Jump to content

Moto Zajednica

Jump Starter Powerbank ili "starter akumulatora"

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 656 postova
  • Motocikl: XTZ 750

Doneo sam odluku, kupicu kineza - 70mai, hvala @PremieRacing! Uzevsi u obzir i ono sto kaze @Arakis da poznatiji brendovi "kostaju kao dva dobra akumulatora", nisam hteo da bacam para, jer vidim da kinez obavlja taj posao odlicno a nije skup. 50 evra je sasvim pristojna cena za sve sto se dobije u paketu.

 

Hvala svima na konstruktivnim savetima i objasnjenjima. Kad ga budem testirao napisacu nesto o njemu...do tada adio!

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1298 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Ne znam kako taj uredjaj sa tako tankim kablicima da startuje neki veci motor, pogotovo dizel.

Jedino da ga ubrza za circa 10rpm, sto bi znacilo da je akumulator skoro  ispravan, a sto se retko desava.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8142 postova
On 12.1.2022. at 23:24, Marko81 je napisao:

 

Temu nisam nasao a voleo bih da znam da li neko ima iskustava sa ovim spravama.

 

Imam i koristim Noco GB20. Buster je u svakom smislu odličan, robustan i ima puno sitnica koje znače i mogu da ih pohvalim (ako nekog zanima mogu detaljnije, a jedna od značajnijih je što se kablovi mogu odvojiti od štipaljki i nositi tako ili montirati na motor, što značajno smanjuje volumen koji nosiš u rancu).

 

Obratiti pažnju na ovo što je pisao @Arakis, buster nikako nije zamena za bateriju, pritisak na regler je ogroman kod prazne baterije i regulator u istom neće dugo, ako non stop gruva max struju ka bateriji.

 

Buster se koristi kada moraš da ga koristiš, kada si negde gde pomoći nema, a ti MORAŠ da upališ motor, e t ada je nezamenjiva i super luksuzna stvar!

 

Ja lično ga koristim isključivo na hard enduro motoru, jer je priroda "posla" tu da se često isprazni baterija, naravno uvek na nekom zaHebanom mestu (zato je čovek i isprazni, jer se tu startuje agregat X puta dok se ne izvučeš). Na 4T injection motorima kurbla ne pomaže (visoka kompresija i zajebana lokacija gde se stvar odigrava otežavaju kick, a ako je motor injection, pumpa nema struje da baci gorivo kroz diznu i trt, mora nizbrdo ili buster. Bolje buster!). 

 

Uglavnom, NOCO je sjajan brend i za sve motocikle je dovoljan model GB20 (oko 9000rsd u bgd).

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8941 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Ovako bi protumacio vezano za ovu temu....

 

Najlakše je kupiti, treba znati kad i gde se koristi buster.

Njegova namena je već napisana lani, nije lose ponoviti ujedno objasniti oko nekih stvari.... u slučaja da je ostao neki potrošač uključen (usb utičnica, poz. svetlo, sijalicka ispod sica kod skutera i td) pa je napon opao.

 

Caka i svi moguci problemi čuče u padu napona, nije isto kad se buster nakači na 9.5 - 10.5 - 11.5V i startuje bajk. 

Arakis vec napisa, regler i namotaj prvi primaju udarac kad je napon los, dodao bi samo, zavisno od modela hoće ECU stradati (spali sam sebe) kao i inst. tabla, gašenje motora cim se oduzme gas ili brljavi elektronika, paljenje lampica na tabli, bag menjača i slično.

 

Ovo nabrojano možete očekivati da će se desiti nakon upotrebe bustera, zavisi od gore pomenutog napona i to je ono šta treba znat.

Nije pametno svakodnevno koristiti u zamenu za losu bateriju, slabo verglanje/paljenje.

 

Da se ne bi desilo ovo sto napisah, pametnije je skinuti akumulator, napuniti pa proveriti stanje dal je za vraćanje ili je odsvirao svoje. Ovim se daleko smanjuje sansa da dodje do belaja, skupog belaja.

 

Ako nećete da skidate aku, punite, nemate uslove... ondak kablovi ili buster ne gine. Prekrstiti se pa kako bude. 

Za momke koji su u vukojebini, blatu, buster je sjajna stvar kao ispomoć, tu najveću prednost ima.

 

Kad smo kod paljenja na kablove, pisao sam lani kako se ispravno radi radnja... ajd da ponovim, bicu kratak tj necu ulaziti u sitna creva, znajte da i tu moze doci do zajeba ispravnog bajka jer nije svaka situacija za prespajanje kablovima.

Isto vazi i za automobile, tamo tek moze napraviti havariju kad su novi automobili u pitanju (puni elektornke, senzora raznih).

 

Sa ispravnog bajka skine se minus klema, nakače se kablovi i spoji sa bajkom koji je u kvaru, sledi startovanje.

Ako bajk upali, ostavlja se tako spojen da radi bar 10-15min da ne bi punjenje dobilo slog po raskacivanju kablova. 

Dok bajk radi valjalo bi videti dal ima i koliko je punjenje jer ako nema punjenja samo će se trošiti baterija bezveze sa ispravnog bajka, nema smisla da radi, sve se obustavlja.

Znaci nije ono "joj super upalio je, sad cu lako", to može kad je punjenje Ok.

 

Izvinjavam se na ovako dugačkom postu, kraće nije moglo a da se može shvatiti poenta.

 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8142 postova

Da ne bude sad neki preveliki strah, buster je odličan i efikasan alat kada se upotrebljava kako treba (čitati uputstva). Ako se upotrebljava pogrešno, pa, i čekić može da udari po prstima... Hoću reći, nije do alata, do ljudi je. U slučaju kada treba startovati agregat, buster je bolja opcija od gurke, a udobnija opcija od kablova. U stvari, najbolja opcija za koju ja znam (budući da svi busteri dubliraju i kao power bank i imaju upotrebnu vrednost u opremi i van problema sa baterijom). 

 

Pri tome morate rešiti problem ili znati razlog prazne baterije na motoru. Serijska upotreba bustera je kao da zub lečite kafetinom, tj lečite posledicu, a ne uzrok. 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 423 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Scarabeo 250ie

Nisam do sada koristio buster, ali mi padaju na pamet dva nacina da se spreci sokiranje namotaja i reglera:

1. Kada se spoji buster da se saceka neko vreme (10-15min) da baterija iz bustera digne napon akumulatora i tek onda startuje motor.

2. Slicno kao kod prespajanja na drugi akumulator da se posle startovanja motora pomocu bustera ne otkaci odmah buster dok se ne digne napon akumulatora ukoliko punjenje normalno radi.

Da li negde gresim?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 656 postova
  • Motocikl: XTZ 750
Pre 8 sati, severian je napisao:

Ja lično ga koristim isključivo na hard enduro motoru, jer je priroda "posla" tu da se često isprazni baterija, naravno uvek na nekom zaHebanom mestu (zato je čovek i isprazni, jer se tu startuje agregat X puta dok se ne izvučeš).

Ovo je bitno. Ja cesto akam teneru po gradu, kreni-stani non-stop i pri takvom cimanju cesto se desava da "potrosim" potpuno ispravan akumulator. Aku je inace nov i ispravan ali zeznuo sam se pa sam kupio model sa slabom startnom strujom. Svi delovi "trodelnog" alternatora su ispravni (rotor, stator i regler). Na starom motociklu, kawasaki gtr-u, alternator je bio "jednodelni" kao na automobilu.

 

Na prolece cu kupiti Unibat aku sa 270 i kusur CCA (cena vise od 100 evra). Trenutni fulbat aku ima 175 CCA i bio je jeftiniji model. Na gtr-u sam imao fulbat od 275 CCA ali sam ga vozio samo na duze ture, sa tenerom se izivljavam. U svakom slucaju buster je nesto sto treba da se ima u koferu uvek.

Promenio član Marko81

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8142 postova
Pre 15 sati, sale-kum je napisao:

Nisam do sada koristio buster, ali mi padaju na pamet dva nacina da se spreci sokiranje namotaja i reglera

Ako znamo razlog pražnjenja baterije i znamo da je ista ispravna, nije potrebno ni jedno ni drugo. Kapacitet baterija na motociklima je mali i vrlo brzo na leru se napune do tačke da nema frke, dovoljno je 5-10min. Onda krenuti dalje.  Ako imamo načina, dobro je proveriti punjenje baterije pri tom, ali na terenu je retko da imamo načina. 

 

Napomena : za injection motore, zbog dizni i pumpe za gorivo koji su veliki potrošači, najefikasnije punjenje je na leru (ne u obrtajima), uz pogasene sve potrošače. Dakle, procedura je: vezete buster, sačekate da isti pokaže da je start moguć (bolji busteri testiraju bateriju i pokažu to, ili da je baterija neispravna), startujete motor, skinete buster, sačekate 10min sa motorom koji radi u leru i isključenim potrošačima (ako imate jak ventilator, a motor je vruć skinite jedan kontakt sa termo prekidača - jasno je vidljiv na hladnjaku ili na nekom od creva) i to je to. Naravno pazite na temp!! Ako ne možete da isključite svetlo, skinite napajanje ili sijalicu. 

 

Edit : e da, u poslednje vreme ima motora gde ventilator pali ecu na osnovu podatka o temp rashladne tečnosti, tj nemaju termo prekidac. Tu nećete moći da ga isključite. 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8941 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Malo si omašio u postu. 

B. pumpa jeste potrosac al dizne ne mogu biti jer su mali potrošači, to je jedna stvar.

Druga stvar je ta da 50/50 motora nema dobro ili cak nikakvo punjenje na leru vec tek kad se da gas tj potrebni su obrtaji.

 

Skidanje instalacije sa termo prekidaca ili kod EFI sen. temp. ni u ludilu ne bi nikom preporučio da uradi.

 

U celoj priči, dovoljno je iskljuciti svetla. Onaj kome se automatski pale svetla (nema prekidac) ima 2 mogucnosti kako da ih iskljuci. Prva je da izvadi osigurac iz kucista, druga je da raskaci dzek sa sijalice.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8142 postova

Možda gledaš motore koje poznaješ. Ne bih da se upuštam u polemiku, ali itekako postoje motori gde je ventilator (koriste se oversized fans) apsolutno najveći potrošač. Apsolutno. Toliko veliki da kada je uključen punjenja skoro nema (regler je naravno drugačiji nego na velikim motorima). Isto tako kod injection motora sa malim opštim potrošačima, čak korisničko uputsvo navodi gde je i zašto najbolje punjenje (ler), a ja mogu iz prakse to da ti potvrdim 100%. Opet, tu dizne u % nisu zanemarljiv potrošač. Kod velikih motora pražnjenje ispravne baterije (uz ispravnu instalaciju) je toliko retko da nositi buster i nema nekog velikog smisla, stvar će se desiti retko ili nikad. Kod motora kod kojih ima smisla nositi buster, jer se stvar dogodi možda i na svakoj vožnji, nisam baš omašio u postu, ali ok.

 

Svakako, stojim iza toga da nema potreba praviti od bustera bauk za bilo koji motor, jer da je tako ne bi smeli ni na druge načina da startujemo motor sa praznjikavom baterijom, nego na šlep pa kod majstora. Bar je takvo moje mišljenje.

 

edit: u svakom slučaju izneo sam jedno iskustvo (moje), bazirano na upotrebi bustera kao korisnog alata i opisao kako i zašto ga ja koristim, sigurno i bez bilo kakvih posledica (naveo sam u prvom postu da ga ja koristim za mali motor, konkretno Betu 390RR, 4T EFI). Možda nekom to iskustvo bude korisno, a svakako pogledajte i druga, pa sami odlučite.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8142 postova

E da, da ne ostanem nejasan: ako baterija nije ok ili instalacija nije ispravna, slažem se 100% da serijsko korišćenje bustera samo maskira stvar i kreira problem u najavi. To sam negde ranije rekao, ali čisto da opet istaknem. Objašnjenje mora da postoji, zašto je baterija prazna. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8941 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Jedan od vecih potrosaca jeste ventilator hladnjaka i to se slažem, ne slažem se sa time da treba raskrčiti instalaciju sa term. prekidača ili senz. temp. kod EFI modela.

 

Ima ljudi koje uhvati panika kad im se ugasi ili nece da startuje bajk ( @Šipi recimo najbolje zna kako to izgleda, pride dešavanje je preko grane :) ). U tom trenutku ne znaju kako se zovu, zablentave totalno. Zamisljam scenu gde je skinuo zice sa termostata, nema paljenja ventilatora, motor treba da radi narednih 10min. dok se ventilator treba ukljucicti za 2min.

Belaj u najavi moze se desiti, ondak je tek u problemu. Quasar 250ccm nenormalno brzo nabija temperaturu i visoka mu je radna, tako ga fabrika napravila.

Kod nekih EFI modela, dizanje dzeka sa sen. temp. motora ECU vidi kao gresku i odma pali ventilator.

 

Ovo su mi dva sasvim dovoljna razloga da ne posavetujem bilo koga da to radi, smatram da treba ventilator ostati uključen.

 

Dizne jesu zanemarljiv potrošač jer ih možeš aktivirati probnom lampom, gotovo isto kao špulnu releja.

 

PS.

Za rad na leru gore napisah 50/50 ili ti neki imaju punjenje neki nemaju dobro punjenje a neki nemaju apsolutno nikakvo punjenje na leru.

Ono sta znam je da mnogi ne znaju (jer ih ne interesuje) kad imaju punjenje, obično misle da ga imaju odmah nakon paljenja. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8142 postova

Ok, sve se slažem za termo Prekidač, ogradio sam se gore u jasno je da mora da se zna šta se radi. Moja poenta je bila da postoji klasa motora gde to mora, gde uzgred važe druga pravila oko pregrevanja, ali slažem se, tvoja poenta je sigurnija. U pravu si. 

 

Oko dizni, ako bude prilike demonstriracu šta se događa sa punjenjem na obrtajima na malom motoru sa 2 dizne, jednim cilindrom. Svakako apsolutno sigurno je punjenje najbolje na leru I u toj klasi stvarno mora tako, nikako juriš, a busteri se uglavnom rabe u toj ekipi, mislim daje tu koren razlike. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 656 postova
  • Motocikl: XTZ 750

Nestasica uredjaja, nigde ih nema. Sve sam preturio po netu. Ostali su samo skuplji modeli od 18 hiljada pa na vise. Noco GB20 ne mogu da nadjem. Nema ih ni na KP.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014
Nestasica uredjaja, nigde ih nema. Sve sam preturio po netu. Ostali su samo skuplji modeli od 18 hiljada pa na vise. Noco GB20 ne mogu da nadjem. Nema ih ni na KP.
A onaj iz lidla?

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2489 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Ja ga isto uzeh pre sat vremena, 7500 din. Deluje mi OK. Gledaona YT klipove i kažu ljudi da pali i sa 1/4 snage baterije. Jedan testirao 5-6 startovanja i bez problema.

Samo nije za jače  dizele od 2000 cc, benzinci do 3000cc.

Promenio član ZEMZEM

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 158 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Triumph tiger 1050

Kad se već priča o potrošačima, interesuje me koliko može da troši USB utičnica koja je direktno povezana na napajanje, tj. non-stop gori pozadinsko osvetljenje na njoj, i da li to predstavlja neki veći problem?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8941 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Ona troši bas malo, svega par mA, mislim da ima sliku negde @N.F.S. kad je lani merio ako je bitan podatak koliko tacno troši.

 

Kad se svakdnevno vozi nije frka. Tako da ostane direkt na aku povezano par nedelja ili tokom zimskog sna je i te kako pogubno po akumulator.

Prevezi, nije dobro da tako ostane.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 158 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Triumph tiger 1050

Hvala @Satelis na brzom odgovoru, nije mi pravio probleme ni posle par nedelja ne paljenja, a zimi je aku svakako u sobi. Prevezao bih ja to kad bih bio siguran da znam kako, moraću ipak tražiti pomoć za tu rabotu nekoga ko se razume u to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja