumb.jpg.e6b8968c7c7296c3cd74825bc4e69cfb.jpg

 

Levo je OEM, desno je PET-MIL. Obe prednje su sabijene, 12mm i 11mm, leva i desna respektivno!

 

Na žalost, uz najbolju volju da koristimo domaći proizvod, nije pravo rešenje. Ne naručujte.

 

Ovo se pokazalo na 3 motora, može šire kolaga @antir3ality iz teme...

 

 

  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1789 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

I ja juče saznao za ovaj problem od @RadicM, prekasno za moju porudžbinu. Posle sezone-dve opruge su kratke. Ista priča i za zadnju oprugu... Šteta.

 

Ne bi bilo loše proveriti sa Pet-Mil da li postoji neki dodatni korak u pripremi/obradi koji mogu da ubace kako bi se postigla dugoročna "stabilnost" opruga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova
pre 7 minuta, Gliga je napisao:

Ne bi bilo loše proveriti sa Pet-Mil da li postoji neki dodatni korak u pripremi/obradi koji mogu da ubace kako bi se postigla dugoročna "stabilnost" opruga.

Sigurno postoji, ali mene mrzi da im razvijam proizvod na način da svakih 500km otvaram štapove i merim opruge, da ne pričam o zadnjoj...

 

Vraćam se proverenim vrednostima :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1457 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Ima ona naša stara poslovica:
Prvo skoči (motorom), pa kaži kakva je opruga :)
Ja to nisam ispoštovao ovog puta. Bio sam baš zadovoljan kada su opruge konačno stigle, i mislio sam da tu nema šta dalje da se priča. Otišao na test vožnju nekih 60 - 70 km off-road a i to je to. Tek kada sam nedelju dana kasnije uzeo da podesim sag, video sam da se nešto čudno događa i da motor ne stoji kako treba. Da skratim priču, zadnja opruga se toliko sabila (nekih 20 - 25mm) da nije bilo potrebe da koristim alat da je skinem sa amorta. Prednje su se skratile za nekih 7 mm.


Kontaktirao sam PetMil i objasnio situaciju. Rekli su da će razmotriti i javiti se, pa ćemo videti šta će biti.
Inače mislio sam da sačekam taj njihov odgovor, pa da se onda javim ovde, ali možda je bolje što je Severian odmah napisao - da bi ljudi znali trenutni status dok se ovo ne reši.
Evo zadnje opruge posle jedne vožnje:


0-02-05-56f23cc8f89eb68928f8fbe443cea529edbb16a82603b64e0a33af315d46f141_1c6daa8d4a231e.thumb.jpg.7d8348d07c37d8fe8da77d71ff474fc4.jpg
 

Šteta, baš mi je žao što je ovako ispalo. Delovalo je kao dobra priča.

Promenio član antir3ality

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8925 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Zeznuli su se u odabiru materijala.

Opruga da bi zadrzala svojstvo, materijal mora biti zilav, rastegljiv a dovoljno jak, ima tacan naziv koji sam zaboravio.... drugar strugar mi to reče jedared kad mi je pravio neki alat.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1789 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Firma koja se bavi isključivo izradom opruga verovatno  zna da je poželjno koristi materijal za opruge :D

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8376 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Bas im je reklama, u ovolikoj zajednici... Nadam se da ce sa predlogom resenja logicnim izaci u susret ostecenima.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja