Jump to content

Moto Zajednica

Mala škola OFFroada...

Recommended Posts

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Mogao bi, s'time što većinu manevara treba da radi stojeći na motoru dok ovaj sve vreme sedi... i nikako se ne bih složio sa vožnjom između drugara na kraju, nije bezbedno!!!

 

Voleo bih da vidim kako ti to zanosis kocnicom zadnji tocak u stojecem polozaju pri maloj brzini?

Izvini ali ono za dizanje motora uz pomoc drugara mislim da je totalna glupost.

nije glupost vec se u skolama voznje za tockarenje pre nego sto sednes na motor bas to i radi,,trazi se vaga u mestu,,,na kraj krajeva mnogi od nas su tako naucili da kolko tolko tockare,,,

na kraj krajeva raspitaj se malo....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Auckland, New Zealand
  • Motocikl: nema

Stvarno se radi tako, to se radi cisto da onaj koji uci stekne predstavu dokle bi trebalo da digne motor, u kojoj tacki je vaga. Imas najblizu skolu tockarenja u Madjarskoj, potrazi malo po net-u, bio je i izvestaj cini mi se u nekom od moto magazina o njegovoj skoli (jedan od novinara je prisustvovao/ucestvovao, pa je opisao takav postupak, i slikao).

 

Pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Stvarno se radi tako, to se radi cisto da onaj koji uci stekne predstavu dokle bi trebalo da digne motor, u kojoj tacki je vaga. Imas najblizu skolu tockarenja u Madjarskoj, potrazi malo po net-u, bio je i izvestaj cini mi se u nekom od moto magazina o njegovoj skoli (jedan od novinara je prisustvovao/ucestvovao, pa je opisao takav postupak, i slikao).

 

Pozdrav.

 

Slazem se sa principom da ti prednji tocak dodje do odredjene visine kako bi osetio vagu (ako vec nisi u stanju da to sam dizuci motor dostignes) ali mi nije jasna izvodljivost rucnog podizanja motora uz pomoc drugara koji spominje sstruja?

 

sto shesti rece ..upravo tako..

p.s. tek kad bi video na treningu kako se u mestu uci obaranje motora,,,ti bi verovatno umro od smeha,,ili bi pao na dupe  ;D ;D ;D ;D

skolski se tako uci,,i mene su tako ucili...........a mnogi su i bez toga naucili.......ali je ovo pravo skolski...imas po netu pa trazi,ako citas MOTO

casopis medju prvim brojevima od pre par godina imas i to objasnjeno,,znas voznja motora ima i dosta terorija koja spojena sa praksom cini cuda  ;) ;) ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

pa ima i toga.... :D :D :D :D

ali to je stvarno tako..........ima tu jos nekih fazona,,al ako nemas hrabrosti,,,ako nisi visperan,,nettreba ni pokusavati.... ;) ;) ;)

ipak ima i nas matoih koji nebismo da se lomimo....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cuore Sportivo, 1337 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

 

pa ima i toga.... :D :D :D :D

ali to je stvarno tako..........ima tu jos nekih fazona,,al ako nemas hrabrosti,,,ako nisi visperan,,nettreba ni pokusavati.... ;) ;) ;)

ipak ima i nas matoih koji nebismo da se lomimo....

 

 

Kao ja na primer................... ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 209 postova
  • Lokacija: Bliski Istok-Pancevo

Ma ne treba mnogo mudrovati oko ovoga jedan vikend u Kovinu na stazi (aerodrom) kada su Urke i ekipa raspoloženi i vraćate se sa mnogo većim iskustvom čovek zna znanje i može apsolutno svaki motocikl da digne na zadnji točak a bogami i prednji , ali koliko vidim mnogo ste se odaljili od teme ovde je offrodad u pitanju a ne točkiranje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

ko te ovo naucio,,neko ko zan znanje  ;) ;) :D :D ;D ;D ;Dp.s. mislim da je ipak pravilnije dici motor samo na gas,,,,,barem meni  ;) ;)

 

Ja sam naglasio da je u pitanju dizanje na točak pri malim brzinama radi savladavanja prepreka. Moj XT na gas moze da se digne tek na oko 4RPM što je velika brzina kada motor hoćete da popnete negde, pa čak i na ivičnjak. Nije akcenat bio na točkarenju radi točkarenja već radi savlađivanja terena. Druga stvar, dizanje samo na gas na travi npr je manje-više nemoguće osim ako vozite 2T kross mašinu koja ima manje kilograma od mene jer će zadnji kraj samo da prokliza - jer zadnja guma jednostavno nem dovoljno gripa. Isto se dešava i kada je hladan asfalt i guma nezagrejana a kamoli na pesku, šljunku i travi...

 

Vagu sam pominjao oako tek uzgred i naglasio da ima smisla samo ako neko ima želju da se rezmeće i preneo svoja iskustva u traženju iste...

 

P.S.

I ja sam čitao taj motomagazin, ti si me samo podsetio na tu vežbu :)

 

P.P.S.

slobodno komentarišite, forum je za to, kada sažvaćemo sve teme, pokupiću sve u jedan post da bude čitljivije!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 37 postova
  • Lokacija: smederevo

ma super ti je tema treba dati budu zahvalni ustedeo si im goriva za ceo dan.tako da sad slobodno mogu da sidju sa asfalta i probaju isto.ja praktikujem redovno.sto se tice brzine nije bitna bitno je proci ceo kroz celu etapu.to ti je offrod.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Predsednik FREE WHEELS-a VEL.PLANA
  • Motocikl: XL 1000 V Varadero, crni

Ma ne treba mnogo mudrovati oko ovoga jedan vikend u Kovinu na stazi (aerodrom) kada su Urke i ekipa raspoloženi i vraćate se sa mnogo većim iskustvom čovek zna znanje i može apsolutno svaki motocikl da digne na zadnji točak a bogami i prednji , ali koliko vidim mnogo ste se odaljili od teme ovde je offrodad u pitanju a ne točkiranje

Urketu sam ja prodao cbr1000f,nije znao ni da ga isproba.Vec sledece godine on tockari kilometre!Decak je talentovan nemam reci!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Lekcija br 4 – Krivinarenje!


Krivina će vam kod dugih OFFroad vožnji postati omiljeni deo, najviše zbog toga što u krivini možete i morate da sednete na motor. Prolazak kroz krivinu je otprilike jedini trenutak kada možete da sedite na motoru. No krenimo redom!

 

Kod krivinarenja je bitno: raspored težine (prednji i zadnji točak), odabir najbolje linije, najboljeg stepena prenosa, količine gasa u različitim segmentima krivine i naravno ravnoteže!

 

Ulazak u krivinu je najbitniji u celoj priči, treba podesiti brzinu za ulazak, što znači da se svo kočenje treba obaviti pre ulaska u krivinu, prebaciti u niži stepen prenosa i preći iz stojećeg u sedeći polozaj na motociklu uz istovremeno analiziranje krivine i traženja najbolje putanje kroz istu.

 

Znači, pre ulaska u krivinu smanjiti brzinu, prebaciti u niži stepen prenosa kako bi imali više snage na raspolaganju pri izlasku iz krivine i sesti što bliže rezervoaru kako bi više mase preneli na prednji točak. Kada se smestite na sedište ili rezervoar, unutrašnju nogu izbaciti što više napred. Time prebacujete još više težine na prednji točak i koristite nogu da vratite motor u ravnotežu ukoliko prokliza!

 

Kada sve to odradite možete dodavati gas tokom skretanja i na izlasku iz krivine! Sa gasom ne treba preterivati jer previše gasa dovodi do proklizavanja zadnjeg točka i zanošenja celog zadnjeg kraja motocikla. Osim ako to ne radite kako bi korigovali putanju kroz krivinu ili čisto radi atraktivnosti! Takođe pogled treba da bude usmeren tamo gde skrećete, ka unutrašnjsti krivine!

 

Za razliku od ONrouda, kod OFFrouda će te se u krivinama naginjati na suprotnu stranu od motora, faktički ostajete skoro uspravni dok je motor nagnut – ne naginjete se zajedno sa motorom. Noga je naravno isturena napred i sa torzom čini pravu liniju kada gledate spreda. Tako možete najjače da „podignete“ motor nogom ukoliko je potrebno.

 

Ukoliko u krivini imate izbočinu ili rupu koja prati tok krivine – to moze biti bedem pored staze, kolotrag traktora – isti možete iskoristiti da brže prođete krivinu. U takvim slučajevima možete da se nagnete zajedno sa motorom jer kolotrag ili izbočina ne dozvoljavaju da točkovi proklizaju, kao da se vozite na zidu! Takve krivine će te taško naći van staze ali kada ih nađete – zabava počinje!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Lekcija br 5 – Skokovi!


Skok je, verujem, najuzbudljiviji manevar koji možete da uradite sa svojim ljubimcem ali i jedan najrizičnijih! Sam skok se svodi na dobar odabir terena, položaja tela i dobre upotrebe kontrola (gas, kočnica...).

 

Putanja je bitna kako bi imali dobar odraz – treba izbegavati kamenje, korenje drveća ili bilo kakvu drugu podlogu na kojoj zadnji točak ne bi imao dobar grip ili vas izbacio iz ravnoteže. Takođe je VRLO bitno da skokove vežbate na poznatom terenu, da proverite teren gde će te doskočiti, odakle će te skočiti i slično.

 

Pri samom skoku, telo je u centralno-stojećem položaju, motor u nižem stepenu prenosa gde ima veći obrtni momenat. Ukoliko ste u višem stepenu prenosa ili je telo nagnuto više ka napred skočiće te sa „nosem“ na dole! Ukoliko ne preterate, možete i u tom slučaju da se bezbedno prizemljite, tako što će te dodati gas pri sletanju i povući se nazad pri doskoku.

 

Sa druge strane, ukoliko skočite sa prevelikim gasom ili se previše nagnete nazad bićete u suprotnoj situaciji od prethodne – prednji kraj će vam biti previsoko i rizikovaćete da se prevrnete! U tom slučaju možete korigovati položaj u letu – stiskanjem zadnje kočnice. Tako će te iskoristiti inerciju zadnjeg točka da spustite prednji kraj. Naravno, pri kočenju će te stisnuti kvačilo! Pri samom doskoku je jako bitno da amortizujete deo udarca kolenima – naravno sve vreme skoka ste i dalje u stojećem položaju.

 

Skokove treba raditi bez straha, kao što vas „žiroskopska“ sila točkova drži u ravnoteži kada ste na zemlji, tako će vas držati i u vazduhu! U početku možete vežbati sa sasvim malim skokovima dok se ne solobodite i savladate osnove! Kada jednom savladate strah i iskoristite skakaonicu od metar-dva visine pod punim gasom u drugom stepenu prenosa i preletite 4-5 metara, voleo bih da vidim tog ko će vam skinuti kez sa lica!

 

Visinu i daljinu skoka možete povećati i sabijanjem suspenzije motora svojom težinom pre samog skoka – tako da se motor rastereti u trenutku odskoka. Kao da skačete trenutak pre samog motora, tj zajedno sa motorom!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Auckland, New Zealand
  • Motocikl: nema

pazljivo citam po 2 puta, ali sta ce ostati u glavi kad izadjem van puta videcemo....cucete

 

Nema tu sta da ostane/ne ostane...ne vezba se sve odjednom. Sve ovo i jeste podeljeno u lekcije zato sto treba odvojiti jedan dan samo za jedno od toga, dok se ne savladaju osnove...posle moze da se kombinuje. Npr. jedan dan samo za kocenje - ostra krivina, dok ne izores to mesto...pa ponovo... drugi dan vezbas skok...bla bla... Pre toga obavezno pogledas i neki video na youtube kako to radi/objasnjava neki profesionalac, bar toga je pun net :)

 

Pozdrav :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Auckland, New Zealand
  • Motocikl: nema

Ama ljudi, promenio sam posao, u haosu sam :D. Hocu za vikend ako stignem :).

 

U medjuvremenu, idite na youtube i kucajte "motocross technique" u pretrazi, izbacice vam krs korisnih videa...Prvo izbaci skole Garry Semics-a, ali videh da tu ima i Stefan Everts-a i svasta jos...pa gledajte...sve je podeljeno po celinama i razbijeno na pojedinacne lekcije/tehnike :)

 

Pozz, internet je cudo ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja