Jump to content

Moto Zajednica

Kupujem Tomos automatik

Recommended Posts

  • Slow rider, 896 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda NC750X 2021, Tomos automatik A35 ML 1987

Ako neko ima neki solidni automatik, sa papirima, prednost žute table, a želi da proda po razumnoj ceni, neka ponudi. Kupio bih za sebe, pa da ga polako sredjujem.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 436 postova
  • Lokacija: Čačak City
  • Motocikl: Suzuki Gz 250 Marauder

Čestitam na kupovini, samo me zanima dalje oko registracije da li ćeš uspeti.

Imao sam tri komada, jedan sa papirima, drugi sa saobraćajnom koja se vodila na neku propalu firmu, i trećeg bez papira.

Kako nisam više uspevao da prođem tehnički, prodao sam dva komada,i ostavio jednog za uspomenu :)

Na tehničkom su tražili, prednje i zadnje stop-svetlo, osvetljenje tablice, poziciju nazad, i svetlo napred, i ispravan km/h.,

a ništa naknadno nije smelo da se ugradi.

Ja sam bio skoro sve namestio, ali imao sam  kutijicu iza sedišta na korpici, gde sam stavio akumulator.

Rekli su da to ne može, opet me vratili, i onda sam popizdeo i digao ruke.

 

Promenio član vujo032

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Slow rider, 896 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda NC750X 2021, Tomos automatik A35 ML 1987

Probaćemo sa tehničkim, pa ćemo videti dal može ili ne...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 359 postova
  • Lokacija: Stara Pazova
  • Motocikl: Kymco VisaR 110, Honda VFR1200XD

Nek je sa srećom! A3MS je moja omiljena makina. Iako su sledeće serije imale daleko uglađeniji rad, MS  žustrina ostaje u srcu. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1023 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic

@Yanco Aaa šta ćeš sad da mu radiš?

Послато са Mi Note 10 Lite помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Slow rider, 896 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda NC750X 2021, Tomos automatik A35 ML 1987
Pre 6 sati, Bokes je napisao:

@Yanco Aaa šta ćeš sad da mu radiš?

Послато са Mi Note 10 Lite помоћу Тапатока
 

S obzirom da je moped 99,9% u fabričkom stanju, plan je da ga prvo operem pa zatim sredim registraciju. To sve pod uslovom da ga prvo upalim, jer još nisam ni zakurblao :). Nakon toga će biti zamena guma i ostalog potrošnog materijala, sve što bude bilo potrebno. Sve ostalo će ostati fabrički, s tim da se odradi komplet detailing i poliranje hroma. Gde je hrom oštećen, ostaviću tako, neću menjati delove, jer mi je cilj da bude u izvornom stanju. Jedini veći posao očekujem sa eposkiranjem rezervoara iznutra, jer je korodirao. Ali to sam već radio na predhodnom automatiku, tako da sem malo mučenja oko mućkanja i pranja, nema nekog ozbiljnijeg posla. I sve to kad bude gotovo, najverovatnije ostaje kod mene za neka nova mlada pokoljenja :)

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1023 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic

Super. Svidja mi se plan. Nadam se da ćemo nešto od toga videti i ovde :-)

A zašto baš Tomos automatik? Neki poseban razlog ili 'nako?

Послато са Mi Note 10 Lite помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Slow rider, 896 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda NC750X 2021, Tomos automatik A35 ML 1987
pre 2 minuta, Bokes je napisao:

A zašto baš Tomos automatik? Neki poseban razlog ili 'nako?

Drugar, s kojim sam prošle godine skuterima obilazio sever Srbije, kupio je jesenas Tomos Automatik. Na njemu radimo komplet restauraciju. A plan nam je ovog leta da Tomosima odemo na neku turu od par dana. Zato je izbor bio samo Automatik. 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1023 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic

Extra! Avantura na pomolu :-)

Послато са Mi Note 10 Lite помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 958 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Aprilia Shiver GT 750, Honda CB400N

kad sam bio klinac, slinavio sam za ujakovim automatikom...nikad mi nije dao da se provozam...nisam kapirao zasto, i bio sam vazda besan na tu cinjenicu...upokojio se ujak pre 6 meseci, mama naslednik...i naravno, automatik zavrsi kod mene, kao da mu je sudjeno...nadjem originalni racun, ne nadjosmo saobracajnu.. dva meseca sam što isao, što zvao sup da nadju dosije...i našli ga dan pred ostavinsku iizadose mi potvrdu o vlasnistvu...te ja zacrtao da cu da ga vratim u stanje kakvog ga pamtim kad sam ja bio klinja, i da ce moji klinci na njemu nauciti da voze kad vec ja nisam :)

tako da i mene čeka sredjivanje...ali za razliku od tvog, bice vise posla, no sve su to slatke muke ;)

 

i da...ubacujem ga ja u kola, i pricam sa ujakovom komsinicom, i ispricam joj sve ovo iznad i kaze ona: "jaoooo secam se, zadnji put kad si trazio moto da ides na jezero je nedelju dana bio te ljut te tuzan, jer ne shvatas da ti ne da jer da se nesto ne daj boze desi - tvoja mama mu nikad ne bi oprostila sto je dao..." a ja tolike godine bio ljut jer nisam kapirao realan razlog...

 

Screenshot-20220306-224254-Gallery.jpg

 

 

  • Sviđa mi se 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6803 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Osećaj kad sam sa Ponike video komšijinog Torija nije mi se ponovio ni sa jednim motociklom koji sam video i čuo. 

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Slow rider, 896 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda NC750X 2021, Tomos automatik A35 ML 1987
Pre 9 sati, zlig0r je napisao:

ali za razliku od tvog, bice vise posla, no sve su to slatke muke ;)

Jeste da je tvoj moped u lošijem stanju, ali koliko vidim sa slike, kompletan je i tu su svi delovi, što je svakako dobra osnova za početak radova. Farbanje ti ne gine :)

Svakako ću otvoriti temu u "Sam Svoj Majstor", pa ćemo tamo deliti iskustva i probleme :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 958 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Aprilia Shiver GT 750, Honda CB400N

da, sve je na svom mestu, i za pocetak ce da padne jedno ozbiljno pranje pa da vidim gde smo...

kad sam ga pakovao, pokusao sam da zakurblam, no ni da mrdne...doduse nisam hteo da silim, stajao je bar 3 godine u šupi jer je ujak ostao invalid i nije za to vreme pipnut, tako da verujem da ce agregat morati na radni sto....farbanje u istu fabrcku boju i novi set nalepnica se podrazumeva... :)

Promenio član zlig0r
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6301 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Preporuka, vama što ćete uskoro da se latite posla, a i ovako generalno.

Korozija rezervoara je opšte poznata i prisutna pojava, naročito na tako starim mašinama, posebno na onima koje još uz to ne budu korišćene za dug vremenski period. Plastifikacija unutrašnjosti je ok rešenje, međutim na Automatiku  to ume često da bude malo komplikovaniji problem. Pošto je rezervoar praktično integralni deo rama, trebalo bi napraviti jednu proveru nakon elektrolize ili kakvog drugog sistema čišćenja.

Sam kraj, dno rezervoara i deo gde je smeštena kutija filtera za vazduh, ume toliko da propadne, da ram...po uzdužnom varu koji se vidi spolja (ali sa unutrašnje strane) počne da puca. Dovoljne su sitne pukotine, da mašina stalno bude mokra od čorbe, za koju se ne zna odakle dolazi. Sumnja se uglavnom na slavinu i da motor "povraća" gorivo na usis...ali problem bude ovaj. 

Benzin je mnogo ređi od mnogih drugih tečnosti i dovoljna je prskotina debljine dlake da on nađe sebi put. Voda tuda ne prolazi!

Zato, kada se sve lepo očisti i pripremi, pred nalivanje plastike, sipajte čistog benzina da vidite hoće li da vlaži ta unutrašnjost....znači ispod rezervoara, a iznad mašine. Rupa koja je uokvirena pločama koje su zavarene po strani (one koje nose mašinu) i u koju je smestena kutija za vazduh.

U nadi da će test da bude uspešan, tačnije da se čorba neće pojaviti, želim vam puno uspeha u poslu, dobar rezultat i dugo druženje nakon završenih radova.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Slow rider, 896 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda NC750X 2021, Tomos automatik A35 ML 1987
Pre sat vremena, pronto je napisao:

Preporuka, vama što ćete uskoro da se latite posla, a i ovako generalno.

Korozija rezervoara je opšte poznata i prisutna pojava, naročito na tako starim mašinama, posebno na onima koje još uz to ne budu korišćene za dug vremenski period. Plastifikacija unutrašnjosti je ok rešenje, međutim na Automatiku  to ume često da bude malo komplikovaniji problem. Pošto je rezervoar praktično integralni deo rama, trebalo bi napraviti jednu proveru nakon elektrolize ili kakvog drugog sistema čišćenja.

Sam kraj, dno rezervoara i deo gde je smeštena kutija filtera za vazduh, ume toliko da propadne, da ram...po uzdužnom varu koji se vidi spolja (ali sa unutrašnje strane) počne da puca. Dovoljne su sitne pukotine, da mašina stalno bude mokra od čorbe, za koju se ne zna odakle dolazi. Sumnja se uglavnom na slavinu i da motor "povraća" gorivo na usis...ali problem bude ovaj. 

Benzin je mnogo ređi od mnogih drugih tečnosti i dovoljna je prskotina debljine dlake da on nađe sebi put. Voda tuda ne prolazi!

Zato, kada se sve lepo očisti i pripremi, pred nalivanje plastike, sipajte čistog benzina da vidite hoće li da vlaži ta unutrašnjost....znači ispod rezervoara, a iznad mašine. Rupa koja je uokvirena pločama koje su zavarene po strani (one koje nose mašinu) i u koju je smestena kutija za vazduh.

U nadi da će test da bude uspešan, tačnije da se čorba neće pojaviti, želim vam puno uspeha u poslu, dobar rezultat i dugo druženje nakon završenih radova.

Već sam radio epoksiranje jednog automatika

 

 

Nezgodno je što je rezervoar u ramu, pa onda moram da skinem sve sa rama da bih mogao da mućkam. Težak posao, ali izvodljiv. Prskotinu debljine dlake epoksi uspešno zatvara, nije potrebno zavarivanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Ša/NS
  • Motocikl: F800ST

Imamo jednog automatika, vec 30ak godina je kod nas u porodici. Ucila mama, tetka, ja pa brat da vozimo na njemu. Zreo za jedno dobro sredjivanje i sve kao sledece zime cemo resiti sve. 

Cak i deo delova kupljen nov i ceka u kutiji. Ispraticu ovo oko rezervoara jer i nas je istrulio iznutra iako se vozi svake godine po celo prolece i leto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6301 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

:)

Super, važna stvar je rešena. Ume zaista da bude i više oštećenja...šta je ram stariji i što je više vožen sa dosta težine i po lošem putu.

Ploče na kojima su rupe za kačenje mašine su te koje drže sve zajedno...to je plus, ali i kriju problem u zasedi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1248 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y
Pre 16 sati, Yanco je napisao:

A plan nam je ovog leta da Tomosima odemo na neku turu od par dana. 

Podrzavam takav plan jer su takve voznje u danasnje vreme mnogo radosnije i čine te ispunjenijim a ujedno su i zahtevnije od voznje nečega novijeg. Moje misljenje.

 

Ali, iz ličnog iskustva, da ti kazem da budeš spreman na podrugljive poglede i komentare da si ovakav i onakav jel vozis tomosa a ne nesto bolje.

Meni to lično ne utiče na psihu već mi samo razvuče osmeh od uva do uva.

 

Pre 10+ godina pravim pauzu na parkingu u kokin brodu, bilo je leto, sećam se kao juče da je stalo 7 ili 8 tomosa svi u fulu sredjeni. Bilo je 3 matika a ostalo apn i oni slični njemu što imaju jajast rezervoar, slabo razaznajem modele.

 

Krenuli na more u cg, neki su vukli male prikolice kao za bajs.  Reg.oznake bg, ča a ostalo se ne sećam, sigurno se neko društvo okupilo.

Onaj njihov zvuk motora i miris benzina imam utisak da i sad čujem i osećam.

 

Znači merak za sve pare, zelim ti da odradis jedno takvo putovanje a onda ovde podelis sa nama.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Slow rider, 896 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda NC750X 2021, Tomos automatik A35 ML 1987
Pre sat vremena, travelman je napisao:

da ti kazem da budeš spreman na podrugljive poglede i komentare da si ovakav i onakav jel vozis tomosa a ne nesto bolje

Da li stvarno misliš da me to iole dotiče :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Slow rider, 896 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda NC750X 2021, Tomos automatik A35 ML 1987

Malopre mu prvo izmerih kompresiju, imao oko 8.5 - 9 bara. Onda mu sipao malo ulja u cilindar, očistio svećicu, nakačio flašicu sa mešavinom i crevce na karburator. Upalio je BUKVALNO na prvo kurblanje :jee1:

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja