Jump to content

Moto Zajednica

Balkanska tura - Sneg i sol

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 633 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ6S na drumu, Suzuki GSX750F u srcu

 6 dan Sopotnica – Mileševa – BG

 

Poslednji dan ovog putovanja je počeo sa malom dilemom... Postojala je ideja da se preko Romanije vratimo kući, a opet vuče nas i da vidimo nešto novo... Biramo drugu turu koja će nam doneti i više komfora što se tiče vremena i kilometraže. Napuštamo smeštaj i krećemo na doručak kod domaćina... Domaća hrana i prijatan ambijent dvorišta dodatno su nas opustili i usporili.

 

Oko 11h krećemo za Sopotnicu, ležerno obučeni... Znam da nije preporučljivo i retko to radim, ali prosto trebalo nam je malo komfora te vrste zbog vrućina... Prvi put sam čuo za to mesto i sramota me priznajem. Vraćamo se magistralom ka CG, ali ne dugo, nekih 12-13km... Odvajamo se i nakon drvenog mosta u lošem stanju krećemo opet u vrhove uskim, ali uglavnom korektnim putem... Nakon nekih 40 min dolazimo i do dela gde asfalt prestaje, pa automatski i naša vožnja... Dosta nam je truckanja zahvaljujući CG putarima... Kad sam ih već spomenuo red je da ih još jednom opsujem... Nastavljamo zemljanim putem pešaka još tačno 1km... Ruku na srce i taj put je bio korektan, ali mi to nismo znali u prvom trenutku... I dolazimo do jednog pravog bisera prirode... Vodopada i slapova.

 

76.thumb.jpg.d137156e55801b58fbb9861f1913d56d.jpg

 

77.thumb.jpg.63dfdd951b7c91ad3101a6f3bfbe7208.jpg

 

78.thumb.jpg.2bdd3b41a1685781f3bab88272ae904c.jpg

 

Auuu lepote... Bio sam i na Lisinama i na Gostilju koji su prilično poznati i komercijalizovani, ali je ovo dva koplja iznad... Dodatno su ambijent ulepšali i pripadnici specijalne brigade VS koji su imali vežbu... Umivam se vodom, a glava trne... Voda može i da se pije koliko je čista... Još jedan dokaz koliko nemamo smisla za turizam... Ne trebaju ovde hoteli ili restorani, ali malo promocije i da se put malo sredi sigurno bi svi imali koristi... I domaći i mi koje put nanese, a tu je prilično frekventno... Elem ko ide ovim krajem neka obavezno svrati... Treba malo vremena, ali se dobija zaista nagrada.

 

Napojenih čula krećemo polako nazad dok nas nisu mobilisali :lol:...Nakon 2 sata opet smo kod domaćina... Odbijamo ručak jer ni doručak nismo svarili i rešavamo da operemo motore, nakon onog ludila juče... Blago umiveni i rashlađeni strpljivo su nas čekali da obučemo opremu i krenemo... Pozdravljamo se sa domaćinima i hvala im na druženju i gostoprimstvu.

 

Sledeće stajanje Mileševa... Jedan od najvećih centara duhovnosti, na zaista lepom mestu i lepo sređeno... Palimo sveće i ubrzo palimo i motore.

 

79.thumb.jpg.3c2ee13487123b1f48b76ace4803e702.jpg

 

Oko 14:30 izlazimo na magistralu i odličnim putem dolinom Lima, napadamo Zlatar i Zlatibor... Prolazimo i Zlatarsko jezero koje je uvek lepo, ali u ovom momentu i prilično živo... Čamci, kajaci, kupači, kamperi šaraju ovu pripodnu lepotu... Od jezera prelepa deonica do Zlatibora...Put je sređen pa traži i gas, ali oprezno jer ima par ozbiljnih zajeba... Jednu krivinu sam prošao skoro na kolenu, mada to ne volim i ne znam da radim... Svakako oprez treba da bude paralelan sa uživanjem u putu i prirodi... Prolazimo i Zorku, ali mesta za komplet lepinju nema... Drugi put... Pauza kod skretanja za spomenik... Ima tu jedan lep kafić u prirodi, taman da se malo opustimo, a i da ne skrećemo u centar.

 

80.thumb.jpg.398886b0a3554edb99ff9d4028e5ed82.jpg

 

 

E sada kreće i ludilo sa gužvom, ali smo prilično tečno ovog puta i agresivno vozili... Ne toliko u smislu brzine, ali da u smislu preticanja... Ulazimo u Užice i u rernu... Taj dan je bio najtopliji, pa i ako smo se švercovali po planinama danas, vulkan nas je sačekao... Prolazimo Ovčarko-Kablarsku klisuru i u zaista sjajnom ritmu stižemo u Čačak i pravimo poslednju pauzu u Preljini.

 

Nastavljamo dobro poznatim putem laganijim tempom... Nešto pre sumraka stižemo u BG... Pošto su oni došli po mene, red je da ih ispratim... Nešto iza 20h stižem na Voždovac i odlazim da svirnem i mahnem majci... Njen osmeh znači kraj putovanja i koji minut kasnije parkiram motor.

 

Nakon nešto malo preko 1.800km i 6 dana puta stižem kući.

 

Kao i svakom putniku, zafalio je koji dan i koji kilometar više, ali to je ono što nas vuče u nove ture ;).

  • Sviđa mi se 12

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 633 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ6S na drumu, Suzuki GSX750F u srcu

Koja za kraj

 

Balkan je zaista prelep... Vozili smo šumama, gorama, kotlinama, dolinama, planinama, jezerima i morem... Kupali se, grudvali se... Ima toga i na još nekim mestima, ali ovde se kao retko gde može i dalje sresti ljudska širina, toplina i iskrenost... Jednostavno se osećate dobrodošli, svesni da možete da očekujete i pomoć ako zatreba.

 

Svako je na ovom putu imao i neki lični pečat i obišao nešto svoje ili nekog svog... Upoznali i družili se sa nekim novim ljudima... Šta više čovek da očekuje.

 

Bilo je i sitnih pehova, ali sve je to deo balade... Žao mi je što nismo svi došli do cilja, ali biće dana za megdana.

 

 Mogu slobodno reći da mi je ovo bilo najlepše moto putovanje.

 

Za kraj hvala mojim saputnicima... Ovo nam je ko zna koje putovanje i uvek opušteno, bez tenzije, sujete, svađe... Samo smeh, šala i uživanje.

 

Hvala Suzi koja nije ni štucnula i ako sam je vozio i po nekim zahtevnim terenima koji joj sigurno nisu prijali... Čuvala je to u sebi... Mislio sam da je menjam za nešto novije, ali iz poštovanja i lepote i pouzdanosti vožnje, družićemo se još :jee1:.

 

Hvala svima vama koji ste proputovali ovo zajedno sa nama :care:.

 

Za kraj jedan stih, koji krije jaku poruku između redova u kojoj će se verujem mnogi od vas prepoznati isto kao i ja:

 

„Tu nema mesta za one,

Što uvek igraju na sigurno,

Koji jedino plove,

Kada more je mirno“

 

Živi bili. Vidimo se na drumu :takoje:

 

 

  • Sviđa mi se 18
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 633 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ6S na drumu, Suzuki GSX750F u srcu
3 hours ago, Deki Katana said:

Sjajan putopis!

Hvala druže:)

 

4 hours ago, Deki Katana said:

... i nemoj da si pomislio da se resis katane.

Neću, obećavam. Jbg grešne mi misli bile :lol:

 

3 hours ago, bajker71 said:

Katana forever!  

Moraće izgleda da bude tako :D. Deki mi se uvredio, pa moram da ga slušam, znaš kakav je kada se naljuti :tras2:

 

9 minutes ago, Gastrorider said:

Bravo, stvarno odlicno! :takoje::takoje::takoje:Sad krece zimsko planiranje za iduce ljeto. A na katanu katanac ;)

 Hvala još jednom :takoje:. Nadam se na leto na Dolomite :aha:

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 633 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ6S na drumu, Suzuki GSX750F u srcu
On 11/26/2021 at 6:17 AM, bmwgs said:

Bravo:takoje:

 

On 11/26/2021 at 7:42 PM, yamaharade said:

U dahu sam pročitao, sjajno.

 

19 hours ago, crni5653 said:

Bravo, pogotovo za onaj sneg i grudvanje u junu, svaka cast dobra tura.

 

Hvala svima :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 633 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ6S na drumu, Suzuki GSX750F u srcu

Ostadoh dužan koju reč o smeštaju i troškovima, verujem da će neke zanimati u planiranju sličnih tura.

 

Što se tiče goriva najjeftinije je u MK oko 1,10e, dok je u SRB, CG i AL slična cena u proseku bila oko 1,3e.

Ja sam na gorivo potrošio 110 evra, ova dvojica 30e manje, jer im motori troše kao upaljači :neznam:

 

Putarine su bile oko 10e ukupno.

 

Skoplje noćenje u hotelu Gold. Smeštaj perfektan, sa uračunatim doručkom. Za motore javni parking direktno ispred hotela i recepcije pokriven kamerama. Cena smešnih 13e po osobi. Nikada nisam dobio bolji odnos cene i kvaliteta.

Ohrid noćenje u apartmanima Belo jezero. Smeštaj korektan, na odličnoj lokaciji, 100m od pešačke zone u prvom redu kuća uz jezero. Za motore nije idealno, jer su na trotoaru ispred kuće i ispod prozora. Cena 10e po osobi.

Rafailovići noćenje u apatmanima Anđela. Smeštaj dobar u novim apartmanima. Motori 100% sigurni, a može da se koristi i garaža. Prilično udaljeni od mora, ali zato nude lep pogled i apsolutni mir. Odlična baza za par noćenja ili neki aktivan odmor. Za planiranje nekog dužeg odmora ima i boljih rešenja. Cena 24e po osobi, za dve noći.

Za smeštaj u Prijepolju ne bih trošio ni reči, ni vreme. Cena je bila 10e i za te pare može da se nađe u okruženju mnogo bolji smeštaj, na lepšem mestu.

 

Ukupno za 5 noćenja smo dali 57e, pri tome nismo birali najjeftinije smeštaje. Samo smo prvo rezervisali pred put, ostalo smo rešavali dan za danom. 

 

Ovo ostalo svakome po volji. U principu 15-20 evra dnevno u proseku je sasvim dovoljno da se osećate komforno i opušteno i da imate da pijete po kafićima i plažama, svratite na roštilj, u pekaru, u restorane... Mi smo samo jedan dan pravili sendviče, sve ostalo su nam drugi spremali i služili.

 

Generalno je nešto manje od 300evra sasvim dovoljno da uživate u raznim stvarima i da se vozite 6 dana po ovim lepim predelima. Za to šta se prođe, vidi i doživi, zaista nije mnogo, naročito ako se oduzme da bi deo tih para potrošili i kući.

 

Ono što je najbitnije neke uspomene i zadovoljstva koja putovanja nose nemaju cenu.

 

  • Sviđa mi se 14
  • Hvala 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja