Jump to content

Moto Zajednica

Izrada opruga za ogibljenje po meri

Recommended Posts

  • Drug član, 1455 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Pisali smo već o ovome u KLE temi, ali verujem da će u posebnoj temi biti vidljivije, a i da ne teramo onu temu u off - možda je bolje da nastavimo u novoj.
Dakle već je par kolega  ( @severian , @Gliga ) pisalo da je zadovoljno saradnjom sa firmom Pet Mil ( 063371966 ) . Ja sam ih već kontaktirao, skinuo sam opruge i uskoro treba da ih pošaljem kao uzorak po kojima će se raditi nove.
Imam dva pitanja za one koji su već radili :


1. Kako ste odredili tvrdoću novih opruga (spring rate), pogotovo zadnje ? Ja znam podatke za moje trenutne po specifikaciji i imam neku predstavu uglavnom iz pisanja ljudi koji su već menjali opruge - ali to je više neki odokativni metod. Znam da je najbolje da se izračuna korišćenjem RaceTeach calculatora, ali tamo nema mog modela motocikla. Nabavio sam i Suspension bible, ali nisam naišao na neki egzaktan metod.

2. Kako je bolje zaštititi oprugu za zadnji amortizer - plastifikacijom ili farbanjem ?

Pozdrav svima!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

Obavezno plastifikacija. 

 

Koef. krutosti odredjujes za tvoj konkretan model, u odnosu na ukupnu kilazu tebe i opreme. Nije trivijalna priča i ceo postupak zahteva znanje, jer pet mil samo radi sta im detaljno kažeš. Nisu fabrika vezana za motore i pojma nemaju o toj priči, sve mora da se specificira. 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova
pre 1 minut, aca-pn je napisao:

Nisam znao da postoji kod nas firma koja se bavi tako necim, da li je neko vec koristio njihove usluge za motor ?

Ja sam za moju 701 radio ceo set opruga, kao i za cbr. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6293 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

I kako si zadovoljan, da li je uporediv kvalitet sa renomiranim proizvodjacima opruga ? I da li mogu da naprave progresivne opruge i kolika je cena opruga ?

Ajde raspiši se malo, baš me zanima ova tema :)

Promenio član aca-pn

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

Ne prave progresivne opruge, a da ne širim temu, one ti ne trebaju (veruj na reč).

 

Za moj KTM 690 sam ugradio K-TECH opruge prilagođene normalnim ljudima (ne mini modelima ljudskih bića, poput fabričkih vozača :D). Pet-Mil (naša firma iz Brežđa, što je inače moja omiljena start destinacija za enduro rabote po Maljenu) je, uz malo uzajamnog rada, analize i merenja napravila APSOLUTNO ISTE ILI BOLJE opruge od K-tech. Žica je apsolutno ista, brušenje i blagi konus apsolutno isti, a deo oko "bolje" je u tome što ne moraš da biraš oprugu po kategorijama (što kod svih prosto mora, zbog konačnog broja modela u prodaji), nego sašiješ odelo sebi po meri.

 

Evo kako izgledaju prednje i zadnje opruge pre plastifikacije (plastificirana zadnja koja se vidi na fotki je KTM/Husky OEM opruga):

petmil bez plast + ktm oem.jpg

 

A evo kako izgleda zadnja nakon plastifikacije:

petmil sa plastifikacijom.jpg

 

Ovo je FENOMENALAN rezultat, što se mene tiče.

 

Naravno, sam proces zaista nije user friendly, sve moraš sam da odradiš, rokovi su dugi (treba imati na umu da oni rade serije u hiljadama, a da se sa nama zezaju otprilike zato što se ja sticajem slučaja zovem kao pokojni otac vlasnika firme, pa mu zanimljivo jer je ime retko, a i zbog endura znam lokalce po Brežđu  => treba biti učtiv i strpljiv, čekati svoj red :) ).

 

Ako treba još nešto, reci... Ukratko rezime: za njih je ovo samo feder određenih karakteristika i sve moraš sam da im izračunaš i tražiš, a i plastifikaciju rešavaš sam.

 

Rezultat sa prvog testa (znaš koliko sam težak):

IMG_20220107_144941__01.jpg

 

Obrati pažnju na (ne)sabijanje zadnje opruge na doskoku, sa mojom težinom (poslednja slika). Praktično idealno! Sjajan kvalitet.

 

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1455 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Cena zavisi od dosta faktora, tako da ćeš to morati da vidiš sa njima kada budeš hteo da radiš nešto konkretno. Na osnovu onoga što sam pročitao do sada o njima i na osnovu kratkog razgovora koji smo imali - očekujem da bude nekih 4 puta manje nego da sam iste opruge poručivao od nekih poznatih proizvođača.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1455 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

@severian hvala na odogovorima i iskustvima.
Kao što rekoh, što se koeficienta krutosti tiče - već imam neku ideju šta mi treba, ali nemam formulu da to potvrdim i u teoriji :) Na mom motoru opruge su baš premeke, tako da će svaka promena sigurno poboljšati trenutno stanje. Pitanje je samo kako se približiti idealnoj meri. Ako imaš neki hint, resurs, gde da gledam - to bi bilo jako korisno.

 

Još jedno pitanje: na šta konkretno misliš kad kažeš sve moraš sam da izračunaš i tražiš ?
Konkretno - ja sam mislio da im pošaljem oprugu zadnjeg amorta - i tražim isto to , samo sa većim koeficientom krutosti (fabrički je 70N/mm, a ja ću ići na 90 - 100). Za prednji deo takođe šaljem jednu oprugu kao uzorak, takođe će biti dosta kruća, tipa fabrička je na 4.4 N/mm, a nova treba da bude 6.5 - 7 N/mm, i samo da bude tipa 3 cm kraća. Mogu da im pošaljem i fabričke specifikacije za OEM opruge.
Da li bi to trebalo da bude dovoljno ?

Promenio član antir3ality
N/mm - umesto M/mm

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

Ako imaš uzorke, to im je najbolje.

 

E sad, da znaš da deklarisana krutost opruge ne mora nužno da bude ona koje je stvarno. Prvo, razlika od +-10% se normalno toleriše u tom svetu, što sam naučio u fabrici kod njih (svidela mi se cela priča, pa sam malo visio tamo:)). Drugo, opruga vremenom postaje mekša. Ako imaš uzorak najbolje ti je da im kažeš da izmere krutost (imaju mašinu), pa im kažeš u procentima koliko bi tvrđe, tako da geometrija ostane po uzorku. Ovo je aproksimativna metoda, ali vrv ok u realnosti. 

 

Ako nemaš uzorke (kao npr ja, jer ktm 690 i husqvarna 701 za moje modele imaju različite opruge po geometriji, a motor sam želeo da vozim), onda ulaziš u tamne vode Interneta i matematike ;) .

 

O kom modelu se kod tebe radi, da pogledam da li imam neke info, to bi ti dalo ideju u kom smeru da razmišljaš (treba mi tačan model i model year, pod uslovom da je enduro ili dual sport model, za velike motore nemam literaturu).

 

edit: ako uzorke vadiš iz motora, da znaš da izrada može da traje i 2 meseca!! Uračunaj pre nego raskupusaš ogibljenje. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1455 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere
11 minutes ago, severian said:

edit: ako uzorke vadiš iz motora, da znaš da izrada može da traje i 2 meseca!! Uračunaj pre nego raskupusaš ogibljenje. :)

Iskreno, to nisam znao, ali šta je - tu je - ogibljenje je već raskupusano :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

Ma oni to uglave kada im je zgodan trenutak. Možda bude i za 3 dana.

 

Poenta je samo razumeti da nam realno čine uslugu i tako i tretirati rokove, da ih ne iznerviramo zanovetanjem. :D

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 417 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: kavasaki kle, BMW K 1200RS

Pozdrav svima

Imam utisak da se očekuje da će zamena opruge da reši probleme što ........

Lepo bi bilo da kolega objasni situaciju i šta želi pa da se traže rešenja . 

Tema podešavanja ogibljenja je široko polje Pa.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova
pre 24 minuta, antir3ality je napisao:

a ja ću ići na 90 - 100

Ako ti nešto znači, ja sam za Husky 701 izabrao 90.2N/mm <=> 9.19Kg/mm (oem default opruga je bila 72N/mm). 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova
pre 10 minuta, dtesic je napisao:

Imam utisak da se očekuje da će zamena opruge da reši probleme što ........

Zamena opruga se vrši kada pri setovanju rider's sag-a, da bi isti upao u ciljani opseg (koji je specificiran u uputstvu za dato ogibljenje), statički sag ispadne iz svog specificiranog opsega (koji služi za proveru).

 

Drugim rečima, srpski rečeno, kada nategnete zadnju uprugu (preload) tako da dobijete rider's sag koji je u propisanom opsegu za to ogibljenje, pa onda kao proveru izmerite statički sag, ako je statički sag ispod donje vrednosti opsega => mora tvrđa opruga (inače će ova meka biti pretegnuta da bi se dobio traženi rider's sag, pa neće upijati neravnine kako treba).

 

I obrnuto (u tom slučaju ide mekša opruga).

 

Stvar je vrlo egzaktna i merljiva i UOPŠTE nema filozofije bilo koje vrste. Samo strpljenje, 4 ruke i lenjir. :)

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6293 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

To zavisi i od motora, tj vrste zadnjeg amortizera. Kod mene recimo nema nikakvih stelovanja i iskustva ljudi sa neta su da zamena samo opruge nije dobro rešenje jer ne može da se steluje rebound I onda sa jačom oprugom motor mnogo ljulja. Džaba dobar sag kad hidraulika ne može da isprati tvrdju oprugu. Ima i onih koji su zadovoljni, jbg najbolje da se proba. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1455 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere
1 hour ago, severian said:

Ako ti nešto znači, ja sam za Husky 701 izabrao 90.2N/mm <=> 9.19Kg/mm (oem default opruga je bila 72N/mm). 

Koliko si težak ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 237 postova
  • Lokacija: Beograd,Knjazevac
  • Motocikl: Yamaha MT09 Tracer 2017
To zavisi i od motora, tj vrste zadnjeg amortizera. Kod mene recimo nema nikakvih stelovanja i iskustva ljudi sa neta su da zamena samo opruge nije dobro rešenje jer ne može da se steluje rebound I onda sa jačom oprugom motor mnogo ljulja. Džaba dobar sag kad hidraulika ne može da isprati tvrdju oprugu. Ima i onih koji su zadovoljni, jbg najbolje da se proba. 
Ovo je pravi odgovor, bravo

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 237 postova
  • Lokacija: Beograd,Knjazevac
  • Motocikl: Yamaha MT09 Tracer 2017

Primera radi: ako stavis jacu oprugu nazad i napred, ( ne mozes samo staviti nazad jer ces dobiti gore nego sto ti je fabricki ), dobices "tvrdji" motor jer je opruga jaca jel te, ali ako nemas dobru hidrauliku koja regulise rebound i compression ti nista ne dobijas... Tj ako nemas stelovanje za Reb i Comp nista nisi uradio samo sa zamenom opruge.. Mozda to i jeste jeftino ali je jako diskutabilno da li vredi ili ne.
Ja sam uradio komplet ogibljenjenje bitubo:
Napred opruga 0.95/mm
Zadnja opruga 11.5 kg/mm
Opruga je narucena za kilazu od 110kg na motoru.
I napred i nazad imam stelovanje hidraulike (rebound, compression, hidr preload)

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1455 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Fokus kod mene je na prednjoj viljušci i tu će osim tvrđe opruge da bude ugradjen i valve emulator. Što se tog dela tiče, dosta sam dobro informisan, ima na netu puno iskustava ljudi koji su uradili isto - i gotovo sam siguran da će poboljšanje biti očigledno - uz za mene optimalan odnos plaćeno - dobijeno.

A pošto već naručujem za prednji - uzeću i za zadnji. Razlog je što je fabrička opruga premeka, i sa maksimalnim preload-om ne mogu da postignem odgovarajući sag a , a i često se događa bottom out . Za ovo već ima daleko manje iskustava, ali svakako nije mnogo skupa proba pa ako mi se ne dopada - vrlo lako mogu vratiti fabričku.

Možda ću i malo detaljnije opisati ceo proces i iskustva u temi za moj model motora.

 

Inače zanimljiva mi je tema, kao što sam rekao nabavio sam Race Teach Suspension Bible, pa pomalo čitam u slobodno vreme. Ako može malo više detalja (ili nekih linkova) o ovoj vezi izmedju tvrdoće opruge i dampinga - bio bih zahvalan.
Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova
Pre 4 sati, aca-pn je napisao:

To zavisi i od motora, tj vrste zadnjeg amortizera. Kod mene recimo nema nikakvih stelovanja i iskustva ljudi sa neta su da zamena samo opruge nije dobro rešenje

Tamo gde ogibljenje ne može da se šteluje, vrv zaista mora da se proba. Ne znam šta bih tu radio. Ovo što sam pisao odnosi se na školsko štelovanje sag-a, što je korak br.1 u bilo kakvom setovanju ogibljenja. Tvrdoća opruge bira se tako kako sam napisao i egzaktna je stvar, u procesu koji sam opisao.

 

Korektan sag, sa kasnijim promenama u okviru tog dozvoljenog opsega je alfa i omega. Sve posle su, može se možda i tako reći, detalji, koji za nas amatere mogu i ne moraju da budu primetni.

 

@antir3ality

Što se opruga napred tiče: mnogo se primeti za nas teže razlika između mekanih i korektnih opruga. Dodatno, možeš možda da se igraš sa visinom air-gap-a u štapovima (tj. količinom ulja, ali uvek se baziraj na air-gap-u, iz prostog razloga što NIKADA ne iscediš sve do kraja, ali nikada), opet u okviru dozvoljenog opsega za tvoje ogibljenje (specificira proizvođač). Što veći air-gap => manje ulja u štapovima => nešto mekše ogibljenje. I obrnuto. Još jednom: isključivo u okviru dozvoljenog opsega. Promenu viskoznosti ulja u odnosu na preporuku ne bih baš podržao (jer proizvođač računa na tu viskoznost za konkretne ventile), mada mnogo ljudi se igra i sa tim i kunu se da imaju vidljive rezultate.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja