Jump to content

Moto Zajednica

Идеалан сервис/гаража

Recommended Posts

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
pre 42 minuta, abarth_maniac je napisao:

Primecujem jednu stvar. Mnogi servisi su bez dnevne svetlosti. Znam da nemci tako prave hale, da bi uvek imali jednako svetlo i jednak elan za rad. Ali mnogi servisi su takvi.

Ja sam grunuo prozore na svaku povrsinu koja je bila "slobodna" za staklo. 

Em zbog prirodne svetlosti em zbog ventilacije...

A i valja neku saksiju cveća staviti, da prečišćava vazduh.

 

Izvinjavam se na off-u, bilo jače od mene. Napustiću temu... :lol2:

Promenio član Jovan Ristic
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
Pre 6 sati, abarth_maniac je napisao:

Primecujem jednu stvar. Mnogi servisi su bez dnevne svetlosti. Znam da nemci tako prave hale, da bi uvek imali jednako svetlo i jednak elan za rad. Ali mnogi servisi su takvi.

Ja sam grunuo prozore na svaku povrsinu koja je bila "slobodna" za staklo. 

Em zbog prirodne svetlosti em zbog ventilacije...

Кад сервисер планира радионицу то се увек тако уради. Овде 90% власника мисле да сервисни простор није изложбени и тако се односе према истом и радницима. Онда долази оно, да се што јефтиније направи и што скупње прода:popovanje: Стаклена столарија је овде за нијансу скупља од драгог камења, а танки лимени панели јефтинини од папира. :)

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šta reći?, 399 postova
  • Lokacija: Branicevski okrug

Ja muku mučim zimi sa osvetljenjem u radionici, kad podignem auto na dizalicu bukvalno ništa ne vidim, pošto kada je auto podignut, zaklanja mi led lampe. Leti skoro da nemam tih problema. Moraću ili neki reflektor ili nešto da napravim pa da stavim ispod auta. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1833 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

@Nele11, ne znam kakva ti je dizalica, da li si razmišljao da staviš / zalepiš led traku, belu, silikonsku ? 5 metara kotur, trafo 220 v na 12 v, ili po dizalici, ili po podu ? Možda glupo rešenje, ali vrši posao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Vidjao sam kod limara i farbara bocne neonke. Pa napravljene na nekom nosacu da moze da se podesi ugao.

To kontam da bi moglo da radi posao ako ti zid nije jako daleko od dizalice.

Ja koristim one stapne lampe. Jednu iz lidla i jednu wurth. I naucio sam da radim uz mnogo svetla + lampa. 

E sad, nadam se za vikend da ce da budu postavljeni paneli, pa onda ide borba sa osvetljenjem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Kupi par led lampi za na glavu .... spasi se, odlicne su iz Linde ili ti svetle za sve pare.

Jest da ces izgledati ako rudar al kome je pa bitno, bitno je da ćeš videti šta treba a i obe ruke su ti slobodne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere
15 hours ago, pronto said:

E zaista, čujte ovo.

Odlazio sam nakon redovnog posla kod tipa u motoservis, da pomognem i naučim naravno....a on, bolesno pedantan.

Ok. Za ovaj posao to je svakako plus. Ali šta se dešava. Tamo je bilo i polovnih motocikala (i novih) za prodaju, pa bi s' vremena na vreme prisustvovao i nekoj poseti potencijalnih mušterija...u tom smislu prodaje. Dolazi jedan tip, koji je inače odrzavao motor tu...ali je poveo i gospođu, jer su tražili nešto za putovanje udvoje, pa i ona to da aminuje jel'. Gospođa je prvi put došla, ali zna za priču očigledno, šeta se, gleda, u istom nivou i salon(čić) i radionica, dele ih jedna vrata. Ja nešto šrafim, još neki momci razgledaju...par lokalnih zgubidana u prolazu uvek svrate, muvaju se oko nekog rasturenog motora, vikend je u pitanju svraćaju znani i neznani...redovna atmosfera.

I ona sad, verujem da joj nije prvi put da je u nekoj radionici, kaže onako nekako, ne obraćajući se nikome posebno. "Ko održava ovako ovaj prostor?" I vidiš, kao po komandi ovi momci prstom u ovog lika čija je radnja (znaju se bez malo ceo život). Pride komentar da je poznat po tome da je ozbiljno pedantan i ona odlazi prilazi mu i pita dal' je on zaslužan za ovakav izgled radionice...svega. Normalno dobija potvrdan odgovor i kaže....sad ne znam jel' u šali ili ne.."ti i ja bi trebalo da razgovaramo". Svi se odjedared zasmejaše...jer šta se ispostavi, to su možda neki i znali, malo je mesto u pitanju. Gospođa je klinički psiholog...

Znaš kako se kaže...nema zdravih, ima samo nepregledanih. :lol3:

  • Haha 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šta reći?, 399 postova
  • Lokacija: Branicevski okrug

@Blaza Imam dvostubnu dizalicu,razmisljao sam i ja o led trakama ali ne znam kako bi se pokazale u praksi,nekako mi lakse sa nekim reflektorom/neonkom

@abarth_maniac Ja sam razmisljao da ih stavim na zid ali da budu vertikalno  postavljenje.Jedan zid mi je odmah do dizalice tako da bih mogao njega da iskoristim.

@Satelis Lampa za glavu mi je korisna dok ne uzmem masku za varenje u ruke,onda mi nema funkciju.Ali je ok dok ne krenem da varim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1195 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014
@Blaza Imam dvostubnu dizalicu,razmisljao sam i ja o led trakama ali ne znam kako bi se pokazale u praksi,nekako mi lakse sa nekim reflektorom/neonkom
@abarth_maniac Ja sam razmisljao da ih stavim na zid ali da budu vertikalno  postavljenje.Jedan zid mi je odmah do dizalice tako da bih mogao njega da iskoristim.
@Satelis Lampa za glavu mi je korisna dok ne uzmem masku za varenje u ruke,onda mi nema funkciju.Ali je ok dok ne krenem da varim.
U brate, loša roba, menjaj dilera, meni ništa ne smeta kad se navarim.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Морам признати да у било ком сервису да сам радио природна светлост је увек била проблем. Сећам се кад сам радио за Пацифик Мотоспортс ( овлашћени заступник за Априлију, БМВ, Мото Гуци, МВ Агусту, Тријумф и Јамаху ). Запослио сам се ја код њих негде у Новембру. Дошла зима и слабо има посла. Али у сервису 50% неонских лампи прегорело. Тражим ја од власника фирме да нам одобри да купимо те лампе и да поспремимо сервис за пролеће. Каже он мени кад зарадиш те паре купи... Тад сам схватио да сам само један у низи сервисера који ће да се прошетају кроз то фирму 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Није баш по мом укусу, али овако Дукати замишља сваки дукатијев овлашћени сервис, сервисни простор 

20211223_180956.jpg

20211223_181010.jpg

20211223_181027.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Одувек ми се свиђало кад су дизалице укопане у патос.  Једног дана кад будем имао своју радипницу тј мислим кад објекат буде мој. Ово ћу да урадим 

20211223_222442.jpg

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

To sa dizalicama nije slučajno. Veliki broj nezgoda se dogodi prilikom penjanja i spuštanja motocikla na i sa dizalice.

Nego...

Taj štos kako neko, zamišlja nešto, je baš onako švapski i verujem da je to došlo  onako baš do izražaja, kada su švabe preuzele komandu u Ducatiju. Imaju to i drugi...švapski prozvođači. Otprilike je priča, ako hoćeš da budeš "naš" to mora tako...i kraj. Pošto kod nas u Srbiji nema mnogo moto dilera, pogledajte auto program. Svi BMW (oni naročito), VW, Mercedes...znači oni zvanični zastupnici, prodavci, serviseri..liče jedan na drugoga. Imena su im recimo svima pisana istim fontom....itd. Jedan moj prijatelj je prekinuo saradnju sa Stihlom, koji je insistirao na tim stvarima. Posle nekoliko decenija saradnje. Naravno ništa se ne dobije džabe, već sve platiš. Mislim, imaju to i drugi, ali neki baš preteruju.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
Pre sat vremena, Мали Ћаћа je napisao:

Одувек ми се свиђало кад су дизалице укопане у патос.  Једног дана кад будем имао своју радипницу тј мислим кад објекат буде мој. Ово ћу да урадим 

20211223_222442.jpg

Ja sam opasno razmisljao o ovome kad si mi procao, ali mi je bilo jako komplikovano (citaj skupo) da to odradim.

I nasao sam jednu ogromnu manu. Higijena. Ne znam kako bih prao prostos ispod dizalice ako curne ulje/antifriz.

Drugo, nema mogucnosti da pomeris radno mesto (ako iz nekog razloga ne treba vise da bude tu).

Trece, kad perem pod, tu bi ulazila voda, pa bih onda muku mucio da osusim ispod.

Eto, ja sam sebe time utesio zasto mi ostaju dizalice na povrsini. :jee:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Ranko uradi slobodno, neces imati problema.

Moja dizalica je ukopana (nije da je bas u ravni) i nemam nikakvih problema oko odrzavanja higijene.

Sta god da curne ostane na dizalici jer su mi ivice pod uglom od 90' na gore 10-15mm, pride zgodno je za odlaganje srafica, tu ostaju gde ih stavis.

Jednog dana planiram uraditi radionicu 7x6m, 2 dizalice i obe ce biti ukopane.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

@Мали Ћаћа, tvoja škola, Saobraćajna u Zemunu, bila je nekad ovlašćeni servis za Simca automobile i tu sam ja održavao svoj porodični auto kao momčić. Kakva crna dizalica, kanal je bio u radionici, dizalice su inače bile retkost i bile sve navozne, pauk model nije postojao. Među 20 garaža gde je bila i moja, bile su dve komšijske sa kanalima, pa kad se baš moralo, vadi lom jer su oni bili magacini. Radilo se uglavnom ležeći, klocna pod auto i tako je bilo kod svih, iako malobrojnih, privatnih radionica.

 

Pre 2 sati, pronto je napisao:

Veliki broj nezgoda se dogodi prilikom penjanja i spuštanja motocikla na i sa dizalice.

 

Kad sam uzeo veliku radionicu, namenski servis, hteo sam da ubacim dizalicu, ali su sve dostpne bile pravljene visoko od poda, 15-25cm,  ukopavanje nije moguće u tuđem prostoru, plus mane koje su gore već iznete. Osmislio sam nisku varijantu, nepunih 4cm ukupno od poda, ali je iziskivala preciznu izradu makaza i dok sam tražio ko bi mi to uradio, noko mi reče da je tom i tom palo više motora sa dizalice, te da se nekom prevrnuo motor zajedno sa njom, ispade malte ne da su svi mehničari imali pehove, štete i čak povrede, jer "krčag ide na vodu dok se ne razbije" i uvek ima prvi put. Mislim da je malo pomodarstvo to sa dizalicama, izgleda impozantno ali ima niz falinki. Sem toga, uglavnom se radi stojeći, što to je zapadni dril odavno još. Batalio sam ideju o dizalici i jednostavno koristim šamlicu, nisku jednosedežnu klupicu, što je inače neizostavan deo srpskog nameštaja. Sednem na nju i ko gospodin domaćin radim sve, kad treba ustanem, jedino zaleganje mi je kad ispuštam ulje, tvrdi stiropor i malo gimnastike uopšte nije na odmet. Imam industrijski usisivač kojim stalno usisavam pod, jednom nedeljno se on opere, a ispod svakog motora imam improvizovanu podlogu, postavljam i stare novine ili streč foliju, tako da nema valjanja u prašini. Da, imam veoma jak perač pod pritiskom i penomat, po potrebi se motor pere pre i posle servisa, tako da skoro da nema unosa prljavštine od spolja, inače koristim bezkontaktnu hemiju ali koja nije agresivna. I da, imam sto sa par stolica gde se sedi, ali kad se radi, nema žurke.

 

 

Promenio član đunta
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Vidi Đunto...ja nisam znao za mnoge stvari, dok nisam otišao preko. Nije sve tamo po automatizmu super ekstra, ali se o nekim detaljima jednostavno vodi mnogo više računa. Boravak i rad u jednoj drugačijoj atmosferi otvara oči. Mi smo uglavno "lako ćemo", to je recept za problem. U jednoj radionici ima toliko potencijalno opasnih stvari, što je mnogima jasno, ali se o njima razmišlja tak kada se nešto naopako dogodi. Neki, malo pametniji, ne uvek i finansijski moćniji, prosto razmišljaju malo više. Na to ih primoravaju nekada pravila i zakoni, za koje nisam siguran da postoje kod nas. Ako ih i ima, sa njima me nikada niko nije upoznao (dok sam radio za druge), a deluje mi pride da se neka osnovna često zanemaruju, jer o tome ne postoji ni svest...pa ako ćemo pravo ni sankcija....

Malo bih da se raspišem, nadam se da nećete zameriti, naročito pokretač teme...

 

 

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Idealna radionica..

Pa eto, u svetlu pređašnje priče, radionica bi trebalo da bude...sigurno mesto. Koliko je to moguće...a negde boga mi i propisano. U njoj postoji sijaset stvari potencijalno opasnih. Opasnih po opštu bezbednost, po naše zdravlje, ali ako ćemo pravo i za zdravlje i dobrobit drugih u socijalnom i ekološkom smislu. Naravno da se podrazumeva da bi svaka radionica trebalo da ima ispravne instalacije, dobru rasvetu, dobru provetrenost, grejanje...itd, itd. Ima li ih svaka?

Onda, upotrebom određenih alata može se naneti sebi, drugima, objektu koji se popravlja...povreda, oštećenje, šteta do neupotrebljivosti. Kada smo kod toga, tek nakon što sam prošao kroz sistem rada van naše zemlje, skrenuta mi je pažnja na izuzetno loš uticaj buke, raznih hemikalija po koži, u vazduhu, na zemlji. Kod nas se na mnoge ove stvari gleda sa podsmehom. Za to često nije potreban novac.

Ovakvo zanimanje sa sobom nosi i određene rizike po zdravlje i mogućnost razvoja specifičnih oboljenja. Od, da kažemo bezazlenih (?) povreda i stanja, do onih akutnih i na kraju dugoročno opasnih po život. Radionica bi trebalo da je, imajući sve ovo u vidu, mesto koje i kao izvor svih tih opasnosti, mora da bude uređena tako da se sve to dovede na minimum. U skladu sa time ide i ponašanje, onoga ko tu provodi...pa, dobar deo svog života.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Sve stoji, nego ja čisto volim da razgraničim bitno od manje takvog. Ima godina, jedan servis nekih komponenti u Zemunu, bio je skroz u belom, ko da je poplavljen belom bojom, gazda i još neko, uvek u čistoj beloj odeći, ali to što su radili nije bivalo dobro, ja nisam bio al su mi pričali da je vauuu utisak kad se uđe. Da, što se tiče opšte beznednosti, malo ko vodi računa, sećate se da je zapaljena radionica Labaratorija pre x godina, izgorelo 18 motora, Porše i nekoliko manje vrednih auta te sijaset specijalnih alata u radionici do. Na žalost, kod nas je previše uzdanja u sreću, ono, "ma valjda neće", a đavo stalno vreba, na Zapadu se skroz drugojačije razmišlja i u tim fabričkim zahtevima sigurno stoji niz sigurnosnih uslova koji se ne vide na slici.

Promenio član đunta
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
Pre 4 sati, Satelis je napisao:

Ranko uradi slobodno, neces imati problema.

Moja dizalica je ukopana (nije da je bas u ravni) i nemam nikakvih problema oko odrzavanja higijene.

Sta god da curne ostane na dizalici jer su mi ivice pod uglom od 90' na gore 10-15mm, pride zgodno je za odlaganje srafica, tu ostaju gde ih stavis.

Jednog dana planiram uraditi radionicu 7x6m, 2 dizalice i obe ce biti ukopane.

Gotovo je.

Jednostavno mi je bilo prekomplikovano i oduzilo bi izgradnju jos dosta, a i ovako me uhvatila zima. Raspao sam se. 

Moj servis je uradjen 8x8 u zatvorenom i jos 2m nastresnica iznad ulaza. 

Prozori sa obe strane zbog provetravanja i svetla.

Sad kad se zatvori panelima, videcemo kako ce da izgleda i koliki je to zapravo prostor.

Imam tavanski prostor koji je povezan, on je magacin (beton je dole i sve je cisto) tako da se nadam da u radionici nece morati da se lageruje nista nepotrebno.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
Pre 10 sati, abarth_maniac je napisao:

Ja sam opasno razmisljao o ovome kad si mi procao, ali mi je bilo jako komplikovano (citaj skupo) da to odradim.

I nasao sam jednu ogromnu manu. Higijena. Ne znam kako bih prao prostos ispod dizalice ako curne ulje/antifriz.

Drugo, nema mogucnosti da pomeris radno mesto (ako iz nekog razloga ne treba vise da bude tu).

Trece, kad perem pod, tu bi ulazila voda, pa bih onda muku mucio da osusim ispod.

Eto, ja sam sebe time utesio zasto mi ostaju dizalice na povrsini. :jee:

Ранко друже без увреде, ниси направио због тога што би те коштало много више! Немој хигијена, прање пода итд...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
Pre 10 sati, pronto je napisao:

To sa dizalicama nije slučajno. Veliki broj nezgoda se dogodi prilikom penjanja i spuštanja motocikla na i sa dizalice.

Nego...

Taj štos kako neko, zamišlja nešto, je baš onako švapski i verujem da je to došlo  onako baš do izražaja, kada su švabe preuzele komandu u Ducatiju. Imaju to i drugi...švapski prozvođači. Otprilike je priča, ako hoćeš da budeš "naš" to mora tako...i kraj. Pošto kod nas u Srbiji nema mnogo moto dilera, pogledajte auto program. Svi BMW (oni naročito), VW, Mercedes...znači oni zvanični zastupnici, prodavci, serviseri..liče jedan na drugoga. Imena su im recimo svima pisana istim fontom....itd. Jedan moj prijatelj je prekinuo saradnju sa Stihlom, koji je insistirao na tim stvarima. Posle nekoliko decenija saradnje. Naravno ništa se ne dobije džabe, već sve platiš. Mislim, imaju to i drugi, ali neki baš preteruju.

ово се мени десило и морао сам да платим фарбање. Све остало је тачно 100%. ТИ као послодавац мораш да платиш све по цени по којој ти они кажу, а не по којој ти можеш да нађеш све то исто

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
pre 6 minuta, Мали Ћаћа je napisao:

Ранко друже без увреде, ниси направио због тога што би те коштало много више! Немој хигијена, прање пода итд...

Tako je. To sam i napisao u poslednjoj recenici. 

To sam sâm sebi dao opravdanja zasto nisam uradio. 

Cak nisu po sredi bile finansije nego tehnicke mogucnosti i vreme koje je trebalo da se to sve pripremi i uradi. 

A stonse para tice, prebacio sam budzet koji sam zamislio za preko 50%! :tras2:

A jos nije gotovo...

Trebace mi 10 godina da se vratim na 0. :grr:

Edit: ali da ne bude da se zalim,

Pravim prostor o kom sam mastao od kad sam bio dete. Uradjeno je tako da svako jutro kad udjem u Servis, razvucem osmeh na lice. A to nema cenu!

Promenio član abarth_maniac
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
Pre 8 sati, đunta je napisao:

@Мали Ћаћа, tvoja škola, Saobraćajna u Zemunu, bila je nekad ovlašćeni servis za Simca automobile i tu sam ja održavao svoj porodični auto kao momčić. Kakva crna dizalica, kanal je bio u radionici, dizalice su inače bile retkost i bile sve navozne, pauk model nije postojao. Među 20 garaža gde je bila i moja, bile su dve komšijske sa kanalima, pa kad se baš moralo, vadi lom jer su oni bili magacini. Radilo se uglavnom ležeći, klocna pod auto i tako je bilo kod svih, iako malobrojnih, privatnih radionica.

 

 

Kad sam uzeo veliku radionicu, namenski servis, hteo sam da ubacim dizalicu, ali su sve dostpne bile pravljene visoko od poda, 15-25cm,  ukopavanje nije moguće u tuđem prostoru, plus mane koje su gore već iznete. Osmislio sam nisku varijantu, nepunih 4cm ukupno od poda, ali je iziskivala preciznu izradu makaza i dok sam tražio ko bi mi to uradio, noko mi reče da je tom i tom palo više motora sa dizalice, te da se nekom prevrnuo motor zajedno sa njom, ispade malte ne da su svi mehničari imali pehove, štete i čak povrede, jer "krčag ide na vodu dok se ne razbije" i uvek ima prvi put. Mislim da je malo pomodarstvo to sa dizalicama, izgleda impozantno ali ima niz falinki. Sem toga, uglavnom se radi stojeći, što to je zapadni dril odavno još. Batalio sam ideju o dizalici i jednostavno koristim šamlicu, nisku jednosedežnu klupicu, što je inače neizostavan deo srpskog nameštaja. Sednem na nju i ko gospodin domaćin radim sve, kad treba ustanem, jedino zaleganje mi je kad ispuštam ulje, tvrdi stiropor i malo gimnastike uopšte nije na odmet. Imam industrijski usisivač kojim stalno usisavam pod, jednom nedeljno se on opere, a ispod svakog motora imam improvizovanu podlogu, postavljam i stare novine ili streč foliju, tako da nema valjanja u prašini. Da, imam veoma jak perač pod pritiskom i penomat, po potrebi se motor pere pre i posle servisa, tako da skoro da nema unosa prljavštine od spolja, inače koristim bezkontaktnu hemiju ali koja nije agresivna. I da, imam sto sa par stolica gde se sedi, ali kad se radi, nema žurke.

 

 

Серцис који има прашњави под није сервис :)

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja