Jump to content

Moto Zajednica

MAG/MIG i TIG pitanje u vezi zastitnog gasa i opreme

Recommended Posts

  • Drug član, 1003 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Društvo, ovih dana planiram da kupim novi aparat za zavarivanje i da starog kineza wilagera pošaljem u zasluženu penziju. Plan je da opet kupim kineza, još goreg :) Kzubr 800 3 u 1. To je novi aparat koji moze da zavarije u postupcima REL, MIG/MAG i TIG. Aparat mi treba za hobi upotrebu, zavarivanje kutijastih cevi, neka kapija, popravka poljoprivredne masine i sl. Pre pljuvanja ovog aparata i kineza, da napomenem da sam za 10 godina koliko koristim wilager, potrošio max 10kg elektroda, tako da mi profi ne treba. 

 

E sad, aparat sam resio koji, nego imam pitanje oko zastitnog gasa i opreme. Da li može da se aggon koristi za MIG/MAG postupak ? Pretpostavljam da može, to je onda MIG postupak, a sa CO2 je MAG. Ako može koje su mu mane, pretpostavljam cena gasa ? Može i razlika u ceni  i potrošnja, recimo na 1 kotur od 5kg žice ?

 

Takođe, da li ista boca može da se koristi i za agron i co2 ? Vidim da se prodaju posebno, a deluju mi kao da su iste ? 

 

Što se tiče regulatora, oni kineski na KP kazu da mogu da se koriste i za argon i co2 ,  nadam se da je to tačno ?

 

Temu postavljam da vidim da li je ok da imam jednu bocu. TIG cu retko koristiti, verovatno nikad, ali kad već imam mogućnost na aparatu, voleo bih da je mogu i koristiti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 482 postova
  • Lokacija: Jagodina Niš
  • Motocikl: Kawasaki zx6r 12'

Pratim temu. I ja bih uzeo sličan aparat ali samo za tig varenje, vec imam MIG/MAG aparat i onaj na elektrode, oba su profesionalna uzeta polovna u inostranstvu i koristim iskljucivo amaterski. Tig bi mi trebao za varenje prohromskih cevi za grane auspuha itd... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1816 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S

Argon se koristi za varenje aluminijuma i još nekih metala, ne znam baš kojih. Za varenje aluminijuma, menja se bužir u crevu ide plastičan bužir, i koristi se alu žica i normalno Argon. Boca mora da bude za Argon. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 881 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE

Lično za zavarivanje koristim co2 gas ( varstroj varmig 230) ali u par navrata sam kod drugara koristio i argon.Koristi se bez problema,treba malo podesiti parametre i malo se priviknuti ali sve je ok. Pošto ti planiraš da koristiš amaterski potrošnja verovatno neće biti velika tako da ni investicija u gas neće biti česta. Boca za svaki gas ide druga i teško da će neko pristati da puni gas u neodgovarajuću bocu. Bio sam i ja razmišljao o nabavci boce i argon gasa ali koliko ja imam potreba za tim jednostavnije mi je platiti nekome nego investirati u nešto što će u glavnom skupljati prašinu. Moraš sam izvagati šta su ti realne potrebe i šta se isplati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1003 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

@Nele11 Argon sam mislio da uzmem zbog TIG ali to bi bilo retko a verovatnije i skoro nikada, mozda neki komad aluminuma... 

Kupujem aparat koji ima mogućnost TIG pa sam razmišljao o argonu kako bih imao istu bocu i manometre i za MIG. MIG je naravno prioritet, to bi bilo 99.99% posla.

Naravno ako ovo ima smisla, odnosno ako agron nije puno skuplji ili ako postoji druga neka prepreka.

 

Ono što ja zavarijem to su obicne kutijaste cevi, napravim neka vrata, kapiju, ogradu i sl. MIG uzimam i zbog lima i sto je lakše zavarivanje za amatere gde ja spadam. 

Promenio član lemy

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šta reći?, 399 postova
  • Lokacija: Branicevski okrug

Pazi, ako nikad nisi imao dodira sa Tig-om, batali ga.. Mnogo je teži oblik zavarivanja od  Mig/Mag. Prepostavljam da to nije AC/DC(a sigurno nije) ,tako da nećeš moći da varis aluminijum.Otprilike, zadnji put kada sam uzimao bocu Argona (pre 3-4god, sad može samo da je skuplji) bila je oko 5500din (bocu atestiranu sam platio oko 90e) Pričamo o velikim bocama. I moraš posebnu za Co2, posebnu za Argon.Imas i mešavinu Argon/Co2 ali ponovo, sta ce ti to. Mig/Mag sa Co2 ti je sasvim dovoljno, završićes 95% poslova. Za te tvoje poslove Mig Mag ti je sve što ti treba.. Jedino da znaš sa Mig/Mag ne možeš variti napolje (tj. Možeš, ali ne sme da duva vetar ili slično, pošto će ti gas bežati, pa će biti porozan var) 

Koju žicu koristi? 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1003 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Hvala, tako sam i i mislio, nebi ljudi koristili posebno argon. Nije neka razlika u ceni pa cu sigurno izeti ovaj sa TIG, mozda nekad nesto resim. 

 

Upoznat sam sa ovim za zavarivanje napolju. 

 

Plan mi je da koristim staddardnu zicu 0.8 a kupicu i jadan mali kotur punjene zice da imam za backup ako nesto budem radio napolju a bude vetra

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 881 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE

Ma rešava se i to napolju varenje ako baš nije neka vetruština.Navrneš malo pritisak i postaviš neki karton ili ploču neku da napraviš zavetrinu u glavnom ako nije konstantno varenje napolju snalaziš se.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Sto se tiče kzubr aparata, nemam iskustva, ali video sam da ljudi rade s njim. Kod nas u fabrici Sunoko kad treba nesto ozbiljno da se zavari angažuje o profesionalni varioc. Čovek 'ladno radi sa kzubr TIG MMA 400 i kaže da je odličan i sa argonom. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 165 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Honda CN250 Helix, Kawasaki Versys 650

Za Mig/Mag ti po mom misljenju CO2 zavrsava poso za to sto tebi treba. Imas mesavinu gasa CO2 i argona, zavisno od proizvidjaca gasova zove se feroline, feromix itd ali mislim da ti je bolja opcija CO2. Sto se tice Tig zavarivanja potreban ti je argon i celik se relativno lako vari dok to nije slucaj sa aluminijumom i mesingom ali vezbom se sve da nauciti. Za aluminijum ti je potreban, kao sto kolege rekose, aparat koji ima Ac/Dc mogucnost zavarivanja. Kzubr sam koristio mali inverter za elektrodu i mogu ti reci da odlicno vari. U radionici imam neki mali kineski inverter za neke sitne terenske radove i isto super radi, nema nikakve razlike u varu izmedju njega i froniusa. Mislim da ima poprilicni dobrih kineskih aparata za amaterske radove i ne treba davati neke velike novce. Ko se bavi profesionalno onda je to vec druga prica. 

Promenio član nemanja2468

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1759 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Sve je već rečeno. Samo da dodam ako hoćeš da probaš navrati, imam kzubr MIG i kzubr TIG, ali trenutno nemam argona, samo CO2. Oduševljen sam aparatima. Ranije sam u firmi imao Jasic TIG, daleko skuplji - ja laički ne primetim razliku. Imam i Iskravar MIG sa trafom, ali je kanta u poređenju sa Kzubr.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Topola, Sumadija
  • Motocikl: '95. Suzuki gs500

I ja sam zainteresovan za ovaj aparat. Ako neko zna nesto vise o njemu, bilo bi lepo da podeli iskustvo. Konkretno me zanima koju najvecu elektrodu moze da topi. Pise da je aparat 800A mada nisam bas ubedjen u to... Mozda sve tri operazije zajedno kad se saberu bude 800A. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1003 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

To za 800 apmera jedino pišu ovi na KP koji nemaju pojma. Kinezi ne lazu, pise lepo na aparatu. Ja sam kupio taj 800 (3 u 1) i misim da piše 140 ili 160A ne sećam se bas tacno. Elektrodu 3.25 topi lagano, ali malo je teze podesiti onog displeja, jer nemam pojma sta pokazuje, ali moze na probu i osecaj nije problem. CO2 ima malo cudan zvuk, nije bas onaj przenja slanine, ali varovi su super, lepo izgledaju, moze fino da se nasteluje da li da porvarije ili da pravi vise nanosa. Ima sinergic opciju za laike, nema puno podesavanja. Ja sam ubacio 0.8mm zicu, i ako se pretera sa voltažom, lagano progoreva kutiju 2mm debljine zida, što znaci da moze da provari ovu kucnu bravariju bez problema.

Manomoter sam uzeo onaj kineski za 20 eur, radi posao 

TIG nisam probao jer nemam Argon .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2829 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Šta bi bilo sa varom ako bi se u TIG postupku, umesto argona koristio običan CO2? Pretpostavljam da ima veze koji se materijal zavaruje i da bi različito reagovao. Da li je neko probao?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1003 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200
9 hours ago, Biker Q said:

Koliko si platio taj aparat i gde, ako sam ja to dobro video na kp je oko 300e sa bocom?

Aparat je bio 230-240 + manometar 20.

Bocu ti ne bih preporucuo da kupujes tu novu sa KP jer postoji realna šansa da nećeš moći da je punis jer nemaju validan atest. Po manjim mestima oni sto pretacu Maser gasove mozda i dopune ali u Maseru jako teško.

Ja sam uzeo polovnu atestiranu jos mislim 3 godine , 10kg, za 80 eur

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1003 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200
8 hours ago, misa-pei said:

Šta bi bilo sa varom ako bi se u TIG postupku, umesto argona koristio običan CO2? Pretpostavljam da ima veze koji se materijal zavaruje i da bi različito reagovao. Da li je neko probao?

Probali ljudi ne ide. Nije problem u zavaru nego u volfram elektrodi degradira jako brzo jer u gasu ima kiseonika

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Topola, Sumadija
  • Motocikl: '95. Suzuki gs500
On 3/15/2022 at 11:08 PM, misa-pei said:

Šta bi bilo sa varom ako bi se u TIG postupku, umesto argona koristio običan CO2? Pretpostavljam da ima veze koji se materijal zavaruje i da bi različito reagovao. Da li je neko probao?

Sagoreo bi volframovu elektrodu. Argon sluzi kao zastitni gas za elektrodu a ne za var kao kod mig/mag postupka. U sustini, dogodi se isto kao kad iz obicne sijalice ispustis gas. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 141 postova

Argon sluzi generalno za zastitu svega tokom zavarivanja, ne samo volframa nego celog takozvanog "kupatila" tj. istopljenog metala, nesto slicno cemu sluzi i obloga na elektrodama.

 

Zavar ne bi licio ni na sta u smislu da bi najverovatnije bio sav porozan (pun rupa) a volfram koliko bi se sjebao zavisi i od jacine struje. Svakako nije preporucljivo  a ni izvodljivo da bi se smatralo zavarom.

 

I molim vas ... pasulj, mleko i ostalo sto ide u zeludac se vari (dobro ajde mozda i jos nesto :vutra:) .... metal se zavaruje :)

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1759 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Ako se neko igra sa tig-om, čisto da zna, obavezno rukavice i dugi rukavi. Mene niko nije savetovao, pa sam bio crven ko rak par dana.

I provetrena prostorija, komšija je imao trovanje argonom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 471 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3VD

Ovo vazi za svako zavarivanje.
Ja nekoliko puta vario mig bez maske zmureci.
Dobijem boju kao na moru da sam bio. Samo, na mnogo nezdraviji nacin....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šta reći?, 399 postova
  • Lokacija: Branicevski okrug

Ja sam prosle nedelje vario nesto sitno samo sa zastitnim samozatamnjujucim naocarima i bas mi "uhvatilo"lice,kao da sam se suncao :lol3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja