Jump to content

Moto Zajednica

TDM ili V-Strom?

Recommended Posts

• Vozac A kategorije :D, 514 postova
  • Lokacija: Novi Beograd blok 62 / Bijeljina-Semberija-Republika Srpska
  • Motocikl: Suzuki V Strom DL 650, a u garzi novi sjaj cekaju Tomos t 14, Honda XBR 500
pre 2 minuta, DraganNS je napisao:

Ma ostaneš u kući i da vidiš miline! :D

Ali posto kolega nece da bude u kuci, a nece da se vozi autom, kamionom ili autobusom vratimo se mi dilemi V STROM el TDM :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima

• Vazlan(Zlatko), 274 postova
  • Motocikl: Aprilia SR50R,Suzuki DL 650 V-Strom

Kolega hoce da ostane u kuci,dok ne dodjemo do +10 stepeni,ali hoce da kupi po povoljnoj ceni jedan od dva.Iskrsle dve dobre prilike za kupovinu a mene zuljaju pare.Znaci imam pare,volju i dilemu.Imali ko bolji od mene trenutno?

• Motocikl: Suzuki V Strom DL 650, a u garzi novi sjaj cekaju Tomos t 14, Honda XBR 500

Jesi li nasao vec neke da suzis izbor? 

• Vazlan(Zlatko), 274 postova
  • Motocikl: Aprilia SR50R,Suzuki DL 650 V-Strom

Jesam.Strom 2015-to (30000 km) kupljen nov u Srbiji od prvog  vlasnika a TDM 2013-to (54000 km) uvezen i drugi vlasnik u Srbiji.

@Stile porodica V Stromera u Somboru se, izgleda, siri :)

@vazlan mozes li da mi posaljes neku sliku ili link od tih motora ( ne brini necu kupovat :D:D )

• Online, 708 postova
  • Motocikl: TDM 900

Posle jedne godine na TDMu ja sam prezadovoljan sa tim motorom. Najbolji prijatelj, Saša @SALE_CA је razmišljao između Stroma 650 i TDMa i on je uzeo Stroma jer je on jednostavno obožavao taj motor. Svideo se njemu i TDM, probao ga i sve, ali mu srce zaigra kad vidi Stroma.

A kod mene je taj slučaj bio sa TDM-om. Još pre par godina kad sam ga prvi put video uživo i seo na njega, tada sam se zaljubio i samo čekao.

Ako imaš priliku probaj oba. Cele sezone se Saša i ja sa lepšim polovinama vozimo zajedno. Gde god je prošao Strom prošao je i TDM.

Npr. na našem putu od nekih 4500 km do Turske i nazad: 

Moje neko subjektivno mišljenje je:
1) Strom ima šire sedište i samim tim udobniji. Obojica imamo prerađena sedišta ali meni je dupe otpadalo već posle 150km, dok čini mi se da su oni na Stromu mogli više. 

2) Strom je napred malo širi od TDMa.

3) Meni sedenje na TDM-u izuzetno odgovara, položaj tela i ruku.
4) Strom 650 troši ulje, svaki troši ulje, ma šta god ljudi pričali. TDM 900 nije potrošio ni kap. 
5) Potrošnja nam je na toj turi bila mahom slična, oko 5 prosečno. Inače po Srbiji TDM je mogao da troši i 4 i 5.5 ne preko toga. Strom može nekad i 4.5 - 5.5. Dosta zavisi i od vozača i načina vožnje.

6) Za Strom 650 ti je jeftinija registracija. Prošle godine Saši oko 16-17.000 meni prva registracija sa tablicama i saobraćajnom bila 28.000
7) U Stroma ide i polusintetika i manje količinski ulja, dok u TDMa samo full sintetika i 4l ulja. 
8. I jedan i drugi su strašno upravljivi motori. 

9) Strom nekako lepše radi i ide u manjim brzinama na malim obrtajima, dok kod TDMa to moraš da "naučiš". Što bi kolega @N.F.S. rekao svojevremeno kao neki traktor u prvoj, drugoj brzini. Ali i to je stvar navike...

10) TDM ima neosporivo bolje kočnice od Stroma, to je jako primetno, ali kod Stroma se to rešava sa novim šestoklipnim čeljustima. 

Vidim da si našao primerke već koje potencijalno želiš. Ako možeš probaj oba, vidi po tvojim gabaritima šta ti više odgovara i šta će ti srce reći. :)

• Sviđa mi se 1
  • Hvala 2
  • Podržavam 2

• Drug član, 4006 postova
  • Motocikl: TDM

Nikola je već napisao većinu toga pa nemam baš ta puno da dodam.

TDM900 je najlakši motocikl u toj klasi i vrlo brzo se skontaš za upravljačem. Strom je više orijentisan ka putnom motoru dok je TDM malo "bezobrazniji" i dozvoljava agresivniju vožnju, bolje reći, dinamičniju. Meni lično ništa ne smeta u komforu niti saputnici. Tu prednost ipak dajem  Stromu zbog većeg repa i sedišta ali to nisu drastične razlike. 

Šta je bitno, jeste da TDM900 ima mnoogo bolje kočnice, komparitivne sportskom motociklu sa kojeg i jesu. Izuzetno doziranje, fabrički pancirna creva, klješta koja su po kvalitetu izrade na nivou "Bremba". Čak i previše agresivne govorio sam, dok nisam natovaren krenuo na drum sa saputnicom i tu se pokazalo da su prava stvar. 

Druga jako bitna stvar u korist TDM je kvalitet komponenti i završna obrada. Šrafovi, lak, plastike, instrumenti, struja, nosači nogostupa, generalno ceo motocikl je klasu iznad. Vešanje je bolje, nudi dosta opcija za podešavanje, zaista respektabilno. 

Oba će te odlično služiti i vozićeš se. Ti naravno uzmi onaj koji je u boljem stanju i koji ima najviše opreme.

Ja bih, ako si već blizu 5000-5500 eur stisnuo za Versysa 1000.  :)

• Sviđa mi se 1

• Online, 708 postova
pre 1 minut, Alekre je napisao:

Čak i previše agresivne govorio sam, dok nisam natovaren krenuo na drum sa saputnicom i tu se pokazalo da su prava stvar. 

Tako je. Baš ozbiljne kočnice (mislim na prednje naravno). Moj model je bez ABS-a, ali tako dobre kočnice su me zaustavljale par puta maltene u mestu u nekim nepredviđenim situacijama. 

Rekao je upravo i  Alekre, ali iznenadićete ta eksplozivnost i neverovatan obrtni moment koji TDM poseduje, tj ako se ne varam skoro 90NM na 6000 obrtaja, a ima 86KS. Dok npr Tracer 900 ili Tracer MT-09 ima isti obrtni moment a čak nepunih 30ks više. 

I da, TDM se vozi u rasterećenijim obrtajima, tj 3500-5000, dok Strom mislim da je uvek na 5-6, ali to će me neki vozač Stroma ispraviti ako grešim. 

:BJB-tdm:

• Drug član, 1083 postova
  • Motocikl: V-STROM

@vazlan

Ja vozim takav model kao što tražis da kupiš. Napisaću neka moja zapažanja u vezi v-stroma 650.

U motor se ne sipa isključivo polusintetika, možeš slobodno čistu sintetiku. Ja u mog sipam isključivo sintetiku, od prvog servisa na 1000 km ( Ipone Katana ) i odlično mi se pokazalo. Potrošnje ulja nema za sada, ima nešto preko 50 000 km na satu. Pre zadnje zamene ulja prešao sam oko 10 000 km, tako mi se potrefilo i nije trošio ulje. 

Dalje, u vezi udobnosti i sedišta. Kod mene je fabričko sedište i prelazio sam sa saputnicom preko 1000 km u komadu. Znači taj deo je odlično odradjen, za oba putnika. Umesto u sedište uloži pare u gorivo. Ako nisi baš svilenkast bićeš zadovoljan fabrikom.

Sam položaj ruku, trupa i nogu je odličan, prirodan, ne zamara i može lepo da se vozi. Valjalo bi da je korman nešto otvoreniji, lakše bude za vožnju.

Zaštita od vetra je dobra u gornjem delu, u donjem ( noge ) i nije baš nešto.

Potrošnja goriva varira dosta. Najmanja se kreće oko 4 litra pa ide sve do 7 litara, kod mene.

Ako ga gasiraš na auto putu računaj na 7 (140-150 km/h), magistrala 5-6 litara. Neki prosek potrošnje normalne vožnje je 5 litara. Cinculiranje sa gasom ne računam mada može da se prodje sa litrom manje.

Agregat je ugladjen jako, vrlo malo vibracija ima, ima snage dovoljno. Ima ljudi koji se žale da je slab i da nema snage. Ne bih se složio sa tim uopšte. Ako ga poredimo sa litrom ili 900-om naravno da je osetno slabiji. Jednostavno nisu za poredjenje. Ali za ono za šta je namenjen i napravljen snage ima. Znači ima je dovoljno i za jednog i za dvoje sa koferima. Obilaženje kamiona i autobusa ne bih komentarisao :))

Registracija za taj model ti je oko 200 eura, 23000-24000din ako nemaš novu tablu i saobraćajnu i zeleni karton.

Kočnice su ok za solo vozača, sa teretom i saputnicom oseti se slabost, valjalo bi da su jače. Ja bih radije to nego jači agregat. Abs je standard kod tog modela.

Dobro drže cenu kao polovnjaci, lako se prodaju, tražena su roba. Popularan je jako jer je odlično pogodjen motor, lako se vozi, pouzdan, univerzalac.

Da bi video dal ti odgovara valjalo bi ga provozati. Ne mislim na krug do parkinga ili ulicom od 2 km. Nego da ga probaš 3-4 sata i par stotina kilometara.

Tdm nisam vozio ali verujem da je odličan i dokazan motor, bez nekih mana. I svi koji su imali ili imaju 900-ku hvale je. Oba modela su best buy verovatno ali mi nisu nikako za direktno poredjenje, sem u finansijskom delu.

Ne znam koji si primerak gledao, možda onaj iz Dolova. Taj motor mi je poznat, bio je od drugara. Imaš i ovde na forumu prodaje kolega 2016.

Pozz

• Hvala 1
  • Podržavam 3

• Online, 708 postova
pre 5 minuta, Milanezi je napisao:

Oba modela su best buy

Upravo tako Milanezi. Neće se pokajati ni sa jednim ni drugim. Bukvalno šta je njegovom oku i srcu draže u tom trenutku.

• Podržavam 1

• Svrati ponekad, 317 postova
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

Verovatno bi otislo i malo preko budzeta ali ako se trazi putnicka masina u tom nekom rangu, onda bi moj izbor bio nesto ovako sa 4 cilindra, jer ovde pokrivas i snagu/udobnost/kocnice, odnosno spoj ova 2 o kojim se diskutuje. Naravno onda dolazi u obzir i strom 1000, stim sto opet je ovde agregat bombona.

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=266596059&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.modelDescription=versys+1000&pageNumber=1&scopeId=MB&sfmr=false&searchId=c01a0d66-24db-7518-cdc9-05f1883691cf

28 minutes ago, Alekre said:

Nema za te pare bolje od Versysa od 1000, mada je to veliki i težak motor, skoro 240kg.

Ej verovao ili ne, na papiru jeste ovako izgleda kao 240kg mnogo, ali npr meni kad sam testirao pre nego sto sam kupio i 650 i 1000(tezi je 35kg), iskreno nista specijalno to nisam osetio, a ja sam ti vozac status vuna sto se tice godine staza.

Tako da mislim da kolegi ne bi bio nesto spec problem s obzirom da R1100RT ima fazon 500 kila kao krmaca :D

Da, zato i rekoh ako se ide malo van budzeta ebiga ne moze i jare i pare :D

Nema kod nas, prvo retko ko je kupovao Versysa, a drugo i ko je kupio 1000cc, realno to vise nikad ni ne prodajes jer sta posle toga uzeti, osim ako ne prelazis na neku drugu klasu motora

• Svrati ponekad, 227 postova

Imali smo u kući DL650, DL1000, TDM900...

Za moj stil vožnje DL 650 je pravi izbor.

Ne vozim agresivno...bitna mi je udobnost...ne prelazim 130 km/h. Više sam nego sa suvozačem. 

TDM mi je bio veliko razočaranje, možda sam previše očekivao nakon komentara Alekrea ili moj nije bio dobar kao njegov, ne znam...Znam da me je vetar ubio! Na Stromu vizir ne zatvaram kad vozim.

DL1000 mi je bio kao kamion, za grad užas! 

Po gradu prelazim 70%-80% km pa mi je jako bitno da mogu da se provučem, popnem, okrenem bez muke i znoja.

Od septembra sam bez motora, čekam da se neke stvari slože pa da uzmem novog Stroma, 650 naravno...

...my two cents :)

• Podržavam 1

• Drug član, 4006 postova
  • Motocikl: TDM

Informacija ima dosta zaista, niti jedna nije nova. Kako Strom tako i TDM su dobro poznati, definitivnog rešenja nema jer što je jednom dobro drugom ne mora biti. Dodati na to i malo sujete, eto interesantnih diskusija :)

Svako svoj motocikl voli i doživljava po sebi. No, ako se setimo na primer neke grupne vožnje kao što je bila Dunavska magistrala:

Da li se iko seća utrnlog dupeta i pojedinosti vezane za sam motocikl? Da li mu je maglenka bolje svetlela, da li je bio bolji Michelin ili Metzeler, da li bolje radi kineski navi ili Garmin, ko je brže prošao krivine? Naravno da ne. Servisiran je, ima benzina, služio je dobro, došao sam i vratio sam se kući. To je sve. Sećam se ljudi i predela, zbog njih smo i krenuli, motocikl je samo sredstvo. Iskreno, da sam iza bio i Fiat Pandom kao podrška, isto bih se osećao.

Čak šta više, svet postoji mnogo duže od Stroma, TDM i GS, ljudi su putovali mnogo pre nego što je izmišljena ADV klasa motocikala i cela komercijala u vezi sa time. 

Tako da, probaj oba, koji ti klikne taj uzmi i nemoj mnogo da biješ glavu. 

• Sviđa mi se 3

• I didn't start the fire, 5822 postova
  • Motocikl: Biffer 1L, Kliks 0.65L

Bas tako. Ja kad sam uzimao TDM-a probao sam 3 motora.

strom 650 - nisam se ni malo odusevio

tdm - kez na licu odmah

varadero - kez na licu u milisekundi, kez sa lica kada sam cuo cenu

• Sviđa mi se 1

• Zainteresovan, 856 postova
  • Motocikl: Tracer MT09

Vazlan, ja bih na tvom mestu kupio polovan motor od prvog vlasnika kupljenog u Srbiji, što mlađeg i sa što manjom kilometražom, uredno servisiranog tj. sa servisnom knjižicom, sa kvalitetnom dodatnom opremom, maženog i paženog kao sa članom porodičnog domaćinstva i da je omiljen član BJB. :jee:

Zaista sam tako kupio V stroma 650 L1, od kolege sa BJB, bio zadovoljan, a kad je došlo vreme i godine (50) skrasio sam se i žena mi "dozvoli " i kupih Tracera;)

• Podržavam 1

Napravite nalog ili se ulogujte da biste postavili komentar

Morate biti član zajednice da biste mogli ostaviti svoj komentar.

Pridružite se!

Napravite svoj nalog u našoj zajednici. Vrlo je lako!

Registrujte novi nalog

Ulogujte se

Imate nalog? Ulogujte se ovde.

Ulogujte se odmah

• Aktivni korisnici   0 članova

Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja