Jump to content

Moto Zajednica

Pun rezervoar ili prazan? Spremanje skutera za zimski san!

Recommended Posts

  • U prolazu, 68 postova
  • Lokacija: Danilovgrad (Crna Gora)

Poz forumasi, imam Pedu od 2018 i svake zime sam ga vozio ali ove zime odlucih da ga parkiram do proljeca. 

 

Eh sada kad citam po forumima ima 2 opcije. 

 

1. U potpunosti ispraznit rezervoar tj upalit motor i vozit ga dok se sam ne ugasi i isprazni svo gorivo sa rezervoara i karburatora. 

 

2. Napunit rezervoar FULL i sipat tecnost koja se zove stavilizator goriva (Fuel Stabilizator) kako bi se gorivo zastitilo od mulja i sam rezervoar od korozije ali problem je sto kod mene u Crnoj Gori nema stabilizator goriva. 

 

U obe opcije bih skinuo u potpunosti karburator i otvorio da ispraznim gorivo i ocistim sta se moze ocistit, skinut filter goriva, ispraznit svo goriva sa crijeva, skinut CDI i jos neke sitnice sto se lako mogu skinut i sve stavit u dnevnu sobu dje se grejemo tj nema vlage. A motor bih prekrio ceradom ili cebetom. Ulje zamjenjeno pre 200-300km (15-20 dana) 

 

Napisite odje vase iskustvo sa praznim rezervoarom ili punim da znam sta izabrat. Ali u mom slucaju problem je sto ne mogu nabavit stabilizator goriva ako se odlucim za pun rezervoar a ako ima alternativa za stabilizator goriva onda napisite :)

 

Svaki savjet i informacija je dobro dosla.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: prodat :(

Ja uvek drzim pun rezervoar, bez obzira dal je parkiran 3 dana ili 3 meseca, bez ikakvih dodataka, samo benzin. I bez povremenog paljenja, samo skinem akumulator i stavim u sobu. Tako sam cuo da je najbolje, nemam neko naucno objasnjenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM 950 adventure S , Kawasaki KLE 500

prazan rezervoar je čista glupost jer je mogućnost stvaranja korozije ogromna...i 99 % će zardjati 

 

Pun rezervoar do čepa...i ne boj se ničega.....moze da stoji  koliko hoces...

 

zaštiti motor od padavina i  samo akumulator skini...nek nije baš na minusu...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 817 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Minus ne smeta akumulatoru, sem što ga isprazni. Ako imaš punjač, ostavi aku i dopunjavaj ga po neki put. Moja garaža nema grejanje, i nikad nisam skidao aku, ali ga jednom mesečno nakačim na pametni punjač na 24h, i nikakvih problema nemam. Jako hladno vreme ne pogoduje sulfatizaciji, ali ne treba dočekati proleće sa praznim akumulatorom, jer tada se ploče sulfatizuju

Послато са M2007J3SG помоћу Тапатока



Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 68 postova
  • Lokacija: Danilovgrad (Crna Gora)
38 minutes ago, VIRGO said:

prazan rezervoar je čista glupost jer je mogućnost stvaranja korozije ogromna...i 99 % će zardjati 

 

Pun rezervoar do čepa...i ne boj se ničega.....moze da stoji  koliko hoces...

 

zaštiti motor od padavina i  samo akumulator skini...nek nije baš na minusu...

Pa i ja mislim da je to cista glupost prazan rezervoar ali nisam obratio paznju jel moj plasticni ili ne. Ako je plasticni onda korozija ne moze nista a ako je metalni onda je bolje full. 

 

Motor ce bit pokriven ceradom i donekle garaziran (ima 3 zida al ulaz je totalno otvoren tj bez vrata.) A akumulator vec poceo da skidam posle svake zavrsene voznje. A za temperaturu, bogami tu ne mogu da uticem jer zna da bude minus ujutro. Jedino da ga pokrivam jos ali moze onda vecu vlagu da stvara. 

 

Saljem sliku dje je motor parkiran i prekriven ceradom.

IMG_20211102_135539.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM 950 adventure S , Kawasaki KLE 500

malo ga ususkaj tu...da vetar ne oduva ceradu....skini akumulator SAMO preko zime  ...pun rezervoar i no problem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3483 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 23 minuta, Jozza je napisao:

Minus ne smeta akumulatoru, sem što ga isprazni. Ako imaš punjač, ostavi aku i dopunjavaj ga po neki put. Moja garaža nema grejanje, i nikad nisam skidao aku, ali ga jednom mesečno nakačim na pametni punjač na 24h, i nikakvih problema nemam. Jako hladno vreme ne pogoduje sulfatizaciji, ali ne treba dočekati proleće sa praznim akumulatorom, jer tada se ploče sulfatizuju

Greška! 

Niska temperatura ne prazni akumulator, nego mu samo umanjena mogućnost odavanja energije pri nižim temperaturama, a ada se takav akumulator zagreje na neku normalnu temperaturu ima ponovo skoro pun kapacitet. 

Ako se akumulator drži na višoj temperaturu ima više samopražnjenja i dolazi do pada kapaciteta. 

Povremeno punjenje pametnim punjačem je povoljno za akumulator. 

A što se tiče goriva, pun rezervoar i nema brige. 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2342 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Tu je najveći problem 3000 dinara za gorivo... :staa2:Pa još ko ima više motora može da se slika. :lud:Najbolje je uraditi zaštitu epoxy farbom i "mirna Bačka". 

Ja aku skinem, stoji mi u negrejanoj garaži, jednom mesečno kacim na pametni punjač. 

Inače sam držao u sobi dok se nisam oženio javno, a kasnije tajno. A onda pročitah negde, Zika je napisao, da je to nepotrebno... :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 316 postova
  • Lokacija: Zaječar
  • Motocikl: Yamaha FZS600 Fazer

Ukoliko je punjač akumulatora "pametan" onda se akumulator na njega stavlja i ne skida sve do ponovne upotrebe iliti proleća. "Pametni" punjači imaju nešto što se zove struja održavanja i tako drža akumulator u idealnom stanju napunjenosti. Znači skineš, doliješ destilovane vode ako treba i ako je takav tip akumulatora, orvrneš poklopce ćelija, zakačiš i ne pipaš ništa do proleča.

Što se rezervoara tiče ako je metalni naj bolje pun ili skoro pun mada iz ličnog iskustva ništa nikad nije smetalo ni kad je bio skoro prazan a motor silom prilka stoji u dvrištu pokriven ceradom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: Beograd / Kragujevac
  • Motocikl: Honda NC 750 X
On 2.11.2021. at 12:25, PainGames je napisao:

Poz forumasi, imam Pedu od 2018 i svake zime sam ga vozio ali ove zime odlucih da ga parkiram do proljeca. 

 

Eh sada kad citam po forumima ima 2 opcije. 

 

1. U potpunosti ispraznit rezervoar tj upalit motor i vozit ga dok se sam ne ugasi i isprazni svo gorivo sa rezervoara i karburatora. 

 

2. Napunit rezervoar FULL i sipat tecnost koja se zove stavilizator goriva (Fuel Stabilizator) kako bi se gorivo zastitilo od mulja i sam rezervoar od korozije ali problem je sto kod mene u Crnoj Gori nema stabilizator goriva. 

 

U obe opcije bih skinuo u potpunosti karburator i otvorio da ispraznim gorivo i ocistim sta se moze ocistit, skinut filter goriva, ispraznit svo goriva sa crijeva, skinut CDI i jos neke sitnice sto se lako mogu skinut i sve stavit u dnevnu sobu dje se grejemo tj nema vlage. A motor bih prekrio ceradom ili cebetom. Ulje zamjenjeno pre 200-300km (15-20 dana) 

 

Napisite odje vase iskustvo sa praznim rezervoarom ili punim da znam sta izabrat. Ali u mom slucaju problem je sto ne mogu nabavit stabilizator goriva ako se odlucim za pun rezervoar a ako ima alternativa za stabilizator goriva onda napisite :)

 

Svaki savjet i informacija je dobro dosla.

Napunis gorivom, skines akumulator i to je to. Kakvo skidanje karburatora i CDI? Pa to je motor, predvidjen da se vozi, nije to medicinska merna oprema da mora da ima ekstra uslove. Tu gde ga parkiras je suvo i nece da pada kisa i sneg, i to je sasvim dovoljno. Ako ga prekrivas cebicima i ciradama, samo ces da navuces neke pacove ili macke da se uvuku ispod da se sakriju od zime. Ne fali nista motoru ako je na hladnoci, nece da nazebe, veruj mi.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova
  • Lokacija: Pljevlja/Podgorica
  • Motocikl: Zhejiang Tianying Locomotive Co. Ltd. A8 150cc (GY6)

Odlična tema, ovo je i mene interesovalo. I ja ću najvjerovatnije garažirati skuter do proljeća ali kod mene postoji drugačiji problem: ako ostavim gorivo u rezervoaru a ne vozim npr 2-3 nedelje, to ispari ili ne znam šta se već desi i onda se skuter jedva vuče po putu. I onda hajde da ostavim sledeći put samo na rezervi minimalno, samo da mogu otići do pumpe, ali i tada gorivo negdje ispari, i onda pješke do pumpe i kurblaj dok ne povuče (znam da to može lakše preko karburatora ali nov sam u svijetu skutera pa ne smijem jao uvijek oko toga da se petljam:)).

To mi je baš čudno, jer sam ostavljao gorivo i u autu i u radnim mašinama po 3-4-5 mjeseci i svaka je radila kao da je tek nasuto.

Tako da ću ja najvjerovatnije odabrati ovu “pun rezervoar” opciju:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 105 postova
  • Lokacija: Aleksinac
  • Motocikl: HONDA CBR 500

Samo pun rezervoar, i nema paljenja i startovanja pre voznje. Ja tako sa hondom vise od deset godina. Nemam srca da je menjam, a zadnjih 5 i ne vozim iz zdravstvenih razloga.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 817 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i
stabilizator goriva je običan alkohol ali ne medicinski 70 % nego 96% i jeftiniji 5 puta od stabilizatora ,Kupi alkohol 96% i dodaj 5% od količine goriva
I to tako može i da se vozi bez da stoji? Koliko dugo "deluje" takva smeša?

Послато са M2007J3SG помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2795 postova
Pre 8 sati, Jozza je napisao:

I to tako može i da se vozi bez da stoji? Koliko dugo "deluje" takva smeša?

Послато са M2007J3SG помоћу Тапатока
 

alkohol ustvari služi da bi  vezivao vodu za sebe.Ja na novom kawasakiju  imam nalepnice E5 I E10. što znači da je agregat pripremljen da radi na benzin koji ima standard od 5 ili 10% etil alkohola.Tek najnovija vozila imaju taj e10 i to e valda zbog ekologije.Mislim da na te procente uopšte nema potrebe gurati nikakve stabilizatore.Na one ranije benzine da.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja