Jump to content

Moto Zajednica

Jump Starter Powerbank ili "starter akumulatora"

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 651 postova
  • Motocikl: XTZ 750

Temu nisam nasao a voleo bih da znam da li neko ima iskustava sa ovim spravama.

Trebao mi je nebrojeno puta i ove godine sam resio da ga kupim!

 

To je portabilni litijum-jonski starter akumulatora (jump starter) koji isporucuje veliku amperazu za pokretanje motora.

Taj nije "pametni punjac" ali jeste neka vrsta punjaca u vidu eksterne baterije iliti powerbank-a.

Glavna namena im je da startuju motocikl sa losim akumulatorom koji nema snage da sam startuje masinu.

Dodatna namena je powerbank, za punjenje telefona i drugih uredjaja (recimo elektricnog kompresora za gume), a ima i finu lampu za osvetljenje.

 

Noco brend je dosta zastupljen, cak ih ima i na kupujem prodajem, sto polovnih sto novih.

Nisu bas jeftini pa ako neko ima iskustva, sa bilo kojim brendom neka napise.

 

 

 

 

 

 

GB40-2.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Odličan način da se spali regler a možda i alternator. 

A o samom uređaju nemam iskustva. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 651 postova
  • Motocikl: XTZ 750

Nisam nasao na takve situacije po netu, uglavnom ih hvale i kazu da su bezbedni. Naravno da nisu za redovnu upotrebu vec za hitne situacije negde u nekoj vukojebini, jer se njesra na takvim mestima i desavaju...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Samo da objasnim na sta sam mislio ;)

Kada motor nece da vergla, uz to da je mehanika ispravna, znaci da je akumulator ispraznjen ispod 11V sto je donja granica napona. Upotrebom ovog ili bilo kojeg bustera motor ce zaverglati i verovatno upaliti ali napon na akumulatoru se polako dize i pri tom se akumulator ponasa kao "rupa bez dna" ako gledamo struju koju vuce da bi se napunio. Tu trpi regler - preopterecen je kao i stator alternatora - mora da da max struju koju moze. 

A mozda i ne bude nista, cudni su putevi Gospodnji ;)

 

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 4
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 651 postova
  • Motocikl: XTZ 750

Ovi skuplji kao NOCO imaju razne zastite, ne varnice kad se dodirnu kleme, zastita od obrnutog polariteta. Imaju mikroprocesor koji stiti bateriju od pregrevanja i najverovatnije

elektricni sistem motocikla od ostecenja. Taj noco je oko 150 do 200 evra. Ovaj od 60 mi ne uliva poverenje osim ako neko ko ga koristi ne kaze kakav je.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
pre 13 minuta, Arakis je napisao:

Samo da objasnim na sta sam mislio ;)

Kada motor nece da vergla, uz to da je mehanika ispravna, znaci da je akumulator ispraznjen ispod 11V sto je donja granica napona. Upotrebom ovog ili bilo kojeg bustera motor ce zaverglati i verovatno upaliti ali napon na akumulatoru se polako dize i pri tom se akumulator ponasa kao "rupa bez dna" ako gledamo struju koju vuce da bi se napunio. Tu trpi regler - preopterecen je kao i stator alternatora - mora da da max struju koju moze. 

A mozda i ne bude nista, cudni su putevi Gospodnji ;)

 

Šta je onda jedini spas u situaciji kad se isprazni akumulator, a ostanemo sami? To se redovno dešava ednurašima? Kako  paljenje na gurku deluje na regler i ostalo? Kako paljenje preko kablova?

 

 

EDIT: Udario sam nekoliko pitanja jedno za drugim kao u istrazi. Pitam jer me zanima :) 

Promenio član Jovan Ristic
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 651 postova
  • Motocikl: XTZ 750

Pa najgore je paljenje "na kablove" sa akumulatora traktora, kamiona ili golfa dvojke. Tu postoji mnogo veca sansa da nesto izgori.

A na gurku nema sanse, nisam lud :D.

Dzamp starter deluje kao najbolje resenje... 

Promenio član Marko81

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 651 postova
  • Motocikl: XTZ 750

Pa znam, ok. Evo gledam vec deseti klip sa tim raznim objasnjenjima oko paljenja na kablove i na starter.

 

@Arakis - negde kazu da na kablove nema opasnosti jer "akumulator motocikla vuce koliko mu treba" pa su male sanse da se desi neki problem. Verovatno isto vazi i za ovaj starter.

Promenio član Marko81

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4655 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Meni je drugar upalio Astru H 1.7 CDTI pre dve godine. Akumulator je bio prazan,  nije hteo da vergla. On izvadi to iz svog auta i kaže, ajde da ga upalimo. Ja onako gledam sa nepoverenjem, ajde.... Postavi on te kabliće i kaze zaverglaj. U tom momentu kad sam ja zaverglao on je pritisnuo neko dugme na tome i auto poće traljavo da vergla i upali. izgleda da to ima smisla ipak.

Njegov taj andrak nije bio iz Lidla, nego neki drugi valjda od 10 000ma. :dil:

Promenio član srbac

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Ja imam drugara sa kojim se vozim i on uvek nosi to malo sranje da nam se nadje u nevolji. Nismo do sada koristili, osim za punjenje baterija telefona, ali mirniji sam nekako kad znam da ga imamo. Ja inace ako idem sam na dalji put, ubacim u prtljag i pametni punjač. 'leba ne traži. Jeste da ja na bmw-u imam i kurblu, ali to malo vredi kad je akumulator prazan. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1015 postova
  • Lokacija: Beograd, Rakovica, Skojevsko naselje
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250

Niste skapirali čika Rajka... Ako je aku riknuo, a upalite bez problema na te startere, aku povlači previše struje a ne može da se napuni, pa tada dolazi do preopterećenja reglera, namotaja... Ako aku nije riknuo, što u slučaju pada napona ne verujem da je slučaj, može se desiti da radi ok i da se aku napuni...

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk



  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1091 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: /

Ne mora da je baš skroz 'riknuo'. Kako Rajko kaže, dovoljno je da je napon ispod granice. 

 

Dakle ako akku pokazuje ikakve znake života i vergla vozilo a ne može da ga upali, buster može da pomogne i akku će se dopuniti u vožnji. A ako akku ne pokazuje znake života uopšte, ne mora da znači da je pokvaren, ali je prazan ispod svake mere i takav akku kad startuješ vozilo uz pomoć bustera vuče previše struje i opterećuje regler, stator, cincilator i gefufnu... Mož' da se ne desi ništa, a mož' i da ih ubije ko zeca. 

 

Mislim, nisam ni ja ništa od ovoga znao ali sam pažljivo i sa razumevanjem pročitao Arakisov post   :takoje:

 

 

A što se teme tiče, iz iskustva preporučujem Šiomiga od 50eur koji pali dizele od 2l i benzince od 3l - XIAOMI 70mai Jump Starter 11.100 mAh powerbank

 

 

Promenio član PremieRacing
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Nikako ljudi da nauče, večito težim putem...pa to ti je.

Kaže postavljač teme..."nebrojeno" puta imao potrebu za ovime?!?

To, barem meni...a vidim i drugima, govori da je problem negde drugde. Detaljno nećemo...dr.Arakis je ukratko ukazao na problematiku, a svako nek' radi kako misli da treba.

Kad god čujem ovako nešto, padne mi na pamet stara (seljačka) mudrost..."slušaj mene, radi kako hoćeš"

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 651 postova
  • Motocikl: XTZ 750

@pronto mozda nije "nebrojeno" , ali sigurno mogu da nabrojim dosta situacija gde mi je takav uredjaj zatrebao, i to ne samo za moj motocikl. Shvatam da tu postoje i drugi problemi sa elektrikom i da se oni moraju otkloniti ali - ovo je na kraju krajeva vrlo korisna sprava za hitne slucajeve - i da se ne ponavljam vise!

 

I sad, sta ja tebi da kazem? Nisi nista korisno rekao na zadatu temu, niti mi pomogao da napravim izbor ili da donesem sud na osnovu tvog iskustva, a nazivas me neukom budalom u najmanju ruku!

 

Hvala lepo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Postoji procedura kako se motocikl startuje auto akumulatorom. Citam po forumu, ima oprecnih misljenja.

Ako je akumulator oslabio zbog zaboravljenog svetla u koferu npr. Prvo ga treba pustiti da se oporavi, neko vreme, razumno, i 20min je dovoljno.

Na njega (moto akumulator) zakaciti akumulator od automobila (veceg kapaciteta i pune snage).

Opet ostaviti bar 5 minuta, da se mali akumulator dopuni i kada se posle startovanja raskaci sa ovog velikog sistem ne dozivi "sok" u vidu brzog povlacenja velike snage.

 

Nikada ne startovati "velikim bez malog" akumulatora! Pa kada motor upali da se ostavi otvoreno kolo.

 

Sto se boostera tice, vrhunska stvar! Opet pre startovanja ostaviti malo na akumulatoru, da povrati svoj kapacitet koliko toliko (slusao si muziku na pecanju :D ) pa startovati.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Hvala NFS i ostalim kolegama na dopuni mog posta ;)

 

Kada dodjes do koriscenja bustera to je vec ogroman korak ka odlasku u servis.

Naravno, ukoliko je akumulator star i nema vise onu udarnu struju buster je odlican za to prvo startovanje s tim da cim motor uspostavi normalan rad, skinuti buster i proveriti napon punjenja koji mora biti u granicama od 14 - 14.4V.

 

Ako je akumulator necim (sijalicom ispod sedista, nekim gedzetom) ispraznjen ispod 11V znajte da je trajno ostecen i da ste mu veoma smanjili radni vek. Tu buster pomaze, daje tu pocetnu udarnu struju koja je neophodna anlaseru da zavrti radilicu. Ta struja zavisi od toga koliko cilindara ima agregat, koliko stepeni je temperatura okoline, pohabanosti alternatora i slicno i ide od 50 do stotinjak Ampera. Posle nekoliko sekundi verglanja struja padne na oko 30A i manje. 

Da rezimiramo:

Buster je odlicna stvar ako imate star akumulator, ako palite motor po mrazu, ako niste bas dugo palili motor, ako vam crkne alternator ili regler pa vam se u planini ugasi motor.. znaci kao pomocno sredstvo ili za krajnju nuzdu. 

Samo... S' obzirom da kosta kao dva dobra akumulatora... hmmm.. ali ima lampu, izlaze za punjenje mobilnog. .. ;)

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

Upravo. Ne znam da li neko koristi taj buster za redovno paljenje?!

Samo za izuzetne situacije

 

 

Kaze Bear grils, "kada ste u pustinji, nemojte piti momracu" unistice bubrege i puna je stetnih materija"

 

Bogami, ja bih rizikovao, i pre bih umro od bakterija nego od zedji u nadi da ce mi i to produzizi zivot. Takodje i za morsku vodu vodu.

 

Elem. Licno mislim da je ok stvar ako vas negde izda aku. Recimo na moru. Citam da dosta ljudi bas tad izda akumulator, jer neki ustekaju auto i 10 dana ga ne pale. Aku los, i posle 10 dana... cvrc

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Meni je i logicno/podrazumevano da se buster koristi samo onda kada se dobar i ispravan  akumulator nekom radnjom ispraznio.

Ne kao stalna dopuna lose baterije.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1638 postova
  • Motocikl: /

@Marko81ima ga drugar, mislim da je ovakav, samo mi se kroz glavu vrti da mu je udarna 800A https://m.kupujemprodajem.com/automobili-delovi-i-alati/auto-akumulatori-i-punjaci/multipower-10000mah-buster-starter-punjac-akumulator-kleme/oglas/32742428#mhs0-1642082982961

Licno bio prisutan kad smo upalili pasata 2.5 dizela, samo na to govance.

 

On ga koristi za isprobavanje laptopova na buvljaku u Bubanj potoku

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja