Jump to content

Moto Zajednica

Mjerenje kompresije motora

Recommended Posts

  • Drug član, 2805 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Zanima me ispravno mjerenje kompresije na motoru i otkrivanje uroka slabije kompresije?

Ono sto sam uspjeo naci na YT i razumjeti jeste da se kompresija mjeri na radnoj temperaturi motora sa punim akumulatorom. Vjerovatno je da u nekim slucajevima se ne moze postici ta radna temperatura, pa sta je tada relevantno? Uzroci lose kompresije bi mogli biti lose karike, rastelovani ventili ili lose dihtovanje glave, procitah da se naspe kasika ulja u cilindar i ako se kompresija ne popravi znaci da bi u pitanju bili ventili, a opet ako se pojaca da cu karike. Za dihtovanje glave vjerujem da bi se pokazalo u rashladnoj tecnosti ili ulju.

Znaci pitanje je kako vi mjerite kompresiju i sta je najpouzdanije?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500

Video sam na drugom forumu davno, covek je ceo agregat! od malog skutera potopio u bure. I otkrio da gubi kompresiju na dihtungu glave.

 

Kontam da je najlakse otici kod majstora, oni imaju onaj uredjaj, odvrnu svecicu, uvrnu.. i cas posla znas na cemu si. Vidjao sam i po netu da prave taj kompresiometar.

 

Jednom mi se desilo na kinezu da je svecica objlajznula u glavi, bukvalno je bila labava u ruci kad je skroz zavrnes.

Majstor prikaci na svoj aku, skuter sastavi. Ladno ga je upalio, nisam mogao da verujem :confused0068:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2805 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Imam ja kompresiometar, to sto se zavrce na mjesto svjecica ali me zanima kako se tacno mjeri da bih je izmjerio i otkrio sta je tacno u pitanju bez rasturanja motora.

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Prvo merenje:

Hladan agregat, povadis sve svecice, otvoris "pun gas" i verglas dok se kazaljka penje. 

Cilindar po cilindar.

Da bi znao da li pusta na klipnom sklopu ili na ventilima, treba da meris curenje. Back leak. To je malo komplikovanije i zahteva ozbiljniju aparaturu.

Za inicijalna merenja nema potrebe.

 

I veoma bitna stvar je da li su vrednosti priblizne na svim cilindrima.

 

Koji su simptomi? Zasto mislis da je slaba kompresija?

 

Za pustanje na zaptivacu glave je druga prica.

To pokazu svecice, sam rad motora, potrosnja rashladne tecnosti... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2805 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Pa cisto hocu da sm ubjedjen d je sve kako treba. Ja sam vec mjerio jednom prije pr dna, bas tako kao sto si naveo, cak sam ispraznio i gorivo iz karbova. Pod punim gasom mi pokazuje nerealnih 11-11.5 bara, a bez gasa negdje oko minimuma 9 bara. Zato i pitam da bih iduci put znao premjeriti kako treba.

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
pre 28 minuta, Bigor je napisao:

Pa cisto hocu da sm ubjedjen d je sve kako treba. Ja sam vec mjerio jednom prije pr dna, bas tako kao sto si naveo, cak sam ispraznio i gorivo iz karbova. Pod punim gasom mi pokazuje nerealnih 11-11.5 bara, a bez gasa negdje oko minimuma 9 bara. Zato i pitam da bih iduci put znao premjeriti kako treba.

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока
 

Bez gasa nema smisla, jer zatvaras usis.

11-11.5 nije nerealno. 

Sto rece kolega, samo uzivaj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500
1 hour ago, abarth_maniac said:

Bez gasa nema smisla, jer zatvaras usis.

 

I meni se cini da je 11-11.5 moguce, i cak da je to veoma dobro.

Nego, ovo mi nije jasno.. kakve veze ima zavrtanje gasa/otvaranje usisa.. zar to nije tamo na karburatoru..

bregasta zatvara ventile i kad je sistem na leru.. trebalo bi da je ista kompresija tacno i da se skine ceo karb isto kao i da se zapusi..

Ocigledno da ja nesto tu ne kapiram..:neznam:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Bregasta otvara ventile, sem na Ducati-u i jos par specificnih izvedbi. Opruge zatvaraju kod konvencionalnog SUS motora.

Ali dzabe sve ako vazduh nema kuda da dodje do cilindra. Da bi vazduh dosao nesmetano, leptiri na usisu moraju biti otvoreni (dal carb ili ubrizgavanje, nije bitno).

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2805 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

U manualu pise da je maximum 9.9bar, a minimum 9.1. oko tih vrijednosti se krece kada mjerim bez otvorenih klapni, pa sam mislio da je to relnija varijanta mjerenja

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Motor hladan, odviješ svećke, gurneš u lule, svećkama das masu i sve staviš koliko možeš sa strane da ti ne smeta pri radu.

Akumulator mora biti 100% pun, možeš prespojiti kablovima sa drugim vecim (automobil) za svaki slučaj ako treba jer verglanje pri merenju mora biti dobro.

Isprazni karbove i raskaci dovod goriva ili skini komplet usis, tad ti nece trebati otvoren pun gas.

Zavi adapter na mesto svecice, tu mora 100% dobro dihtovati da bi merenje bilo tacno, ako malo ispusta pored navoja imaces manje vrednosti.

Idi cilindar po cilindar i nemoj dugo drzati verglanje zbog frjalaufa.

Mozes verglati preko start dugmeta a možeš i direktno preko anlasera prespajanjem.

 

Ako imas nekih problema valjalo bi da nakon merenja kompresije proveriš/prestelujes ventile pa kad to završiš ides opet na merenje kompresije.

 

Nekad namerno ostave veci zazor od propisanog zarad veceg stepena kompresije (da ventil kasnije otvori).... razliku ces videti na merenju-stelanju-merenju ili ti veće pa manje vrednosti.

 

Nekad ventili budu toliko rastelovani da je prikaz kompresija bas los. Takav motor ne može raditi dobro tj ima muku. Recimo ako fabrika kaze 10.1 -10.2b narmala, merenje bude 6-8b. Nakon stelanja bude sve Ok.

 

Nekad se zanesu u obradi cilindra/glave pa izmeris kompresiju verovali ili ne 16b.

Simptom takvog agregata je da u jednom momentu neće da zavergla, 15x upali normalno 16-ti neće vec samo se čuje kucanje automata anlasera.

Prevelika kompresija = vece opterecenje za anlaser pa kad se poklopi da bregasta mora otvoriti ventile (dodatno opterećenje) anlaser zaštopa, nemere moc.

 

Ako je 1 do max 3b kompresija manja od normalne, ne bi se stresirao, sve preko 3b smatra se za losom kompresijom.

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2805 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Hvala, kao sto rekoh na jednom cilindru mi je oko 9b, a na drugim nesto ispod 9b. Propisana je 9.5, maksimalna 9.9, a minimalna 9.1, pa rekoh da sve isprovjeravam.
Motor ide solidno, nema velike potrosnje ulja, nema plav dim vec onako smedjast kada ga zavrnem.
Pogledacu jos malko ventile na tom cilindru koji ima malo slabiju kompresiju, pa cemo vidjeti
Hvala svima, dobro je da i ima ovakva tema jer ja nisam nasao kako se ispravno mjeri, pa neka posluzi nama neprofesionalcima

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока



Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
pre 11 minuta, Satelis je napisao:

Nekad namerno ostave veci zazor od propisanog zarad veceg stepena kompresije (da ventil kasnije otvori).... razliku ces videti na merenju-stelanju-merenju

Kolega, samo jedna ispravka. To je kompresija.

Stepen kompresije mozes da menjas samo obradom ili podizanjem (spustanjem) glave debljim (tanjim) zaptivacem.

Stepen kompresije je fizicka velicina i nema jedinicu vrednosti (10.5:1 npr)

Vh+Vc/Vc

Oznacava razliku zapremine u donjoj i u gornjoj mrtvoj tacki. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 471 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3VD

"Propisana je 9.5, maksimalna 9.9, a minimalna 9.1" To mi vise lici na stepen kompresije. Nisko je to za merenje.
Obicno je oko 12 za odlicne motore. 10 za solidne.
Preko 8 jos uvek moze da se vozi, ispod 8 tesko :D
Za motore sa vise cilindara, ako dva susedna cilindra imaju nisku kompresiju vrlo moguce da je otisao dihtung izmedju njih.
Meri se na hladan motor sa gasom do kraja. Ukoliko se dobije neka niza brojka 8-9 ili manje, sipa se malo ulja u cilindar i meri ponovo.
Ako se poveca vrednost onda je do donje polovine (karike, klipovi hilzne), ukoliko ne onda je do gornje (ventili, vodjice). Mogu biti i pretegnuti ventili.
Ako neki cilindar uopste nema kompresije vrlo verovatno da je neki ventil izgoreo (da je prosao kroz klip culo bi se :D, ai trosio bi ulje nenormalno.) 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2805 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Ako je to tako imas pijenje za mustuluk Napisah gore,sa takvim mjerenjem su 11.5 i drugi nesto manje od toga ali iznad 11bara

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2805 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750
Najverovatnije bogata smesa.
Ne bih rekao, to sa karbom sam apsolvirao. Potrosnja izmedju 5.5 i 6.4 koja je ujedno i maksimalna koju sam napravio. Svjecice ok boje rad na niskim obrtajima do 2k odlican tako da sam siguran da je to ok

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Merenje pritiska u cilindrima se vrši isključivo na hladno, minimum odstajao preko noći. Dalje, verglanje ne može da se drži neograničeno jer će pokazati nerealno visoki pritisak, 5 ciklusa su dovoljna, naročito važno kod merenja više cilindara, broji se. Zbog mogućnosti greške, meri se u dva prolaza. Ako postoji mogućnost, isključi se ubacivanje goriva. A pre merenja, zavergla se agregat malo, čisto da se ujednači stanje u cilindrima. Nalivanje ulja uvek podigne malo pritisak, kod lošeg stanja to bude malo više. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1425 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Dosta ljudi meša kompresiju i kompresioni odnos (odnosno stepen kompresije). Evo ovde je lepo objašnjeno:
https://bjbikers.com/sta-je-kompresioni-odnos-i-zasto-je-bitan-za-rad-agregata/
 

1 hour ago, JoeD said:

"Propisana je 9.5, maksimalna 9.9, a minimalna 9.1" To mi vise lici na stepen kompresije. Nisko je to za merenje.
Obicno je oko 12 za odlicne motore. 10 za solidne.
Preko 8 jos uvek moze da se vozi, ispod 8 tesko

Ovo nije tačno. Evo iz servisne knjige za moj motor, jednocilindraš od 660 kubika:
image.png.138b84cbb3b08689ef9f48f60c94e119.png

Dakle od 6 do 7 bara, a idealno je 6.5 bara.

Promenio član antir3ality

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 549 postova
  • Lokacija: Skopje
  • Motocikl: SV650A

Pre dosta godina, morao sam majstoru da odnesem servisnu knjigu posto nikako nije hteo da uradi test na "toplo". Bio je auto u pitanju.

... i ima neka fora sa svecicama, da sacuvas paljenje, cini mi se da moraju da bude povezane i da se oslanjaju na masu. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Triumph sprint 900 Kawasaki Z500, Triton 650 Gilera 500 LTE 1938g.
2 hours ago, antir3ality said:

Dosta ljudi meša kompresiju i kompresioni odnos (odnosno stepen kompresije). Evo ovde je lepo objašnjeno:
https://bjbikers.com/sta-je-kompresioni-odnos-i-zasto-je-bitan-za-rad-agregata/
 

Ovo nije tačno. Evo iz servisne knjige za moj motor, jednocilindraš od 660 kubika:
image.png.138b84cbb3b08689ef9f48f60c94e119.png

Dakle od 6 do 7 bara, a idealno je 6.5 bara.

Ovaj motor ima neku vrstu automatskog dekompresora,zato su vrednosti tako male,to netreba brkati sa višecilindarskim motorima,koji nemaju dekompresor i anlaser ih lako zavrti!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 8 sati, abarth_maniac je napisao:

Kolega, samo jedna ispravka. To je kompresija.

Stepen kompresije mozes da menjas samo obradom ili podizanjem (spustanjem) glave debljim (tanjim) zaptivacem.

Fala vi na ispravci, lapsus pri cukanju. :takoje:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja