Jump to content

Moto Zajednica

XTZ 750 Super Tenere, početnička avantura!

Recommended Posts

  • motoras, 2345 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500
pre 16 minuta, Novola je napisao:

Onu gornju plastiku crnu ti Nađ radio? Extra! Pročitao sam ja tvoju temu u dahu, nego nastavak čekam! Ne dangubi! :) 

Mozda i gresim. Drugar mi je i nosio i vratio plastike. Da nema Tomasevic? 

Ovih dana treba da stignu neki delovi za Ninju, ali nista ne pišem dok ne bude u garaži. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
9 minutes ago, bdada said:

ofarbati ram

Ja predložio :) 

 

Samo me je pogledao i nasmejao se, uzeo malo polir paste i pretrčao jedan deo rama, tamo ispod rezervoara... Ono predivna tamno siva metalik boja se pokazala, nikad ništa lepše od toga ne bi trebalo!

 

Za sad će ram ostati fabrika :)  A kilometre ćemo zajedno da trošimo! Cilj je obrnuti brojke, bar jednom dok je kod mene. Sad smo na nekih 48.000... Realno stanje na nekih 348.000 :) :) :) 

 

Samo karbove da rešim! 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
1 minute ago, stari roker said:

Mozda i gresim. Drugar mi je i nosio i vratio plastike. Da nema Tomasevic? 

Ovih dana treba da stignu neki delovi za Ninju, ali nista ne pišem dok ne bude u garaži. 

Aaaa to je Dule Tomašević, drugi majstor. Nekad davno mi je na Tipu radio prednji branik. Nismo od tad sarađivali :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 526 postova
  • Lokacija: Vranje
  • Motocikl: HondaAfricaTwin XRW750 RD07

Za 700-800e dobices bukvalno NOV motor sa dusom ,koji ce da sahrani sve ove nove tanakije, beživotne komade metala od motora od 10,15,20k evra. Zato ne stedi,kupuj samo originalne delove,uz duzno postovanje,ali nikakve komšije strugari i sl.vezano za tvoj post iznad..ST zasluzuje samo originalne delove

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
37 minutes ago, kaligula1 said:

Zato ne stedi,kupuj samo originalne delove,uz duzno postovanje,ali nikakve komšije strugari i sl.vezano za tvoj post iznad..ST zasluzuje samo originalne delove

Eh, pa bilo bi lepo kad bi se tako moglo :/

Eto ta osovinica koju je meni komša napravio po uzoru na original me je koštala 0 dinara, i niko na svetu ne bi mogao da primeti razliku, a original je, 50e plus 25e poštarine.

 

Koliko god da bih voleo, nema teoretske šanse da sve uzmem originalno. Poslužiće i komša Matijina :)

 

A za ovih 700-800e... ne bi ni trećinu radova pokrilo.

Promenio član Novola
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova
Eh, pa bilo bi lepo kad bi se tako moglo
Eto ta osovinica koju je meni komša napravio po uzoru na original me je koštala 0 dinara, i niko na svetu ne bi mogao da primeti razliku, a original je, 50e plus 25e poštarine.
 
Koliko god da bih voleo, nema teoretske šanse da sve uzmem originalno. Poslužiće i komša Matijina
 
A za ovih 700-800e... ne bi ni trećinu radova pokrilo.
Razliku spolja, ne. Da li je materijal odgovarajući? Osovine moraju da trpe uvijanja po dužini, hoće li i ta tvoja to izdržati? Zato sam saglasan sa kolegom, original i kvalitet. Nažalost sve ima svoju cenu kolega.
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 526 postova
  • Lokacija: Vranje
  • Motocikl: HondaAfricaTwin XRW750 RD07

Novola znao sam da ces to da napises,cekao sam te Isto tako sam i ja razmisljao...prilikom zamene lanca i lancanika ,kupio sam aftermarket JT prednji lancanik..razmisljao sam sam u sebi..sto bi kupovao originalni Hondin OEM prednji lancanik koji kosta 50e, plus postarina 20e kad mogu da kupim ovde kod nas JT prednji lancanik za 2.800 dinara sa postarinom ukupno 3100 dinara i resen problem,obavlja istu funkciju..i evo rezultata mog pametovanja 694ad6aeedf15406bb2ff3c665d5ffe7.jpg

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka

  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750

Reče on meni oznaku materijala, da li beše nešto E11 ili tako nekako... naglasio sam mu za šta mi treba. Uglavnom, ta će biti stavljena pa ćemo videti iskustva iz prve ruke.

 

Ispratio sam tvoju afriku... žurka čitava.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2345 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

A sta kad radimo neku preradu pa taj neki deo, neka čaura ili osovina ne postoji vec mora da se napravi? Nije u pitanju osovinica male pesnice ili radilica. Neki odstojnik, biksne u ogibljenjui slicno... 

Promenio član stari roker

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ol' dirty bastard, 593 postova
  • Lokacija: Zvezdan
  • Motocikl: kawasaki

Strugari(skolovani) znaju sta moze - sta ne moze.

Pa nije taj originalni deo napravljen od jedinog parceta metala koje je palo sa jupitera.

  • Sviđa mi se 4
  • Haha 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pažljivo prati, 565 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Futog
  • Motocikl: Husqvarna 701 enduro

Druže svaka čast na entuzijazmu i trudu. Jedva čekam da vidim slike sklopljene u novim bojama i iskreno ti želim da te služi bar kao što si rekao jednog kompletnog okretanja cagera, ali u nekom kraćem periodu da se sit sa njom navozaš jer je sav ovaj trud zaslužio da se svakodnevno vozi na lepim i dalekim rutama. Uzdravlje

  • Sviđa mi se 4
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Брате мили, ма колико ми драго било да што дуже читам ово, ма колико симпатично деловали твоји описи Танталових мука, има ли краја, мајку му? 

 

Желим да ти видим безбрижан осмех док се возиш и да кажеш да је све вредело! 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750

Evo lepe vesti, javlja mi sad majstor da je kompletna popravka plastika koštala....     .... 5000dinara! Za posao koji je odradio, presmešno!

 

Javljam dalje sve, pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6293 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L
Pre 2 sati, kaligula1 je napisao:

Novola znao sam da ces to da napises,cekao sam te emoji3.png Isto tako sam i ja razmisljao...prilikom zamene lanca i lancanika ,kupio sam aftermarket JT prednji lancanik..razmisljao sam sam u sebi..sto bi kupovao originalni Hondin OEM prednji lancanik koji kosta 50e, plus postarina 20e kad mogu da kupim ovde kod nas JT prednji lancanik za 2.800 dinara sa postarinom ukupno 3100 dinara i resen problem,obavlja istu funkciju..i evo rezultata mog pametovanja emoji6.png694ad6aeedf15406bb2ff3c665d5ffe7.jpg

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 

Pa nije ti baš dobra analogija, nije tebi problem napravio jt lancanik nego osovina koja je poznata boljka kod Afrike. Taj problem može da se predupredi tako što se kod montaže lančanika stavi par kapi zelenog loctite-a na osovinu, on popuni postojeći luft između osovine i lančanika i osovina nikad neće da se pojede. Jedina je mana što se kod skidanja mora koristiti radapciger, a prednost je večna osovina. 

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 526 postova
  • Lokacija: Vranje
  • Motocikl: HondaAfricaTwin XRW750 RD07

Aco ja sam reko sustinu vezano za temu a to je da se ugradjuju samo originalni delovi i naravno da mi je konkretno JT lancanik raz*ebao osovinu ko bugarsku skupstinu i to za nepunih 5-6k km.. a sto se tice lepka loktite,pa takodje ima resenja i da zavaris aparatom prednji lancanik za osovinu i nece imati lufta,a kad dodje vreme zamene,jbg ,brusilicu u ruke i udri ali da li je to resenje Sad sam stavio modifikovani lancanik neke italijanske firme,nema vise lufta..Iskljucujem se sa komentarisanjem..pratim temu i cutim ko mis u brasno 7c53c32b59fac18877b30f21c7febc4d.jpg

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6293 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Nemaš potrebe da ćutiš, ovde smo da razmenjujemo iskustva. To sa loctitom nisam ja izmislio nego pokupio sa stranih foruma i koristio u praksi godinama i radi baš to što sam napisao, čuva osovinu od habanja. Tebi očigledno neće, ali nekom drugom možda ta informacija bude korisna. A poređenje lepljenja i zavarivanja lančanika je krajnje neozbiljno. 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 269 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Strom 1000

Pravite akademiju oko nicega.Neke stvari moraju original a neke ne.Svaki krsten strugar tu osovinu napravi od zajebancije,tacno se zna od kog materija se pravi sta.Za sve postoji specifikacija,a pravi  majstor od iskustva zna sam sta gde koji materijal se koristi.Novola puna podrska i puno kilometara.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750

*FELNE*

 

Danas, iako nisam stigao da očistim zadnju felnu, ugrabio minut vremena da odem do vulkanizera i da namontiramo gume. Sav srećan pakujem one gumetine u kola, vučem one felnetine prljave , nekako se po ovom ledu dovučem do majstora, i kreće akcija!

Prvo, napatio se 20 minuta da skine prednju gumu, tvrda ko kamen, zapekla za onu felnu, uz neprijatna pitanja tipa " Je li bre od kad ti ova guma? Vidi na šta liči.."  Od Kurčević Andrije mislim se u sebi, jebala te guma, al uredno se smeškam i čekam da skine.

 

20220113-112548.jpg

 

Skine on to, a felnaaaa nikad gora! Rđava, nešto nagrizlo oko 10ak cm sa svake strane od ventila, nešto pojedeno, kruni se onaj aluminijum, otpadaju delići. Nisam nikad takvu felnu video. Kad bolje razmislim, nisam nikad pre video felnu sa unutrašnje strane... :) 

 

20220113-161759.jpg20220113-161802.jpg 

 

I okreće se čovek prema meni, u fazonu, neću ja na ovakvu felnu da stavljam gumu, nije siguran da je to sve u redu. Da kupim drugu felnu ili da ovu nekako "sredim" šta god to značilo. Oooo jbt. To je ono sranje sa matorim motorom, šta god pipnem, ispostavi se da ne valja. I to debelo. Ništa, pokpim ja one gume i felne, skoknem do Zokija farbara, da baci on pogled, zna sigurno više od mene. 

Uzeo malo žičanu četku, prošao dva tri puta, od dole se pokazuje relativno zdrav aluminijum, sa jedne strane malo lošiji. Kaže on da se to malo podvuklo , nabubrilo, i sad se sve uredno skinulo. Da neko to uzme lepo da detaljno očisti, skine, ne bi trebalo da pravi problem za montiranje gume. Ali nije 100% siguran.

 

20220113-202016.jpg

 

Tako to izgleda.

 

E sad, potrebno mi je vaše znanje i iskustvo, koliko je ovo ozbiljan problem? Da li može da se sanira? Da li može da se navari nov deo aluminijuma na to pojedeno pa da se lepo oblikuje? Da li je potrebno išta dirati? Jel me čeka kupovina novih felni?

 

Imajte u vidu da sam svestan da je kupovina novih felni najbolje rešenje, ali isto tako imajte u vidu da ne mogu da ih kupim. Znači sledeće najbolje rešenje, ljubim vas.

 

Stigle su i neke stvari sa Aliexpresa za motor, sve komplet plastike sa popravke,  Zoki je pola već pripremio za farbanje, Unuče se javio sa karburatorima, bilo bi tu gomila lepih slika i dešavanja da nije glupe felne!

 

Koju sam taman oribao :( :( :( 

 

Ako imate neki savet, svaki je dobrodošao...

Promenio član Novola
  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8924 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 6 sati, lomitelj je napisao:

Razliku spolja, ne. Da li je materijal odgovarajući? Osovine moraju da trpe uvijanja po dužini, hoće li i ta tvoja to izdržati? Zato sam saglasan sa kolegom, original i kvalitet. Nažalost sve ima svoju cenu kolega.

Oem deo je poprilično stradao, pitanje je zašto je došlo do tolike pohabanosti (?), svakako pored te osvine stradala je i druga strana najverovatnije.

Možda je usled havarije došlo do krivljenja pa posle u radu da se tako habala, mozda je sama osvina lošeg kvaliteta.... istina je negde tamo i oko toga se ne treba zamarati previse.

 

Ima nešto sto se zove merni uredjaj za tvrdoću metala, to bi svaki strugar trebao imati u svoj radionici.

Strugar treba da pogleda sklop, pogleda nastalu štetu, premeri tvrdoću i donese konačan sud od čega će napraviti osovinu.

Hocu reci da mora da zna šta radi, može ispasti bolje od oem varijante.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1276 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600
pre 10 minuta, Novola je napisao:

Ako imate neki savet, svaki je dobrodošao...

To bi verovatno neko peskiranje bilo najbolje rešenje ali bi možda mogao sam da to sve oguliš onom kružnom mesinganom četkom što se montira na bušilicu. Da nema tih neravnina i ljuspi koje mogu da nažuljaju i probuše unutrašnju gumu. Posle bi to trebalo nečim zaštititi. Voda je ulazila pored ventila... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja